Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Stolcu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print PDF

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 29 MARCA 2015.

1. Dziś w Niedzielę Palmową po Mszy Św. o godz.1200 mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej ze Skrzynna wystawią Misterium Męki Pańskiej (ok.30 min.), na które serdecznie zapraszam.

Także dziś w Niedzielę Palmową 29.03.2015., odprawimy, już kolejny raz, Drogę Krzyżową ulicami Stolca! Zapraszam Was Kochani Parafianie i Goście na Drogę Krzyżową dziś po południu, na godz.1800. Uroczyście poniesiemy duży KRZYŻ, świece, znicze, aby przy zapadającym zmroku przeżyć z Jezusem DROGĘ KRZYŻOWĄ ulicami Stolca, ostatnia stacja będzie na Cmentarzu przy naszej kaplicy cmentarnej.

2. W tym tygodniu rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne, Męki, Śmierci i  Zmartwychwstania Pańskiego – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Przeżyjmy te dni jak powinien przeżyć człowiek wierzący, a więc godnie, po chrześcijańsku. Zapraszam w tych dniach wszystkich Parafian i Gości do naszej świątyni parafialnej na Nabożeństwa o godz.1800.

3. WIELKI CZWARTEK, to dzień naszego dziękczynienia Chrystusowi za ustanowienie Sakramentu EUCHARYSTII i KAPŁAŃSTWA. Zapraszam na uroczystą Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej Parafian i Gości. Po Mszy Św., nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „Ciemnicy” – pamiątka więzienia Pana Jezusa. Adoracja w Ciemnicy do godz.2100. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. zapraszam na Mszę Św. ze świecami. Dzieci odnowią swoje PRZYRZECZENIA ze Chrztu św. oraz towarzyszyć będą ze świecami Panu Jezusowi w procesji do Ciemnicy.

4. WIELKI PIĄTEK to dzień MĘKI i ŚMIERCI PANA JEZUSA CHRYSTUSA na KRZYŻU. W tym dniu na całym świecie nie odprawia się Mszy Św., - Pan Jezus składa Siebie Bogu Ojcu w ofierze Krzyża. Punktem kulminacyjnym tego dnia jest ADORACJA KRZYŻA ŚWIĘTEGO. W tym dniu obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa razy można się posilić (post ścisły obowiązuje osoby od 18-60.roku życia). W tym dniu Kościół nie udziela dyspensy od pokarmów mięsnych. Po Nabożeństwie Krzyża przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i Adoracja do godz.2100.

5. WIELKA SOBOTA to dzień ciszy – Pan Jezus w Grobie. Adoracja przy Grobie Pańskim od godz.1000 do godz.2100. Tradycyjnie proszę o WARTĘ  przy Grobie Pańskim Druhów Strażaków Wszystkich 6.Jednostek z terenu naszej Parafii.

ZAPRASZAM was Kochani PARAFIANIE na Adorację Pana Jezusa przy Grobie Pańskim w Wielka Sobotę 4.04.2015., według następującego porządku:

- Mieszkańców Burdynówki i Łeszczyna ZAPRASZAM na godz.1000,

- Wielgie, Cisowa – godz.1100,

- Gronów, Rokitowiec i Gronówek – godz.1200,

- Kamionka, Niechmirów, Kol. Kamionka, Kol. Niechmirów, Wolnica Niechm. – godz.1300,

- Dąbrowa Miętka, Broszki, Lipiny, Jaźwiny, Doliny, Siekanie – godz.1400,

- Dzieci z całej Parafii – godz.1500,

- Biesiec, Filipole, Przylepka – godz.1600,

- Stolec, Koźliny – godz.1700,

godz.1800 – Liturgia Wigilii Paschalnej.

- Młodzież całej Parafii – godz.2000.

W Wielką Sobotę tradycyjnie udajemy się do kościoła ze święconym, aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW na stół Wielkanocny:

- Wielgie: godz.900, - Niechmirów: godz.930,

- kościół Parafialny w Stolcu: godz.1100, 1300 i 1500.

W Wielką Sobotę o godz.1800 rozpoczniemy Wigilię Paschalną Wielkiej Nocy. W czasie nabożeństwa nastąpi poświęcenie ognia, nowego paschału, wody chrzcielnej, odnowimy swoje przyrzeczenia chrzcielne i wyznamy wiarę w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego! Na liturgię Paschalną proszę przynieść świece – gromnice.

6. W niedzielę 5 kwietnia 2015., UROCZYSTOŚC ZMARTYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – WIELKANOC 2015! – największe święto CHRZEŚCIJAN! Msze Św. w Wielkanoc: REZUREKCJA z procesją o godz.600 (Nie będzie Mszy Św. o godz.900), godz.1030(Niechmirów), godz.1200 i godz.1400(Wielgie) Do wzięcia udziału w procesji rezurekcyjnej zapraszam: Parafian i Gości, a także Asystę, ministrantów, dziewczynki sypiące kwiatki, dzieci z ERM, Druhów Strażaków, Panie i Panów niosących chorągwie, feretrony, świece.

7. Bóg zapłać! za ofiary dodatkowe na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remontowany kościół złożyły 4 Rodziny na sumę 350 zł. Bóg zapłać! W tym tygodniu prace będą kontynuowane. Po świętach Wielkanocnych przystąpimy do remontu pokrycia dachowego w Niechmirowie. Natomiast we wtorek przybędą Panowie Witrażyści z Wrocławia , aby pobrać szablony kwater okiennych i przygotować tzw. bezpieczne szyby (3-3-1), które będą montowane po Wielkanocy.

Dziękuję za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Sołectwa: Kamionka, Biesiec, Gronów-Rokitowiec, Broszki, Łeszczyn, Stolec, Wolnica Niechmirowska, mieszkańcom Krzyżanki, Burdynówki, , w sumie złożono ofiarę w kwocie: 1.525 zł. Bóg zapłać!

W miniony piątek na cmentarzu parafialnym usunięto spróchniały dąb, przy którym spoczywają ciała zmarłych Kapłanów. Koszt ścięcia drzewa: 1. 500 zł. Po świętach Panowie Pilarze dokonają też pielęgnacji wszystkich drzew na cmentarzu.

8. Dziękuję Paniom i Panom Sołtysom za pomoc w rozdawaniu JABŁEK. Następny transport jabłek (kolejne 20 ton) przybędzie do nas po świętach, w piątek 10 kwietnia br.

Gratuluję Uczennicom klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Broszkach: Julii DYBKA i Natalii ILSKIEJ, za zajęcie I miejsca w I Konkursie Diecezjalnym Wiedzy Religijnej na temat: „Świętych kocham i szanuję, ich uczynki naśladuję - św. Jan BOSKO”.

9. W czwartek 26.03.2015., odbył się pogrzeb śp. Elżbieta UŁANOWSKA, lat 63, mieszkała w Niechmirowie, którą odwiedzałem z Jezusem w I Czwartki Miesiąca. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

10. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

SEBASTIAN WYRWAS, kawaler, rzym. kat., zam. Koźliny,

MARLENA KAŹMIERCZAK, panna, rzym. kat., zam. Brzyków, ZAPOWIEDŹ III.

JAKUB GRZELAK, kawaler, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

PAULINA CIESIOŁKIEWICZ, panna, rzym. kat. Par. Strońsko, ZAPOWIEDŹ II.

ROBERT KUŹNIK, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

MARTYNA MARIA KRAWCZYK, panna, rzym. kat., zam. Kurów, ZAPOWIEDŹ I.

 

11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny z płytą DVD „Pasja” reż. Mel Gibson.. Możemy także nabyć cztery rodzaje kartek świątecznych na święta Wielkanocne, na którym wraz Jezusem Zmartwychwstałym jest kościół parafialny. Na rewersie kartki świątecznej wydrukowane są życzenia wielkanocne. Kartki możemy wysłać naszym Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym.


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 22 MARCA 2015.

1. Dziś – piąta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą czarną, od zwyczaju zasłaniania krzyży od dziś aż do Wielkiego Piątku włącznie na znak naszego smutku z powodu śmierci Zbawiciela. Do tej pory w liturgii kładliśmy nacisk na charakter chrzcielny i pokutny Wielkiego Postu, a w ostatnich dwóch tygodniach tego okresu położymy mocniejszy akcent na jego charakter pasyjny. W tym miejscu przypominam o zwyczaju dekorowania krzyży i kapliczek przydrożnych na święta.

2. W środę 25 marca 2015., przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a zarazem Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Msza Święta w naszym kościele parafialnym o godz.1700 z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Osoby, które w środę pragną rozpocząć dziewięciomiesięczną nowennę w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, tzw. duchową adopcję dziecka poczętego, zapraszam na spotkanie po Mszy Św. w kościele, by wysłuchać bliższych informacji na temat duchowej adopcji dziecka poczętego i otrzymać stosowną deklarację.

W tym dniu przypada też 23. rocznica powstania naszej Diecezji Kaliskiej. W modlitwie polecajmy Panu Bogu naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka oraz biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna oraz naszych Biskupów Seniorów Stanisława Napierałę - Pierwszego Biskupa Kaliskiego oraz Biskupa Teofila Wilskiego oraz cały Kościół Diecezji Kaliskiej.

3. W piątek zapraszam na Drogę Krzyżową na godz.1700, a dziś i w przyszłą niedzielę na Gorzkie Żale – o zwykłej porze.

4. W przyszłą niedzielę 29.03.2015., noszącą nazwę Niedzieli Palmowej czyli Męki Pańskiej podczas Mszy Świętej wysłuchamy Pasji, czyli opisu Męki Pańskiej według św. Marka. Poświęcenie palm na każdej Mszy Św. Natomiast uroczyste poświęcenie palm z procesją o godz.1200 , po sumie – zakończenie konkursu na najpiękniejszą samodzielnie wykonaną palmę. Na rozpoczęcie liturgii przed sumą zbierzemy się przy krzyżu misyjnym na placu kościelnym i stamtąd wyruszymy w procesji do kościoła parafialnego.

Także w Niedzielę Palmową po Mszy Św. o godz.1200 mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej ze Skrzynna wystawią Misterium Męki Pańskiej (ok.30min.), na które serdecznie zapraszam!

5. Moi Kochani! Także za tydzień w Niedzielę Palmową 29 marca 2015., po raz trzynasty  odprawimy Drogę Krzyżową ulicami Stolca! Uroczyście poniesiemy duży KRZYŻ, świece, znicze, aby przy zapadającym zmroku przeżyć z Jezusem DROGĘ KRZYŻOWĄ ulicami Stolca, ostatnia stacja będzie na Cmentarzu przy naszej kaplicy cmentarnej. Rozpoczęcie Drogi Krzyżowej o godz.1800. Wszystkich Parafian i Gości gorąco zapraszam!

