Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Stolcu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print PDF

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA ADWENTU - 4 GRUDNIA 2016.

1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w marketach.

2. Wśród adwentowych umartwień i wyrzeczeń niech znajdzie się także miejsce na walkę z nałogami i słabościami, zwłaszcza z alkoholizmem. Może warto właśnie w tym czasie włączyć się w wielką krucjatę walki o trzeźwość naszego narodu. Ten adwentowy wysiłek pięknie wpisuje się w zadania, jakie stawia przed nami tegoroczny program duszpasterski. Tylko w pełni trzeźwym umysłem jesteśmy zdolni świadomie głosić innym zbawienie i wołać: Przyjdź, Panie Jezu!

3. Dzisiejsza niedziela przykrywa liturgiczne wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomy III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka. Ponieważ z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej.

4. W dzisiejszą niedzielę przypada też XVII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Szczególnie w modlitwie pamiętajmy o Siostrze Letancji CAŁEJ - Nazaretance, pracującej w Kellerowce w Kazachstanie oraz o innych polskich Misjonarzach pracujących w Kazachstanie (m.in., Ks. Abp Tomasz Peta z Astany, który przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci Św. Wawrzyńca 10.08.br., i prosił nas o jedno „Zdrowaś...” za Kazachstan) Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie. zobacz: http://wschod.misje.pl/aktualnosci/

5. Wszystkich Parafian: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszym kościele od czwartku do soboty o godz.1700.

6. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy św. Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Oprócz wielu podarunków niech nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa. Tego dnia przypada Odpust w Parafii Kliczków, suma o godz.1200.

7. W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił Papież Błogosławiony Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszym kościele na Mszy Św. o godz.17.00 nastąpi wręczenie Cudownego medalika Dzieciom klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. oraz odbędzie się uroczystość włączenia do grona Kandydatów na Ministrantów oraz Kandydatki na Bielanki. Do Służby Bielanek należą dziewczęta, które jak Maryja pragną służyć Jezusowi w czasie różnych nabożeństw. Msze Św. w Uroczytość NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP w Stolcu: rano o godz.9.00 i wieczorem o godz.17.00.

8. Parafialne Rekolekcje Adwentowe odbędą się w dniach od 16 do 18 grudnia 2016., które poprowadzi Dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, Ksiądz mgr lic. Jacek ANDRZEJCZAK.

Natomiast Ksiądz Proboszcz Zbigniew, prowadzi rekolekcje adwentowe dzisiaj w Parafii Przedborów, a od piątku do przyszłej niedzieli 11.12.2016., poprowadzi rekolekcje w Parafii Św. Urszuli w Sieradzu.

9. W tym tygodniu Pan Organista Leszek Królewicz zakończy dostarczanie OPŁATKÓW WIGILIJNYCH do naszych domów. Ofiary składane przy tej okazji są naszym podziękowaniem Panu Organiście Leszkowi za Jego pracę Organisty i Dyrygenta Chóru Parafialnego! W tym tygodniu Pan Organista odwiedzi z opłatkami:

- Biesiec, Filipole, Przylepka oraz Stolec za lasem i Nowa Droga – poniedziałek 5 XII 2016.,

- Stolec: od P. Krzemianowskich do szkoły, Stolec za Cmentarzem, Pogony,

i Stolec wieś: od P. Klimczyków do Młyna – we wtorek 6 XII 2016.

10. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na potrzeby parafii. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 4 Rodziny na sumę 350 zł. Bóg zapłać!

11. W miniony czwartek 1 XII 2016., odbył sie pogrzeb śp.+ Janina ŻBIK, lat 65, mieszkała w Wolnicy Niechmirowskiej. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

12. Przy wyjściu z kościoła do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - cena świecy 6zł. Można też nabyć za dobrowolną kwotę sianko na stół wigilijny. Dochód za sianko przeznaczony jest jako nasza pomoc na rehabilitację dla ciężko chorego na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) naszego Parafianina - Pana Adama Królewicza. Bóg zapłać! za gest solidarności i pomocy wobec Pana Adama, który dzielnie przechodzi czas swojej ciężkiej choroby z żoną, dziećmi, z Rodziną.

Można też nabyć kartki świąteczna z naszą świątynią Stolecką, są kolejne nowe wzory kartek.

Dziękuję bardzo, za wsparcie materialne Polskich Misjonarzy i Katolików mieszkających na Wschodzie, a zwłaszcza w Kazachstanie. Bóg zapłać!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli

 

oraz opieki NIEPOKALANEJ NMP - Pani Adwentu!


==================================================

============================================

=====================================OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA ADWENTU - 27 LISTOPADA 2016.

1. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Wieńczy ono program duszpasterski, jaki realizowaliśmy przez ostatnie lata od 2013 roku. W tym czasie pogłębialiśmy naszą wiarę i osobiste relacje z Panem Bogiem, również wzajemne między sobą w rodzinach i we wspólnocie Kościoła. Na nowo odkrywaliśmy wartość naszego chrztu, także jako naród, radując się 1050. rocznicą chrztu Polski, a teraz mamy stawać się autentycznymi świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii w świecie. Jak Apostołów, tak każdego z nas Pan Jezus posyła, abyśmy świadczyli, że tylko w Panu Bogu pełnym miłości i miłosierdzia człowiek może osiągnąć prawdziwe szczęście.

2. Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Msze roratne ku czci Najświętszej Maryi Panny, na które serdecznie zapraszamy w tym tygodniu: w czwartek, piątek i sobotę szczególnie Dzieci, Młodzież oraz wszystkich Czcicieli Matki Bożej. Tegoroczne Roraty przebiegać będą pod hasłem: „W domu Królowej” i nawiązywać będą do Jubileuszu 300.lat Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a opowiadać będą o Jasnej Górze. Dzieci na Roraty przynoszą tradycyjnie lampiony oraz KARTECZKI lub Serca z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej, które wrzucać będą do specjalnej SKARBONY. Intencje te zostaną zawiezione zostaną do Ojców Paulinów na Jasną Górę.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. z racji I Piątku:

- w Niechmirowie: w piątek 2 XII 2016., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- w Stolcu, codziennie pół godziny przed każdą Mszą Św., a w piątek 2 XII 2016.,                             od godz.1630 i Msza Św.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku i CHORYCH z racji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia w czwartek i piątek od godz.900. Chorych tzw. świątecznych można zgłaszać w zakrystii lub kancelarii.

4. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 3 grudnia 2016., na Mszę Św., na godz.900.

5. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. wraz z Rodzicami, ZAPRASZAMY w imieniu krawcowej Pani Aldony Ociepa ze Świby, która uszyje stroje komunijne na mierzenie dzieci. Mierzenie, czy zdjęcie miary Dzieci klas III odbędzie się w najbliższą sobotę 3 grudnia 2016., o godz.1530, w kościele parafialnym w Stolcu.

6. Wczoraj, w sobotę 26 listopada 2016., odbył sie pogrzeb śp.+ Eugeniusz KOLANEK, lat 87, mieszkał w Wielgiem. „Dobry, Jezu, a nasz Panie,...”.

7. Pan Organista Leszek Królewicz będzie dalej dostarczał do naszych domów OPŁATKI WIGILIJNE. Ofiary składane przy tej okazji są naszym podziękowaniem Panu Organiście Leszkowi za Jego pracę Organisty i Dyrygenta Chóru Parafialnego!

W tym tygodniu Pan Organista odwiedzi z opłatkami:

- Wielgie od strony Stolca do Szkoły i Skrzyńska Droga: w poniedziałek 28 XI 2016.,

- Wielgie - Kuźnicka Droga, Stawek, od Szkoły w kierunku Dymku, od Kaplicy

w kierunku Dymku, od Kaplicy w kierunku Szynkielowa: we wtorek 29 XI 2016.

- Dąbrowa Miętka i Koźliny; w środę 30 XI 2016.

- Burdynówka, Jaźwiny, Lipiny, Kolonia Broszki i Doliny; w czwartek 1 XII 2016.

- Broszki wieś i Siekanie; w piątek 2 XII 2016.,

- Stolec-Krzyżanka i Łeszczyn; w sobotę 3 XII 2016.

8. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 200 zł. Bóg zapłać! W minionym tygodniu Panom Elektrykom za zmodernizowaną instalację elektryczną, nagłośnieniową w kościele w Niechmirowie wraz z wymaganym projektem, zapłaciłem kwotę 8.000.


9. W środę w liturgii przypada święto Św. Andrzeja Apostoła, Patrona Parafii i Gminy Złoczew. Suma Odpustowa w Złoczewie 30.11.2016., o godz.12.00.

Jest to także dzień IMIENIN naszego Pana Organisty z Niechmirowa - Pana Andrzeja MACIEJEWSKIEGO, któremu bardzo dziękujemy za 40.lat pracy jako "społeczny" Organista w Niechmirowie, a zarazem życzymy Panu Andrzejowi obfitości łask od Pana za wstawiennictwem swego Wielkiego Orędownika- Św. Andrzeja, Szczęść Boże!

10. Przy wyjściu z kościoła do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - cena świecy 6zł. Można też nabyć za dobrowolną kwotę sianko na stół wigilijny. Dochód za sianko przeznaczony jest jako nasza pomoc na rehabilitację dla ciężko chorego na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) naszego Parafianina - Pana Adama Królewicza. Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS), to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała. Bóg zapłać! za gest solidarności i pomocy wobec Pana Adama, który dzielnie przechodzi czas swojej ciężkiej choroby z żoną, dziećmi, z Rodziną.

Można też nabyć kartki świąteczne z naszą świątynią Stolecką.

11. Komunikat Kurii Diecezjalnej w Kaliszu!

W święto św. Andrzeja Apostoła J.E. Biskup Kaliski Edward JANIAK będzie obchodził 20. rocznicę świeceń biskupich, które przyjął z rąk Jego Eminencji Henryka Kardynała Gulbinowicza 30 listopada 1996 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. Z tej okazji jako wspólnota diecezjalna chcemy otoczyć naszego Pasterza szczególnym wsparciem i wdzięcznością, które niech wyrażą się przede wszystkim w modlitwie Kościoła Kaliskiego.

Ksiądz Biskup Edward, Dostojny Jubilat odprawi Mszę Św. dziękczynną w środę 30 listopada br., o godz.12.00 w Bazylice - Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

Kochani Parafianie! Pamiętajmy tego dnia w modlitwie o Dostojnym Jubilacie, który ma swoje korzenie w naszej wspólnocie Stoleckiej. W związku z Jubileuszem Biskupa Edwarda, będę w środę w Kaliszu, by koncelebrować Mszę Św. za Jubilata.

Moi Kochani! Ksiądz Biskup Edward, gdy trzy tygodnie temu, nawiedził groby swoich Dziadków i naszą Parafię, z racji swojego Jubileuszu postanowił ofiarować dla naszej parafii, różne przedmioty, jakie otrzymał od ludzi, przez 20.lat bycia Biskupem. Przedmioty te (ponad 100.) każdy z nas może od dziś nabyć jako cegiełkę na misje, w kwocie 5,10,20zł, (można złożyć na misje także wyższą ofiarę). Wszystkie te rzeczy pięknie zapakowane, i wystawione w nawie bocznej, przed kaplicą                  Św. Walentego. Każdy z nas może mieć pamiątkę po Biskupie Edwardzie, a przy okazji wesprzeć misje.

Na uroczystość 20.lecia święceń biskupich została wykonana też piękna wystawa fotograficzna ukazująca sylwetkę naszego Biskupa Edwarda - Dostojnego Jubilata!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrego Tygodnia i owocnego Adwentu,

 

a wszystkim Andrzejom oraz innym Solenizantom i Solenizantkom, obfitości łask Bożych!


=======================================

================================

==========================OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA - 20 LISTOPADA 2016.

1. Dzisiaj na zakończenie roku kościelnego, przeżywamy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Na zakończenie każdej Mszy Św. odmówimy Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

2. Także dzisiaj kończy się w Kościele Jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Był to szczególny czas łaski. Ufamy, że wielu z nas w tym roku wróciło w miłosierne ramiona Ojca, odnowiło swoją wiarę, uporządkowało swoje rodzinne, małżeńskie sprawy. Jest za co dziękować. Duchowo łączymy się z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz osobiście i wspólnotowo dziękujemy za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu    z nas.

3. Jutro przypada wspomnienie Ofiarowania NMP. Choć odwołuje się ono do VI w. i do pamiątki poświęcenia kościoła ku czci Matki Bożej zbudowanego obok świątyni jerozolimskiej, to ma nam ukazywać wielkość i znaczenie życia ofiarowanego całkowicie Bogu. Dlatego w tym dniu modlimy się szczególnie za siostry w zakonach klauzurowych i do tej modlitwy zachęcamy wszystkich parafian.

4. We wtorek 22 listopada przypada wspomnienie Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Panom Organistom: Leszkowi Królewiczowi i Andrzejowi Maciejewskiemu                oraz naszym Chórzystkom i Chórzystom, dziękujemy za ich piękną grę i śpiew, poprzez który, nasza dusza jeszcze bardziej kieruje się ku Bogu. Jednocześnie życzymy, za przyczyną Św. Cecylii patronki muzyki kościelnej, błogosławieństwa i obfitości łask Bożych.

Z racji Św. Cecylii, wszystkich Chórzystów, Chórzystki i Panów Organistów zapraszamy na spotkanie dziś, w niedzielę na plebanię na godz.1700.

5. Kolejny rok liturgiczny dobiega końca. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy następny. Hasłem tego roku będą słowa z nakazu misyjnego Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Będziemy więc wezwani do świadczenia o Panu Jezusie i przemieniania tego świata na bardziej Boży.

6. Dziś w niedzielę 20.11.2016., na Mszy Św. o godz.900 poświęcone zostaną OPŁATKI Wigilijne, które będzie dostarczał do naszych domów Pan Organista Leszek Królewicz. Ofiary składane  przy tej okazji są naszym podziękowaniem Panu Organiście Leszkowi za Jego pracę Organisty i Dyrygenta Chóru Parafialnego!

W najbliższym tygodniu Pan Organista odwiedzi z opłatkami:

- Gronówek, Rokitowiec i Gronów osiedle: w poniedziałek 21.11.2016.,

- Gronów i Kamionka przy byłej szkole: we wtorek 22.11.2016.,

- Kamionka i Kolonia Kamionka: w środę 23.11.2016.,

- Kolonia Niechmirów, Niechmirów bloki i od Państwa Wawrzyniak do P. Skowrońskiej;

w czwartek 24.11.2016.

- Niechmirów wieś; w piątek 25.11.2016.

- Wolnica Niechmirowska i Cisowa; w sobotę 26.11.2016.

7. Solenizantów i jubilatów tego tygodnia pragniemy zapewnić o naszej życzliwości i modlitwie.

8. Ogłoszenie charytatywne:

W dniach 23-30 listopada 2016r. odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności. 
Wolontariusze gimnazjum i liceum będą zbierali żywność: przy kasach sklepu Biedronce w Złoczewie w dniach 25-27 listopada 2016., w pozostałe dni w bibliotece gimnazjum.

Dodaj świętom smaku, podaruj potrzebującym produkty z listy: olej, cukier, przetwory warzywne i owocowe, słodycze, konserwy, mąkę, bakalie.  Zachęcamy do zapisania ich na swojej przedświątecznej liście zakupów i przekazania ich wolontariuszom.

Zbiórka ta ma na celu uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby  osób żyjących w ubóstwie i zachęcić do dzielenia się na miarę swojej wrażliwości i możliwości, a także zapobiegać marnowaniu się żywności.

Zebrana żywność zostanie przekazana najbardziej potrzebującym rodzinom w gminie, do domu dziecka, do środowiskowego domu pomocy, Siostrom Kamedułkom,

Szczegółowe informacje na stronie www.bankizywnosci.pl

9. Po Mszy Św. do nabycia prasa katolicka: Niedziela, Opiekun, Gość Niedzielny. Można też otrzymać pamiątkę ze ŚDM z Krakowa, które przywiozłem z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Krakowa: książeczkę: Ambasador Polskości, która ukazuje obraz Polski na trzech płaszczyznach; Religii, Historii i Tradycji. oraz darmową gazetę Pielgrzym.

