Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Stolcu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print PDF


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY - 22 MAJA 2016.,

z udziałem NUNCJUSZA APOSTOLSKIEGO w POLSCE i BISKUPA KALISKIEGO

1. Wiarę w jednego Boga w Trzech Osobach wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Niech zatem każdy znak krzyża będzie wykonywany właśnie z tą świadomością, że dotykamy niepojętej tajemnicy, niech będzie zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – jednego Boga w Trójcy Osób.

2. Dziś w niedzielę 22 maja 2016 roku nasza wspólnota parafialna przeżywa wielką, historyczną uroczystość: W trwającym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski przybywa do naszej Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu przedstawiciel Papieża Franciszka oraz Dziekan Korpusu Dyplomatycznego w Polsce Nuncjusz APOSTOLSKI Ksiądz Arcybiskup CELESTINO MIGLIORE.

Nuncjusz Apostolski w Polsce wraz z naszym BISKUPEM KALISKIM Edwardem JANIAKIEM podczas uroczystej Mszy Św. o godz.1100 udzielą Sakramentu Bierzmowania MŁODZIEŻY (56 Kandydatów). Po Modlitwie Powszechnej Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore dokona Błogosławieństwa nowego Ołtarza Eucharystycznego i Słowa Bożego oraz poświęci Obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”. Po Mszy Św. w kruchcie kościoła nastąpi błogosławieństwo dwóch pamiątkowych tablic.

I. Tablica z napisem:

„W ROKU JUBILEUSZOWYM MIŁOSIERDZIA

i 1050-LECIA CHRZTU POLSKI

NUNCJUSZ APOSTOLSKI W POLSCE

KSIĄDZ ARCYBISKUP CELESTINO MIGLIORE

DOKONAŁ W TEJ ŚWIĄTYNI:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWA OŁTARZA

I POŚWIĘCENIA OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO

„JEZU, UFAM TOBIE”

STOLEC, DNIA 22 MAJA 2016 ROKU.”

II. Tablica z napisem:

„W TEJ ŚWIĄTYNI

PRZYJĘLI CHRZEST ŚWIĘTY

I ZAWARLI SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

STANISŁAW JANIAK

I JANINA Z DOMU ZMYSŁOWSKA

RODZICE BISKUPA KALISKIEGO.”

Dzisiejsza uroczystość będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Internetową naszej Diecezji Kaliskiej DOM JÓZEFA.TV ,                                                                             zobacz http://domjozefa.tv/transmisja/uroczystosc-trojcy-sw-parafii-sw-wawrzynca-stolcu-udzialem-nuncjusza-apostolskiego-polsce-biskupa-kaliskiego/?event_date=2016-05-22

Dziękuję Wszystkim Parafianom i Gościom za przybycie na to historyczne wydarzenie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Bóg zapłać! Dziękuję też wszystkim Osobom, które łączą się duchowo poprzez modlitwę i transmisję przez telewizję Dom Józefa.Tv, Bóg zapłać!

Dziękuję Młodzieży - Nowobierzmowanym, za dar ołtarza do świątyni, którym jest rzeźba przedstawiająca gołębicę, symbol Ducha Św.. Rzeźba ta ozdabia Ołtarz Słowa Bożego (ambonę), a swoim wyglądem przypomina kielich oraz hostię. Gdyż w każdej Mszy Św. Duch Święty uobecnia nam Chrystusa Zmartwychwstałego!

3. We wtorek, 24 maja przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Jest to również, ogłoszony przez Benedykta XVI, dzień powszechnej modlitwy za Kościół w Chinach. Ta intencja będzie nam towarzyszyć podczas nabożeństwa majowego. Zachęcamy też wszystkich parafian do indywidualnej modlitwy w tej intencji oraz w intencji naszych sióstr i braci chrześcijan cierpiących prześladowania.

4. W czwartek, 26 maja 2016., będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uczestnicząc w tym dniu w procesji publicznie wyznajemy wiarę  w ukrytego w Hostii Jezusa Chrystusa. Msze Święte zostaną odprawione w kościele parafialnym w Stolcu o godz.900 i godz.1100.

Po Mszy Św. o godz.1100 wyruszymy w procesji z Jezusem Eucharystycznym                 do czterech ołtarzy po ulicach naszej parafii Stoleckiej.

Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o wybudowanie czterech Ołtarzy Eucharystycznych:

- I Ołtarz – przy salkach katechetycznych – Mieszkańców Koźlin

i Sołectwa Dąbrowa Miętka.

- II Ołtarz – przy remizie – Druhów Strażaków OSP Kamionka.

- III Ołtarz – przy krzyżu z Misji Miłosierdzia Bożego

– Mieszkańców Sołectwa Gronów, Rokitowiec.

- IV Ołtarz – przy Krzyżu przy głównym skrzyżowaniu – Mieszkańców Sołectwa Broszki.