6. Odwiedziny CHORYCH w naszych domach z racji I Piątku oraz z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych odbędzie się w tym tygodniu w czwartek 26 i piątek 27 marca 2015., od godz.800. Chorych „świątecznych” proszę zgłaszać od dziś w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

7. Trwają prace przy remoncie generalnym naszej kaplicy w Niechmirowie. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont kościoła. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 3 Rodziny na sumę 300 zł. Bóg zapłać! W minionym tygodniu zamontowano nowe żarówki na wieży kościoła parafialnego oraz nowe Oblicze Jezusa z Całunu Turyńskiego. Bóg zapłać! Sponsorowi żarówek. Koszt pozostałych prac 750 zł.

Dziękuję za Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego Mieszkańcom Sołectwa: Gronówek, Broszki, Wielgie. Bóg zapłać!


8. Wczoraj w sobotę 21.03.2015., wieczorem, zmarł śp.+ Jan KACZOROWSKI, lat 93, mieszkał w Kamionce, którego odwiedzałem w I Czwartki Miesiąca oraz odwiedziłem Go także wczoraj, godzinę przed śmiercią ze Sakramentami św. Pogrzeb śp.+ Jana KACZOROWSKIEGO odbędzie się we wtorek 24.03.2015., o godz.1300, wyjście z kaplicy g.1230. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

9. . ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

SEBASTIAN WYRWAS, kawaler, rzym. kat., zam. Koźliny,

MARLENA KAŹMIERCZAK, panna, rzym. kat., zam. Brzyków, ZAPOWIEDŹ II.

JABKUB GRZELAK, kawaler, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

PAULINA CIESIOŁKIEWICZ, panna, rzym. kat. Par. Strońsko, ZAPOWIEDŹ I.

10. Moi Kochani! Nasza parafia otrzyma z Caritas Diecezji Kaliskiej 20 ton jabłek. Jabłka zostaną przywiezione w środę przed południem ok.11-1200. Dlatego zwracam się z prośbą do naszych Sołtysów o pomoc: aby w środę 25 marca 2015., na godz.1100 podstawić koło kościoła przyczepę na jabłka, które są zapakowane w skrzyniach na paletach (po ok. 750 kg). Na mniejsze Sołectwo zostanie przydzielona jedna paleta jabłek, a duże Sołectwa otrzymają po dwie palety jabłek (1,5 tony jabłek). Panie i Panów Sołtysów proszę o pomoc w rozdawaniu jabłek (maksimum 8-10 kg na osobę). Jabłka otrzymają też Szkoły Podstawowe w Stolcu i w Broszkach oraz Przedszkole w Wielgiem. Mieszkańców Burdynówki proszę o ogłaszanie się do Pana Sołtysa w Broszkach. Jabłka są darmowe, które przekazują nam Polscy Sadownicy, którzy nie mogą ich sprzedać przez embargo nałożone przez Rosję. Jeśli jabłek zabraknie postaram się, aby przywieziono kolejne 20 ton. Niech ten dar polskich Rolników, zachęci nas do jeszcze gorliwszej modlitwy za Polskich Rolników, Ogrodników, Sadowników oraz innych, którzy cierpią przez embargo, aby byli sprawiedliwie wynagradzani za swoją ciężką pracę!

Pamiętajmy też szczególnie dziś w modlitwie o UKRAINIE, aby zapanował u naszych sąsiadów prawdziwy POKÓJ!

11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy numer Opiekun, Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny. Możemy także nabyć cztery rodzaje kartek świątecznych na święta Wielkanocne, na którym wraz Jezusem Zmartwychwstałym jest kościół parafialny. Na rewersie kartki świątecznej wydrukowane są życzenia wielkanocne. Kartki możemy wysłać naszym Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym.

12. Moi Kochani! Nasza parafia organizuje 8. dniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętej do Ziemi Pana Jezusa i Maryi w tym roku; od 19 do 26 września 2015.Koszt wyjazdu 2.890zł. plus 80$. Cena zawiera m.in. bilet lotniczy Katowice-Tel Awiw-Katowice, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7 noclegów, w tym 5 noclegów w Betlejem), 2 posiłki dziennie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia. Będziemy zwiedzać m.in. Tyberiada,Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Nazaret, Jordan, Hajfa, Góra Karmel, Cezarea, Tel Awiw, Betlejem, Ein Karem, Yad Vashem, Jerozolima, a w niej: Góra Oliwna, Droga Krzyżowa –  Via Dolorosa, Kalwaria i Bazylika Grobu Pana Jezusa, Góra Syjon, Wieczernik, ściana Płaczu. Poza tym zwiedzimy Jerycho, Qumran, Morze Martwe. Można się jeszcze zapisywać. Jest juz zapisanych 39 Osób. Przy zapisie zaliczka 500 zł.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli, smacznego obiadu                                             oraz trwanie w dobrych postanowieniach Wielkopostnych!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 15 MARCA 2015.

1. Dzisiaj,w IV Niedzielę Wielkiego Postu kończymy rekolekcje szkolne i parafialne. Dziękujemy Bogu za ten szczególny czas łaski, w którym to: w Roku duszpasterskim „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Dziękuję bardzo Rekolekcjoniście; Ks. mgr Piotrowi WOŹNIAKOWI, który jest Kapelanem Szpitala i Hospicjum w Krotoszynie; Bóg zapłać! Księdzu Piotrowi życzymy, obfitości łask; niech Chrystus Boski Lekarz obdarza potrzebnymi łaskami, Darami Ducha Świętego, w uzdrawianiu dusz Ludzkich, jako wspaniały i dobry Misjonarz - Rekolekcjonista. Szczęść Boże! i Wesołego Alleluja!

2. We wtorek 17 marca, przypada wspomnienie dowolne św. Patryka, misjonarza i patrona Irlandii. Swoją modlitwą obejmijmy jutrzejszych solenizantów i Polaków którzy w poszukiwaniu pracy udali się na Zieloną Wyspę.

3. W czwartek 19 marca 2015., przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona i opiekuna Kościoła, patrona ojców i patrona naszej Diecezji Kaliskiej, a także wielu z nas noszących jego imię od chrztu i bierzmowania. Msza Święta w naszym kościele parafialnym w Stolcu o godz. 1700. Na Mszę Św. zapraszamy wszystkich Ojców naszej Parafii, a także Solenizantów i Solenizantki! Tego też dnia w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu odbędzie się uroczysta suma odpustową o godz.1200, którą odprawi i kazanie wygłosi w tym roku Ks. Biskup Łukasz Buzun. Natomiast ja odprawię Mszę Św. odpustową z kazaniem ku czci Św. Józefa w Parafii Doruchów (Dekanat Ostrzeszowski).

4. Przypominam o Drodze Krzyżowej w piątki o godz.1700, o Gorzkich Żalach w niedziele po Mszy Św. o godz.1200.

5. Za dwa tygodnie przypada Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, a zarazem Światowy Dzień Młodzieży, Poświęcenie palm na każdej Mszy Św., a procesja z palmami o godz.1200. Po sumie – konkurs palm. Zachęcamy Parafian, a zwłaszcza Młodzież i Dzieci, do uczestnictwa w procesji z palmami wykonanymi samodzielnie. Wszyscy finaliści zostaną nagrodzeni i wyróżnieni.

Także w Niedzielę Palmową już po raz 13. odprawimy Drogę Krzyżową ulicami Stolca.

6. Trwają prace budowlane przy generalnym remoncie kościoła w Niechmirowie. Jutro, w poniedziałek 16.03.2015., zbierze się komisja konserwatorko-budowlana, aby w Niechmirowie podejmować kolejne etapy remontu: wymiana okien, a potem wymiana pokrycia dachowego. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remontowany kościół w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 200 zł. Bóg zapłać!

7. W minioną środę 11.03.2015., odbył się pogrzeb śp. + Mirosław KOŁA, lat 59, mieszkał w Kolonii Lipiny. : „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

PATRYK MAREK JAGUSIAK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wielgie,

EWELINA KLAPKA, cywilnie związana, rzym. kat., zam. Klapka, ZAPOWIEDŹ III.

SEBASTIAN WYRWAS, kawaler, rzym. kat., zam. Koźliny,

MARLENA KAŹMIERCZAK, panna, rzym. kat., zam. Brzyków, ZAPOWIEDŹ I.

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy numer Opiekun, a w nim m.in.  Czy świat musi widzieć w Polaku Katolika-Alkoholika i Antysemitę? Jak papież Franciszek zachęca do pójścia do Spowiedzi. Jest też tygodnik Gość Niedzielny, a w nim dodatek specjalny z tweetami papieża Franciszka „Wyćwierkać Boga”. Przez dwa lata, jakie minęły od wyboru Franciszka, wysłał on w świat dziesiątki krótkich informacji, które są czytane przez miliony odbiorców. W dodatku znalazły się najbardziej charakterystyczne tweety.

Cieszymy się bardzo, że wczoraj 13 marca 2015., w 2.rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, Papież Franciszek zapowiedział, że ogłosi w Kościele Rok ŚwiętyRok Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia 2015 roku, a zakończy się 20 listopada 2016 roku!

Możemy także nabyć cztery rodzaje kartek świątecznych na święta Wielkanocne, na którym wraz Jezusem Zmartwychwstałym jest także nasz kościół parafialny. Na rewersie kartki świątecznej są także wydrukowane życzenia wielkanocne. Kartki możemy wysłać naszym Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym. Koszt kartki 50gr.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli, smacznego obiadu

oraz trwanie w dobrych postanowieniach Rekolekcyjnych!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 8 MARCA 2015.

1. Dziś – trzecia niedziela Wielkiego Postu. Liturgia słowa przypomniała nam dekalog oraz prawdę o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. W misterium paschalne Chrystusa włącza nas sakrament chrztu św., który zobowiązuje nas do zachowywania przykazań Bożych.

2. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. W modlitwie wiernych poleciliśmy je Panu Bogu, a po zakończeniu Mszy Świętej postarajmy się, by był to dzień pełen radości i miłości. Maryi - Matce Bożej - najdoskonalszej Kobiecie, polecajmy wszystkie Kobiety, aby były zawsze doceniane za swój wielki wkład w Kościele i geniusz kobiecy!

3. W tym tygodniu odbędą się Rekolekcje Szkolne dla dzieci ze Szkół Podstawowych (Szkoła Podstawowa w Stolcu i w Broszkach), które rozpoczną się w środę 11.03. 2015., o godz.1000 w kościele parafialnym w Stolcu. Natomiast Rekolekcje Parafialne rozpoczną się w piątek 13.03.2015. Plan rekolekcji: (jak w gablocie i na stronie internetowej poniżej).

4. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Parafialny Dzień Spowiedzi Wielkopostnej przeżyjemy w sobotę 14.03.2015.