10. Dziś także w Niedzielę Chrystusa Króla odbywa się w naszym Dekanacie Złoczewskim zbiórka ofiar na pomoc naszym Siostrom Mniszkom Kamedułkom ze Złoczewa. W imieniu Siostry Przeoryszy Weroniki oraz wszystkich Mniszek Kamedułek ze Złoczewa (a jest Ich 19.), składam wielki Bóg zapłać! za gest pomocy, solidarności i dobroci wobec naszych Mniszek Kamedułek, które nieustannie modlą się za nas i całą diecezję, oraz Kościół i cały świat!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli, Dobrego Tygodnia

 

oraz odważnego świadczenia o Chrystusie naszym Królu i Panu!


======================================================

================================================

------------------------------------------------------------------------OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 13 LISTOPADA 2016.

1. Liturgia Słowa dzisiejszej, przedostatniej, niedzieli roku liturgicznego przypomina nam o sprawiedliwym sądzie Bożym, który czeka każdą i każdego z nas. Pan Bóg oceni nasze życie: wynagrodzi dobro, a zło ukarze. W Ewangelii znajdziemy również zapowiedź prześladowań. Wierność Chrystusowi i Jego nauce spotka się z niezrozumieniem i wrogością nawet ze strony najbliższych, jednak obietnica wspaniałej nagrody winna nas motywować do prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego i bycia świadkiem tego, że Pan Bóg jest stale obecny wśród swojego ludu.

2. Dzisiaj w niedzielę 13 XI 2016., przeżywamy już VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku pochylamy się po raz kolejny nad Kościołem w Iraku. zobacz: http://pkwp.org/, ZOBACZ TEŻ: https://domjozefa.tv/program/miedzynarodowy-kongres-przesladowanie-chrzescijan-xxi-wieku-retransmisja-cz-1/

 

Po Mszy Św. odbędzie się zbiórka ofiar dla prześladowanych Chrześcijan w Iraku.

3. Także dzisiaj w niedzielę na Mszy Św. o godz.1200 26.Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. otrzymają poświęcone książeczki do Nabożeństwa, aby jeszcze bardziej rozwijać w sobie ducha modlitwy oraz poznawać teksty pieśni religijnych.

4. W przyszłą niedzielę 20 listopada 2016., będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Na zakończenie każdej Mszy Św. odmówimy Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Myśl o potrzebie aktu intronizacyjnego została zapoczątkowana w związku z wszczęciem w archidiecezji krakowskiej w 1996 roku procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Rozalii Celakówny, krakowskiej pielęgniarki i mistyczki, zmarłej w czasie II wojny światowej. Wówczas światło dzienne ujrzały jej zapiski i można było poznać treść udzielonych jej objawień prywatnych, w których Jezus domaga się m.in. aktu intronizacyjnego od narodu polskiego. Świadczy o tym choćby ten zapis: „Jest ratunek dla Polski: jeżeli mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym państwie z rządem na czele. To uznanie ma być potwierdzone porzuceniem grzechów i całkowitym zwrotem do Boga”.

W 2013 roku biskupi powołali do istnienia Zespół ds. Ruchów Intronizacyjnych. Owocem dialogu i współpracy Zespołu z przedstawicielami różnych ruchów intronizacyjnych jest zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.ZOBACZ: http://episkopat.pl/nowenna-przed-jubileuszowym-aktem-przyjecia-jezusa-za-krola-i-pana/

Także za tydzień, w Niedzielę Chrystusa Króla odbędzie się w naszym Dekanacie Złoczewskim zbiórka ofiar na pomoc naszym Siostrom Mniszkom Kamedułkom ze Złoczewa, które nieustannie modlą się  za nas.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remontowany kościół w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na potrzeby parafii złożyło 5 Rodzin na sumę 900 zł. Bóg zapłać!

6. Od jutra, to jest od poniedziałku do czwartku włącznie (14-17 XI 2016.), będę na rekolekcjach dla Kapłanów (w Krakowie). W tym czasie zastępować mnie będzie nasz Wikariusz Ksiądz Wojciech Raszewski.

7. Pragniemy przekazać słowa serdecznych życzeń dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.

8. Po Mszy Św. do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela. Możemy także wesprzeć naszych Braci i Siostry Chrześcijan prześladowanych w Iraku. Bóg zapłać! za gest solidarności i dobroci!

9. Moi Kochani! W przyszłą niedzielę zakończy się w Kościele Jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Duchowo będziemy się łączyć z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz osobiście i wspólnotowo dziękować za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.

W związku z kończącym się Nadzwyczajnym Rokiem Miłosierdzia, będąc w październiku br., w Rzymie, poprosiłem Ojca Św. Franciszka o udzielenie naszej wspólnocie parafialnej Apostolskiego Błogosławieństwa. Po koniec października, otrzymałem z Watykanu następujące pismo:

Ojciec Święty Franciszek

udziela całym sercem Apostolskiego Błogosławieństwa

Księdzu Proboszczowi Zbigniewowi Stefańskiemu

i Wiernym Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Stolcu

z okazji Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia

wzywając przez wstawiennictwo Matki Najświętszej obfitości łask

i darów Bożych dla nieustannego stawania się w świecie widzialnym obliczem

Miłosiernego Ojca

podpisał. Ks. Arcybiskup Konrad Krajewski - Papieski Jałmużnik.

Watykan, dnia 19 października 2016 roku.

 

Moi Kochani Parafianie! Dziękując Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego Apostolskie Błogosławieństwo, starajmy się wzywając przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, obfitości łask Bożych, stawać się w świecie w którym żyjemy, pracujemy, uczymy się, widzialnym obliczem Miłosiernego Ojca!

==============================================


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 6 LISTOPADA 2016.

1. Dzisiejsza liturgia Słowa przypomina prawdę o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym, a modlitwa za zmarłych pozwala nam pogłębiać naszą wiarę w to, że spotkamy się wszyscy w królestwie Bożym, bo „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”. Dlatego tym bardziej chcemy zaprosić do udziału we wspólnej modlitwie. Nabożeństwa za ZMARŁYCH z wypominkami jednorazowymi w poniedziałek i wtorek po Mszy Św. o godz.1700.

Przypominamy również o możliwości uzyskania w tych dniach (do 8 listopada) odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami za odwiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych.


2. W środę, 9 listopada 2016., będziemy obchodzić święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu – papieża. To wspaniała okazja, aby w modlitwie powierzać osobę i posługę Ojca Świętego. Pamiętamy częste apele papieża Franciszka o modlitwę za niego. Przyjdźmy więc do kościoła na wspólną modlitwę.


3. W piątek, 11 listopada 2016., przypadnie 98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu pragniemy szczególnie modlić się za naszych Rodaków, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i w jej obronie. Chcemy także modlić się o to, by każdy Polak troszczył się o wspólny dom, jakim jest nasz kraj - POLSKA oraz by nasza Ojczyzna rozwijała się w dobrobycie i pokoju, a religia cieszyła się wolnością! Msze Św. w tym dniu, jak w niedzielę w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030.

 

Biskup Kaliski Edward Janiak na terenie diecezji kaliskiej udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 11 listopada 2016 roku – Narodowe Święto Niepodległości.

Tego dnia przypada dzień Odpustu ku czci Św. Marcina, biskupa Tours  Parafii Godynice, suma odpustowa o godz.1200. Tego też dnia dzień swojego Patrona przeżywać będzie nasz Pan Kościelny Marcin Krzemianowski, któremu życzymy obfitości łask za przyczyną św. Marcina.


4. W przyszłą niedzielę 13 XI 2016.,  przeżywać będziemy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku pochylimy się po raz kolejny nad Kościołem w Iraku. zobacz: http://pkwp.org/dzien-solidarnosci/viii-dszkp-irak-2016#tab-2

Po Mszy Św. odbędzie się zbiórka ofiar dla prześladowanych Chrześcijan w Iraku.


5. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. otrzymają poświęcone książeczki do Nabożeństwa w przyszłą niedzielę 13 listopada 2016., na Mszy Św. o godz.1200. Serdecznie zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi!


6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na potrzeby parafii. W minionym tygodniu dodatkowa ofiarę na remontowane wnętrze kościoła w Niechmirowie oraz inne potrzeby w parafii złożyło 12 Rodzin na sumę 1.250 zł. Bóg zapłać!


Jutro w kościele w Niechmirowie Panie Konserwatorki z Sieradza wraz z Panem inżynierem nadzoru budowlanego oraz z Panem inżynierem projektu remontu, przeprowadzą kontrolę z przebiegu prowadzonych prac remontu wnętrza kościoła w Niechmirowie.


7. W miniony poniedziałek 31.10.2016. nastąpiła awaria chłodni w kaplicy cmentarnej. Dlatego w miniony czwartek 3 XI 2016., Panowie z firmy, która produkuje takie sarkofagi z chłodnią, usunęli usterki i naprawili chłodnię. Uzupełniono chłodziarkę w gaz freon R-12 oraz naprawiono sterownik, ktoś bowiem zmienił zadaną temperaturę 20C na 100C. Dlatego uprzejmie prosimy o nie zmienianie na sterowniku, zadanej temperatury 20C. Koszt remontu chłodni wyniósł 450 zł.


8. Porządkując groby naszych bliskich Zmarłych po uroczystości Wszystkich Świętych, pamiętajmy o segregacji śmieci cmentarnych. W tym tygodniu mamy do zapłacenia kolejny rachunek za śmieci cmentarne na kwotę 1.512 zł (za wywóz 4 kontenerów).


9. W Dzień Zaduszny odbył sie pogrzeb śp.+ Pelagia MUSIAŁA z domu NOWAK, lat 81, mieszkała w Wolnicy Niechmirowskiej. „Dobry, Jezu, a nasz Panie,...”.


10. Ogłoszenie kulturalne: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Konopnicy zaprasza na koncert patriotyczny „Stacja niepodległości”; wystąpi Pani Anna KUKAWSKA z zespołem w piątek 11 listopada br., o godz.1700, sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury w Konopnicy. Wstęp WOLNY.


11. Przy wyjściu z kościoła do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela, które dużo miejsca poświęcają m.in. Narodowemu Świętu Niepodległości.

Pamiętajmy też o wywieszeniu biało-czerwonej flagi!


12. Wszystkim Solenizantom oraz Jubilatkom i Jubilatom tygodnia życzymy zdrowia i wielu łask Bożych!


13. Nowenna przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana:

Moi Kochani! W najbliższy czwartek 10 listopada 2016., rozpocznie się w całej Polsce Nowenna przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Zostanie on uroczyście wypowiedziany 19 listopada br, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, a następnego dnia we wszystkich polskich parafiach.

Pierwszego dnia nowenny wierni będą modlić się o uznanie Panowania Jezusa Chrystusa Króla i poddanie się Jego Prawu, w kolejnych dniach będą dziękować za 1050-lecie Chrztu Polski, za Boże miłosierdzie oraz za matczyną opiekę Maryi Królowej Polski. Piąty dzień nowenny będzie przebłaganiem za narodowe grzechy, szósty modlitwą o wyrzeczenie się złego ducha i wszystkich jego spraw. W siódmym dniu nowenny wierni przyrzekną, że będą pełnić wolę Jezusa Chrystusa Króla, natomiast w ósmym, że będą budować Królestwo Jezusa Chrystusa Króla w naszym Narodzie. Ostatni dzień nowenny będzie podsumowaniem kolejnych dni modlitwy, a jego tematem będą słowa: „Chrystus Królem w całym Narodzie i Ojczyźnie”. zobacz: http://episkopat.pl/nowenna-przed-jubileuszowym-aktem-przyjecia-jezusa-za-krola-i-pana/

 

Wszystkim Życzymy Dobrej Niedzieli

oraz Radosnego przeżywania dziękczynienia za Niepodległość!


 

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek." Cyprian Kamil Norwid

 

======================================================

===========================================
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA - 30 PAŹDZIERNIKA 2016.

Rocznica poświęcenia Kościoła własnego

1. „Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota” – śpiewamy w jednej z pieśni. W sposób szczególny tę prawdę pragniemy sobie uświadomić obchodząc uroczystość rocznicy poświęcenia naszego kościoła parafialnego. Choć to data umowna, chcemy przez każdorazowy udział w Eucharystii tworzyć i umacniać wspólnotę Kościoła, wspólnotę braci i sióstr w jednej wierze.

Dzisiaj w niedzielę 30 października 2016., przed Mszą Św. o godz.12.00 w odpowiedzi na pogańskie święto Halloween - święto diabłów, złych duchów - Odbędzie się już II PARAFIALNY MARSZ ŚWIĘTYCH.

Każdy z nas, szczególnie Dzieci, Młodzież może przebrać się za jakiegoś Świętego, Zbiórka przy krzyżu Misyjnym przy kościele o godz.1155 i przemarsz wokół kościoła. W czasie marszu śpiewać będziemy Litanię do Wszystkich Świętych. Wejście do kościoła na Mszę Św. Po Mszy Św. Nagrody dla najlepiej ucharakteryzowanego świętego. Każdy też otrzyma specjalny cukierek, który owinięty będzie w kolorowy papier ze słowami, wskazaniami jakiegoś Świętego., Wszystko to będzie sfotografowane do Kalendarza i na stronę internetową parafii lub szkoły. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to radosne wydarzenie: Dzieciom, Młodzieży, Rodzicom, Dziadkom i Babciom oraz naszym Paniom Katechetkom, Bóg zapłać!

2. Dziś i jutro zapraszamy na nabożeństwa różańcowe. Od środy natomiast, po Mszy Św. o godz.1700, będziemy spotykać się na wspólnej modlitwie za naszych Zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wspominkowych. Towarzyszyć jej będzie rozważanie tajemnic różańcowych.

3. We wtorek, 1 listopada 2016., w uroczystość Wszystkich Świętych, chcemy oddać cześć wyznawcom Chrystusa, którzy po dobrym i uczciwym życiu osiągnęli wieczne z Nim zjednoczenie w Jego królestwie. Ta uroczystość to również przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną. Msze Święte w naszym kościele parafialnym o godz.900 i na Cmentarzu o godz.1100.

Po Mszy Św. o godz.1100, na cmentarzu, wyruszy procesja żałobna, podczas której będziemy się modlić się za zmarłych Kapłanów, budowniczych naszej świątyni, zmarłych Parafian, Zmarłych z naszych Rodzin, Przyjaciół oraz błogosławić wszystkie groby. Wspólne nabożeństwo żałobne zakończymy błogosławieństwem przy krzyżu na cmentarzu.

Na Cmentarzu odbywać się będzie zbiórka Ofiar na remontowane wnętrze kościoła w Niechmirowie! Za dar serca składamy wielkie Bóg zapłać!

4. W środę, 2 listopada 2016., przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności. Modlimy się za zmarłych, a w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcowym ogniu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. Msze w Dzień Zaduszny: w Stolcu o godz.900 i 1700, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1500.

5. Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich, zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Śmieci, różne odpadki, zużyte znicze, stare kwiaty proszę składać tylko w wyznaczonych miejscach do odpowiednich pojemników.

6. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich Odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym, którzy poprzedzili nas w drodze do Domu Ojca.

7. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. z racji I Piątku:

- w Wielgiem w czwartek 3 XI 2016., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- w Niechmirowie: w piątek 4 XI 2016., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- w Stolcu, codziennie pół godziny przed każdą Mszą Św., a w piątek 4 XI 2016., też od godz.1630 i Msza Św. z Wypominkami o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku w czwartek i piątek od godz.900.

8. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 5 listopada 2016., na Mszę Św. na godz.900. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się włączyć do dzieła odmawiania Różańca, serdecznie zapraszam na spotkanie. Szczególnie trzeba Nam modlić się do Matki Bożej Królowej Pokoju o POKÓJ na świecie.

9. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na rozpoczęty remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remontowane wnętrze kościoła w Niechmirowie złożyło 8 Rodzin na sumę 1.700 zł. Bóg zapłać!