Serdecznie prosimy o przygotowanie także sztandarów, feretronów i chorągwi, udekorowanie naszych domów i trasy procesji. Jak zawsze, uprzejmie prosimy o asystę Ministrantów, Druhów Strażaków z wszystkich 6 Jednostek OSP, Członkinie Kół Żywego Różańca ze świecami, Chórzystów i Chórzystki. Dziewczynki Pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i te trochę młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków. Przypominamy, że jest to uroczystość, w którą katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej.

5. W tym roku uroczystość Bożego Ciała zbiega się Dzień MATKI. O naszych Kochanych MAMACH w tym uroczystym dniu będziemy pamiętać w modlitwie.

6. W sobotę, 28 maja przypadnie 35. rocznica śmierci Prymasa TysiącleciaStefana kard. Wyszyńskiego. Przez cały sobotni dzień będzie nam towarzyszyć modlitwa o jego rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy.

7. W środę 18.05.2016., odbył się pogrzeb śp.+ JADWIGA SZWED, lat 78, mieszkała w Dąbrowie Miętkiej. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

8. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela i Opiekun,              a w nim m.in., prezentacja 5-u Kapłanów- Neoprezbiterów, których wczoraj, w sobotę 21.05.2016., wyświęcił w Katedrze Kaliskiej nasz Biskup Kaliski Edward Janiak.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli

i Dobrego przygotowania się na Uroczystość Bożego Ciała!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO - 15 MAJA 2016.

1. Obchodzimy dziś święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania.

2. Dziś, w niedzielę 15 maja 2016., Dzieci klas IV przeżywają swoją ROCZNICĘ I KOMUNII ŚW. na Mszy Św. o godz.1200.

Z Dziećmi Rocznicy I Komunii Św. oraz Ich Rodzicami oraz Czcicielami Matki Bożej Licheńskiej, udamy sie na Pielgrzymkę do Lichenia 14 czerwca 2016 roku, Koszt 30 zł. Zapisy od dziś w zakrystii lub kancelarii Parafialnej.

3. Zapraszamy wszystkich Parafian do wspólnej modlitwy z Maryją, naszą Matką, Królową i Orędowniczką. Każdego wieczoru o godz.1800 spotykamy się w kościele na Nabożeństwie Majowym.

4. W sposób szczególny do Maryi jako Matki wszystkich wierzących, Matki Kościoła zwrócimy się jutro, w Jej święto poświęcone właśnie temu tytułowi uroczyście potwierdzonemu przez bł. papieża Pawła VI na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II w listopadzie 1964 r. Zapraszamy do wspólnej modlitwy jutro podczas Mszy Świętej o godz.1800.

5. W najbliższy czwartek natomiast oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. To nowe święto, wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od 2013 roku jest obchodzone w naszej Ojczyźnie.

6. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała, którą będziemy przeżywać w czwartek 26 maja 2016 roku. Dlatego już dziś zwracam się z uprzejmą prośbą o wybudowanie czterech Ołtarzy Eucharystycznych:

- I Ołtarz – przy salkach katechetycznych – Mieszkańców Koźlin

i Sołectwa Dąbrowa Miętka.

- II Ołtarz – przy remizie – Druhów Strażaków OSP Kamionka.

- III Ołtarz – przy krzyżu z Misji Miłosierdzia Bożego

– Mieszkańców Sołectwa Gronów, Rokitowiec.

- IV Ołtarz – przy Krzyżu przy głównym skrzyżowaniu – Mieszkańców Sołectwa Broszki.

7. Moi Kochani Parafianie i Szanowni Goście! Już za tydzień, w przyszłą niedzielę 22 maja 2016 roku nasza wspólnota parafialna przeżywać będzie wielką, historyczną uroczystość: W trwającym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski SERDECZNIE ZAPRASZAMY: Dzieci, Dzieci I Komunii Św. w strojach komunijnych, Młodzież, Małżonków, Rodziców, Dziadków i Babcie oraz WSZYSTKICH PARAFIAN  i GOŚCI, Druhów Strażaków z Jednostek OSP, na niezwykłą uroczystość, przybycia do Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu przedstawiciela Papieża Franciszka oraz Dziekana Korpusu Dyplomatycznego w Polsce Księdza Arcybiskupa CELESTINO MIGLIORE w niedzielę 22 maja 2016 roku na godz.1100.

Nuncjusz Apostolski w Polsce wraz z naszym BISKUPEM KALISKIM Edwardem JANIAKIEM podczas uroczystej Mszy Św. udzielą Sakramentu Bierzmowania MŁODZIEŻY.

Arcybiskup Celestino Migliore dokona też Błogosławieństwa nowego Ołtarza Eucharystycznego i Słowa Bożego oraz poświęci Obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”, a także odsłoni tablicę upamiętniającą w świątyni Stoleckiej przyjęty chrzest św. i zawarty sakrament małżeństwa Rodziców Biskupa Kaliskiego.