Moi Kochani! Tak zaplanujmy sobie czas, aby każdy z nas był na rekolekcjach, a w sobotę 14 marca 2015., przeżył sakrament pojednania z Bogiem i z bliźnimi. Na Spowiedź św. przybędą Kapłani z całego naszego Dekanatu Złoczewskiego.

5. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej oraz w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także do lektury Pisma Świętego, książek religijnych i prasy katolickiej, rozprowadzanej w naszej parafii. Uczyńmy to w trosce o pogłębienie naszej wiary i przyjaźni z Bogiem.

6. W miniony piątek 6 marca 2015., odbył się pogrzeb śp.+ Zofia WITKOWSKA, lat 75, mieszkała w Stolcu, matka 3.ga dzieci. Przez 12 lat choroby, co miesiąc, w I Piątki Miesiąca, w swoim domu przyjmowała Jezusa Chrystusa w Sakramentach świętych. Jest Matką dwóch synów - Strażaków Zawodowych, jednego syna Generała Straży, stąd gościliśmy na pogrzebie śp.+ Zofii wielu Strażaków z całego Województwa Łódzkiego i z Warszawy wraz z Panią Jolantą Chełmińską - Wojewodę Łódzkiego i wielu Przedstawicieli Władz Wojewódzkich i Centralnych, m.in. Pana Wiceministra Najwyższej Izby Kontroli. Polećmy zmarłą + Zofię Witkowską Bożemu Miłosierdziu: „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

7. Trwają prace przy generalnym remoncie kaplicy w Niechmirowie. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na remont świątyni w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyło 5 Rodzin na sumę 800 zł. Bóg zapłać!

8. . ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZBIGNIEW MIGDAŁ, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

BARBARA ZOFIA KLIMEK, panna, rzym. kat., zam. Krajno Pierwsze, ZAPOWIEDŹ III.

PATRYK MAREK JAGUSIAK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wielgie,

EWELINA KLAPKA, cywilnie związana, rzym. kat., zam. Klapka, ZAPOWIEDŹ II.


9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny. Możemy także nabyć cztery rodzaje kartek świątecznych na święta Wielkanocne, na którym wraz Jezusem Zmartwychwstałym jest także nasz kościół parafialny. Na rewersie kartki świątecznej są także wydrukowane życzenia wielkanocne. Kartki możemy wysłać naszym Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym. Koszt kartki 50 gr.

 

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

OD 13 DO 15 MARCA 2015.

Piątek: 13 marca 2015.

godz.900 Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1200 Msza Św. z nauką dla Dzieci.

godz.1700 DROGA KRZYŻOWA i Msza Św. z nauką ogólną.

Po Mszy Św.: Nauka dla Młodzieży.

Sobota: 14 marca 2015.

DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW. WIELKOPOSTNEJ.

godz.900 Msza Św. z nauką ogólną. SPOWIEDŹ Św. od godz.830.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

SPOWIEDŹ Św. od godz.1000.

SPOWIEDŹ Św. w Wielgie od godz.1000.

godz.1200 Msza Św. z nauką dla DZIECI i MŁODZIEŻY,

SPOWIEDŹ Św. od godz.1130.

godz.1530(Wielgie) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1700 Msza Św. z nauką ogólną.

SPOWIEDŹ ŚW. PÓŁ GODZINY PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚW.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 15 MARCA 2015.

Zakończenie Rekolekcji Parafialnych.

godz.900 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1200 Msza Św. z uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Po Mszy Św.: GORZKIE ŻALE.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE POPROWADZI

Ks. mgr PIOTR WOŹNIAK

Kapelan Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.


„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 1 MARCA 2015.

1. Chrystus prowadzi nas dzisiaj na Górę Tabor, by poprzez ukazanie swej chwały umocnić nas w wierze. Potrzebujemy jej zwłaszcza w chwilach trudnych, gdy stajemy wobec problemów i braków, które przerastają nasze siły. Do chwały i zmartwychwstania prowadzi bowiem droga krzyża.

Dzisiejsza niedziela, nazwana Niedzielą „Ad Gentes”, jest dniem solidarności, modlitwy, postu i ofiar dla Misjonarek i Misjonarzy z Polski, którzy w krajach misyjnych dają świadectwo Chrystusowi i budują Kościół. Prośmy Boga, by wspierał ich swoją łaską i błogosławieństwem. Wśród nich są nasi Parafianie: Siostra Letancja Cała, pracująca w Kazachstanie i Ks. Mikołaj Skórecki, pracujący w Niemczech. Hasłem tegorocznego dnia solidarności z Polskimi Misjonarzami są słowa: „Z misjonarzami głośmy pojednanie”.

2. W środę przypada święto św. Kazimierza, królewicza. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.1700, a następnie – Msza Święta wieczorna. Na wspólną modlitwę zapraszamy szczególnie Solenizantów i Solenizantki oraz młodzież i dzieci.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Świętej pierwszo-piątkowej:

- Wielgie w czwartek 5.03.2015., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 6.03.2015., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 6.03.2015., od godz.1630 i Droga Krzyżowa z Mszą Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

4. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 7 marca 2015., na Mszę Św. na godz.900, oraz Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP. Róże Różańcowe są to 20-osobowe grupy, których członkowie odmawiają codziennie jedną dziesiątkę różańca i w ten sposób codziennie jest odmawiany cały różaniec przez te osoby. Raz w miesiącu następuje zmiana odmawianej tajemnicy. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się w to dzieło włączyć, zapraszam na spotkanie. Szczególnie trzeba Nam modlić się do Matki Bożej o POKÓJ na świecie, szczególnie o pokój na UKRAINIE!

5. Za tydzień – trzecia niedziela Wielkiego Postu i Dzień Kobiet. Matki, Siostry, Żony, Narzeczone i Koleżanki oraz wszystkie Kobiety, polećmy w modlitwie Panu Bogu i postarajmy się, żeby tego dnia każdy miał powód do radości.

6. Zachęcam do uczestnictwa w Gorzkich Żalach dziś po Mszy Św. o godz.1200 i w Drodze Krzyżowej w piątek o godz.1700 oraz do spełniania innych czynów pokutnych, a także do podejmowania starań mających na celu zyskiwanie odpustów zupełnych. Dzieci przynoszą na drogę Krzyżową zrobione przez siebie lub z Rodzicami KRZYŻE, z którymi wędrować będą od stacji do stacji.

7. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. zapraszam wraz z Rodzicami na katechezę, bezpośrednio przygotowującą na Dzień I Komunii Św., do salki katechetycznej w najbliższą sobotę 7 marca 2015., na godz.1500. Obecność obowiązkowa.

8. Rekolekcje szkolne dla Dzieci ze Szkół Podstawowych odbędą się od 11 do 13 marca 2015. Natomiast rekolekcje parafialne odbędą się od 13 do 15 marca 2015. Dzień Spowiedzi Św. wielkopostnej odbędzie się w sobotę 14 marca 2015.

Rekolekcje Parafialne poprowadzi Ks. mgr Piotr WOŹNIAK, Kapelan Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

9. Moi Kochani Parafianie! Pragnę Was poinformować, że w miniony poniedziałek 23 lutego 2015., dzięki Św. Józefowi i dobrej pogodzie, przy kościele w Niechmirowie rozpoczęto prace generalnego remontu naszej zabytkowej świątyni. Po okresie zimowym rozpoczęto te prace, które z punktu technicznego na dzień dzisiejszy są do wykonania, to jest rozpoczęto prace zewnętrznych tynków z materiałów renowacyjnych. Jednocześnie przygotowano zakres prac związany z niedługim już wykonaniem nowego pokrycia z blachy tytanowo-cynkowej. O dalszych pracach będę informował w miarę postępujących robót - zgodnie z harmonogramem ze względu na warunki pogodowe.

Bóg zapłać! za ofiary dodatkowe na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 200zł. Bóg zapłać!

10. W miniony czwartek 26.02.2015., dobył się pogrzeb śp.+ Zofia GRABARCZYK, lat 87, mieszkała w Kamionce, a w piątek 27.02.2015., odbył sie pogrzeb śp.+ Stanisław DZIECHCIAREK, lat 63, mieszkał w Wolnicy Niechmirowskiej. „Dobry Jezu, ...”.

11. . ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZBIGNIEW MIGDAŁ, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

BARBARA ZOFIA KLIMEK, panna, rzym. kat., zam. Krajno Pierwsze, ZAPOWIEDŹ II.

PATRYK MAREK JAGUSIAK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wielgie,

EWELINA KLAPKA, cywilnie związana, rzym. kat., zam. Klapka, ZAPOWIEDŹ I.

12. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny i nowy nr Opiekun, a w nim m.in. obszerny artykuł o naszych Siostrach Kamedułkach ze Złoczewa i dobry artykuł o Ośrodku Caritas „Pascha” w Przedborowie.

Możemy też wesprzeć darem Serca Polskich Misjonarzy i Misjonarki; za składane ofiary „Ad Gentes” serdeczne „Bóg zapłać!”. Pamiętajmy o zapewnieniu św. Pawła, że „radosnego dawcę miłuje Bóg” (2 Kor 9,7)

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

 

oraz trwania na modlitwie i wielkopostnej pokucie!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 22 LUTEGO 2015.

1. Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. W okresie Wielkiego Postu katechumeni przygotowują się do przyjęcia sakramentu chrztu świętego. Natomiast my przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotowujemy się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną. Charakter pasyjny tego okresu uwypuklają ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkich żali, odprawiane od początku tego okresu. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Stolcu w piątek o godz.1700, a Gorzkie Żale dziś w niedzielę po Mszy Św. o godz.1200.

2. Dziś kończą się rozpoczęte w Środę Popielcową kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, ale czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:

· wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;

· w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;

· Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;

· dla słusznej przyczyny ksiądz proboszcz może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Trzeba się jednak zwrócić do niego w tej sprawie osobiście, telefonicznie lub przez Internet. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.

3. W sobotę 28 lutego 2015., przypada II Dzień Modlitwy za Benedykta, z Benedyktem, który w 2. rocznicę zakończenia pontyfikatu papieża seniora Benedykta XVI. Zapraszam tego dnia do szczególnej modlitwy za papieża seniora Benedykta, wielkiego przyjaciela Św. Jana Pawła II.

4. Za tydzień, w drugą niedzielę Wielkiego Postu przypada Dzień Modlitwy i Postu za Polskich Misjonarzy i Misjonarki - „Ad Gentes”.. Tego dnia po Mszach Św., będziemy zbierać do puszek ofiary na ogólnopolski Fundusz Misyjny.