10. Przed kościołem do nabycia tygodnik Gość Niedzielny.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli oraz Świętości!

=============================================================


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - 23 PAŹDZIERNIKA 2016.

NIEDZIELA MISYJNA rozpoczynająca Tydzień MISYJNY.

1. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus ponownie przypomina o wartości pokornej, ufnej, wytrwałej modlitwy. Gdy stanę w prawdzie przed Bogiem i przed samymi sobą, uznam swoją słabość i grzeszność, wtedy zostanę wysłuchany i Pan udzieli mi swojej łaski. Przykładem takiej modlitwy jest modlitwa różańcowa, której szczególnie poświęcony jest październik. Zapraszamy was, drodzy Parafianie, do wspólnego odmawiania różańca codziennie o godz.17.00 w naszym kościele parafialnym.

2. Dziś przeżywamy Światowy Dzień Misyjny, który w naszej Ojczyźnie rozpoczyna Tydzień Misyjny. Podczas różańcowych nabożeństw w tym tygodniu będziemy omadlać dzieło misyjne Kościoła. Panu Bogu dziękujemy, że z naszej Parafii mamy dwóch Misjonarzy pracujących na misjach: Księdza Mikołaja Skóreckiego, który od 3 lat pracuje na misjach wśród Polaków w Niemczech w Darmstad oraz obecna dziś wśród nas Siostrę Letancję Całą ze Zgromadzenia Świętej Rodziny z Nazaretu - Nazaretankę, która też od 3 lat pracuje na misjach w Kellerowce w Kazachstanie, który jest odległy od nas o ponad 4 tys. kilometrów. W najbliższy wtorek 25 października 2016., S. Letancja wyjedzie już na 4 rok swojej pracy na misjach! Po Mszach Św. odbędzie się zbiórka ofiar na Misje. W tym roku, będzie to nasza materialna pomoc dla Polskich Sióstr Nazaretanek z Kazachstanu. Zobacz: http://missio.org.pl/pontyfikat/275-ochrzczony-to-znaczy-poslany-swiatowy-dzien-misyjny-2016

3. W najbliższą niedzielę 30 października 2016., przed Mszą Św. o godz.12.00, w odpowiedzi na pogańskie święto Halloween - święto diabłów, złych duchów - Odbędzie się już II PARAFIALNY MARSZ ŚWIĘTYCH.

Każdy z nas, szczególnie Dzieci, Młodzież może przebrać się za jakiegoś Świętego, Zbiórka przy krzyżu Misyjnym przy kościele o godz.1155 i przemarsz wokół kościoła.               W czasie marszu śpiewać będziemy Litanię do Wszystkich Świętych. Wejście do kościoła na Mszę Św. Po Mszy Św. Nagrody dla najlepiej ucharakteryzowanego świętego. Każdy też otrzyma specjalny cukierek, który owinięty będzie w kolorowy papier ze słowami, wskazaniami jakiegoś Świętego., Wszystko to będzie sfotografowane do Kalendarza i na stronę internetową parafii lub szkoły. Zapraszamy serdecznie Dzieci, Młodzież, Rodziców, Wychowawców i Panie Katechetki.

4. We wtorek 1 listopada 2016.– uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w naszym kościele parafialnym o godz.900 i  Msza Św. na cmentarzu z procesją żałobną o godz. 1100.

5. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych. Wypominki, czyli prośbę o modlitwę za wymienionych zmarłych, można zamawiać w kancelarii parafialnej.

6. W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i następującym po niej wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanym inaczej Dniem Zadusznym, przypominamy o obowiązku uporządkowania i przyozdobienia grobów naszych bliskich. Prosimy też o kulturę wyrzucania i segregowania śmieci cmentarnych.

7. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na trwający remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym czasie dodatkową ofiarę na potrzeby parafii złożyło 5 Rodzin na sumę 650 zł. Bóg zapłać!

8. W sobotę 15.10.2016., odbył sie pogrzeb śp.+ Marianna KACZMAREK, lat 86, mieszkała w Rokitowcu, a we wtorek 18.10.2016., odbył sie pogrzeb śp.+ Marianna BARAŃSKA, lat 81, mieszkała w Wielgie. Jutro, w poniedziałek 24.10.2016 o godz.1200 odbędzie sie pogrzeb śp.+ Leopold OBIEGŁY, lat 60, mieszkał w Filipolu. Natomiast we wtorek 25.10.2016., odbędą się dwa pogrzeby: Pogrzeb śp.+ Stanisław ZMYSŁOWSKI, lat 85, mieszkał w Łeszczynie odbędzie się o godz.1000 oraz pogrzeb śp.+ Anna BIAŁCZYK, lat 89, mieszkała w Sandomierzu, a pochodziła z naszej Parafii, Jej pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz.1400. „Dobry Jezu, a nasz Panie, daj IM wieczne spoczywanie!”

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, a w nim m.in. o przemijaniu i śmierci. Gość Niedzielny, dzisiaj w Gościu m.in.: W ciągu ostatnich czterech lat Caritas Polska przeznaczyła na pomoc ofiarom wojny w Syrii i Libanie prawie 7 milionów złotych. Teraz każdy z nas może pomóc konkretnej rodzinie znanej z imienia i nazwiska, która jest ofiarą wojny na Bliskim Wschodzie, zobacz http://gosc.pl/wyszukaj/wydanie/przeglad/3582f5.Gosc-Niedzielny-43-2016.

Dla dzieci Mały Gość Niedzielny, zobacz: http://malygosc.pl/

Przed kościołem możemy wesprzeć Misje szczególnie Polskie Siostry Nazaretanki pracujące w Kazachstanie! Bóg zapłać! za życzliwość i dar serca!

Wszystkim Parafianom i Gościom przekazuję pozdrowienia i Papieskie Błogosławieństwo od Papieża Franciszka, z którym tydzień temu odprawiałem Mszę Św. Kanonizacyjną

7. Błogosławionych na Placu św. Piotra w Rzymie,

a we wtorek 18.10.2016. odprawiłem Mszę Św. za Parafian na grobie Patrona

naszej Parafii Św. Wawrzyńca w Bazylice San Lorenzo

przy cmentarzu Verano w Rzymie! (najpiękniejszy cmentarz w Italii).

zobacz: https://voiceofrome.com/verano-najpiekniejszy-rzymski-cmentarz/

zobacz: http://panoramy.zbooy.pl/360/pan/rzym-san-lorenzo-fuori-le-mura/p

==================================================================================

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 16 PAŹDZIERNIKA 2016.

1. Pan Jezus w Ewangelii przypomina o tym, że powinniśmy wytrwale się modlić; że nasza modlitwa winna być ufna, żarliwa, pokorna, szczera, cierpliwa i wytrwała. Wierność modlitwie różańcowej − przesuwaniu paciorków i powtarzaniu tych samych zdań może nam dopomóc, by nasza modlitwa charakteryzowała się wymienionymi przymiotnikami, bo „modlitwa różańcowa – jak przed laty powiadał Prymas Polski kard. August Hlondjest modlitwą potężną” i że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”. Zatem zapraszamy każdego wieczoru o godz.1700 na wspólne różańcowe nabożeństwa.

2. Dzisiaj powracamy pamięcią do pamiętnych wydarzeń sprzed 38 lat, gdy nasz Rodak, dziś już nasz Święty orędownik w niebie, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II. Pragniemy wciąż na nowo odczytywać i rozważać dzieło życia oraz nauczanie papieża Polaka. W sposób szczególny uczynimy to w czasie dzisiejszego nabożeństwa różańcowego, którego rozważania będą osnute wokół myśli Świętego Jana Pawła II.


Dzisiaj w Rzymie o godz.10.15 Papiez Franciszek dokona Kanonizacji 7. Błogosławionych, wśród nich 15 letni BL. Jose Sanchez del Rio znany z filmu „Cristiada”, zobacz: http://www.cristiada.pl/, https://www.youtube.com/watch?v=3GnLrNBbhKg,

3. We wtorek, 18 października, w liturgiczne święto Świętego Łukasza Ewangelisty, Patrona Lekarzy, Pielęgniarek, wszystkich Pracowników Służby Zdrowia. Jest to także dzień Patrona naszego Biskupa Pomocniczego - Ks. Biskupa ŁUKASZA Buzuna. Pamiętajmy o wszystkich tego dnia w szczególnej modlitwie!

4. W sobotę, 22 października Kościół w liturgii wspomina Świętego Jana Pawła II. Jest to rocznica inauguracji jego pontyfikatu, podczas której padły słowa zachęty do odwagi i otwarcia drzwi Chrystusowi. Chciejmy nieustannie zgłębiać dziedzictwo nauczania św. Jana Pawła II, Papieża Rodzin, którego relikwie od 1 X 2015 roku są w naszej świątyni.

5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny i rozpoczniemy Tydzień Misyjny. Po Mszach Św. odbędzie się zbiórka ofiar na Misje. W tym roku, będzie to nasza materialna pomoc dla Polskich Sióstr Nazaretanek z Kazachstanu. Zobacz: http://missio.org.pl/pontyfikat/275-ochrzczony-to-znaczy-poslany-swiatowy-dzien-misyjny-2016

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

· 17 X – św. Ignacy Antiocheński, sławny męczennik, drugi po św. Piotrze biskup Antiochii Syryjskiej, autor kilku listów, w których wyłożył naukę o Chrystusie, Kościele i życiu chrześcijańskim;

· 18 X – św. Łukasz, Ewangelista, uczeń i towarzysz św. Pawła Apostoła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła;

· 19 X – bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik, którego biografia i działalność duszpasterska jest wielu z nas dobrze znana, a której charakterystycznym rysem było przypominanie i realizowanie myśli z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”;

· 20 X – św. Jan Kanty, najpierw student, a następnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kapłan odznaczający się wielkim miłosierdziem dla ubogich, pracowitością i prawdomównością;

· 21 X – bł. Jakub Strzemię, arcybiskup halicko-lwowski, który odznaczał się wielkim nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej;

· 22 X – św. Jan Paweł II, papież, którego pontyfikat jest dobrze nam znany i naznaczony duchowością całkowitego powierzenia się Maryi, o czym przypomina jego zawołanie Totus Tuus.

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 9 PAŹDZIERNIKA 2016.

XVI DZIEŃ PAPIESKI.

1. Pan Jezus oczekuje od nas wiary, bo tylko wtedy może dokonywać wielkich dzieł. Musimy zapytać samych siebie: czy dostrzegamy to Boże działanie w nas i czy jesteśmy Bogu wdzięczni za otrzymywane łaski? Można powiedzieć, że tego uczymy się przez całe życie. O Bożą pomoc w procesie kształtowania w sobie wiary, ufności i wdzięczności pomodlimy się w czasie nabożeństwa różańcowego, na które serdecznie zapraszamy po Mszy Św. o godz.1200.

2. Dzisiaj, już po raz 16., obchodzimy w całym kraju Dzień Papieski. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa: „Jan Paweł II - Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Chcemy również dołożyć swoją „cegiełkę” do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. „Bóg zapłać” za składane dzisiaj ofiary po Mszy Św.

Przy wyjściu z kościoła możemy też zobaczyć wystawę plastyczną wykonaną przez Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Stolcu. Temat wystawy nawiązuje do Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II - Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. Dziękuję bardzo wszystkim Dzieciom zaangażowanym w to piękne zadanie oraz bardzo dziękuję Pani Katechetce mgr Małgorzacie Królewicz za zorganizowanie i wykonanie wystawy o Świętym Papieżu Miłosierdzia. Bóg zapłać!

zobacz: https://dzielo.pl/oficjalny-spot-xvi-papieskiego/

3. Październik to miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mówił, że to modlitwa, którą bardzo ukochał. My także wzbudźmy w sobie pragnienie umiłowania tej modlitwy. Niech pomoże nam w tym udział w nabożeństwach różańcowych, które odprawiamy każdego dnia o godz.1700.

4. W piątek, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach nie zapominajmy o tych, którzy trudzą się nad przekazywaniem wiedzy i kształtowaniem postaw młodego pokolenia w naszym kraju. W ich intencji będziemy modlić się szczególnie podczas nabożeństwa różańcowego i na wieczornej Eucharystii o godz.1700. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę nauczycieli, wychowawców i katechetki oraz wszystkich Pracowników Szkół i Oświaty.

Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Oświaty dziękujemy za trud codziennej pracy i życzymy obfitości łask od Jezusa Chrystusa Najdoskonalszego Nauczyciela!

5. W tym tygodniu, 13.10.2016., dzień swojego Patrona Św. Edwarda obchodzić będzie nasz Biskup Kaliski Edward JANIAK, o którym pamiętajmy w modlitwach.

6. W tym tygodniu kontynuowane będą prace przy remoncie wnętrza  kościoła w Niechmirowie. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane remont kościoła w Niechmirowie w minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyło 5 Rodzin na sumę 1.100 zł. Bóg zapłać!

7. W kancelarii parafialnej można zamawiać wypominki roczne i jednorazowe z racji zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

8. Za zgodą Biskupa Kaliskiego, od wtorku 11 do 18 października 2016., (przez tydzień), będę na zaległym urlopie. W tym czasie zastępować mnie będzie - nasz Wikariusz Ksiądz mgr Wojciech RASZEWSKI.

9. Wolontariat szkolny przy Publicznym Gimnazjum im. Andrzeja Ruszkowskiego    w Złoczewie organizuje dzisiaj zbiórkę rzeczy używanych dla Kobiet. Zebrane rzeczy               dla kobiet zostaną przekazane podopiecznym Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Słupi pod Kępnem, zobacz: http://www.kalisz.caritas.pl/nasze-placowki/powiatowy-osrodek-interwencji-kryzysowej-w-slupi-pod-kepnem.html. Zbiórkę prowadzi Młodzież Gimnazjalna z naszej Parafii po Mszy św. Odpowiedzialną za zbiórkę jest Pani Aniela Bartosz z Publicznego Gimnazjum ze Złoczewa.

10. W przyszłą niedzielę 16 X 2016., papież Franciszek dokona w Rzymie Kanonizacji 7. Błogosławionych, wśród nich 15 letni Jose Sanchez del Rio znany z filmu „Cristiada”, zobacz: http://www.cristiada.pl/, https://www.youtube.com/watch?v=3GnLrNBbhKg,

http://pl.radiovaticana.va/news/2016/06/20/w_pa%C5%BAdzierniku_siedmiu_nowych_%C5%9Bwi%C4%99tych/1238634, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/b_jose_sanchez_del_rio_poslaniec2014-02.html ,

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_S%C3%A1nchez_del_R%C3%ADo

11. Także za tydzień, w niedzielę 16 października 2016., odbędzie się w całej Polsce liczenie Wiernych uczęszczających na Mszę Św. i przystępujących do Komunii Św.


12. Parafia w Złoczewie, w czwartek 13 X 2016., przeżywać będzie uroczystość nawiedzenia przezrelikwie Św. Ojca Pio. Zostanie przywieziony HABIT i PÓŁRĘKAWICA Świętego Ojca PIO. Program Nawiedzenie Relikwii Św. Ojca Pio: 15.45 - Powitanie relikwii w kościele św. Andrzeja, godz.18.00 Msza Św. z kazaniem Ks. Jarosława Cieleckiego. W imieniu Księdza Proboszcza Piotra, serdecznie zapraszamy Czcicieli św. Ojca Pio.

13. Dziś, po Mszy Św., do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela i Przewodnik Katolicki. Możemy też złożyć dar serca na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Bóg zapłać!

14. Na koniec, pragnę serdecznie powitać wśród nas Misjonarkę z Kazachstanu - Siostrę Letancję CAŁĄ - Nazaretankę, pochodzącą z naszej Parafii. Siostra Letancja Cała  od trzech lat pracuje na misjach w Kazachstanie, w Kellerowce. Obecnie Siostra Letancja przebywa na urlopie, po którym wraca do Kazachstanu. Siostrze Letancji dziękujemy za oddanie się misjom i życzymy Błogosławieństwa Bożego i ewangelicznego zapału w dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie! Szczęść Boże! Zapewniamy też o naszej modlitwie.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

oraz okazywania Bliźnim cnoty WDZIĘCZNOŚCI!