Moi Kochani! Przybądźmy licznie do naszej parafialnej świątyni, by dać świadectwo naszej żywiej WIARY w Jezusa Chrystusa oraz naszej wierności Ojcu Świętemu Franciszkowi w osobie Jego Nuncjusza Apostolskiego! Udekorujmy flagami papieskimi i flagami narodowymi nasze domy, mieszkania.

Uroczystość z przybycia do Parafii Stoleckiej Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Księdza Abp Celestino Migliore z udziałem Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Internetową naszej Diecezji Kaliskiej DOM JÓZEFA.TV , zobacz http://domjozefa.tv/transmisja/uroczystosc-trojcy-sw-parafii-sw-wawrzynca-stolcu-udzialem-nuncjusza-apostolskiego-polsce-biskupa-kaliskiego/?event_date=2016-05-22

8. Młodzież - Kandydatów do Bierzmowania zapraszamy na ostatnie spotkanie formacyjne w najbliższy czwartek 19 maja 2016., na godz.1800. Obecność obowiązkowa.

Natomiast Spowiedź Św. dla Młodzieży -Kandydatów oraz Ich Rodziców, Rodzin i Świadków Bierzmowania odbędzie się w sobotę 21 maja 2016., o godz.1000.

9. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na nowy ołtarz i nowe meble sakralne do prezbiterium naszego kościoła parafialnego. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na Ołtarz złożyły 4 Rodziny na sumę 600 zł. Bóg zapłać!

W minionym tygodniu w kruchcie kościoła zostały zamontowane dwie tablice upamiętniające nadchodzące uroczystości z Nuncjuszem Apostolskim oraz tablicę upamiętniającą Rodziców Biskupa Kaliskiego.

W minionym tygodniu, w piątek i sobotę, została w całości pomalowana kruchta kościoła, część prezbiterium i naw bocznych. Jutro, w poniedziałek zostaną pomalowane też przedsionki naw bocznych oraz miejsce przy chrzcielnicy.

10. Młodzież całej Parafii Zapraszamy na spotkanie modlitewne Młodych na Polach Lednickich. Wyjazd na Lednicę ze Złoczewa będzie miał miejsce 4 czerwca o godz. 8.00 parking OSP Złoczew. Powrót 5 czerwca 2016., ( niedziela ) w godzinach porannych. Koszt wyjazdu 50 zł, ( koszt obejmuje przejazd autokarem, wstęp na pola lednickie, opłata za parking oraz ubezpieczenie ). Osoby chętne mogą się u mnie zapisywać. Konieczne będzie dostarczenie zgody na wyjazd (rodzic lub opiekun prawny). Szczegółowy plan spotkania będzie można otrzymać po zapisaniu się na wyjazd.


11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela, dla Dzieci Mały Gość Niedzielny z gotową dekoracją okna na Boże Ciało! Ministranci rozdają darmowe foldery z programem nadchodzących uroczystości z Nuncjuszem Apostolskim. Relacja z Pielgrzymki Dzieci I Komunii Św. na Jasną Górę jest na www: . http://www.jasnagora.com/wydarzenie-10131

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia oraz owocnej współpracy z DUCHEM ŚWIĘTYM!

========================================

 

ŻYCIORYS NUNCJUSZA APOSTOLSKIEGO w POLSCE

Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa CELESTINO MIGLIORE

Jego Ekscelencja Arcybiskup Celestino Migliore pochodzi z Cuneo we włoskim regionie Piemontu (zobacz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cuneo oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Celestino_Migliore, a także http://nuncjatura.pl/0.1,index.html); urodził się 1 lipca 1952 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 czerwca 1977 roku.

Arcybiskup Migliore otrzymał stopień magistra teologii w Centrum Studiów Teologicznych w Fossano, po czym kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego. Po ukończeniu w 1980 r. Papieskiej Akademii Kościelnej, rozpoczął służbę dyplomatyczną.

Pierwszą wyznaczoną mu placówką była Angola, gdzie w latach 1980-1984 pracował jako attaché i drugi sekretarz przy Delegacji Apostolskiej w tym kraju. Stamtąd został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1988 roku został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w Egipcie, gdzie pozostał przez rok. Następnie został wyznaczony do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, gdzie pozostał do 14 kwietnia 1992 roku. Wtedy został mianowany Specjalnym Wysłannikiem w roli stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu we Francji.

Od grudnia 1995 roku do października 2002 roku pełnił funkcję Zastępcy Sekretarza ds. Relacji z Państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. W tym czasie był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Z tej racji jako szef delegacji Stolicy Apostolskiej odbywał wizyty do Beijing, Hanoi i P'yongyang.

W dniach 9-20 lipca 2001 w Nowym Jorku, arcybiskup Migliore przewodniczył Delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie nielegalnego handlu ręczną i lekką bronią palną we wszystkich jego aspektach. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych konferencji, sympozjów, dyskusji panelowych związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

Podczas pobytu w Rzymie wykładał dyplomację kościelną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

30 października 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ                  w Nowym Jorku. Przed nim funkcję tę pełnili: prał. Giovannetti, kard. Cheli i kard. Martino.