5.. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp.+ Czesław PILAREK, lat 66, mieszkał w Wolnicy Niechmirowskiej. Jego pogrzeb odbył się w miniony piątek 20.02.2015. Polećmy Go miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”

6. Rekolekcje szkolne dla Dzieci ze Szkół Podstawowych odbędą się od 11 do 13 marca 2015. Natomiast rekolekcje parafialne odbędą się od 13 do 15 marca 2015. Dzień Spowiedzi Św. wielkopostnej odbędzie się w sobotę 14 marca 2015.

7. Bóg zapłać! za ofiary dodatkowe na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu ofiarę dodatkową złożyły 2 Rodziny na sumę 150 zł. Pragnę Kochani Was poinformować, że w minionym tygodniu zapłaciłem także ubezpieczenie za nasze 3 kościoły, za kaplicę cmentarną oraz cmentarz i pozostałe budynki parafialne w firmie ubezpieczeniowej „Generali” kwotę 1.492 zł.

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZBIGNIEW MIGDAŁ, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

BARBARA ZOFIA KLIMEK, panna, rzym. kat., zam. Krajno Pierwsze, ZAPOWIEDŹ I.

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny i nowy tygodnik Niedziela, w której m.in. wywiad z naszym Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

 

oraz owocnego przeżycia Wielkiego Postu 2015.OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 LUTEGO 2015.

1. Bóg zapłać! Wszystkim, którzy wczoraj uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu i w uroczystościach odpustowych ku czci Św. Walentego.

Dziękuję także Paniom i Dziewczętom z Sołectwa Biesiec, które upiekły i udekorowały „Serca św. Walentego”, (ponad 500 sztuk). „Serca Św. Walentego” otrzymał także Biskup Kaliski Edward JANIAK, który jest naszym Krajanem. „Serce Św. Walentego” ma przypominać, aby każdy z nas miał wielkie serce dla Pana Boga i wielkie serce dla Człowieka.

Dziś z nami jest Gość Odpustowy Św. Walentego - Ks. Prałat Profesor dr habilitowany  Ireneusz WERBIŃSKI z Torunia, który 40 lat temu był w parafii Stoleckiej Wikariuszem. Ks. prof. Ireneusz Werbiński jest Kierownikiem Zakładu Duchowości Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2. Kończy się tegoroczny Karnawał! W tym tygodniu, 18 lutego 2015, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca  na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych zachęcamy także do czynnego włączenia się           w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze Św. w Środę Popielcową: Stolec godz.900 i 1700, Niechmirów godz.1030 i Wielgie godz.1500.

4. Dziś w niedzielę 15 lutego 2015 roku rozpoczyna się 48. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU. Będzie on przebiegał pod hasłem: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”.

W nawiązaniu do tradycji chrześcijańskiej, Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału. Głównym motywem jest wynagradzanie za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych, włączenie wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne nałogi, a także wypraszanie łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

5. W Wielkim Poście zapraszam na nabożeństwa: Droga Krzyżowa już w najbliższy piątek 20.02.2015., o godz.1700 i Gorzkie Żale od przyszłej niedzieli po Mszy Św. o godz.1200. Na nabożeństwa wielkopostne szczególnie zapraszam dzieci i młodzież.

6. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy numer Opiekun oraz najlepszy tygodnik w Polsce „Gość Niedzielny”. Zobacz Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post 2015http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/messages/lent/documents/papa-francesco_20141004_messaggio-quaresima2015.html

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

a Dzieciom i Młodzieży Darów Ducha Św. na nowy czas po Feriach Zimowych!

 

Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu:


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA ZWYKŁA - 8 LUTEGO 2015.

1. W środę 11.02.2015., w rocznicę Objawień Matki Bożej w Lourdes, już po raz 23., przypada Światowy Dzień CHOREGO. Zobacz Orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Chorego, którego hasłem są słowa z księgi Hioba: Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi (Hi 29, 15). http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/messages/sick/documents/papafrancesco_20141203_giornata-malato.html Starajmy się pomóc ludziom cierpiącym i samotnym nie tylko przez modlitwę, ale konkretne dzieła miłości. Pamiętajmy, że nawiedzenie Chorych zaliczane jest do tzw., Uczynków Miłosierdzia wobec ciała. WSZYSTKICH CHORYCH, Starszych, cierpiących, którzy mogą dotrzeć do kościoła zapraszam w środę na Mszę Św. z uroczystym udzielaniem Sakramentu Namaszczenia CHORYCH na godz.1000.

2. W sobotę 14 lutego 2015., nasza wspólnota Parafialna przeżywać będzie ODPUST  ku czci Św. Walentego, Patrona Parafii i Patrona Zakochanych. Msze Św. w tym dniu będą w Stolcu o godz.900, 1700 i SUMA ODPUSTOWA o godz.1200. Sumę Odpustową i kazanie wygłosi były Wikariusz, który pracował w naszej parafii Stoleckiej 40. lat temu: Ksiądz profesor Ireneusz WERBIŃSKI z Torunia.

Po sumie odpustowej zamiast procesji odmówimy Litanię do Św. Walentego.

Każdy z nas, kto przybędzie na Sumę Odpustową, po Mszy Św., otrzyma „Serce Św. Walentego”. Serca św. Walentego będą piekły Panie z Sołectwa Biesiec. Na ręce Pani Sołtys - Pani Barbary Kowalskiej, bardzo dziękuję wszystkim Paniom i Dziewczętom, które podejmą się tego zadania. Bóg zapłać!

Moi Kochani! Od tego roku, każdy uczestnik Sumy Odpustowej, zostanie obdarowany „Sercem św. Walentego”, aby pamiętać, by mieć wielkie Serce dla Boga i wielkie, dobre Serce dla Bliźnich, jak Św. Walenty!

Dzień 14 lutego jest zarazem DNIEM PARAFIALNEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU.

Dlatego zapraszam Was Kochani Parafianie na Adorację Pana Jezusa                            w Najświętszym Sakramencie według następującego porządku:

- mieszkańców Wielgie i Cisowa – zapraszam na godz.1000,

- Łeszczyn: godz.1030,

- Gronówek, Gronów i Rokitowiec; godz.1100,

- Kamionka, Niechmirów, Kolonia Niechmirów i Kolonia Kamionka; godz.1130,

- godz.1200 SUMA ODPUSTOWA.

- Dąbrowa Miętka; godz.1300,

- Broszki, Doliny i Siekanie; godz.1330,

- Wolnica Niechmirowska; godz.1400,

- Burdynówka, Jaźwiny i Lipiny; godz.1430,

- DZIECI, ERM; godz.1500.

- Koźliny, Biesiec, Filipole, Przylepka; godz.1530,

- Sołectwa Stolec; godz.1600,

- Młodzież z Gimnazjum, szkół Średnich i Nowo bierzmowani; godz.1630.

- Godz.1700 – Msza Św., i zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Niech czas dla Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, będzie kolejnym etapem naszego przygotowania do I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kaliskiej, który z woli naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka, odbędzie się od 28 maja do 4 czerwca 2015 roku.

Niech wzniesie się szczególna modlitwa o pokój na świecie, a zwłaszcza o pokój na Ukrainie!

3. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont kościoła w Niechmirowie, w ostatnim tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 150 zł.

Moi Kochani! Pragnę Was poinformować, że w minionym tygodniu spotkałem się z Panami - Budowlańcami, którzy poinformowali mnie, że na remont kościoła w Niechmirowie mamy już zakupioną blachę cynkowo-tytanową, spatynowaną (można ją zakładać, gdy temperatura na dworze będzie wynosić minimum + 100C), zakupione jest drewno na wywiązkę oraz worki z tynkami renowacyjnymi. Prośmy św. Józefa - patrona budowniczych o rychłą wiosnę i szczęśliwy przebieg remontu.

4. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny i Przewodnik Katolicki.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

 

oraz wielu łask za wstawiennictwem Św. Walentego!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 1 LUTEGO 2015.

1. Dziś – czwarta niedziela w ciągu roku, która wzywa nas do otwarcia się na głos przemawiającego do nas Boga. Dzieci i Młodzież rozpoczynają swoje ferie zimowe, którym życzymy udanych i bezpiecznych ferii!

2. Jutro w poniedziałek 2 lutego 2015., – święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane także świętem Matki Bożej Gromnicznej, a zarazem Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze Święte w naszym kościele parafialnym w Stolcu o godz.900 i 1700, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1200. Poświęcenie gromnic podczas każdej Mszy Świętej.

Składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby klasztorów klauzurowych w naszej Diecezji Kaliskiej m.in., dla Sióstr Mniszek Kamedułek ze Złoczewa.

3. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. zapraszam wraz                           z Rodzicami na poświęcenie świec-gromnic, które odbędzie się jutro 2 lutego 2015.,                             na Mszy Św. o godz.1700. Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie z Rodzicami.

4. We wtorek 3 lutego 2015., po Mszy Świętej – błogosławieństwo gardła z okazji wspomnienia św. Błażeja - Patrona od chorób gardła.

5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Świętej pierwszo-piątkowej:

- Wielgie w czwartek 5.02.2015., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 6.02.2015., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 6.02.2015., od godz.1630 i Msza Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

6. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓŻAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 7 lutego 2015., na Mszę Św. na godz.900. Róże Różańcowe są to 20-osobowe grupy, których członkowie odmawiają codziennie jedną dziesiątkę różańca i w ten sposób codziennie jest odmawiany cały różaniec przez te osoby. Raz w miesiącu następuje zmiana odmawianej tajemnicy. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się w to dzieło włączyć, zapraszam na spotkanie. Szczególnie trzeba Nam modlić się do Matki Bożej o POKÓJ na świecie, szczególnie o pokój na UKRAINIE!

7. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont kościoła w Niechmirowie, w ostatnim tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 250 zł. Pragnę także poinformować, że w minionym tygodniu zapłaciłem 10 tys. zł. należnego podatku parafialnego (za 3 miesiące) do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

8. Dziś swoją 20.rocznicę pracy w Parafii Stoleckiej jako organista przeżywa Pan Organista Leszek KRÓLEWICZ, któremu dziękujemy za Jego oddaną i piękną pracę Organisty, a zarazem Dyrygenta naszego Chóru Parafialnego. W dniu Jubileuszu Panu Organiście Leszkowi, w imieniu całej wspólnoty parafialnej, życzę Błogosławieństwa Bożego, dobrego zdrowia i opieki Św. Cecylii - Patronki muzyki sakralnej. Szczęść Boże!

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun (nowy numer), Gość Niedzielny (najlepszy tygodnik katolicki w Polsce). Bóg zapłać! za składane dziś ofiary przeznaczone na Zakony Klauzurowe w naszej Diecezji, o których wspominał nasz Biskup Kaliski Edward w swoim Liście Pasterskim.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

 

a Dzieciom i Młodzieży dobrych ferii zimowych!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA ZWYKŁA - 25 STYCZNIA 2015.