===============================================================================================================

=============================================================================================


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA - 2 PAŹDZIERNIKA 2016.

1. W każdej chwili życia jesteśmy zaproszeni, by pogłębiać naszą wiarę, nasze zaufanie wobec Boga. Dlatego tak jak Apostołowie z dzisiejszej Ewangelii wołamy: „Panie, przymnóż nam wiary!”. To wołanie powtórzymy dzisiaj podczas nabożeństwa różańcowego po Mszy Św. o godz.1200 , kiedy będziemy modlić się o silną, głęboką wiarę dla wszystkich parafian.

2. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej, o której Święty Jan Paweł II mówił, że „RÓŻANIEC to CODZIENNE SPOTKANIE z MARYJĄ. Papież Franciszek podkreśla, że Różaniec otwiera nas na Pana Boga, pomaga przezwyciężyć egoizm i wnosi pokój w serca, w rodziny, w społeczeństwo i w świat, że to modlitwa, która wspiera nas w zmaganiach ze złem. Zachęceni tymi świadectwami weźmy do rąk różaniec i módlmy się, powierzając Panu Bogu naszą codzienność oraz rozważajmy tajemnice z życia Chrystusa i Jego Matki. Zapraszamy na wspólne różańcowe nabożeństwa w ciągu tygodnia o godz.1700. Dzieci otrzymywać będą naklejki do „Żywej Korony Maryi”. zobacz: http://malygosc.pl/doc/3458840.Kazdy-moze-byc-zywym-diamentem-w-koronie-Maryi oraz http://malygosc.pl/doc/3436403.Materialy-duszpasterskie.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. codziennie pół godziny przed Mszą św. Spowiedź pierwszopiątkowa w piątek 7 X 2016. od godz.1600 i Różaniec z Mszą Św. o g.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku w czwartek od g.900, a w piątek od godz.800.

4. W piątek przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad turecką w bitwie pod Lepanto w 1571 roku, odniesionego dzięki modlitwie różańcowej.

Dzieci klas III wraz z Rodzicami ZAPRASZAMY na uroczyste poświęcenie i wręczenie różańców Dzieciom przygotowującym się do I Komunii Św., w najbliższy piątek 7 października 2016., o godz.1700.

Także w piątek 7 X 2016., przypada też Odpust ku czci NMP Różańcowej w Parafii Burzenin. Suma odpustowa o godz.1200, którą odprawi i kazanie wygłosi Proboszcz z Parafii Stolec.

5. W przyszłą niedzielę już po raz 16. będziemy w całym kraju obchodzić Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka –  Świętego Jana Pawła II. Hasłem tegorocznego XVI Dnia Papieskiego są słowa: „JAN PAWEŁ II - Bądźcie Świadkami Miłosierdzia!” Po Mszach Św. odbywać się będzie zbiórka ofiar na fundusz papieski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zobacz: https://dzielo.pl/oficjalny-spot-xvi-papieskiego/.

6. W minionym tygodniu rozpoczęły się prace przy remoncie wnętrza kościoła w Niechmirowie. Została wykonana pierwsza wylewka. W tym tygodniu prace remontowe będą kontynuowane. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane remont kościoła w Niechmirowie w minionym tygodniu dodatkowa ofiarę złożyły 3 Rodziny na sumę 500 zł. Bóg zapłać!

7. W piątek 30 IX 2016., zmarł śp.+ Władysław BIAŁEK z Gronowa, lat 92. Pogrzeb śp.+ Władysława BIAŁKA odbędzie się w poniedziałek 3 października 2016., o godz.1300, wyjście z kaplicy cmentarnej do kościoła o godz.1230 . „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

8. Wolontariat szkolny przy Publicznym Gimnazjum im. Andrzeja Ruszkowskiego w Złoczewie organizuje zbiórkę rzeczy używanych. Zebrane rzeczy dla kobiet zostaną przekazane podopiecznym Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Słupi pod Kępnem, zobacz: http://www.kalisz.caritas.pl/nasze-placowki/powiatowy-osrodek-interwencji-kryzysowej-w-slupi-pod-kepnem.html. Zbiórka rzeczy dla Kobiet odbędzie się   w naszej Parafii w przyszłą niedzielę 9 X 2016. Przyniesione rzeczy dla Kobiet powinny być wyprane i naprawione. Zbiórkę poprowadzi Młodzież Gimnazjalna z naszej Parafii               po Mszy św. Odpowiedzialną za zbiórkę jest Pani Aniela Bartosz z Publicznego Gimnazjum ze Złoczewa.

9. Dziś, po Mszy Św., do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela i Przewodnik Katolicki.

 

Dziś przy wyjściu z kościoła też można zaopatrzyć się w kartki wypominkowe, a w ciągu tygodnia w Kancelarii Parafialnej można już zamawiać wypominki roczne, jednorazowe. Można też dokonywać rezerwacji Mszy Św. na nowy Rok Pański 2017.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

a Młodzieży Akademickiej Darów Ducha Św. na nowy rok Akademicki 2016/2017!

-------------------------------------------------------------------------------------

=========================================================================

-----------------------------------------------------------OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA - 25 WRZEŚNIA 2016.

1. Dobiega końca wrzesień. Powróciliśmy już do obowiązków związanych z nowym rokiem szkolnym, do codziennych spraw po czasie wakacji i urlopów. Pragniemy wszystkich zaprosić do aktywnego włączenia się w życie naszej parafialnej wspólnoty.

2. W czwartek przypada święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Pamiętamy z lekcji religii, że poza światem widzialnym istnieje świat rzeczy niewidzialnych, świat duchowy. Pan Bóg stworzył Aniołów i powierzył im misję bycia Jego posłańcami i jednocześnie naszymi towarzyszami w ziemskiej pielgrzymce. Aniołów, których będziemy wspominać w liturgii w najbliższy czwartek, nazywamy Archaniołami. Jak naucza w jednej z homilii Święty Grzegorz Wielki, są oni Bożymi zwiastunami w sprawach większej wagi. Zapraszamy zatem do wspólnej modlitwy podczas Mszy Św. o godz.1800 Tego też dnia przypada Odpust ku czci Św. Michała w Parafii Brąszewice. Suma odpustowa   o godz.1200.

3. Najbliższa sobota będzie pierwszą sobotą października – miesiąca różańcowej modlitwy. Czcicieli MB Królowej Różańca Świętego, Dzieci, Młodzież oraz Członkinie                    i Członków Żywego Różańca zapraszamy na pierwsze Nabożeństwo Różańcowe w sobotę 1.10.2016., na godz.900, a po nim Msza Św.

Nabożeństwa Różańcowe w tym roku przebiegać będą pod hasłem „Żywa Korona Maryi”. Słowa te nawiązuję do rozpoczętego na Jasnej Górze 8 września br., Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu MB Częstochowskiej (1717-2017). W ramach akcji Małego Gościa Niedzielnego wszystkie dzieci, które przybędą na nabożeństwo różańcowe otrzymają specjalną kartę, na którą będą wklejać niezwykłych ludzi, którzy byli wielkimi czcicielami Matki Bożej, tworzyli Żywą Koronę Maryi,

zobacz: http://malygosc.pl/doc/3458840.Kazdy-moze-byc-zywym-diamentem-w-koronie-Maryi oraz http://malygosc.pl/doc/3436403.Materialy-duszpasterskie.

4. W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej dla Młodzieży Akademickiej będziemy prosić o dary Ducha Świętego dla studentów i profesorów z racji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego 2016/2017.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie złożyły 4 Rodziny na sumę 350 zł.

Dziękuję też za ofiary złożone dla Ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Zebraliśmy kwotę 1.382 zł. 50 gr. Bóg zapłać! Na wskazane konto wpłacono 1.400 zł.

W minionym tygodniu zapłacono też ostatnią ratę: 2.000,- za nowy ołtarz, ambonę, sedilia i ławki dla ministrantów w wyremontowanym prezbiterium kościoła parafialnego w Stolcu. Całkowity koszt za nowe meble do prezbiterium wyniósł 28 tys. złotych. Wszystkim Ofiarodawcom, składamy wielkie Bóg zapłać!

W tym tygodniu rozpoczną się prace remontu wnętrza kościoła w Niechmirowie, po uzyskaniu w miniony piątek 23.09.2016., wszystkich wymaganych zezwoleń od Urzędu Zabytków, Urzędu Budownictwa oraz Nadzoru Budowlanego z Sieradza. Będę wdzięczny za każdą dodatkową Ofiarę, składaną na remont tego zabytkowego kościoła.

6. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Niedziela, Gość Niedzielny z niezwykłym filmem „Bóg nie umarł”, dla dzieci Mały Gość Niedzielny, Przewodnik Katolicki oraz nowy nr Opiekuna.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!

--------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 WRZEŚNIA 2016.

1. „Nie możecie służyć Bogu i mamonie” – przestrzega nas dzisiaj Pan Jezus. Ta Chrystusowa przestroga każe nam zadać pytanie o nasz system wartości, o priorytety w naszym życiu.

2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy w naszej Ojczyźnie Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ogarniamy modlitwą dziennikarzy, reporterów i wszystkich pracujących w różnego rodzaju mediach, by stawali się przekazicielami prawdy i trwałych, nieprzemijających wartości.

3. Rodziców dzieci klas IV - Rocznicy I Komunii Św. zapraszam na spotkanie dzisiaj w niedzielę, po Mszy Św. o godz.1200.

4. Dzisiaj w  niedzielę odbywa się Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego koło Ostrzeszowa. Uroczystości rozpoczną się od godz.1400. Chętnych Parafian zapraszamy na w/w uroczystości, zobacz: https://gorakrzyza.pl/historia/

5. Nasza Parafia organizuje wyjazd do KINA Cinema City w Łodzi, na głośny film pt. SMOLEŃSK w reżyserii Antoniego Krauze. Wyjazd na film „Smoleńsk” w najbliższy wtorek 20 września 2016 roku o godz.1630 sprzed kościoła w Stolcu. Seans filmu o godz.1900, czas filmu 120 minut. Dozwolony od lat 13+. Koszt wyjazdu z biletem do kina to 50 zł.

ZAPISY od dzisiaj do poniedziałku 19 IX 2016, w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 6 Rodzin na sumę 550 zł. Bóg zapłać! W tym tygodniu otrzymamy zezwolenie na przystąpienie do prac remontu wnętrza kościoła w Niechmirowie.

7. Wczoraj w sobotę 17.09.2016., odbył sie pogrzeb śp.+ Józef GĄSIOR, lat 85, mieszkał w Broszkach, mąż i ojciec 8.dzieci, który przyjmował od ponad 2 lat sakramenty św. w domu, w czasie swojej choroby. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

JAKUB BONDAS, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

KAROLINA ZAJĄCZKOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Łaszew Rz., ZAPOWIEDŹ II.

9. Po Mszy Św. do nabycia prasa katolicka: Opiekun i Gość Niedzielny.

10. Dzisiaj w niedzielę 18 września we wszystkich parafiach Diecezji Kaliskiej, podobnie jak w całej Polsce, odbywa się zbiórka ofiar do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech.

Akcja została zainicjowana przez Konferencję Episkopatu Polski oraz Caritas Polska. Zebrane środki zostaną przekazane do włoskiego oddziału Caritas, co umożliwi udzielenie sprawnej pomocy ofiarom żywiołu.

W nocy 23/24 sierpnia 2016., środkowe Włochy (Accumoli, Amatrice, inne miejscowości) nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera. Wstrząsy spowodowały śmierć 295 osób, a także ogromne zniszczenia w regionie.

Tuż po pierwszych informacjach o trzęsieniu Caritas Polska przekazała na rzecz Caritas Italiana 50 tys. euro. A także uruchomiła zbiórkę na rzecz poszkodowanych poprzez SMS z hasłem POMAGAM wysyłany na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) i możliwość wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WŁOCHY. Więcej: http://www.caritas.pl/50-tys-euro-dla-poszkodowanych-we-wloszech/

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA - 11 WRZEŚNIA 2016.

1. Dzisiejsza liturgia Słowa przypomniała nam prawdę o nieskończonym miłosierdziu Boga. Pan Bóg przebacza nasze grzechy, kiedy widzi szczery żal i chęć poprawy i cieszy się z naszego nawrócenia. Pielęgnujmy w sobie pragnienie nieustannego przemieniania naszego życia i korzystajmy jak najczęściej z sakramentu pokuty i pojednania, w którym doświadczamy Bożego miłosierdzia. Codziennie okazja do Spowiedzi Św. pól godziny przed Mszą Św. wieczorną.

2. Dzisiaj, 11 września, mija 15 lat od tragicznych zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku. W naszej modlitwie pamiętajmy o Ofiarach terroru i reżimów totalitarnych oraz w intencji pokoju i wzajemnego zrozumienia i poszanowania na całym świecie.

3. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Polsce VI TYDZIEŃ WYCHOWANIA, który trwać będzie do 17 września 2016. Hasłem Tygodnia Wychowania są słowa nawiązujące do Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec.”,

W czasie spotkań z młodymi w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek, używając wymownych obrazów, zachęcał do czynnej miłości i wzywał swych słuchaczy do zejścia z wygodnej kanapy by nie stać się młodym emerytem rzucającym ręcznik przed rozpoczęciem walki. Przeżywając tegoroczny Tydzień Wychowania chcemy inspirować się papieskim przesłaniem. zobacz: http://tydzienwychowania.pl/

4. Rodzicom oraz Dzieciom i Młodzieży przypominamy o obowiązku uczestniczenia we Mszy Św. niedzielnej. Dzieci ze szkół podstawowych otrzymają dzisiaj po Mszy Św., zamiast ziarenek, specjalne Książeczki, wydane przez Małego Gościa Niedzielnego. W tych książeczkach dzieci będą przez cały rok szkolny wklejać obrazki, które dostaną w niedzielę, kiedy przyjdą do kościoła na Mszę Św. Każdy obrazek to ilustracja niedzielnej Ewangelii. Obok niego znajduje się jej fragment i krótki komentarz, które łączą Słowo Boże z naszym życiem. To wszystko ma pomóc Dzieciom, jeszcze lepiej usłyszeć i zrozumieć słowa Jezusa oraz by je głosić  w szkole, w domu i gdziekolwiek. Książeczka ta zawiera też materiały na Spowiedź miesięczną i Msza Św. w pierwsze piątki miesiąca w roku szkolnym 2016/2017. Do książeczek tych dzieci będą wklejać też obrazki za spowiedź miesięczną i Msze Św. pierwszopiątkowe, zatytułowane: „Miłością swojego Serca ogarnij mnie, Panie Jezu”. zobacz: http://malygosc.pl/doc/3369569.Materialy-duszpasterskie-na-rok-szkolny-2016-2017

5. Rodziców dzieci klas III, których dzieci przystąpią do I Komunii Św. w maju 2017., zapraszamy na spotkanie dzisiaj w niedzielę po Mszy Św. o godz.1200.

6. Natomiast Rodziców dzieci klas IV - Rocznicy I Komunii Św. zapraszam na spotkanie za tydzień w niedzielę, po Mszy Św. o godz.1200.

7. W środę, 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym umarł i dokonał zbawienia świata nasz Pan Jezus Chrystus. W czasach, kiedy symbole naszej wiary są znieważane, miejmy odwagę przyznać się, że jesteśmy chrześcijanami przez pobożne czynienie tego znaku, gdy przechodzimy obok kościoła czy przez okazywanie szacunku przydrożnym kapliczkom i krzyżom. Zapraszamy w tym dniu na Mszę Świętą o godz.1800.

Także w przyszłą niedzielę 18 września odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego koło Ostrzeszowa. zobacz https://gorakrzyza.pl/historia/

 

8. W czwartek, 15 września Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina Matkę Bożą Bolesną. Msza Święta o zwykłej porze, do udziału w której serdecznie zachęcamy.