Dnia 30 czerwca 2010 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował arcybiskupa Celestino Migliore Nuncjuszem Apostolskim w Polsce.

Misję nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Migliore rozpoczął 10 września 2010 r.

Podczas Ingresu do Katedry Kaliskiej, dnia 12 września 2012 roku, przekazał władzę Pasterską naszemu Rodakowi - Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Edwardowi Janiakowi.

zobacz: http://radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/ingres-biskupa-kaliskiego-edwarda-janiak

 

oraz http://radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/ingres-biskupa-kaliskiego-edwarda-janiak-2.OGŁOSZENIA PARAFIALNE

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO – 8 MAJA 2016.

DZIEŃ I KOMUNII ŚW. DZIECI KLAS III.

 

1. Dzisiaj, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w niedzielę 8 maja 2016., wspólnota naszej Parafii przeżywa uroczystość I Komunii Św. na Mszy Św. o godz.1100 27.Dzieci z klas III; 14 Dziewczynek i 13 Chłopców przystąpiło do I Komunii Św., uczestnicząc w pełni w Ofierze Mszy Św. Dzieciom I Komunii Św., życzymy obfitości łask Bożych, wielkiej radości i fascynacji z tego, że Jezus w Eucharystii, daje Siebie jako pokarm na Nieśmiertelność. Życzymy, aby Dzieci CZĘSTO PRZYJMOWAŁY Pana Jezusa do swego serca w Komunii Św.

Rodzicom Dzieci I Komunii Św., gratulujemy i dziękujemy, że doprowadzili swoje dzieci do Ołtarza Pańskiego, a jednocześnie życzymy, aby dalej uczyli swoje dzieci tej wielkie Miłości do Chrystusa w Eucharystii. Szczęść Boże!

Przy tej okazji bardzo dziękuję Rodzicom Dzieci I Komunii Św., za udekorowanie kościoła, za kwiaty i za dar ołtarza, którym jest ten nowy mebel do prezbiterium, a jest nim fotel dla Księdza Biskupa - tzw. sedilium. Bóg zapłać!

Dziękuję też Paniom Katechetkom: Pani Małgorzacie Królewicz, Pani Katarzynie Majda oraz Katarzynie Krzyżańskiej za przygotowanie Dzieci do I Komunii Św.

Dziękuję również Rodzicom Dzieci klas II, że w minioną środę i czwartek generalnie posprzątali naszą świątynie na dzisiejszą uroczystość. Bóg zapłać!

Dziękuję firmie „Bacutil” w Stolcu za dostarczenie gorącej wody do sprzątania kościoła. Bóg zapłać! Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dnia I Komunii Św.

Z racji I Komunii Św. WITAMY wszystkich Gości. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę RADOŚCI ze spotkań przy stole rodzinnym oraz byśmy pamiętali o słowach Pana Jezusa: „ Ja Jestem chlebem żywym (…). Kto spożywa Moje Ciało ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”.

Dzieci I Komunii Św. Oraz Rodziców zapraszamy w tym tygodniu na Nabożeństwa Majowe i Msze Św. na godz.1800 – trwa od dziś tzw. „Biały Tydzień”.

Natomiast w najbliższy czwartek 12 maja 2016., z Dziećmi I Komunii Św. Ich Rodzicami oraz pozostałymi Czcicielami Matki Bożej, udajemy się z Pielgrzymką na Jasną Górę. Wyjazd autokarem i busem do Częstochowy sprzed kościoła w Stolcu w czwartek o godz.800.

2. W przyszłą niedzielę 15 maja 2016., Dzieci klas IV przeżywać będą swoją ROCZNICĘ I KOMUNII ŚW. na Mszy Św. o godz.1200. Spowiedź Św. dla dzieci klas IV, które nie były w I Piątek Miesiąca oraz Spowiedź Św. ich Rodziców odbędzie się w sobotę 14.05.2016., o godz.900. Natomiast próba dla dzieci Rocznicowych odbędzie się w piątek 13.05.2016., o godz.1700.

3. Drogich Parafian i Wszystkich Szanownych Gości Serdecznie zapraszamy już za dwa tygodnie, w niedzielę 22 maja 2016 roku, na uroczystość przybycia do naszej Parafii Nuncjusza Apostolskiego w Polsce - KSIĘDZA ARCYBISKUPA CELESTINO MIGLIORE  z udziałem Biskupa Kaliskiego EDWARDA JANIAKA.