1. Dziś w niedzielę 25 stycznia 2015., na zakończenie Kolędy 2015., już po raz TRZYNASTY, odprawimy KOLĘDĘ NA CMENTARZU! Po Mszy Św. o godz.1200, udamy się na cmentarz, aby pomodlić się za wszystkich ZMARŁYCH, którzy co roku przyjmowali kolędę, a szczególnie za tych, którzy w minionym roku i czasie nie doczekali się kolędy. ZAPRASZAM Was Kochani Parafianie i Goście, aby przybyć na groby, zapalić znicz, zaśpiewać kolędę i pomodlić się za naszych Kochanych Zmarłych!

2. Dziś – trzecia niedziela w ciągu roku, zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan i Światowy Dzień Chorych na Trąd. Kończy się Tydzień Ekumeniczny, ale nie kończy się nasza troska o jedność wyznawców Chrystusa. W dalszym ciągu musimy pogłębiać swoją wiarę, modlić się o jedność i pełnić czyny chrześcijańskiego miłosierdzia również w odniesieniu do braci odłączonych. Trędowatym starajmy się pomagać przez modlitwę i ofiary składane na cele misyjne Kościoła.

3. Jutro – XV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Islam, tak jak chrześcijaństwo i judaizm, zalicza się do religii monoteistycznych, to znaczy religii uznających tylko jednego Boga. Módlmy się, aby w przyszłości nie dochodziło na świecie do wojen na tle religijnym.

4. We wtorek 27 stycznia 2015 roku, przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, W tym dniu przypada 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tam ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. zobacz: http://auschwitz.org/ .

5. Rodziców Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. zapraszam wraz z dziećmi, po odbiór strojów komunijnych, które można odebrać w najbliższą sobotę 31 stycznia 2015., od godz.1100 w zakrystii kościoła parafialnego w Stolcu. Przyjedzie krawcowa strojów komunijnych Pani Aldona Ociepa.

6. Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Gromadzicach, serdecznie zaprasza na JASEŁKA, które odbędą się w Klasztorze Sióstr Kamedułek w Złoczewie dzisiaj, w niedzielę 25 stycznia 2015., o godz,1500.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny i Przewodnik Katolicki. Można też nabyć świece - Gromnice (2 rodzaje świec) z racji zbliżającego się święta MB Gromnicznej.

Także dziś przy wyjściu z kościoła możemy weprzeć materialnie pięcioletniego Mateuszka, który urodził się z rzadką chorobą ANTROGRYPOZĄ, jest to przykurcz mięśni i stawów. Mateuszek oczekuje kolejnej operacji , która ma być przeprowadzona w Niemczech i jest bardzo kosztowna. W imieniu Rodziców i babci Mateuszka składam serdeczne Bóg zapłać!

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,


LISTA ZMARŁYCH PARAFIAN W ROKU PAŃSKIM 2014

ORAZ ZMARŁYCH W STYCZNIU 2015, KTÓRZY NIE DOCZEKALI SIĘ KOLĘDY 2015.

1. JÓZEF ŚCIEBURA, LAT 70.

2. EUGENIA SERWECIŃSKA, LAT 90.

3. FELIKSA(ONA) GABRYSIAK, LAT 92.

4. JÓZEF BARTOS, LAT 80.

5. ALEKSANDRA(ONA) WIKA, LAT 65.

6. LUCJAN CHALAMUS, LAT 63.

7. TADEUSZ ORZELSKI, LAT 78.

8. ALEKSY KOWALCZYK, LAT 54.

9. JERZY ŚWIĄTCZAK, LAT 52.

10. JANINA MAJDA, LAT 97.

11. BRONISŁAW DZIERŻAWA, LAT 70.

12. WACŁAWA SADZIKOWSKA, LAT 80.

13. BRONISŁAWA(ONA) OGRABEK, LAT 73.

14. TADEUSZ WRÓBEL, LAT 81.

15. STANISŁAW LATUSZEK, LAT 93.

16. DANIELA MAJNERT, LAT 82.

17. FELIKS WILK, LAT 68.

18. CZESŁAWA ŁUKOMSKA, LAT 70.

19. EDMUND ŁAKOMY, LAT 80.

20. WACŁAWA(ONA) MARCINIAK, LAT 76.

21. EDWARD KACPEREK, LAT 83.

22. PIOTR GIBKI, LAT 52.

23. MAREK DZIECHCIAREK, LAT 54.

24. CECYLIA PUCZKOWSKA, LAT 86.

25. DOROTA DĄBROWSKA, LAT 64.

26. CZESŁAW KUŹNIK, LAT 76.

27. JANINA JANIAK, LAT 72.

28. LUCJAN ŻELEŹNY, LAT 73.

29. FELIKS DĄBROWSKI, LAT 85.

30. MIECZYSŁAW GRZELAK, LAT 65.

31. HENRYK KOWALCZYK, LAT 62.

32. HALINA KOWALCZYK, LAT 77.

33. WACŁAW HALAMUS, LAT 86.

34. KAZIMIERZ MIGDAŁ, LAT 75.

35. RYSZARD SZWED, LAT 60.

36. JÓZEFA(ONA) SZOPA, LAT 89.

37. ZYGMUNT GRACZYK, LAT 88.

ROK PAŃSKI 2015.

1. KRYSTYNA JANIAK, LAT 77.

RAZEM: 38 osób: 15 KOBIET i 23 MĘŻCZYZN.

+ KS. KAN. FLORIAN SKUBISZAK, lat 67, PROBOSZCZ PARAFII TRZCINICA, zm. 3 III 2014.


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 STYCZNIA 2015.

1. Dziś – jak słyszeliśmy już we wprowadzeniu do liturgii – przeżywamy drugą niedzielę w ciągu roku a zarazem Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy i rozpoczynamy (107.) Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który przebiegać będzie pod hasłem: Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4,7). Powyższe obchody uświadamiają nam obowiązek stałej troski o Imigrantów i Emigrantów, a także o jedność wyznawców Chrystusa.

2. W środę będziemy obchodzić Dzień Babci, a w czwartek – Dzień Dziadka. Kierując się wiarą, okazujmy im szacunek, wdzięczność i chętną pomoc. Swoimi modlitwami obejmijmy ich wszystkich, zarówno żyjących, jak i zmarłych.

3. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz.1700, a następnie – Msza Święta wieczorna. Na wspólną modlitwę zapraszamy Kochane Babcie, Drogich Dziadków oraz wszystkich, którzy chcą im okazać swoją miłość i wdzięczność.

4. Trwają odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2015. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Dziękuję za gościnność okazywaną także naszemu nowemu Rezydentowi Księdzu Wojciechowi. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na generalny remont kościoła w Niechmirowie. Bóg zapłać!

Plan Kolędy na nowy tydzień:

- ŁESZCZYN – poniedziałek: 19.01.2015.,

- STOLEC POGONY, STOLEC PODUCHOWNY, DOLINY

i Kolonia BROSZKI do P. Misiak – wtorek 20.01.2015.,

- KOŹLINY i część DĄBROWA MIĘTKA, KRZYŻANKA oraz Leśniczówka

– środa 21.01.2015.,

- STOLEC ( od Młyna, wieś do P. Klimczyków): w czwartek 22.01.2015.

- DĄBROWA MIĘTKA- piątek 23.01.2015.

- KAMIONKA – sobota 24.01.2015.

Rozpoczęcie kolędy codziennie od godz.900 . Uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, aby sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny. Dziękuję za zrozumienie, Bóg zapłać!

5. Moi Kochani! W przyszłą niedzielę 25.01.2015., za zakończenie Kolędy 2015., już po raz trzynasty, odprawimy KOLĘDĘ na CMENTARZU. Po Mszy Św. o godz.1200 udamy się w procesji na cmentarz, aby modlić się za wszystkich Zmarłych, którzy co roku przyjmowali kolędę, a szczególnie za tych, którzy w minionym roku nie doczekali się kolędy. Zapraszam Was Parafianie i Goście, aby przybyć na groby, zapalić znicz, zaśpiewać kolędę i pomodlić się za naszych Kochanych Zmarłych!

Także za tydzień 25.01.2015 roku, przedstawię sprawozdanie z życia Parafii z racji zakończenia Roku Pańskiego 2014 i Kolędy 2015.

5. Przed kościołem prasa katolicka: w nowej szacie graficznej OPIEKUN.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

 

Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu:OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO - 11 STYCZNIA 2015.

1. Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. Chociaż zgodnie z polską tradycją kolędy będziemy śpiewać aż do 2 lutego, to jednak już jutro w liturgii rozpocznie się tzw. Okres Zwykły – część I – przed Wielkim Postem, przypominający i uobecniający w liturgii publiczną działalność Pana Jezusa.

2. W sobotę – wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata i pustelnika, który żył na przełomie III i IV wieku, oraz XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i 31. rocznica śmierci Sługi Bożego – o. Ignacego Posadzego – współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Zachęcamy do modlitwy o rychłą beatyfikację kapłana, który tak wiele troski poświęcił polskim emigrantom. Waszym modlitwom polecamy także solenizantów i członków narodu izraelskiego.

3. Za tydzień – trzecia niedziela w ciągu roku, Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz rozpoczęcie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Będziemy przeżywali go pod hasłem: Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4,7)

4. Trwają odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2015. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Dziękuję za gościnność okazywaną także naszemu nowemu Rezydentowi Księdzu Wojciechowi. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na generalny remont kościoła w Niechmirowie. Bóg zapłać!

Plan Kolędy na nowy tydzień:

- WIELGIE( Skrzyńska Droga i Kuźnicka Droga) – poniedziałek: 12.01.2015.,

- CISOWA, Stawik i WIELGIE (k. Szkoły) do P. Prozner – wtorek 13.01.2015.,

- WIELGIE ( od strony Stolec, Szynkielowa i Dymku do P. Gąsior) – środa 14.01.2015.,

- SIEKANIE i BROSZKI (wieś, koło Chicago do P. Sołtysa) – czwartek 15.01.2015.

- BURDYNÓWKA, JAŹWINY i LIPINY - piątek 16.01.2015.

- STOLEC (za Cmentarzem, koło Szkoły i Nowa Droga) – sobota 17.01.2015.

Rozpoczęcie kolędy codziennie od godz.900 . Uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, aby sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny.Dziękuję za zrozumienie, Bóg zapłać!

5. Przed kościołem prasa katolicka: w nowej szacie graficznej OPIEKUN oraz najlepszy tygodnik katolicki Gość Niedzielny, zobacz. www.gosc.pl

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

oraz owocnego pomnażania łaski Chrztu świętego!

 

Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu:


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU - 4 STYCZNIA 2015.

1. Dziś – druga niedziela po Narodzeniu Pańskim. W dalszym ciągu pochylamy się nad tajemnicą wcielenia Słowa Bożego i Narodzenia Zbawiciela.