9. Przyszła sobota, 17 września 2016., to wspomnienie 77. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o pomordowanych na Wschodzie, o ofiarach Golgoty Wschodu. Prośmy, by trudne i nierozwiązane dotąd kwestie wspólnych dziejów polsko-rosyjskich mogły doczekać się sprawiedliwego i zgodnego z historyczną prawdą rozstrzygnięcia.

10. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 rodziny na sumę 400 zł. Bóg zapłać!

11. W miniony poniedziałek 5.09.2016., odbył sie pogrzeb śp. + Janina JENDRZEJCZAK ze Stolca. Natomiast w sobotę 10.09.2016., odbył sie pogrzeb śp.+ Józefa(ona) KACZMAREK, lat 89, mieszkała w Stolcu, wdowa, matka 4. dzieci. Również w sobotę zmarł śp. + Jerzy Szymon NAWROCKI, lat 70, mieszkał też w Stolcu, mąż i ojciec 5. synów. Pogrzeb śp. + Jerzego Szymona NAWROCKIEGO odbędzie się we wtorek 13 września 2016., o godz.1500. „Dobry Jezu, a nasz Panie ...”.

12. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

JAKUB BONDAS, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

KAROLINA ZAJĄCZKOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Łaszew Rz., ZAPOWIEDŹ I.

13. Ogłoszenie w sprawie Pomocy Żywnościowej w ramach programu FEAD na lata 2014-2020:. Osoby, które chcą korzystać z Pomocy Żywnościowej, proszę by jeszcze w tym tygodniu zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w swojej Gminie, aby odebrać skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2010 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Po wypełnieniu skierowania OPS przeprowadzi weryfikację danego wniosku i wyda decyzję. Natomiast dostarczeniem żywności z magazynów Caritas w Kaliszu oraz dystrybucją artykułów spożywczych dla Osób zweryfikowanych pozytywnie, będzie odpowiedzialna Parafia - Parafialne Zespoły Caritas. Jak dotychczas otrzymaliśmy dopiero 13 zweryfikowane wnioski (tylko 50 osób)!

Zobacz na http://www.kalisz.caritas.pl/aktualnosci/program-zywnosciowy-fead-2016.html

14. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny i Niedziela, które poświęcają miejsca m.in., beatyfikowanemu dzisiaj w Kazachstanie - Bł. Ks. Władysław BUKOWIŃSKI, Apostoł Kazachstanu (1904-1974), zobacz: http://niedziela.pl/artykul/20213/Beatyfikacja-ks-Wladyslawa-Bukowinskiego

Za tydzień po Mszach Św. odbędzie się zbiórka ofiar na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi we Włoszech.

15. Moi Kochani Parafianie! Pragnę Was poinformować, że w nowym roku szkolnym i katechetycznym 2016/2017, nasza Pani Katechetka - Pani mgr Małgorzata KRÓLEWICZ, obchodzi 20.rocznicę pracy, jako Nauczyciel religii. Pani Małgorzacie, gratulujemy pięknego Jubileuszu 20. lat pracy i bardzo dziękujemy, za piękną i gorliwą pracę katechetyczną, wychowawczą z dziećmi i młodzieżą. Jednocześnie życzymy, obfitości łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności w codziennym życiu Dobrej i Gorliwej Katechetki! Niech Chrystus Najdoskonalszy Nauczyciel obdarza hojnie swoim błogosławieństwem na kolejne lata! Szczęść Boże!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
OGŁOSZENIA PARAFIIALNE

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 4 WRZEŚNIA 2016.

1. Pan Jezus stawia nam – swoim uczniom − wysokie wymagania. Ma być w naszym życiu na pierwszym miejscu. Od Niego winno brać początek każde działanie i w Nim znajdować swoje dopełnienie. Jako komentarz do słów dzisiejszej Ewangelii niech posłużą słowa Świętego Augustyna: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu w twoim życiu, to wszystko jest na właściwym miejscu, ale jeśli Bóg nie jest na pierwszym miejscu w twoim systemie wartości, to w twoim życiu jest bałagan”.

Niech zaskakujące słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii pomogą nam już na początku kolejnego roku pracy i nauki poukładać właściwie wszystkie sprawy.

2. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej. Nasza wspólnota parafialna dla dzieci i młodzieży ma wiele propozycji: liturgiczna służba ołtarza (ministranci i lektorzy) czy chór parafialny. Zachęcamy do wstąpienia w szeregi tych grup.

Ministrantów oraz Kandydatów na Ministrantów zapraszamy na zbiórkę w najbliższą sobotę 10.09.2016., na godz.1000. (zbiórki odbywać się będą co drugą sobotę).

3. Dzieci klas I - Pierwszoklasistów wraz z Rodzicami zapraszamy na POŚWIĘCENIE tornistrów i przyborów szkolnych, w najbliższą środę 7 września 2016 na godz.1800.

4. Rodziców dzieci klas III, których dzieci przystąpią do I Komunii Św. w maju 2017., zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę 11 września 2016., po Mszy Św. o godz.1200.

5. W czwartek 8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywane inaczej świętem Matki Bożej Siewnej. Msza Święta w naszym kościele o godz.1800. Błogosławieństwo ziarna przeznaczonego do siewu nastąpi na zakończenie Mszy Św.

Tego dnia przypada Odpust Narodzenia NMP w Parafii Szynkielów.

6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 4 Rodziny na sumę 300 zł. Bóg zapłać!

7. W przyszłą niedzielę 11 września rozpocznie się w Polsce VI Tydzień Wychowania, którego hasłem są słowa nawiązujące do Roku Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec.”,

W czasie spotkań z młodymi w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek, używając wymownych obrazów, zachęcał do czynnej miłości i wzywał swych słuchaczy do zejścia z wygodnej kanapy by nie stać się młodym emerytem rzucającym ręcznik przed rozpoczęciem walki. Przeżywając tegoroczny Tydzień Wychowania chcemy inspirować się papieskim przesłaniem.

zobacz: http://tydzienwychowania.pl/

8. W piątek 2.09.2016., zmarła śp.+ Janina JENDRZEJCZAK, lat 73, mieszkała w Stolcu, Matka 7. dzieci, od 30-u  lat wdowa. Pogrzeb śp.+ Janiny JENDRZEJCZAK odbędzie się jutro, w poniedziałek 5 września 2016., o godz.1500. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

9. Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a więc zużyte komputery, monitory, klawiatury, drukarki, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, dekodery, telefony stacjonarne, telefony komórkowe, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, mikrofalówki, kable, baterie, itd. odbędzie się w najbliższą środę 7 września br., od rana do godz.1430. Zużyty sprzęt można przewieźć na plac przed kościołem w Stolcu.

10. Ogłoszenie w sprawie Pomocy Żywnościowej w ramach programu FEAD na lata 2014-2020: Caritas Diecezji Kaliskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złoczewie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Burzenin, Ostrówek, Konopnica, zwracają się z prośbą do wszystkich Osób zainteresowanych Programem Operacyjnym Pomocy Żywnościowej. Osoby, które chcą korzystać z Pomocy Żywnościowej, proszę by do 10 września br., zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w swojej Gminie, aby odebrać skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2010 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Po wypełnieniu skierowania MOPS lub GOPS przeprowadzi weryfikację danego wniosku i wyda decyzję. Natomiast dostarczeniem żywności z magazynów Caritas w Kaliszu oraz dystrybucją artykułów spożywczych dla Osób zweryfikowanych pozytywnie, będzie odpowiedzialna Parafia - Parafialne Zespoły Caritas. Jak dotychczas otrzymaliśmy dopiero 4 zweryfikowane wnioski!

Zobacz na http://www.kalisz.caritas.pl/aktualnosci/program-zywnosciowy-fead-2016.html

11. Po Mszy Św. jest do nabycia prasa katolicka: Przewodnik Katolicki, Niedziela, Gość Niedzielny, dla dzieci Mały Gość Niedzielny. Prasa dużo miejsca poświęca kanonizowanej dzisiaj w Rzymie Świętej Matce Teresie z Kalkuty. Można też nabyć Kalendarz Diecezjalny na rok 2017, który jest cegiełką na utrzymanie Seminarium Duchownego w Kaliszu. W kalendarzu jest kilka zdjęć z naszej parafii oraz zdjęcie Mniszek Kamedułek ze Złoczewa. Temat kalendarza to 25. rocznica powstania Diecezji Kaliskiej, a który na prośbę Biskupa Kaliskiego wykonał Proboszcz Parafii Stoleckiej :)

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

a Dzieciom i Młodzieży światła Ducha Świętego na rozpoczęty nowy rok szkolny!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 28 SIERPNIA 2016.

1. Dziś w niedzielę 28.08.2016., przeżywamy Parafialne dziękczynienie Panu Bogu za szczęśliwe ŻNIWA i zebrane plony, DOŻYNKI 2016. uroczysta Msza Św. Dożynkowa o godz.1200. Delegacje z poszczególnych wiosek zbiorą się przed kościołem, aby w uroczystej procesji wejść do świątyni z CHLEBEM wypieczonym z tegorocznego ziarna. Po Mszy Św. dożynkowej – tradycyjne dzielenie się chlebem.

Bóg zapłać za zamówione Msze Św. dożynkowe mieszkańcom: Burdynówki, Koźlin oraz mieszkańcom Sołectw: Biesiec, Stolec, Wielgie, Kamionka, Gronów i Rokitowiec, Gronówek, Łeszczyn i Niechmirów oraz Wolnica Niechmirowska.

2. Tegoroczne Dożynki Diecezjalne 2016. przeżywane są dzisiaj w Parafii Lisków, gdzie udali się z wieńcem żniwnym przedstawiciele naszego Dekanatu Złoczewskiego.

3. Jutro przypada wspomnienie męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela. To, poza Maryją, jedyny Święty, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień ziemskich, jak i niebiańskich narodzin. Zapraszamy na Msze Święte o godz.1800.

4. W środę, w ostatni dzień sierpnia, przed wieczorną Eucharystią zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5. W czwartek, 1 września 2016., rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego 2016/2017. Uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie tego roku zostanie odprawiona w naszym kościele w czwartek o godzinie 830. Po Mszy Św. udamy się na Cmentarz, by uczestniczyć w Apelu Poległych, przy grobie 19-u Bohaterach Września 1939 roku, którzy są Patronami Szkoły Podstawowej w Stolcu.

Na wspólną modlitwę zapraszamy wszystkich związanych ze szkołą, a więc Dzieci i Młodzież oraz ich Rodziców, Nauczycieli i Wychowawców, a także Pracowników administracji szkoły, gdyż nowy rok powinno się rozpocząć z Panem Bogiem.

Młodzież ze szkół gimnazjalnych, średnich zapraszamy na Mszę Św. w czwartek na godz.1800.

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego zachęcamy też do przystąpienia do sakramentu pokuty.

Błogosławieństwo tornistrów i przyborów szkolnych dla pierwszoklasistów będzie miało miejsce w środę 7 września 2016.

6. W czwartek 1 września 2016., przypada też 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za ofiary tej wojny, a szczególnie o 19-u  wspomnianych Bohaterach Września 1939 roku, którzy spoczywają na naszym cmentarzu oraz Modlitwie o pokój na świecie.

W ostatnim czasie na Cmentarzu Parafialnym; w kwaterze żołnierzy - Bohaterów Września 1939 roku, został przeprowadzony remont mogiły żołnierzy; wykonano nowy pomnik w formie 19 grobów i krzyży, a na nich umieszczono Polskiego Orła, którego żołnierze mieli na swoich mundurach. Remont mogiły żołnierzy - Bohaterów Września 1939 roku, sfinansowała, z budżetu Państwa, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przy współudziale Gminy Złoczew.

7. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. z racji I Piątku i nowego roku szkolnego;

- w Niechmirowie: w piątek 2 IX 2016., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- w Stolcu, codziennie pół godziny przed każdą Mszą Św., a w piątek 2 IX 2016., od godz.1700 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH, których odwiedzamy w I Czwartek Miesiąca w tym tygodniu, odwiedzimy wyjątkowo już w środę 31.08.2016., od godz.900. Natomiast Chorych odwiedzanych w piątki, odwiedzimy tradycyjnie w I Piątek, też od godz.900.

8. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 3 września 2016., na Mszę Św. na godz.900. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się włączyć do dzieła odmawiania Różańca, serdecznie zapraszam na spotkanie. Szczególnie trzeba Nam modlić się do Matki Bożej Królowej Pokoju o POKÓJ na świecie.

9. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 4 rodziny na sumę 750 zł. Bóg zapłać!

10. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ŁUKASZ STRUZIK, kawaler, rzym. kat., zam. Broszki 6,

ANGELIKA WITOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Dąbrówka, ZAPOWIEDŹ II.

ŁUKASZ PACAK, kawaler, rzym. kat., zam. Kolonia Chorzew,

EWELINA WRÓBEL, panna, rzym. kat., zam. Wolnica Niechmirowska. ZAPOWIEDŹ II.

11. Ogłoszenie w sprawie Pomocy Żywnościowej w ramach programu FEAD na lata 2014-2020: Caritas Diecezji Kaliskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złoczewie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Burzenin, Ostrówek, Konopnica, zwracają się z prośbą do wszystkich Osób zainteresowanych Programem Operacyjnym Pomocy Żywnościowej. Osoby, które chcą korzystać z Pomocy Żywnościowej, proszę by do 10 września br., zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w swojej Gminie, aby odebrać skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2010 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Po wypełnieniu skierowania MOPS lub GOPS przeprowadzi weryfikację danego wniosku i wyda decyzję. Natomiast dostarczeniem żywności z magazynów Caritas w Kaliszu oraz dystrybucją artykułów spożywczych dla Osób zweryfikowanych pozytywnie, będzie odpowiedzialna Parafia - Parafialne Zespoły Caritas. W związku z tymi nowymi wezwaniami, uprzejmie zachęcam chętnych Wolontariuszy do aktywnego włączenia się i pomoc w tym nowym i dużym wezwaniu Caritas.

Zobacz na http://www.kalisz.caritas.pl/aktualnosci/program-zywnosciowy-fead-2016.html

12. Po Mszy Św. jest do nabycia prasa katolicka: Przewodnik Katolicki, Niedziela i Gość Niedzielny oraz nowy nr Opiekun, a w nim artykuł o naszym odpuście Św. Wawrzyńca z udziałem Ks. Abp Tomasza Pety z Kazachstanu.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy dobrej Niedzieli i dobrego Tygodnia

oraz aby nigdy nie zabrakło nam chleba powszedniego

i byśmy pamiętali, że „nie samym chlebem żyje człowiek”.


---------------------------------------------------------------------------------------------------


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA - 21 SIERPNIA 2016.

1. Pan Bóg wszystkich nas powołuje do wspólnoty ze sobą, powołuje do zbawienia. Ten dar, który jest ofiarowany każdej i każdemu z nas, staje się jednocześnie zadaniem,  misją do wypełnienia. Trzeba nam wciąż „wchodzić przez ciasne drzwi”, nieustannie podejmować trud życia zgodnego z Chrystusową Ewangelią. Wytrwale módlmy się o łaskę wierności i o potrzebne siły.

Także dzisiaj, w niedzielę 21.08.2016.,  przypada odpust ku czci Św. Rocha w Parafii Brzeźnio. Suma Odpustowa o godz.1200.

2. Dożynki Gminy ZŁOCZEW, przeżywać będziemy dzisiaj w Gronówku po południu. Msza św. Polowa rozpoczynająca dziękczynienie za żniwa odbędzie się dziś w Gronówku o godz.1530. Po Mszy Św. odbędzie się Obrzęd Dożynkowy i program artystyczny.

Tegoroczne Dożynki Diecezjalne 2016. będą przeżywane w parafii LISKÓW28 SIERPNIA 2016. Z Dekanatu Złoczewskiego pojedzie autokar, chętne osoby na wyjazd do Liskowa mogą zgłosić się w tym tygodniu w kancelarii lub zakrystii.