Podczas Mszy Św. o godz.1100, Księża Biskupi udzielą SAKRAMENT BIERZMOWANIA Młodzieży. Po Modlitwie Wiernych Nuncjusz Apostolski Ksiądz Arcybiskup Celestiono Migliore dokona błogosławieństwa nowego ołtarza i poświęcenia Obrazu Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”. Po zakończonej Mszy Św., podczas wyjścia w kruchcie kościoła nastąpi błogosławieństwo dwóch tablic pamiątkowych.

Jedna tablica upamiętni pobyt Nuncjusza Apostolskiego, który jest przedstawicielem Papieża Franciszka i Dziekanem Korpusu Dyplomatycznego w Polsce. Druga tablica będzie mówiła, że „W tej świątyni przyjęli chrzest święty i zawarli sakrament małżeństwa STANISŁAW JANIAK i JANINA z domu ZMYSŁOWSKA, Rodzice Biskupa Kaliskiego”.

W związku z tym niezwykłym, historycznym wydarzeniem od dziś przy wyjściu kościoła możemy otrzymać folder zapowiadający w/w uroczystość. Ministranci dostarczać będą te same darmowe foldery-  do naszych domów, dla tych których dziś nie ma w kościele.

Całą uroczystość z pobytu Nuncjusza Apostolskiego w naszej Parafii transmitować będzie na żywo telewizja internetowa naszej Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa. zobacz. www: http://domjozefa.tv/transmisja/uroczystosc-trojcy-sw-parafii-sw-wawrzynca-stolcu-udzialem-nuncjusza-apostolskiego-polsce-biskupa-kaliskiego/?event_date=2016-05-22

4. Młodzież - Kandydatów do Bierzmowania, zapraszamy na spotkanie formacyjne i tzw., próby w najbliższy wtorek 10 maja i w piątek 13 maja 2016., na godz.1800. Obecność obowiązkowa. Natomiast egzaminy dla Kandydatów do Bierzmowania odbędą się we wtorek, środę i piątek w Kancelarii Parafialnej od godz.1600. W związku z tym zapraszamy na egzamin z wiedzy religijnej z zeszytem i indeksem Kandydatów do Bierzmowania: Młodzież ze Stolca, Wielgiego, Cisowej i Wolnicy Niechmirowskiej we wtorek na godz.1600. Młodzież z Niechmirowa, Kamionki, Gronowa, Rokitowca, Bieśca, Gronówka w środę na godz.1600. Młodzież z Broszek, Dąbrowy Miętkiej, Burdynówki, Lipin, Jaźwin i Łeszczyna i pozostałych Kandydatów w piątek na godz.1600.

5. Na Nabożeństwo Majowe zapraszamy każdego majowego wieczoru o godz.1800.

6. Z racji niedzieli i uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego na jutro została przeniesiona uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy Św., o godz.1800.

Także jutro przypada Odpust Św. Stanisława BM w Parafii Uników, suma o godz.1200.

7. Jutro także rozpoczynamy bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę. Zachęcamy do uczestnictwa w tej specjalnej modlitwie o wylanie darów Ducha Pocieszyciela, którą odprawiać będziemy przed wieczorną Eucharystią połączoną ze śpiewem litanii loretańskiej.

8. W piątek 13 maja 2016 roku przypada 99. rocznica pierwszego objawienia fatimskiego i 35. rocznica zamachu na Świętego Jana Pawła II. To dzień wspomnienia NMP Fatimskiej.

9. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na potrzeby parafii. W minionym tygodniu w kopercie na tacę lub w kancelarii dodatkową ofiarę na Ołtarz i meble  w prezbiterium złożyło 5 Rodzin na sumę 470 zł. Natomiast na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 200 zł. Bóg zapłać!

10. Wczoraj w sobotę 7.05.2016., odbył się pogrzeb śp.+ Dorota JĘDRZEJCZAK,   lat 56, mieszkała w Stolcu. Natomiast jutro, w poniedziałek 9.05.2016., o godz.16.00 odbędzie się pogrzeb śp.+ Tadeusz MAJDA, lat 78, mieszkał w Gronówku. „Dobry, Jezu, a nasz Panie,...”.

11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun z artykułem o naszej parafii oraz Gość Niedzielny.


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 1 MAJA 2016.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy maj – miesiąc, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Dzisiaj zapraszamy na pierwsze majowe nabożeństwo po Mszy Św. o godz.1200. Na wspólnym śpiewie Litanii Loretańskiej będziemy spotykać się codziennie o godz.1800 przed wieczorną Eucharystią.

2. We wtorek, 3 maja 2016., przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 225. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Msze Święte będą odprawione jak w niedzielę: w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030, a Wielgiem o godz.1600. W uroczystość NMP Królowej Polski przypada Odpust w Parafii Pyszków, suma o godz.1200.

3. Z racji WSPOMNIENIA 4 maja Świętego Floriana, Wszystkich DRUHÓW STRAŻAKÓW z 6 Jednostek OSP naszej Parafii zapraszamy na Mszę Św. we wtorek 3 maja 2016., na godz.900. Przy tej okazji składamy Bóg zapłać! wszystkim Jednostkom OSP za ufundowanie dla Parafii nowego czerwonego ornatu z wizerunkiem Św. Floriana!