Biskup Kaliski Edward Janiak, z dniem 2 stycznia 2015., skierował do naszej parafii Stoleckiej nowego Rezydenta, którym na okres pół roku, jest Ks. Wojciech EBEL.

Księdzu Wojciechowi życzymy obfitości łask Bożych za wstawiennictwem naszych patronów św. Wawrzyńca i Walentego oraz Mocy Ducha Św. w pomocy w duszpasterstwie. Szczęść Boże!

2.  We wtorek 6 I 2015., przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli. To bardzo ważna uroczystość w okresie Bożego Narodzenia. Jezus bowiem objawia się już nie tylko członkom narodu wybranego, wśród których przyszedł na świat, ale wszystkim ludziom, których reprezentują mędrcy przybywający ze wschodu. Msze św. w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400. Błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody na wszystkich Mszach św.

3. Jest to zarazem Misyjny Dzień Dziecka. Zechciejmy wspaniałomyślnie i z hojnością otworzyć nasze serca i podzielić się z tymi, do których dopiero dociera Dobra Nowina o zbawieniu. Zadbajmy o to, by uśmiech i szczęście mogły gościć na twarzach wszystkich dzieci, także tych, którym przyszło żyć często w dużo trudniejszych warunkach niż nasze, z dala od zdobyczy cywilizacji, a często także, z powodu braku środków, bez możliwości edukacji czy podjęcia koniecznego leczenia. Przed kościołem będą zbierane OFIARY na MISJE, przeznaczone jako pomoc dzieciom Misji. W tym roku będzie to pomoc dzieciom z Indii.

4. W przyszłą niedzielę świętem Chrztu Pańskiego zakończymy liturgiczny obchód okresu Bożego Narodzenia Pańskiego. Jednak jego duch, duch otwarcia się na to, czym Bóg pragnie nas obdarzyć, powinien nam towarzyszyć nie tylko w tym czasie, ale w całej naszej codziennej trosce o to, by stawać się coraz bardziej dziećmi Bożymi jak Jezus.

5. Trwają odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2015. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na kościół w Niechmirowie złożyło 30 Rodzin na sumę 2.100zł.Bóg zapłać!

Plan Kolędy na nowy tydzień:

- BIESIEC, FILIPOLE, PRZYLEPKA, w poniedziałek 5 I 2015.,

- NIECHMIRÓW (Zamoście i wieś) – w środę: 7 I 2015.

- NIECHMIRÓW(bloki) i od P. Niepiekło do Pani Skowrońskiej: w czwartek 8.01.2015.

- WOLNICA NIECHMIROWSKA: w piątek 9 I 2015.

- KOLONIA NIECHMIROW i KOLONIA KAMIONKA – sobota 10.01.2015.

Rozpoczęcie kolędy codziennie od godz.900 . Uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, aby sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny. Dziękuję za zrozumienie, Bóg zapłać!

6. W Nowy Rok zmarła śp.+ Krystyna JANIAK, lat 77, mieszkała w Gronówku. Pogrzeb śp.+ Krystyny JANIAK odbędzie się jutro w poniedziałek 5 stycznia 2015., o godz.1300, wyjście z kaplicy cmentarnej o godz.1230. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun w nowej szacie graficznej, Gość Niedzielny. Można też nabyć 2 zestawy z racji święta „Trzech Króli”;                      1. zestaw: kadzidło i kreda i 2. zestaw; kreda, kadzidło i węgielek.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia z Trzema Królami!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY Z NAZARETU - 28 GRUDNIA 2014.

1. Dziś – niedziela w oktawie Narodzenia Pańskiego a zarazem święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. W Rodzinie Nazaretańskiej mamy wzór i oparcie dla naszych rodzin, dlatego powierzamy je Jej opiece, a w szczególności dzisiejszych jubilatów, którym gratulujemy dotychczasowej współpracy z łaską sakramentu małżeństwa i życzymy wytrwania w zobowiązaniach przyjętych w dniu ślubu.

2. W środę przypada wspomnienie św. Sylwestra I, papieża. Msza Święta na zakończenie starego roku 2014 z Nowenną do NMP o godz.1700. Po Mszy Świętej odśpiewamy przebłagalne suplikacje za grzechy popełnione w kończącym się roku kalendarzowym 2014 oraz dziękczynne „Ciebie, Boga, wysławiamy” za otrzymane w tym czasie łaski. Będziemy też prosić Pana Boga o błogosławieństwo w nowym roku. Zachęcam do licznego udziału w tym zgromadzeniu liturgicznym.

3. W czwartek rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego 2015, zakończenie oktawy Narodzenia Pańskiego, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowy Dzień Modlitw o Pokój, a także pierwszy czwartek miesiąca. Porządek Mszy Świętej w Nowy Rok: w Stolcu o godz.900, 1200 i 1700, w Niechmirowie o godz.1030, a Wielgiem o godz.1400.

4. W tym tygodniu przypadają również pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. w piątek 2 I 2015., od godz.1630 i Msza Święta wotywna                            o Najświętszym Sercu Pana Jezusa w piątek o godz.1700.

Wszystkich Członków Róż Żywego Różańca zapraszam na Mszę Świętą wotywną o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny w sobotę 3 I 2015., na godz.900.

5. Także w sobotę 3 stycznia 2015., przypada Odpust ku czci Najświętszego Imienia JEZUS w Parafii Uników, gdzie na prośbę Ks. Proboszcza - ks. Damiana Słotwińskiego, mam odprawić Mszę Św. i wygłosić kazanie.

6. Jutro, w poniedziałek rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie naszych Rodzin KOLĘDA 2015. Plan Kolędy:

- GRONÓWEK, w poniedziałek 29 XII 2014., od godz.900.

- ROKITOWIEC i GRONÓW (Stara Wieś) - we wtorek 30 XII 2014., od godz.900.

- cześć KAMIONKI (koło byłej szkoły) i GRONÓW - w piątek 2 I 2015., od godz.900.

Jak zawsze, uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, abyśmy z ministrantami, mogli sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny.

7. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na remont kościoła w Niechmirowie; w tym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 250zł. Bóg zapłać!

8. Biskup Kaliski Edward Janiak, z dniem 2 stycznia 2015., kieruje do naszej parafii Stoleckiej nowego Rezydenta, którym na okres pół roku, będzie; Ks. Wojciech EBEL.

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun i świąteczny Gość Niedzielny oraz Kalendarz Parafialny na Nowy Rok 2015.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrego Sylwestra

 

oraz przywitania Nowego Roku 2015!!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO – CZWARTEK 25 GRUDNIA 2014.

BOŻE NARODZENIE A.D. 2014.

1. Słowa życzeń przesłał nam Biskup Kaliski Edward JANIAK:

„Ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina... Rodzina chrześcijańska, wierna swemu sakramentalnemu przymierzu, staje się autentycznym znakiem bezinteresownej i powszechnej miłości Boga do ludzi.

św. Jan Paweł II, Kalisz, 4 czerwca 1997.

Drodzy Diecezjanie!

Boże Narodzenie, dar Nowego Przymierza, ma swój początek w ubogim domostwie Dziewicy Maryi, w domu rzemieślnika Józefa. Ta Boża Rodzina stała się miejscem doświadczenia pięknej miłości, od początku przewidzianej dla człowieka poprzez Stwórcę.

Śpiewamy: „Nie było miejsca dla Ciebie,...”, ale w rzeczywistości to miejsce się znalazło, o wiele piękniejsze niż warunki materialne! Tym miejscem stała się Święta Rodzina. Od tej pory jest nadzieja dla świata. Ta Rodzina jest początkiem nowych, sakramentalnych rodzin, ratujących zagubiony świat, znakiem Kościoła - Rodziny Chrystusa.

Życzę, aby nadchodzące Święta i cały Rok Pański 2015, były czasem wielkiej wdzięczności, pokoju i radości, że Bóg nas wybrał i powołał do swojej Rodziny.

Obyśmy byli świadkami Jego miłości!

Z darem modlitwy

+ Edward JANIAK

Biskup Kaliski

2. Jutro w piątek 26 XII 2014., drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Msze Święte jak                 w niedzielę: w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400. Także jutro w drugie święto, przed kościołem zbiórka ofiar na utrzymanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i naszego diecezjalnego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

3. Także jutro 26 grudnia 2014., na Mszy Św. o godz.900 pożegnamy naszego Księdza Rezydenta - Ks. Kan. Roberta BARBUZIŃSKIEGO, który po 1,5. rocznym pobycie w naszej parafii, za zgodą Biskupa Kaliskiego, powraca (w sobotę 27 XII 2014.) do domu Księży Emerytów do Ostrowa Wlkp., ze względu na stan swojego zdrowia.

4. „Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Bogiem. Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną codzienność.

5. Przed kościołem do nabycia prasa świąteczna: Opiekun, Gość Niedzielny, Przewodnik Katolicki. Także dziś możemy nabyć Kalendarz Parafialny na rok 2015. Kalendarz Parafialny otrzyma, jak  w minionym roku, każda Rodzina na Kolędzie. Kalendarz możemy nabyć jako prezent dla naszych krewnych, przyjaciół, znajomych.

Plan odwiedzin duszpasterskich - Kolędy 2015 podam w najbliższą niedzielę 28 XII 2014.

„Chwała na wysokości Bogu – a na ziemi pokój ludziom dobrej woli!”

Tymi słowami dobrze nam znanej kolędy życzę z całego serca moim Kochanym Parafianom i wszystkim Gościom Bożej radości, miłości i pokoju płynących z radosnego faktu Narodzenia Syna Bożego. Niech Dzieciątko Jezus hojnie obdarza Was wszelkimi potrzebnymi darami i obfitym błogosławieństwem. Podczas spotkań opłatkowych z Lekarzami naszej Diecezji Kaliskiej, Ks. Biskup Edward, który pochodzi z naszej Rodziny Parafialnej, powiedział, że „po łasce Bożej, zdrowie jest najważniejsze!”. Dlatego od Bożej Dzieciny życzę Wszystkim łask Bożych oraz dobrego zdrowia dla wszystkich. Życzę też nadziei i radości, że Jezus nie zostawił nas samych, że ciągle przychodzi do nas w modlitwie, sakramentach, w Słowie Bożym, a szczególnie w każdym człowieku, zwłaszcza w człowieku Chorym, Cierpiącym i Ubogim! Radosnych i Błogosławionych Świąt.

SZCZĘŚĆ BOŻE!

Na Radosne Świętowanie Tajemnicy Wcielenia niech Nam towarzyszy uroczyste Błogosławieństwo Boże!

Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu:

 

 

………………………………….

 

/ ks. prałat Zbigniew Stefański/


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA ADWENTU - 21 GRUDNIA 2014.