3. Parafialne dziękczynienie Panu Bogu za szczęśliwe ŻNIWA i zebrane PLONY, DOŻYNKI 2016., przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę 28 sierpnia 2016., na Mszy Św. o godz.1200. Delegacje z poszczególnych wiosek zbierają się przed kościołem,  aby w uroczystej procesji wejść do świątyni z CHLEBEM wypieczonym z tegorocznego ziarna. Po Mszy Św. dożynkowej – tradycyjne dzielenie się chlebem. Składamy serdeczne Bóg zapłać za zamówione msze Św. dożynkowe mieszkańcom Sołectwa: Broszki i Dąbrowa Miętka.

4. Natomiast w sobotę 27 sierpnia 2015., w Witowie odbędą się Dożynki Gminy Burzenin. Msza Św. polowa w Witowie będzie odprawiona o godz.1430.

5. We wtorek 23.08.2016., w kolejną rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy ustanowiony przez Parlament Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. To dobra okazja, aby modlić się o pokój na świecie oraz za tych, którzy ucierpieli wskutek nazistowskiej i komunistycznej ideologii oraz by ludzkość została zachowana od podobnych zagrożeń.

6. W tym tygodniu towarzyszy nam szczególne wstawiennictwo Maryi, naszej Matki i Królowej. Jutro, w poniedziałek, 22 sierpnia przypada wspomnienie NMP Królowej, a w piątek, 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej. W piątek, z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze Św. w uroczystość MB Częstochowskiej w Stolcu o godz.900 i 1800. Tego dnia przypada odpust w Parafii Grabówka, suma odpustowa o godz.1200

7. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary składane na potrzeby parafii, w minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont kościoła w Niechmirowie złożyły 3 Rodziny na sumę 500 zł. W minionym tygodniu nasza Parafia otrzymała zezwolenie do Pani Konserwator Zabytków na kontynuowanie remontu wnętrza kościoła w Niechmirowie. Dlatego                      w najbliższym czasie przystąpimy do wskazanych prac remontowych. Cały remont wnętrza prowadzić będziemy tylko ze środków własnych, dlatego wdzięczny będę za każdą dodatkową ofiarę na remont kościoła w Niechmirowie.

8. W piątek zmarł śp.+ Jan PŁATKOWSKI, lat 94, mieszkał w Wielgiem, od 13 lat, co miesiąc w I Czwartek Miesiąca przyjmował sakramenty święte. Pogrzeb śp.+ Jana PŁATKOWSKIEGO, odbędzie się w poniedziałek 22.08.2016., o godz.1300. „Dobry Jezu,...”


9. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ŁUKASZ STRUZIK, kawaler, rzym. kat., zam. Broszki 6,

ANGELIKA WITOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Dąbrówka, ZAPOWIEDŹ I.

ŁUKASZ PACAK, kawaler, rzym. kat., zam. Kolonia Chorzew,

EWELINA WRÓBEL, panna, rzym. kat., zam. Wolnica Niechmirowska. ZAPOWIEDŹ I.

10. Ogłoszenie w sprawie Pomocy Żywnościowej w ramach programu FEAD na lata 2014-2020: Caritas Diecezji Kaliskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złoczewie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Burzenin, Ostrówek, Konopnica, zwracają się z prośbą do wszystkich Osób zainteresowanych Programem Operacyjnym Pomocy Żywnościowej. Osoby, które chcą korzystać z Pomocy Żywnościowej, proszę by do 10 września br., zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w swojej Gminie, aby odebrać skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2010 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Po wypełnieniu skierowania MOPS lub GOPS przeprowadzi weryfikację danego wniosku i wyda decyzję. Natomiast dostarczeniem żywności z magazynów Caritas w Kaliszu oraz dystrybucją artykułów spożywczych dla Osób zweryfikowanych pozytywnie, będzie odpowiedzialna Parafia - Parafialne Zespoły Caritas. W związku z tymi nowymi wezwaniami, uprzejmie zachęcam chętnych Wolontariuszy do aktywnego włączenia się i pomoc w tym nowym i dużym wezwaniu Caritas.

Zobacz na:

http://www.kalisz.caritas.pl/aktualnosci/program-zywnosciowy-fead-2016.html

11. Po Mszy Św. jest do nabycia prasa katolicka: Przewodnik Katolicki, Niedziela i Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

 

oraz szczególnego orędownictwa Pani Jasnogórskiej!


KOMUNIKAT

w sprawie udziału parafii w diecezjalnym dziękczynieniu za żniwa

(dożynki diecezjalne) w Liskowie,

w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku

_________________________________________________________

 

Kierujemy zaproszenie do wszystkich parafii Diecezji Kaliskiej na dożynki diecezjalne. Wspólnie podziękujemy Bogu za ciężką pracę ludzi na roli, za tegoroczne plony oraz za to, że mamy chleb.

Tegoroczna diecezjalna uroczystość dziękczynna za zebrane plony przez rolników, ogrodników i sadowników została połączona z XVIII Dożynkami Wielkopolskimi organizowanymi przez Województwo Wielkopolskie i odbędzie się w Liskowie (dekanat koźminkowski), w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku.

Do godz. 12.30 delegacje z wieńcami ze wszystkich dekanatów zarejestrują się i zgromadzą przed ołtarzem polowym (teren przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Ks. Blizińskiego 42a). Następnie Biskup Kaliski spotka się z delegacjami i dokona przeglądu wieńców.

Godz. 13.00 - uroczysta Msza św. dziękczynna koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Edwarda Janiaka. Kapłanów koncelebrujących prosimy o zabranie ze sobą alby i stuły koloru białego lub złotego.

- Po Mszy świętej odbędzie się Obrzęd Dożynkowy i część artystyczna przygotowana   przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Delegacje dekanalne wraz z towarzyszącymi im kapłanami zostały już zgłoszone przez Księży Dziekanów do ks. Andrzeja Antoniego Klimka, proboszcza parafii Lisków.

 

 

/-/ Ks. dr Andrzej Latoń

Wikariusz Generalny

/-/ Ks. mgr lic. Marcin Papuziński

Wicekanclerz Kurii---------------------------------------------------------------------------------------------

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XX NIEDZIELA ZWYKŁA - 14 SIERPNIA 2016.

1. Niełatwo jest być uczniem Chrystusa, ale pamiętajmy, że On zawsze przychodzi nam z pomocą i udziela potrzebnych darów. Prośmy Go, aby zawsze nam towarzyszył swoją łaską tak w godzinach pracy, jak i wypoczynku oraz umacniał nasze dobre sierpniowe postanowienia.

Dzisiaj, 14 sierpnia 2016., przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci Św. Maksymiliana Marii Kolbe. św. Maksymilian Maria (Rajmund) Kolbe, urodził się w Zduńskiej Woli w 1894 roku, franciszkanin, misjonarz w Japonii, założył klasztor w Niepokalanowie pod Warszawą, gdzie prowadził działalność wydawniczą; oddał swoje życie za współwięźnia, ojca rodziny (Franciszka Gajowniczka) w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 14 sierpnia 1941 roku. Dzięki ofierze o. Maksymiliana Franciszek Gajowniczek zmarł dopiero w 1995 r. w wieku 94 lat. 17 października 1971 r. Bł. papież Paweł VI dokonał osobiście w sposób uroczysty beatyfikacji o. Maksymiliana w obecności wielu dziesiątków tysięcy wiernych z całego świata i ponad 3 tys. pielgrzymów z Polski. Kanonizacji dokonał 10 października 1982 roku św. Jan Paweł II,

zobacz: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/08-14a.php3

2. Jutro będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP, w polskiej tradycji nazwaną Świętej Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP jak w niedzielę: Stolec o godz.900 i 1200, Niechmirów godz.1030, w Wielgiem o godz.1400.

Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się przed rozesłaniem na każdej Mszy Św.

3. Jutrzejsza uroczystość to także rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tzw. „Cud nad Wisłą” i święto Wojska Polskiego. W naszych modlitwach pamiętajmy o polskich żołnierzach pełniących pokojowe misje w różnych zakątkach świata.

4. W przyszłą niedzielę 21.08.2016., odbędą się na terenie naszej parafii DOŻYNKI GMINY ZŁOCZEW w Gronówku. Polowa Msza Św. rozpoczynająca Dożynki zostanie odprawiona w Gronówku o godz.1530. Potem odbędą się obrzędy dożynkowe oraz koncerty Disco-Polo: zespół Casandra i Iness oraz Dyskoteka. Mieszkańcom Gronówka, gratuluje wyróżnienia i wezwania.

5. Natomiast Parafialne dziękczynienie Bogu za tegoroczne żniwa DOŻYNKI 2016., przeżywać będziemy w niedzielę 28 sierpnia 2016., na Mszy Św. o godz.1200.

6. Proboszcz Parafii Brzeźnio - Ks. prałat Jan Henryk Witkowski zaprasza Nas na odpust ku czci Św. Rocha w przyszłą niedzielę 21.08.2016. na godz.1200.

7. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary składane na potrzeby parafii, w minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont kościoła w Niechmirowie złożyły 3 Rodziny na sumę 300 zł. Natomiast w czasie odpustu św. Wawrzyńca na remont kościoła zebraliśmy kwotę 1.610zł 40 gr. Bóg zapłać!

W tym tygodniu przybędzie do kościoła Niechmirowa konserwator, artystka Pani Monika Bystrońska z Łodzi, aby przygotować projekt malowania ścian, restauracji głównego ołtarza oraz drzwi wejściowych kościoła w Niechmirowie.

 

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

KAMIL TADEUSZ BEDNAREK, kawaler, rzym. kat., zam. Mokrsko,

JOANNA WERONIKA CIEŚLAK, panna, rzym. kat., zam. Wielgie, ZAPOWIEDŹ III.

9. Zarząd OSP Wielgie, zaprasza na FESTYN pt.”Bawmy się razem bez dopalaczy”, który odbędzie się dzisiaj, w niedzielę 14.08.2016., od godz.1400 przy budynku strażnicy OSP w Wielgiem.

10. Po Mszy Św. do nabycia prasa katolicka: Opiekun, w nim m.in., relacja z pobytu Ojca Św. Franciszka w Polsce oraz artykuł o niezwykłej matce św. Maksymiliana Kolbe,   Pani Mariannie Kolbowej. Niedziela i Gość Niedzielny.

11. Relacja z naszego Odpustu Św. Wawrzyńca jest do obejrzenia na stronie internetowej: http://domjozefa.tv/program/odpust-sw-wawrzynca-stolcu-retransmisja/

oraz http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/uroczystosci-odpustowe-w-parafii-stoleck

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli,

 

oraz Radosnego uwielbienia Wniebowziętej NMP!!!

 

 

 

http://domjozefa.tv/transmisja/odpust-sw-wawrzynca-stolcu/?event_date=2016-08-10

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 7 SIERPNIA 2016.

1. Jesteśmy wzywani do czujności i modlitwy. Pan Jezus nieustannie zapewnia nas o nagrodzie dla tych, którzy są Mu wierni. Prośmy Go, aby umacniał naszą wiarę i zaufanie. W sierpniu możemy ćwiczyć naszą wytrwałość przez ascezę i wstrzemięźliwość od alkoholu. Zachęcamy do podejmowania zobowiązania abstynenckiego. zobacz: http://www.paulus.org.pl/czytania?data=2016-8-7

 

2. Przeżyliśmy wielkie i piękne dni, poczuliśmy się naprawdę wspólnotą podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży, podczas papieskiej pielgrzymki do naszej Ojczyzny. Niech one przyniosą w życiu każdej i każdego z nas, w życiu całego narodu obfite i trwałe owoce. Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym możliwe było oglądanie telewizyjnych transmisji z tych wydarzeń.

3. W najbliższą środę 10.08.2016., nasza wspólnota przeżywać będzie Odpust – Św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, głównego Patrona Parafii. Msze Św. w kościele parafialnym rano o godz.900 i suma o godz.1200. Sumę odpustową i kazanie wygłosi KSIĄDZ Arcybiskup TOMASZ PETA z Astany, w stolicy Kazachstanu. Ksiądz abp Tomasz Peta, od 1990 roku, pracuje wśród potomków Polaków, którzy w 1936 roku byli deportowani przez Sowietów do Kazachstanu – trafiło tam wtedy aż 60 tysięcy rodaków. Dziś w Kazachstanie żyje około 30 tys. Polaków (przy łącznej liczbie 15 mln ludności). „To było działanie zła, ale ono nie zniszczyło chrześcijaństwa. Kościół katolicki ma tam wciąż wielu wiernych, w niektórych kościołach odprawiane są Msze św. języku polskim. W historii Kazachstan dwukrotnie odwiedzał św. Maksymilian Kolbe, udając się do Japonii. Bardzo żywy jest kult św. siostry Faustyny Kowalskiej i Koronki do Miłosierdzia Bożego”.                        Na Misjach w Kazachstanie, od trzech lat, pracuje nasza Siostra Zakonna - Siostra Letancja Beata Cała - Nazaretanka, która wraz innymi dwoma Siostrami Nazaretankami prowadzą dla dzieci ochronkę, przedszkole w Kellerowce, w Archidiecezji Księdza Abp Tomasza Pety.

Po sumie procesja Eucharystyczna, na którą zapraszam całą Asystę, dziewczynki sypiące kwiaty, ministrantów oraz Druhów Strażaków. Uroczystość Odpustowa będzie transmitowana na żywo przez telewizję internetową naszej Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa. TV” zobacz: http://domjozefa.tv/transmisja/odpust-sw-wawrzynca-stolcu/?event_date=2016-08-10

W dniu odpustu odbędzie sie przed kościołem odbywać się będzie zbiórka ofiar                      na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie.

Na Odpust przybędzie Grupa RÓŻANA z Błaszek idąca na Jasną Górę. Zachęcamy Młodzież do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy, można zapisać się do Grupy Różanej, wszelkie informacje w kancelarii parafialnej.

4. W dniu odpustu, po południu, jak co roku, przybędą do naszych Rodzin, na nocleg Pielgrzymi Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, idący na Jasną Górę.

W czwartek 11.08.2016.,, wszystkie grupy Pielgrzymów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej uczestniczyć będą we Mszy Św. w naszym kościele o godz.700.

5. Zarząd OSP Stolec zaprasza na zabawę taneczną do Sali OSP w Stolcu w dniu Odpustu Św. Wawrzyńca 10.08.2016, od godz.2000.

6. Zarząd OSP Wielgie, zaprasza na FESTYN pt.”Bawmy się razem bez dopalaczy”, który odbędzie się za tydzień, w niedzielę 14.08.2016., od godz.1400 przy budynku strażnicy OSP w Wielgiem.


7. Natomiast w przyszły poniedziałek, 15 sierpnia 2016., będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przypominamy, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę. Na zakończenie Mszy Świętych pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty.

8. Bóg zapłać za dodatkowe ofiary składane na potrzeby parafii, w minionych dwóch tygodniach dodatkową ofiarę złożyło 7 Rodzin na sumę 1.050 zł. Bóg zapłać!

9. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

KAMIL TADEUSZ BEDNAREK, kawaler, rzym. kat., zam. Mokrsko,

JOANNA WERONIKA CIEŚLAK, panna, rzym. kat., zam. Wielgie, ZAPOWIEDŹ II.

10. Po Mszy Św. do nabycia prasa katolicka: Niedziela i Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli,

Rolnikom dobrej pogody na zakończenie Żniw

oraz dobrego przeżycia Odpustu Św. Wawrzyńca!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kapłani w Kazachstanie

Z abp. Tomaszem Petą o jego kapłańskiej drodze i kapłanach pracujących                  w Kazachstanie - rozmawia prof. Krystyna Czuba.

Kapłani pracujący w Kazachstanie są jak Apostołowie Chrystusa opisani w Dziejach Apostolskich, dźwigający wszystkie utrudzenia dla Ewangelii. Takie jest moje doświadczenie z wędrowania przez Kazachstan w ciągu dwóch tygodni. Odwiedzając szeroko otwarty dom abp. Tomasza Pety w Roku Kapłańskim, zapytałam o jego powołanie i życiową drogę

Prof. Krystyna Czuba: - Proszę opowiedzieć, jaki był początek kapłańskiej drogi Księdza Arcybiskupa?