4. W szóstym tygodniu Wielkanocy zanosimy swoje błaganie do Boga o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Po Mszach Św. w poniedziałek i środę odbędzie się do Krzyża Misyjnego, PROCESJA BŁAGALNA o Urodzaje i Błogosławieństwo w PRACY.

5. W przyszłą niedzielę 8 maja 2016., Dzieci klas III, przeżywać będą swoją I Komunię Św., na Mszy Św. o godz.1100. Do I Komunii Św. przystąpi 27. Dzieci.

Z racji I Komunii Św., 8 maja 2016., Msze Św. będą w Stolcu o godz.900 i 1100 (Nie będzie Mszy Św. o godz.1200). W Niechmirowie Msza Św. będzie wyjątkowo o godz.1800.

Pierwsza Spowiedź Św. Dzieci I Komunii Św., oraz Spowiedź Św. Ich Rodziców, Rodzin odbędzie się w sobotę 7.05.2016., o godz.1000.

Rodziców dzieci I Komunii Św. Proszę bardzo o udekorowanie kościoła.

Dzieci klas III zapraszamy na ostatnie spotkania formacyjne: w najbliższy poniedziałek 2.05.2016., na g.1700, w środę 4.05.2016., na g.1900 oraz w czwartek 5.05.2016., i w piątek 6.05.2016., na godz.1700. Obecność obowiązkowa.

6. Rodziców Dzieci Klas II, których Dzieci, w przyszłym roku przystąpią do I Komunii Św. zapraszam na spotkanie w sprawie sprzątania kościoła na tegoroczną I Komunię Św. dzisiaj po Mszy Św. o godz.1200.

Generalne Sprzątanie kościoła na dzień I Komunii Św., rozpocznie się w środę od odkurzenia i mycia gzymsów Natomiast generalne szorowanie podłogi i sprzątania kościoła będzie w czwartek 5 maja 2016., od godz.900. Dziękuję firmie „Bacutil”, która co roku dostarcza ciepłą wodę. Natomiast wszystkie Mamy dzieci klas II, proszę przynieść ze sobą wiadra, szczotki do zamiatania i szczotki do szorowania oraz inne sprzętydo sprzątania.

7. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. z racji I Piątku:

- w Wielgiem w czwartek 5 maja 2016., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- w Niechmirowie: w piątek 6 maja 2016., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- w Stolcu, codziennie pół godziny przed każdą Mszą Św., a w piątek 6 maja 2016.,                             od godz.1730 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i  piątek 5 - 6 V 2016., od godz.900.

8. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 7 maja 2016., na Mszę Św. na godz.900.

9. Moi Kochani Parafianie! W minionym tygodniu, w czwartek 28.04. i piątek 29.04. zostały zamontowane nowe meble sakralne w naszym wyremontowanym prezbiterium kościoła parafialnego: nowy Ołtarz eucharystyczny, Ołtarz Słowa Bożego - Ambona, 2 fotele dla Ks. Biskupa i głównego Celebransa i 4 fotele dla Koncelebransów lub ministrantów oraz 3 nowe ławki dla ministrantów.

Meble sakralne zostały zaprojektowane przez Księdza profesora Tadeusza Furdynę - Salezjanina z Łodzi, który w swoim dorobku 50 lat pracy kapłana - artysty, malarza, projektanta wnętrz kościołów, wykonał projekty do ponad 200 kościołów w Polsce i na świecie. Nasz Ołtarz eucharystyczny nawiązuje do filarów w kościele, filary ołtarza symbolizują zaproszenie, wejście na ucztę. Na środku ołtarza jest brama- symbol bramy rajskiej, a na niej otwór do klucza - podświetlany, za otworem do klucza, rozjaśniony kolor symbolizuje niebo. Na dziurce od klucza - umieszczony jest krzyż - symbol, że tylko przez Krzyż, tylko przez Chrystusa wejdziemy do nieba, na wieczną ucztę, której zapowiedzią jest uczta eucharystyczna, która odbywa się na Ołtarzu.

Ołtarz Słowa Bożego-Ambona również nawiązanie do filarów, czyli zaproszenie do wejścia na ucztę Słowa Bożego. Na ambonie wyrzeźbiona jest gołębica - symbol Ducha Św., to znak, że Duch Święty ożywia w nas Słowo Boże, ożywia naszą wiarę, nadzieję i miłość!

Natomiast fotele nawiązuję do wnętrza, do sklepienia kościoła, które tworzą łuki. Łuki tworzą powierzchnię zamkniętą, dlatego oparcia foteli są otwarte, oparcia przypominają skrzydła anielskie, a nawet polską husarię. Skrzydła to symbol, że jesteśmy posłani przez Boga do różnych życiowych zadań. Zielony kolor siedzisk, a nie czerwony przypomina, że Pan Bóg rozpoczynał stwarzać świat od zielonego koloru, że kolor zielony ożywia, zwiastuje nadzieję. Spotkanie w świątyni daje nam nadzieję na lepsze życie, nadzieję na życie wieczne!