1. Dzisiaj w IV Niedzielę Adwentu kończymy nasze Rekolekcje Adwentowe. Dziękuję Wszystkim, którzy uczestniczyli w tych dniach „naszego wyjścia na pustynię, aby przygotować serca na przyjście Pana”. Składam wielkie Bóg zapłać! Ojcu Rekolekcjoniście: Ksiądz dr Lech GRALAK, który jest założycielem i dyrektorem zespołu muzycznego ORATORIUM. Zespół ten gra, komponuje, koncertuje z pieśniami religijnymi od 40.u lat.  Dziękuję za przyjęcie zaproszenia, za trud głoszenia Słowa Bożego, za wspólną modlitwę i ten piękny, wzruszający śpiew. Bóg zapłać! Wiele pokoleń Kapłanów i Biskupów wyrosło do kapłaństwa na bazie słuchania pieśni zespołu ORATORIUM Księdza Lecha Gralaka. Bóg zapłać! i Gratulujemy tak wielu sukcesów! Księdzu dr Lechowi życzę w imieniu całej Parafii, Księdza Rezydenta Roberta oraz w imieniu własnym obfitości łask od Bożej Dzieciny na każdy dzień kapłańskiej posługi. Szczęść Boże!

Wam Kochani Parafianie, dziękuję za ofiary, które składaliście dzisiaj, jako dar wdzięczności Ojcu Rekolekcjoniście Lechowi. Bóg zapłać!

2. We wtorek 23 XII 2014., zakończenie RORAT na Mszy Św. o godz.1700. Zapraszam serdecznie wytrwałe dzieci i wytrwałą Młodzież, którzy uczęszczali na Roraty 2014., jako wytrwali „poszukiwacze Nadziei”.

3. Natomiast w środę 24 grudnia 2014 Wigilia Bożego Narodzenia 2014. W wigilię Bożego Narodzenia zasiądziemy do świątecznego stołu. Postarajmy się nadać temu spotkaniu religijny charakter. Najpierw zapalmy świecę Caritas, mówiąc przy tym „Światło Chrystusa”. Wszyscy Domownicy niech odpowiedzą: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie odczytajmy Ewangelię o Narodzeniu Pańskim, po czym złóżmy sobie nawzajem życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Przeprośmy za wszystko, czym mogliśmy się wzajemnie zranić w ciągu mijającego roku. Modlitwa Ojcze nasz... niech poprzedzi spożycie wigilijnego posiłku. Zachowajmy także zwyczaj pozostawienia pustego miejsca przy wigilijnym stole, okazując  w ten symboliczny sposób wrażliwość na los ludzi biednych, samotnych, skrzywdzonych i ciężko strapionych. Pamięcią obejmijmy Tych, którzy od nas odeszli  do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Zrezygnujmy tego dnia z napojów alkoholowych – wszak pójdziemy na Pasterkę powitać Nowonarodzonego.

4. PASTERKA w Niechmirowie w środę 24.12.2014., o godz.2200. Natomiast w kościele parafialnym w Stolcu Msza Św. – PASTERKA w czwartek 25.12.2014., w Boże Narodzenie o godz.000 ( o północy). Natomiast w ciągu dnia ze względu na Pasterkę w kościele parafialnym w Stolcu nie ma Mszy Św. o godz.900. Msze Św. w Boże Narodzenie, w czwartek 25.12.2014., w ciągu dnia będą: w Wielgie o godz.900, w Niechmirowie o godz.1030 i w Stolcu o godz.1200.

5. Bóg zapłać! Masarni Złotex Aleksandrowicz & Chojnaccy, za żywność na czas rekolekcji. Dziękuję też Firmie Pamapol i Panu Jerzemu Pieniążek za paczki żywnościowe dla potrzebujących Rodzin z naszej Parafii. Bóg zapłać! Bóg zapłać! także 2 Rodzinom za dodatkową ofiarę na remont kościoła w Niechmirowie na sumę 150zł, Bóg zapłać!

6. W środę 17 XII 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Ryszard SZWED, lat 60, mieszkał w Bieścu. Natomiast jutro w poniedziałek 22 XII odbędą się dwa pogrzeby: godz.1300 śp.+ Józefa(ona) SZOPA, lat 89, mieszkała w Dąbrowie Miętkiej; o godz.1300 Pogrzeb śp.+ Zygmunt GRACZYK, lat 88, mieszkał w Gronówku. Pół godziny wcześniej wyjście z Kaplicy cmentarnej do kościoła. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

7. Moi Kochani Parafianie! Pragnę Was poinformować, że nasz Ksiądz Rezydent - Ks. Kanonik senior Robert BARBUZIŃSKI, ze względu na stan swojego zdrowia, poprosił naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka o przyjęcie do domu Księży Emerytów w Ostrowie Wlkp. Ksiądz Biskup Edward przychylił się pozytywnie do prośby Ks. Seniora Roberta i pozwolił Mu od dnia 22 grudnia 2014., powrócić do domu Księży Emerytów. Ksiądz kanonik Robert święta Bożego Narodzenia spędzi jeszcze z nami i w najbliższą sobotę 27 XII 2014., powróci do Ostrowa Wlkp., by z dniem 29 XII 2014., rozpocząć okres dializ swego organizmu. Księdzu Robertowi już dziś bardzo dziękuję za Jego gorliwą pomoc w duszpasterstwie parafii przez te 1,5 roku, szczególnie dziękuję za posługę w konfesjonale, za jego punktualność, za każdą modlitwę i za kapłańską dobroć, Bóg zapłać! Jednocześnie Ks. Robertowi życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego, i obiecuję, że drzwi naszych serc i parafii szeroko będą  otwarte dla Dobrego Kapłana, który rozpoczyna w swoim życiu okres Kapłaństwa połączony z cierpieniem, które jest tajemnicą naszego Boga. Szczęść Boże!

Jednocześnie zwróciłem się do naszego Księdza Biskupa Edwarda z prośbą o przysłanie w najbliższym czasie, Kapłana do pomocy w duszpasterstwie.

8. Dziś przed kościołem do nabycia prasa katolicka: świąteczne numery: Opiekun, Gość Niedzielny. Możemy także nabyć już po raz siódmy Kalendarz Parafialny na rok 2015, w którym są zdjęcia z wydarzeń życia Parafii, mijającego roku. Wiele zdjęć z Pielgrzymki do Włoch i Rzymu oraz innych licznych wydarzeń oraz słowa św. Jana Pawła II. Kalendarz Parafialny otrzyma każda Rodzina na Kolędzie 2015. Kalendarz możemy nabyć jako prezent dla naszych krewnych, przyjaciół, znajomych. Można też nabyć kartki świąteczne z naszym kościołem Stoleckim.

Wszystkim Parafianom i Gościom My Kapłani Życzymy Dobrej Niedzieli

 

oraz dobrego przeżycia Wigilii Bożego Narodzenia 2014!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA ADWENTU - 14 GRUDNIA 2014.

1. Dziś przypada trzecia niedziela Adwentu, zwana niedzielą gaudete – „Radujcie się” od pierwszych słów antyfony na wejście dzisiejszej Mszy Świętej, umieszczonej w mszale.   W tę niedzielę rozpoczynają się kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin, przypominające nam o obowiązku ustawicznej modlitwy i troski o rodzinę własną i naszych bliźnich.

2. W środę rozpoczynamy drugą część Adwentu – bezpośrednie przygotowanie Nas świąt Bożego Narodzenia. O godz.1700 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a następnie – Msza Święta roratnia.

3. Pomocą w przygotowaniu naszych serc na przyjście Pana są Rekolekcje Adwentowe, które rozpoczniemy w najbliższy piątek 19 grudnia 2014., a zakończymy w przyszłą niedzielę 21.12.2014. Rekolekcje Adwentowe poprowadzi w naszej wspólnocie Ks. Lech GRALAK, założyciel zespołu muzycznego Oratorium, którego siedziba znajduje się w Augustowie koło Radomia. zobacz, http://www.oratorium.pl. Ks. Lech Gralak jest autorem wielu pieśni religijnych. Owocem dobrze przeżytych Rekolekcji będzie DOBRE przeżycie SAKRAMENTU POJEDNANIA. Dzień Spowiedzi Św. Adwentowej przeżyjemy w sobotę 20.12.2014. Tym bardziej, że w tym roku duszpasterskim towarzyszą nam słowa Pana Jezusa, które umieszczone są w kościele oraz przed wejściem do kościoła, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przybędą Kapłani – Spowiednicy z naszego Dekanatu Złoczewskiego. Moi Kochani! Dołóżmy starań i tak zorganizujmy sobie czas, aby każdy z nas wziął udział w rekolekcjach, a w sobotę, by każdy z nas pojednał się z Bogiem i bliźnimmi. Bo jak pisał Adam Mickiewicz: „…wierzysz, że Pan Jezus narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, biada, jeśli nie narodzi się w Tobie!”. Plan rekolekcji poniżej ogłoszeń.

4. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na generalny remont kościoła złożyły 2 Rodziny na sumę 300 zł . Bóg zapłać! Moi Kochani! W tym roku prace remontowe zostały zakończone. Rozpoczęcie prac przy remoncie generalnym kościoła w Niechmirowie nastąpi na przełomie lutego i marca. Tak, aby na Wielkanoc 2015., kościół w Niechmirowie miał już nowy dach! W najbliższym czasie nastąpi zakup nowej blachy tytanowo-cynkowej spatynowanej oraz drewna na tzw. „wywiązkę”.

5. Moi Kochani! Nasza parafia organizuje 8. dniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętejdo Ziemi Pana Jezusa i Maryi w przyszłym roku; od 19 do 26 września 2015. Koszt wyjazdu 3.190zł. Cena zawiera m.in. bilet lotniczy Warszawa-Tel Awiw-Warszawa, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7noclegów), 2 posiłki dziennie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia. Będziemy zwiedzać m.in. Tyberiada, Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Nazaret, Jordan, Hajfa, Góra Karmel, Cezarea, Tel Awiw, Betlejem, Ein Karem, Yad Vashem, Jerozolima, a w niej: Góra Oliwna, Droga Krzyżowa – Via Dolorosa, Kalwaria i Bazylika Grobu Pana Jezusa, Góra Syjon, Wieczernik, ściana Płaczu. Poza tym zwiedzimy Jerycho, Qumran, Morze Martwe. Zapisy do Ziemi Świętej jeszcze w tym tygodniu. Przy zapisie zaliczka 300zł. Jest już zapisanych 14 osób.

6. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun i Gość Niedzielny. Możemy także nabyć świece wigilijne Caritas jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.Moi Kochani! Nasza Parafia po raz pierwszy wydała także 4 rodzaje kartek świątecznych na święta Bożego Narodzenia, na którym wraz z Dzieciątkiem Jezus jest także nasz kościół parafialny. Na rewersie kartki świątecznej są także wydrukowane życzenia. Kartki możemy wysłać naszym Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym. Koszt kartki 50 gr, świecy 6 zł. W czasie rekolekcji adwentowych będą do nabycia nasze Kalendarze Parafialne na Nowy Rok 2015.