Abp Tomasz Peta: - Święcenia kapłańskie otrzymałem w 1976 r. w Gnieźnie z rąk kard. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Prymas był dla mnie wzorem kapłańskiej posługi. Jako kleryk dwukrotnie służyłem Księdzu Prymasowi do Mszy św. Miał taki zwyczaj, że zapraszał kleryków do swego domu w Gnieźnie, bo chciał ich bliżej poznać. Po Eucharystii zapraszał na śniadanie, na którym byli zwykle różni dostojnicy Kościoła czy osoby życia publicznego. Pamiętam, jak kiedyś po Mszy św., do której służyłem, Ksiądz Prymas przyszedł, aby wyjaśnić i przeprosić, że nie będzie mógł zaprosić mnie na śniadanie, bo jest abp Luigi Poggi i będą omawiane ważne sprawy Kościoła na Wschodzie. Bardzo mnie poruszyła ta niezwykła postawa Prymasa wobec kleryka, któremu wyjaśnia okoliczności i proponuje śniadanie z innymi osobami.

- Jak Ksiądz Arcybiskup trafił do Kazachstanu?

- 14 lat byłem wikariuszem diecezji gnieźnieńskiej. W 1989 r. bp Bogdan Wojtuś na spotkaniu z kapłanami powiedział, że pojawiły się możliwości wyjazdu na Białoruś. Z naszej diecezji zgłosił się już jeden kapłan. Podniosłem rękę i powiedziałem: ja też się zgłaszam. Miało to być zaproszenie na trzy miesiące. Potem była jednak cisza, zaproszenia nie było. W 1990 r. zadzwonił do mnie bp Jerzy Dąbrowski i powiedział: „Można jechać do Kazachstanu”. Nogi mi się ugięły, ale pomyślałem - jest to wezwanie dla mnie. Drugim zgłaszającym się był ks. Tadeusz Krzymiński. Wyjechaliśmy w sierpniu w 1990 r. do Kazachstanu, który był wówczas częścią wielkiego ZSRR. Nigdy sam nie wymyśliłbym Kazachstanu. Nie miałem o tym kraju żadnego wyobrażenia ani też żadnych inspiracji. Tę decyzję można wytłumaczyć tylko działaniem Bożej łaski. Byliśmy pierwszymi kapłanami na tym terenie spoza ZSRR i pierwszymi tutaj na stałe. 
Do bp. Jerzego Dąbrowskiego ludzie zwracali się z prośbą o kapłanów. W tamtym czasie było 15 księży na całą Azję Centralną. Byli w Duszanbe i Oziornoje. Ludzie chcieli kapłanów, bo czekali na spowiedź i Eucharystię, więc próśb było wiele.

Gdy przyjechaliśmy tutaj, widzieliśmy, jak wszędzie panował Lenin, na pomnikach, ulicach, placach, w świadomości ludzi. Ale wolność szła jak lawina. 25 grudnia 1991 r. podpisano układ o powstaniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Tak się zaczęły nowe dzieje Kazachstanu i nasza w nim obecność.

- Gdzie wówczas był Ksiądz Arcybiskup?

- Byłem w Oziornoje. Dostałem od prymasa Józefa Glempa dekret na 3 lata. Oziornoje to historia w kategoriach cudu. W 1936 r. zesłano tutaj Polaków. Deportacje odbywały się wzdłuż linii kolejowych, potem ciężarówkami wywożono ludzi na step. Na stepie powstała wioska. Najpierw mieszkali w namiotach, potem budowali ziemianki. Ludzie zesłani byli, aby umrzeć z głodu i zimna. Ale Bóg o nich nie zapomniał. Ziemię skutą lodem nagle słońce rozmroziło, powstało wielkie jezioro, a w nim niewyobrażalna ilość ryb. (Jezioro - stąd Oziornoje). Był to rok 1941. Wówczas zaczęła się wojna i wielki głód. Ryba była ratunkiem dla całej okolicy. Cud był, bo wielka była ich wiara. Przyjechali z wiarą i z różańcem w ręku. Uratował ich Różaniec. Był jak „ósmy sakrament”. Mówiłem o tym na ostatnim Synodzie Biskupów w Rzymie. To było świadectwo wzięte od tych ludzi, świadectwo ich zawierzenia. Niezwykłe doświadczenie na mojej kapłańskiej drodze.

- Jak Ksiądz Arcybiskup widzi służbę kapłańską w Kazachstanie?

- Najpierw należy przywołać imiona tych, którzy tutaj byli i służyli w czasach wielkich prześladowań. To wielcy kapłani i wielcy ludzie. Wielcy heroiczną wiarą i wiernością Ewangelii Chrystusowej. Są wśród wielu: sługa Boży ks. Władysław Bukowiński, sługa Boży o. Serafin Kaszuba, kapucyn, bł. Aleksy Zarycki, kapłan greckokatolicki, ks. Bronisław Drzepecki, ks. Józef Kuczyński. Postacie niezwykłe. Byli kapłanami duszą i ciałem. Oni nie pełnili funkcji kapłańskiej, oni byli kapłanami. Choć minęło pół wieku od ich życia i śmierci, oni nadal tu żyją, są obecni. Są najmocniejszym świadectwem kapłaństwa ewangelicznego. Każda z tych postaci jest traktatem o kapłaństwie Chrystusowym. Każdy z nich to żywy przykład, jak św. Jan Maria Vianney.

- Dopowiadam, a może jeszcze większy niż św. Jan Maria Vianney?

- „To jest bycie kapłanem do «szpiku kości»”.

- Jak Ksiądz Arcybiskup widzi obecnie pracę kapłanów tu i teraz?

- W Kazachstanie pracuje ponad 80 kapłanów z około 20 krajów świata. Znaczną część stanowią księża z Polski. Każdy z kapłanów tutaj pracujących wnosi wiele inicjatywy, miłości i zaangażowania. Ksiądz z Australii np. rozpoczął wieczystą adorację po wizycie Jana Pawła II w 2002 r. w katedrze w Astanie. I trwa do dziś.

Zaczął się okres wolności, kapłani więc przyjeżdżają, jedni zostają, inni wyjeżdżają. Przyczyny wyjazdów są różne. Tu nie jest łatwo, często wielka praca i wielkie zmęczenie po latach pracy, jak na misjach.

W 1981 r. przyjechał tutaj Polak z Ukrainy - kapłan - abp Jan Paweł Lenga. Został obywatelem Kazachstanu. Wtedy pojawili się też kapłani z Litwy. Niektórzy umarli, niektórzy wrócili na Litwę. Jeszcze długo będziemy potrzebowali pomocy z zewnątrz, choć są tutaj także powołania z Kazachstanu. Jest 9 seminarzystów. Odnaleźli siebie w powołaniu do kapłaństwa. Seminarium znajduje się w Karagandzie. Rektorem jest Hiszpan - ks. Hose. Wielką pomocą w życiu kapłańskim są siostry zakonne. Zakony kontemplacyjne i czynne. To nie tylko wspólna praca. Te powołania są zawsze powiązane przez konsekrację i oddanie Bogu. Kościół potrzebuje życia konsekrowanego kobiet. Kościół tutaj przypomina Dzieje Apostolskie. Małe wspólnoty chrześcijan katolików rozrzucone są po całym Kazachstanie. Ludzie, którzy tutaj przyjeżdżają, widzą żywy Kościół. Wszystko jest proste i zwyczajne. To Bóg przyzywa i przyciąga tutaj ludzi. Modlitwa odbywa się w języku rosyjskim, w którym wszyscy mówią i rozumieją. Jest to przecież język znienawidzonego ciemięzcy, bo taka jest rzeczywistość i świadomość. Mimo to ludzie się modlą i są przez modlitwę pociągani do Chrystusa.

Kapłani różnych narodów, którzy tutaj przyjeżdżają do pracy, są obdarowani łaską Bożą. Ale musi być też wierna odpowiedź człowieka. Księża, którzy przyjeżdżają tutaj, żyją najczęściej w bardzo trudnych warunkach. Jednak są szczególnie szczęśliwi, bo niosą Chrystusa, niosą nadzieję. Gdy patrzę na ich pracę, cieszę się bardzo, bo są ofiarni. Czasem zdarzają się sytuacje, gdy ktoś osłabnie, bo nawet bardzo gorliwy „wypala się”. Często kapłani są samotni, bo dzielą ich setki kilometrów. Samotność jest zawsze trudna. Poza tym księża też chorują. Rok Kapłański to dla nas także wyzwanie - jak pomóc najbardziej potrzebującym. To także jakieś wyzwanie dla ludzi świeckich, którzy są wezwani do modlitwy, do zaangażowania we wspólnotę.

Jan Paweł II uczył: „Wypłyń na głębię”. Dotyczy to wszystkich, szczególnie kapłanów. Świat ciągnie na mieliznę, a my mamy „wypłynąć na głębię”.

Rok Kapłański rozpocząłem wraz z księżmi w Pietropawłowsku. Tam zachował się jedyny kościół katolicki po rewolucji. Oczywiście, że kościół nie funkcjonował, był ruiną. Rozstrzelano w nim w 1917 r. księży, siostry zakonne i 10 mężczyzn. Jest to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Wieczernik Kazachstanu i naszej diecezji.

- Jaki jest stosunek ludzi do kapłanów w Kazachstanie?

- Tutaj, w Kazachstanie, kapłan jest „w cenie”, jest szanowany. W czasach prześladowań ludzie mówili: „Wytrzymamy wszystko, jeżeli będzie z nami ksiądz”. Nie ma antyklerykalizmu. Dotyczy to nie tylko katolicyzmu, ale wszystkich religii. Bardzo wiele wniosła wizyta Jana Pawła II. Na spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II przyszło 40 tys. ludzi. Było to związane z wielką pracą kapłanów. Spotkanie było odpowiedzią na łaskę Bożą i na wspomnienie męczenników, którzy tutaj złożyli w ofierze swoje kapłaństwo.

- Co Ksiądz Arcybiskup powiedziałby kapłanom w Polsce o życiu tutaj?

- Do Kazachstanu przyjechali kapłani kochający Kościół. Nie jesteśmy prześladowani, ale jest trudno. Problemów jest wiele, ale nic nie kończy się źle. Nikogo nie deportowano. Tutaj trzeba mieć wiarę Abrahama. Kapłańska służba tutaj to chodzenie po wodzie. Trzeba zawierzyć, że jest z nami Chrystus, zawierzyć jeszcze więcej niż udało się to Piotrowi. Chodzenie po wodzie z Chrystusem jest łatwiejsze niż chodzenie po asfalcie. Przyjedźcie, zobaczcie!

- Bóg zapłać za rozmowę i spotkanie z Kazachstanem, za wszystko to, co jest wielkim świadectwem o Chrystusie i Kościele.


-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

------------------------------------

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 31 LIPCA 2016.

1. Dobiega końca piękny festiwal wiary i młodości, jaki przez ostatnie 10 dni przeżywaliśmy w naszej Ojczyźnie podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego Franciszka. Dziś przypada kulminacyjny moment dni młodzieży – tzw. Msza posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka, która zostanie odprawiona w podkrakowskich Brzegach o godz.1000.

Dlatego, aby uczestniczyć we Mszy Św. posłania za pośrednictwem TV, Msze Św. dzisiaj są w Stolcu o godz.900 i po południu o godz.1700.

W miniony czwartek, 28 lipca 2016., z grupą 40 Pielgrzymów, byliśmy na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze, aby uczestniczyć we Mszy Św. dziękczynnej z racji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Relację i zdjęcia naszej grupy z tego wydarzenia możemy zobaczyć na stronach internetowych:

http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/wierni-parafii-stoleckiej-na-mszy-z-papi, http://infotydzien.info/platformy2/10960-wierni-parafii-stoleckiej-na-mszy-%C5%9Bw-z-papie%C5%BCem-franciszkiem-na-jasnej-g%C3%B3rze-28-lipca-2016-fotogaleria.html, http://sieradz.naszemiasto.pl/artykul/wierni-z-parafii-stoleckiej-na-spotkaniu-z-papiezem,3812772,artgal,t,id,tm.html

2. Jutro, w poniedziałek 1 sierpnia, będziemy przeżywać kolejną - 72.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska.

3. Również jutro rozpoczyna się sierpień, miesiąc wielu ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, miesiąc pieszych pielgrzymek do tronu Jasnogórskiej Madonny oraz miesiąc wytężonej pracy przy żniwach. Wesprzyjmy modlitwą nasz kraj i podejmujących trudy pielgrzymki bądź pracy na polu. Niech będzie to również dar całkowitej lub czasowej abstynencji od wszelkich używek, zwłaszcza od alkoholu. To dobra okazja, by ćwiczyć wolę i ducha.

4. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi. Opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą, której rocznica poświęcenia przypada 2 sierpnia. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał słynny odpust, który papieże zatwierdzili i którym objęli cały Kościół właśnie na dzień rocznicy jej poświęcenia.

Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można zyskać od południa dnia 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Korzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone nam w sakramencie pojednania.

5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. z racji I Piątku:

- w Niechmirowie: w piątek 5 sierpnia 2016., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- w Stolcu, w piątek 5 sierpnia 2016., od godz.1730 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i w piątek 4 i 5 sierpnia 2016., od godz.900.

6. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszamy na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2016., na Mszę Św. na godz.900. W tym dniu obchodzić będziemy święto Przemienienia Pańskiego.

7. . Moi Kochani! W związku z zaproszeniem naszej Parafii przez Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, nasza Parafia organizuje wyjazd autokarem do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu w czwartek 4 sierpnia 2016. Wyjazd sprzed kościoła w Stolcu w najbliższy czwartek o godz.1500. Koszt wyjazdu 30 zł. Jest zapisanych 9 osób, jest jeszcze wiele miejsc wolnych.

Gościem najbliższego spotkania w Kaliszu będzie obrończyni prawa do życia nienarodzonych dzieci Mary Wagner z Kanady. Ta wspaniała kobieta za działalność na rzecz ratowania życia bezbronnych była wielokrotnie więziona i stawiana przed sądami w swoim kraju. Spędziła już łącznie 6 lat więzienia za to, że z białą różą wchodziła do klinik aborcyjnych i modliła się o poszanowanie życia nienarodzonych.

8. W miniony piątek 29.07.2016., odbył się pogrzeb śp. + Krystyna CHOJNACKA, lat 77, mieszkała w Broszkach. Natomiast pogrzeb śp. + Władysław PALUCH, lat 94, mieszkał w Łeszczynie, odbędzie się jutro w poniedziałek 1.08.2016., o godz.1100. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

9. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

SŁAWOMIR JARYCH, kawaler, rzym. kat., zam. Zduńska Wola, ul. Szadkowska,

RENATA DRYGOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Niechmirów, ZAPOWIEDŹ III.

KAROL EDWARD PIETRASIK, stanu wolnego, rzym. kat., zam. Kolonia Filipole,

MARIOLA SZEWCZYK, stanu wolnego, rzym. kat.,

zam. Męcka Wola, ZAPOWIEDŹ II.

ARKADIUSZ DRYGOWSKI, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

LAURA ANITA BARTOS, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Lututów, ul. Dębowa.   ZAPOWIEDŹ II.

KAMIL TADEUSZ BEDNAREK, kawaler, rzym. kat., zam. Mokrsko,

JOANNA WERONIKA CIEŚLAK, panna, rzym. kat., zam. Wielgie, ZAPOWIEDŹ I

10. Moi Kochani Parafianie! Już za 10 dni, przeżywać będziemy Odpust naszego Patrona Św. Wawrzyńca. Sumę Odpustową odprawi i kazanie wygłosi Ksiądz Arcybiskup Tomasz PETA z Astany w Kazachstanie - Prymas Kazachstanu. Uroczystość odpustową będzie transmitowana przez internetową Telewizję Dom Józefa, zobacz: http://domjozefa.tv/kalendarz-wydarzen/. Już dzisiaj zapraszamy Wszystkich Parafian i Gości. Msze Św. w dniu Odpustu: rano o godz.900 i suma z procesją eucharystyczną o godz.1200.