Meble wykonała firma stolarska Pana Krzysztofa Woźniaka z Łeszczyna, której gratuluję i dziękuję za solidne wykonanie. Bóg zapłać!

Koszt mebli sakralnych wyniósł 28 tys. złotych. Na kwotę tę składa się: koszt projektu, rzeźba Ducha Św., materiał - drewno dębowe- dębina, malowanie, tapicer, robocizna. Zapłacono już 21 tys. złotych. Mamy jeszcze 7 tys. długu. Ołtarz i ambona są darem naszej Parafii w Roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski.

10. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary na ołtarz i remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont kościoła w Niechmirowie złożyła 1 Rodzina na sumę 300 zł. Natomiast na nowy ołtarz i ambonę dodatkową ofiar złożyło 7 Rodzin na sumę 650 zł. Bóg zapłać!

W minionym tygodniu Alpiniści i Elektrycy wymienili część żarówek na wieży i wokół kościoła w Stolcu. Koszt prac oświetleniowych 550 zł.

11. W minioną środę 27.04.2016., odbył sie pogrzeb zmarłego nagle śp.+ Czesław-Jerzy KOŚMIDER, lat 51, mieszkał w Stolcu. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

12. W imieniu Papieża Franciszka i naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda składam serdeczne Bóg zapłać! za ofiary złożone tydzień temu jako pomoc humanitarna dla Ukrainy, zebraliśmy kwotę 981zł 25 gr. Wpłacono na konto Nuncjatury Apostolskiej kwotę 1.000 zł.

W miniony wtorek 26.04.2016., z Caritas naszej Diecezji Kaliskiej otrzymaliśmy kolejne 40 ton jabłek (2 TIRY). Dziękuję bardzo za pomoc w rozładunku jabłek Panu Witoldowi CIACH i Panu Kościelnemu Marcinowi oraz Paniom Sołtys i Panom Sołtysom, a także wszystkim Osobom zaangażowanym w rozładunek i dostarczenie jabłek do naszych domów, Bóg zapłać! Była to ostatnia partia jabłek, gdyż z końcem kwietnia zakończyła się akcja „Jabłka” w Diecezji Kaliskiej. Natomiast jesienią br., (od października) akcja „Jabłka” ruszy na nowo.

13. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela W roku 1050-lecia Chrztu Polski można też nabyć dwa rodzaje kropielniczek   - alabastrowych, które możemy zamontować w naszych mieszkaniach,  by wychodząc z domu kreślić znak krzyża wodą święconą.

14. Ogłoszenie Kulturalne: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Konopnicy zaprasza na FESTYN promujący działalność Centrum, który odbędzie się w poniedziałek 2 maja 2016., na terenie Parku Starowiejskiego w Konopnicy. Początek   o godz. 16.30.

W programie:

- występy zespołów i grup tanecznych działających w Centrum

- kiermasz taniej książki

- stoisko z rękodziełem ludowym

- mała gastronomia

- atrakcje dla dzieci i młodzieży

Gwiazda wieczoru: Mariusz Kalaga (ok. godz. 19.00)

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli

i Dobrej Majówki oraz opieki naszej Matki - Królowej Polski!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKANOCNA - 24 KWIETNIA 2016.

1. W dzisiejszej Ewangelii Jezus przypomina nam o tym, byśmy się wzajemnie miłowali. W początkach chrześcijaństwa wzajemna miłość pomiędzy uczniami Chrystusa przyciągała i inspirowała pogan. Warto o tym pamiętać i żyć tak, by inni widzieli, że jesteśmy uczniami Jezusa.

2. We wszystkich Parafiach całej Europy, przeżywamy dziś, na prośbę Papieża Franciszka, dzień modlitwy i solidarności oraz pomocy materialnej Ukrainie, która zmaga się z wojną na wschodzie swojej granicy. Módlmy się o pokój dla narodu Ukrainy!

3. Jutrzejsze święto Świętego Marka Ewangelisty to tradycyjny dzień modlitwy o urodzaje. Chociaż dopiero w przyszłym tygodniu przeżywać będziemy specjalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące, chciejmy w naszej osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby przyniosły one obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

4. Zachęcamy i zapraszamy do modlitwy w intencji Europy w dniu święta patronki naszego kontynentu, Świętej Katarzyny Sieneńskiej. Msze Święte o godz.1800. Naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane w przypadający tego dnia - 29 kwietnia, Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam w Dachau zostali zamordowani kapłani naszej parafii: Ks. Proboszcz Feliks BALCERZAK (ur. 07.11.1877, Kopojno, zamordowany 04.05.1942., w Dachau) oraz ks. Wikariusz Edmund WIELEBSKI. Ks. Edmund Wielebski, syn Stanisława i Bolesławy z d. Misiak, urodził się 2.V 1915 r w Wieleniu n/Notecią.

Był uczniem gimnazjum w Wieleniu, a następnie w Czarnkowie, gdzie zdał maturę w 1932 roku. Potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku pod rektoratem ks. kan. dr H. Kaczorowskiego – również późniejszego więźnia Dachau. Był to pierwszy kurs, który rozpoczął 6 – letnie studia seminaryjne. W dniu 17. XII 1938r otrzymał święcenia kapłańskie z rąk J.E. ks. biskupa K. Radońskiego. Mszę prymicyjną odprawił 27 XII 1938r     w rodzinnym mieście – Wieleniu. Na pierwszą placówkę duszpasterską został skierowany do parafii Wojków, a od 1 IV 1939r do Szymanowic, potem od 1 IX 1939r do Stolca k/Złoczewa. Stamtąd 6 X 1941r zabrany został do obozu w Konstantynowie k/Łodzi,                       a następnie do obozu koncentracyjnego w Dachau - K. Blok 28/3, nr więźnia 28266.

Planowany wyjazd jesienią 1939 roku na dalsze studia do Rzymu przerwała II wojna światowa. Dnia 19. V 1942 roku zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau. zobacz. http://www.wielen.pl/content.php?cms_id=1509&lang=pl&p=p3

5. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy maj. W naszej polskiej tradycji to miesiąc szczególnej modlitwy razem z Maryją. Każdego dnia o godz.1800, przed wieczorną Mszą Świętą, będziemy odprawiać nabożeństwa majowe ze śpiewem litanii loretańskiej.

6. I Komunia Św. Dzieci klas III odbędzie się 8 maja 2016., na Mszy Św. o godz.1100 w Stolcu. Dlatego dzieci klas III zapraszam na kolejne spotkanie formacyjne w najbliższą sobotę 30.04.2016., na godz.1500. Obecność obowiązkowa.

7. Nasza Parafia organizuje Pielgrzymkę na Jasną Górę dla Dzieci I Komunii Św., Ich Rodziców oraz innych Czcicieli Matki Bożej, dwoma autokarami. Wyjazd do Częstochowy  w czwartek 12 maja 2016., koszt wyjazdu 25 zł. Zapisy w zakrystii lub kancelarii.  Zapisy dla Dzieci I Komunii Św. oraz Ich Rodziców u Pani Katechetki Małgorzaty.

Natomiast na Pielgrzymkę do Krakowa, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic, wszystkie miejsca są już zajęte.

8. Rocznica I Komunii Św. dla Dzieci klas IV odbędzie się w niedzielę 15 maja 2016., na Mszy Św. o godz.1200.

9. Rodziców dzieci klas II, zapraszam na spotkanie w sprawie sprzątania kościoła na teogoroczną I Komunię Św. w przyszłą niedzielę 1 V 2016., po Mszy Św. o godz.1200.

10. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary na potrzeby parafii. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na nowy ołtarz, ambonę, sedilium i pozostałe meble do wyremontowanego prezbiterium kościoła w Stolcu złożyły 3 Rodziny na sumę 700 zł. Bóg zapłać!

Moi Kochani Parafianie! W tym tygodniu odbędzie się montaż nowego ołtarza i pozostałych mebli przez Pana Stolarza. Nowy Ołtarz eucharystyczny pobłogosławi  22 maja 2016., Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Celestiono Migliore wraz z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem.

11. Wczoraj, w sobotę 23.04.2016., odbył się pogrzeb śp.+ Marianna MAJDA, lat 71, mieszkała w Gronówku. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

12. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

KUBA ŁAWNICZEK, wolny, rzym. kat., zam. Wolnica Niechmirowska 22/3,

AGNIESZKA EWA OLEJNIK z domu STRYCHAREK, rozwiedziona cywilnie, rzym. kat.,

zam. Wolnica Niechmirowska 22/3.          ZAPOWIEDŹ III.

MATEUSZ KRZYWANIA, stanu wolnego, rzym. kat., zam. Rokitowiec 25,

MAGDALENA PLEWIŃSKA, stanu wolnego, zam. Antonin. ZAPOWIEDŹ II.

13. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy numer Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela. W roku 1050-lecia Chrztu Polski można też nabyć dwa rodzaje kropielniczek - alabastrowych, które możemy zamontować w naszych mieszkaniach,  by wychodząc z domu kreślić znak krzyża wodą święconą. Cena kropielniczki 20 zł.

W imieniu Papieża Franciszka i naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda składam serdeczne Bóg zapłać! Wszystkim Ofiarodawcom, za dzisiejsze materialne wsparcie Narodu Ukrainy podczas naszego wychodzenia ze świątyni. Bóg zapłać! za gest dobroci i solidarności!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

i Dobrego Tygodnia!