W dniu odpustu wieczorem przybędą na nocleg Pielgrzymi idący na Jasną Górę z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, przed którymi otwórzmy nasze serca i domy.

11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy dwutygodnik Opiekun, tygodnik Gość Niedzielny. Można też nabywać kalendarze, których wykonanie zlecił mi nasz Biskup Kaliski Edward Janiak, a które są w całej Diecezji Kaliskiej: Kalendarze Diecezjalne na nowy rok 2017. Koszt kalendarza 6 zł, jest on cegiełką na utrzymanie Seminarium Duchownego w Kaliszu. Tematem głównym kalendarza jest zbliżający się Jubileusz 25. lat istnienia Diecezji Kaliskiej.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy smacznego obiadu niedzielnego,

Dobrego Tygodnia i Miesiąca Sierpnia,

a Żniwiarzom dobrej pogody i bezpieczeństwa na trwające ŻNIWA!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA - 24 LIPCA 2016.

1. Dzisiaj po Mszach Świętych błogosławimy kierowców i ich pojazdy z okazji przypadającego jutro wspomnienia Świętego Krzysztofa. Ofiary zbierane podczas błogosławieństwa pojazdów przeznaczone będą na zakup pojazdów dla Polskich Misjonarzy MIVA Polska, zobacz: http://www.miva.pl/

2. Od minionej środy 20 lipca we wszystkich polskich diecezjach, trwają XXXI Światowe Dni Młodzieży, których hasłem są słowa jednego z ewangelijnych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). We wtorek, 26 lipca 2016., nastąpi oficjalne otwarcie ŚDM w Krakowie.

Papież Franciszek przybędzie do naszej Ojczyzny w najbliższą środę 27 lipca o godz.1600 i przebywać będzie 5. dni, do niedzieli 31 lipca. Podczas Światowych Dni Młodzież Papież Franciszek odwiedzi; Kraków, Częstochowę z Jasną Górą, Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz - Birkenau.

3. Nasza Parafia organizuje autokarowy wyjazd na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Częstochowy na Jasną Górę w czwartek 28 lipca 2016 rokuWyjazd autokarem sprzed kościoła w Stolcu w czwartek 28 lipca 2016 już o godz.300, gdyż wejście na plac przed Szczytem Jasnogórskim będzie otwarte od godz.200 do godz.700. Koszt wyjazdu to 30 zł. Można się jeszcze zapisać, jest jeszcze 16 miejsc wolnych.

PROGRAM WIZYTY OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA na JASNEJ GÓRZE:

Czas oczekiwania:

5:00 do 5:45 - Przypomnienie tekstów św. Jana Pawła II wygłoszonych na Jasnej Górze

- materiał dźwiękowy przygotowany przez Radio Jasna Góra.

5:45 do 6:00 - Komunikaty i ogłoszenia.

6:00 - Uroczyste wniesienie kopii Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

6:05 - Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

6:30 - Uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej.

6:50 do 7:10 - Film poświęcony Jasnogórskiemu Sanktuarium.

7:10 do 7:40 - Występ Ks. Bpa Antoniego i zespołu Marcina Wyrostka.

7:40 do 8:20 - próba chóru przed liturgią

8:20 do 9:15 - modlitwa różańcowa w oczekiwaniu na przybycie Ojca Świętego.

Wizyta Ojca Świętego:

9:15 - Przylot Ojca św. Franciszka i pozdrowienie zgromadzonych między sektorami pod Szczytem Jasnogórskim.

9:45 - Modlitwa papieża w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wraz z Ojcami i Braćmi Paulinami.

10:30 - Uroczysta Msza św. z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

pod przewodnictwem Papieża Franciszka (na Błoniach Jasnogórskich).

12:30 - Przejazd samochodem zamkniętym na lądowisko.

zobacz http://www.jasnagora.pl/721,artykul,Ojciec_%C5%9Awiety_na_Jasnej_Gorze.aspx.

4. Z racji pobytu Papieża Franciszka w Polsce, w przyszłą niedzielę Msze Św. w Stolcu będą o godz.900 i po południu o godz.1700. Natomiast w Niechmirowie Msza Św. niedzielna będzie w sobotę o godz.1800, a w Wielgiem tradycyjnie w sobotę o godz.1930. W przyszłą niedzielę każdy z nas będzie mógł obejrzeć transmisję Mszy Ś. z Krakowa  na zakończenie ŚDM w TVP 1 lub na innych kanałach telewizyjnych lub internetowych.

zobacz: http://www.tvp.pl/program-telewizyjny?offset=0

5. Z racji przybycia do Polski Papieża Franciszka, udekorujmy nasze domy flagami narodowymi i papieskimi. w oknach można umieścić portret, wizerunek Papieża Franciszka, jako wyraz naszej radości z przybycia do nas Piotra naszych czasów.

6. Biskup Kaliski Edward JANIAK, w minionym tygodniu, przesłał list, w którym zaprasza naszą Parafię do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, w czwartek 4 sierpnia 2016 roku. „Kolejny raz kieruję do Księdza Prałata i jego Parafian zaproszenie na modlitewne spotkanie w pierwszy czwartek miesiąca do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, gdzie od lat wspieramy rodzinę i działo obrony życia.(...). Gościem najbliższego spotkania w Kaliszu będzie obrończyni prawa do życia nienarodzonych dzieci Mary Wagner z Kanady. Ta wspaniała kobieta za działalność na rzecz ratowania życia bezbronnych była wielokrotnie więziona i stawiana przed sądami w swoim kraju. Spędziła już łącznie 6 lat więzienia za to, że z białą różą wchodziła do klinik aborcyjnych i modliła się o poszanowanie życia nienarodzonych.

Proszę więc, wzorem lat ubiegłych, o zorganizowanie grupy wiernych, którzy pod przewodnictwem Księdza Prałata przybędą w czwartek, 4 sierpnia 2016 roku do Bazyliki w Kaliskiej i wezmą udział w tym modlitewnym spotkaniu. Rozpocznie się ono tradycyjnie o godz.1700.

Zbudowany dobrym doświadczeniem spotkań w minionym roku, liczę kolejny raz na osobiste zaangażowanie Księdza Prałata w tej ważnej sprawie modlitwy za rodziny i w obronie życia człowieka”.                                                                                    Z serca błogosławię

+ Edward Janiak

Kalisz, dnia 20 lipca 2016 roku.                                           Biskup Kaliski

7. Moi Kochani! Nasza Parafia organizuje wyjazd autokarem do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu w czwartek 4 sierpnia 2016. Wyjazd sprzed kościoła w Stolcu o godz.1500. Koszt wyjazdu 20 zł. Od dziś można się zapisywać w zakrystii lub kancelarii.

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

DAMIAN JEŻYK, wolny, rzym. kat., zam. Mała Wieś,

MARTYNA KATARZYNA SMOLARKIEWICZ, wolna, rzym. kat.,

zam. Wielgie.       ZAPOWIEDŹ III.

SŁAWOMIR JARYCH, kawaler, rzym. kat., zam. Zduńska Wola, ul. Szadkowska,

RENATA DRYGOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Niechmirów, ZAPOWIEDŹ II.

KAROL EDWARD PIETRASIK, stanu wolnego, rzym. kat., zam. Kolonia Filipole,

MARIOLA SZEWCZYK, stanu wolnego, rzym. kat., zam. Męcka Wola, ZAPOWIEDŹ I.

ARKADIUSZ DRYGOWSKI, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

LAURA ANITA BARTOS, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Lututów, ul. Dębowa. ZAPOWIEDŹ I.

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Niedziela, Przewodnik Katolicki i Gość Niedzielny. w Gościu m.in., plakat do zawieszenia w oknie z Papieżem Franciszkiem. Wszystkie gazety poświęcają wiele miejsca Papieżowi Franciszkowi i ŚDM w Krakowie. Można też nabyć kilka rodzajów breloków ze Św. Krzysztofem, które możemy nosić z naszym kluczem od pojazdów.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

oraz owocnego spotkania z Papieżem Franciszkiem,

który przeprowadzi dla nas Narodowe Rekolekcje!


------------------------------------------------------------------------------------------------OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA - 17 LIPCA 2016.

1. Jakże ważne jest w naszym życiu rozpoznawanie przychodzącego Boga. Przypominają o tym dzisiejsze czytania mszalne. Prośmy Pana, byśmy z Jego obecności i bliskości czerpali siłę do codziennego działania, by On nam udzielał potrzebnych darów. Niech Pan Bóg towarzyszy swoją łaską rozpoczynającym się już w tę środę, 20 lipca 2016., XXXI Światowym Dniom Młodzieży. Niech będą one umocnieniem wiary tych, którzy będą w nich uczestniczyć, oraz tych, którzy będą ich przyjmować.

Dzisiaj przypada odpust ku czci NMP z Góry Karmel (MB Szkaplerznej) w Parafii Złoczew, suma odpustowa o godz.1130.

2. Papież Franciszek przybędzie do naszej Ojczyzny w środę 27 lipca i przebywać będzie 5. dni, do niedzieli 31 lipca. Podczas Światowych Dni Młodzież Papież Franciszek odwiedzi; Kraków, Częstochowę z Jasną Górą, Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz - Birkenau.

3. Nasza Parafia organizuje autokarowy wyjazd na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Częstochowy na Jasną Górę w czwartek 28 lipca 2016 roku.

Program pobytu Papieża Franciszka w Częstochowie:

9.45 - przyjazd do klasztoru Jasnogórskiego

Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu

10.30 - Msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

Msza Święta jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obszar Sanktuarium może pomieścić około 300 tysięcy wiernych. Mszę koncelebrują biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych władz kraju.

Wyjazd autokarem sprzed kościoła w Stolcu w czwartek 28 lipca 2016 o godz.500, powrót po Mszy Św. o godz.1030. Zapisy od dziś w zakrystii lub w ciągu tygodnia w kancelarii parafialnej.

4. W przyszłą niedzielę 24 lipca, po Mszach Świętych w Stolcu i Niechmirowie odbędzie się błogosławieństwo pojazdów mechanicznych i ich użytkowników z racji przypadającego w poniedziałek, 25 lipca wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Ofiary zbierane podczas błogosławieństwa pojazdów przeznaczone będą na zakup pojazdów dla Polskich Misjonarzy MIVA Polska, zobacz: http://www.miva.pl/

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na potrzeby naszej parafii. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie złożyły 3 Rodzin na sumę 220 zł. Bóg zapłać! W minionym tygodniu został wykonany kolejny, nowy projekt remontu posadzki kościoła w Niechmirowie. Koszt projektu wyniósł 1.230 zł. Teraz czekamy na decyzję Pani Konserwator Zabytków o kontynuowaniu dalszych prac remontowych wnętrza kościoła w Niechmirowie, zgodnych z nowym projektem.

6. W czwartek 14.07. 2016., odbył się pogrzeb śp.+ Jan KUŚ, lat 67, mieszkał w Kolonii Napłatek. Natomiast w piątek 15.07.2016., odbył się pogrzeb śp.+ Jan WŁODARCZYK, lat 58, mieszkał w Wielgiem. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

DAMIAN JEŻYK, wolny, rzym. kat., zam. Mała Wieś,

MARTYNA KATARZYNA SMOLARKIEWICZ, wolna, rzym. kat.,

zam. Wielgie.       ZAPOWIEDŹ II.

SŁAWOMIR JARYCH, kawaler, rzym. kat., zam. Zduńska Wola, ul. Szadkowska,

RENATA DRYGOWSKA, panna, rzym. kat., zam. Niechmirów, ZAPOWIEDŹ I.

8. Moi Kochani! Pragnę Was poinformować, że Biskup Kaliski Edward Janiak, ponad miesiąc temu 5 czerwca 2016., poprosił mnie o przygotowanie i wykonanie Kalendarza Diecezjalnego na nowy rok 2017. Tematem Kalendarza jest Jubileusz 25-lecia Diecezji Kaliskiej. W ostatnim czasie Ksiądz Biskup Edward zatwierdził projekt kalendarza i od jutra, Kalendarz Diecezjalny 2017, będzie drukowany, tak, aby na przełomie lipca i sierpnia br., trafił do wszystkich Parafii naszej Diecezji Kaliskiej. Kalendarz jak co roku jest cegiełką na utrzymanie Kleryków Seminarium Duchownego w Kaliszu.

9. Miejski Ośrodek Kultury w Złoczewie serdecznie zaprasza na SPOTKANIA RODZIN MUZYKUJĄCYCH, które odbędzie się dzisiaj, w niedzielę 17 lipca 2016 roku od godz.1600 w Amfiteatrze Złoczewskim. W programie: Rodzina Cembrzyńskich, Wawrzyniaków, Pyrków, Rodzina Dondziaków oraz dyskoteka.

10. Wszystkim wypoczywającym i udającym się na wakacje życzę bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie w ich intencji. Natomiast przy wyjściu z kościoła do nabycia prasa: nowy nr Opiekun, Gość Niedzielny, Niedziela i Przewodnik Katolicki.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XV NIEDZIELA ZWYKŁA - 10 LIPCA 2016.

1. Jezus przypomina dziś w Ewangelii o największym przykazaniu − przykazaniu miłości oraz w prosty sposób wyjaśnia, jak należy je wypełniać. W każdym człowieku należy dostrzegać brata, który może potrzebować naszej pomocy.

2. W poniedziałek przypada święto Świętego Benedykta, opata i patrona Europy. Zapraszam w tym dniu na Msze Święte o godz.1800 i do wspólnej modlitwy za kontynent europejski, by Europejczycy nie odwracali się od swoich chrześcijańskich korzeni i chcieli budować swoją przyszłość na wartościach płynących z Ewangelii. zobacz: http://www.benedyktyni.pl/benedykt.htm

3. W sobotę, 16 lipca przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. Góra Karmel znana jest nam  ze Starego Testamentu. Jest miejscem obrony wiary w jedynego Boga przez proroka Eliasza. Z przedstawicielami naszej Parafii, dnia 20 września 2015., byliśmy z Pielgrzymką na Górze Karmel, która znajduje się w Hajfie (trzecie co do wielkości miasto w Izraelu, największy port na Bliskim Wschodzie, na Morzu Śródziemnym).

Na Górze Karmel w średniowieczu powstał zakon karmelitański. Z tym dniem i z rodziną karmelitańską zakonną wiąże się również tradycja noszenia szkaplerzaMatka Boża w objawieniach danych Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów, obiecała noszącym szkaplerz ochronę przed ogniem piekielnym i innym niebezpieczeństwem. Niech będzie on zawsze znakiem naszej religijności i chrześcijańskiej tożsamości. Znakiem, że chcemy naśladować Maryję w Jej zawierzeniu Bożemu słowu i obietnicom. zobacz: http://www.karmel.pl/carmelitana/terra/galeria1.php

4. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na potrzeby naszej parafii. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont wnętrza kościoła w Niechmirowie złożyło 5 Rodzin na sumę 1.100 zł. Bóg zapłać!

5. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

KAMIL KAROL KRÓLEWIAK, kawaler, rzym. kat., zam. Bartochów,

MARTA WIŚNIEWSKA, panna, rzym. kat., zam. Rokitowiec. ZAPOWIEDŹ III.

MARIUSZ WILK, kawaler, rzym. kat., zam. Niechmirów,

JUSTYNA JOANNA BĄBOL, panna, rzym. kat., zam. Zawada. ZAPOWIEDŹ III.

DAMIAN JEŻYK, wolny, rzym. kat., zam. Mała Wieś,

MARTYNA KATARZYNA SMOLARKIEWICZ, wolna, rzym. kat.,

zam. Wielgie.       ZAPOWIEDŹ I.

6. Przy wyjściu z kościoła do nabycia tygodniki katolickie: Niedziela, Przewodnik Katolicki oraz Gość Niedzielny, a w nim m.in., obrazek ze Św. Janem Pawłem II z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży 2016. Każdy powinien się modlić o bezpieczny przebieg spotkania, ale jeszcze bardziej o głębokie przeżycia duchowe młodych pielgrzymów.  Ponadto w „Gościu” temat wakacyjny - o fryzurach piłkarzy występujących na Euro 2016.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!