PLAN REKOLEKCJI ADWENTOWYCH

OD 19 DO 21 GRUDNIA 2014.

Piątek: 19 grudnia 2014.

godz.900 Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1500 Msza Św. z nauką dla Dzieci (Roraty).

godz.1700 Msza Św. z nauką ogólną.

Po Mszy Św.: Nauka dla Młodzieży

Sobota: 20 grudnia 2014.

DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW. ADWENTOWEJ.

godz.900 Msza Św. z nauką ogólną. SPOWIEDŹ Św. od godz.830.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

SPOWIEDŹ Św. od godz.1000.

SPOWIEDŹ Św. w Wielgie od godz.1000.

godz.1200 Msza Św. z nauką dla DZIECI i MŁODZIEŻY, (Roraty).

SPOWIEDŹ Św. od godz.1130.

godz.1530(Wielgie) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1700 Msza Św. z nauką ogólną.

SPOWIEDŹ ŚW. PÓŁ GODZINY PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚW.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 21 GRUDNIA 2014.

godz.900 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1200 Msza Św. z uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

REKOLEKCJE ADWENTOWE POPROWADZI

Ks. Lech GRALAK

Założyciel wokalno - instrumentalnego zespołu ORATORIUM.

www.oratorium.pl

 

„Przygotujcie drogę Panu, Prostujcie ścieżki dla Niego!”

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli, smacznego obiadu

oraz Owocnego przeżycia Rekolekcji Adwentowych!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA ADWENTU - 7 GRUDNIA 2014.

1. Dziś, w drugą niedzielę Adwentu, obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem na Wschodzie. W ramach osobistego przygotowania się do spotkania ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu Jego powtórnego przyjścia na ziemię starajmy się wspierać modlitwą i ofiarą materialną naszych Braci i Siostry w wierze żyjących na Wschodzie. Szczególnie pracującą od września 2013 roku w Kazachstanie, w Kellerowce Siostrę Letancję Całą - Nazaretankę, która pochodzi z naszej Parafii i pozostałe Siostry Nazaretanki, które w Kellerowce prowadzą przedszkole.

2. Jutro przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Czcicieli Niepokalanej Maryi, wszystkie Dzieci i Młodzież oraz Dzieci - Kandydatów do I Komunii Św. zapraszam wraz z Rodzicami jutro, w poniedziałek 8 XII 2014., na Mszę Św. na godz.1700. Podczas tej Mszy Św. Dzieci klas III otrzymają poświęcony Cudowny Medalik Niepokalanej NMP.

3. W sobotę 13 grudnia 2014., przypada 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętajmy o modlitwie w intencji jego ofiar i naszej Ojczyzny.

4. W ramach przygotowania do świąt Bożego Narodzenia Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii w dniach od 19 do 21 grudnia 2014., poprowadzi Ks. Lech GRALAK, założyciel zespołu muzycznego Oratorium, którego siedziba znajduje się w Augustowie koło Radomia. zobacz, http://www.oratorium.pl. Spowiedź św. rekolekcyjna w sobotę 20 grudnia 2014. Zapraszamy Parafian do licznego udziału w tych ćwiczeniach duchownych. Plan Rekolekcji wywieszony jest w gablocie oraz na zamieszczony jest na stronie www.parafiastolec.pl

5. W tym tygodniu Pan Organista Leszek Królewicz będzie dalej dostarczał Opłatki Wigilijne do naszych domów. Ofiary składane  przy tej okazji są naszym podziękowaniem Panu Organiście Leszkowi za jego pracę Organisty i Dyrygenta Chóru Parafialnego!

W najbliższym tygodniu Pan Organista odwiedzi z opłatkami:

- Biesiec, Filipole, Przylepka oraz Stolec za lasem i Nowa Droga – poniedziałek 8 XII 2014.,

- Stolec: od P. Krzemianowskich do szkoły, Stolec za Cmentarzem, Pogony

i od P. Klimczyków do Młyna – we wtorek 9 XII 2014.

6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na generalny remont kościoła złożyło 5 Rodzin na sumę 990zł . Bóg zapłać! W tym tygodniu jest do zapłaty kolejny rachunek za śmieci z naszego Cmentarza Parafialnego na kwotę 1.512zł.

 

Dziękuję Państwu Alojzy i Małgorzata Szwed ze Stolca-Pogon za ufundowanie dla Dzieci nagród Adwentowych; tablet, słuchawek oraz pendrive. Bóg zapłać!

7. W miniony czwartek 4 XII 2014., odbył się pogrzeb śp. + Kazimierz MIGDAŁ, lat 75, mieszkał w Wielgiem, żonaty, ojciec 5-a Dzieci. Parafianin pobożny i bardzo pracowity oraz uczynny, m.in., wiele razy pracował przy różnych pracach parafialnych, np. porządkowanie cmentarza z drzew, rozbiórka i budowa plebani. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”

8. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun i Gość Niedzielny. Możemy także nabyć świece wigilijne Caritas jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Moi Kochani! Nasza Parafia po raz pierwszy wydała także 4 rodzaje kartek świątecznych na święta Bożego Narodzenia, na którym wraz z Dzieciątkiem Jezus jest także nasz kościół parafialny. Na rewersie kartki świątecznej są także wydrukowane życzenia. Kartki możemy wysłać naszym Krewnym, Przyjaciołom, Znajomym. Koszt kartki 50gr, świecy 6zł.


 

9. Bardzo gratuluję uczennicy kl. IV Adriannie Krzyżańskiej ze Szkoły Podstawowej w Broszkach za wczorajsze wyróżnienie, ogłoszone w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, w Diecezjalnym Konkursie plastycznym nt. „Eucharystia jest źródłem jedności, miłości i rodziny”.


10. Przy wyjściu z kościoła możemy dziś wesprzeć materialnie Kościół Katolicki na Wschodzie, a szczególnie Siostry Nazaretanki z Kellerowki w Kazachstanie, które jeszcze remontują dom zakonny, a mieszkają dalej na strychu m.in., z myszami. W Kellerowce na dworze jest już śnieg od października, a obecnie mrozy od są od -7 do -320C. Ofiary dzisiaj zebrane przekażę Siostrom Nazaretankom do Kellerowki, którą wspieraliśmy latem i jesienią. W imieniu Siostry Letancji, Siostry Cordi i Siostry Marii, Bóg zapłać! za gest serca i solidarności wobec Kościoła na Wschodzie!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Adwentu

oraz opieki Niepokalanej NMP!

 

W tym tygodniu patronujE nam:

 

· 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica z czasów cesarza Dioklecjana, patronka niewidomych i chorych na oczy. Jej grób znajduje się w Syrakuzach na Sycylii.PLAN REKOLEKCJI ADWENTOWYCH

OD 19 DO 21 GRUDNIA 2014.

Piątek: 19 grudnia 2014.

godz.900 Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1500 Msza Św. z nauką dla Dzieci (Roraty).

godz.1700 Msza Św. z nauką ogólną.

Po Mszy Św.: Nauka dla Młodzieży

Sobota: 20 grudnia 2014.

DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW. ADWENTOWEJ.

godz.900 Msza Św. z nauką ogólną. SPOWIEDŹ Św. od godz.830.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

SPOWIEDŹ Św. od godz.1000.

SPOWIEDŹ Św. w Wielgie od godz.1000.

godz.1200 Msza Św. z nauką dla DZIECI i MŁODZIEŻY, (Roraty).

SPOWIEDŹ Św. od godz.1130.

godz.1530(Wielgie) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1700 Msza Św. z nauką ogólną.

SPOWIEDŹ ŚW. PÓŁ GODZINY PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚW.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 21 GRUDNIA 2014.

godz.900 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1200 Msza Św. z uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

REKOLEKCJE ADWENTOWE POPROWADZI

Ks. Lech GRALAK

Założyciel wokalno - instrumentalnego zespołu ORATORIUM.

www.oratorium.pl

 

„Przygotujcie drogę Panu, Prostujcie ścieżki dla Niego!”


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA ADWENTU - 30 LISTOPADA 2014.

1. Dziś przypada pierwsza niedziela Adwentu i nowego roku kościelnego, który będziemy przeżywać w Polsce pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Adwent to czas świętego i radosnego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu ostatecznym. Dzieli się on na dwie części; pierwsza z nich, do 16 grudnia, kieruje nasze myśli ku wieczności, zaś druga, od 17 grudnia, zwraca nasze myśli ku Bożemu Narodzeniu.

Dzisiaj także 30 XI 2014., mija 18. rocznica święceń BISKUPICH, w Archikatadrze Wrocławskiej, naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda JANIAKA, o którym pamiętajmy w modlitwie!

2. W dni powszednie Adwentu „RORATY”, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej o godz.1700 . Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Zachęcamy do licznego udziału w „Roratach”, a Rodziców proszę, by pomogli swoim dzieciom wykonać lub nabyć lampiony adwentowe i w miarę swoich możliwości zechcieli towarzyszyć im w drodze do kościoła. Na Roraty Dzieci przynoszą też Serca” z dobrymi uczynkami. Główną nagrodą za dobre uczynki i udział w roratach, będzie dla Dzieci nowy TABLET! Dzieci na Roratach otrzymają książeczki, które pomogą nam PIELGRZYMOWAĆ do ZIEMI ŚWIĘTEJ po Ziemi Pana Jezusa oraz naklejki adwentowe. Dzieci zapraszam do zajrzenia na stronę www.rafael.pl , gdzie udostępnione są materiały Adwentowe m.in., piękne i wartościowe słuchowiska.

3. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i, z racji wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, do modlitwy w intencji misji świętych na godz.1700.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej:

- Wielgie w czwartek 4.12.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 5.12.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 5.12.2014., od godz.1600 i Msza Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku i Chorych z racji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia odbędą: w czwartek i piątek od godz.800. Chorych „świątecznych” proszę zgłaszać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

5. . Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓZAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 6 grudnia 2014., na Mszę Św. na godz.900. Róże Różańcowe są to 20-osobowe grupy, których członkowie odmawiają codziennie jedną dziesiątkę różańca i w ten sposób codziennie jest odmawiany cały różaniec przez te osoby. Raz w miesiącu następuje zmiana odmawianej tajemnicy. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się w to dzieło włączyć, zachęcam do udziału w spotkaniu w najbliższą sobotę 6 XII 2014., po Mszy Św. o godz.900. Dzieci na Roraty w sobotę zapraszam także na godz.900.

6. Także w sobotę 6 XII 2014., przypada tradycyjne wspomnienie św. Mikołaja, biskupa, który zasłynął szczególną miłością do potrzebujących. Przynajmniej w tym przedświątecznym czasie spróbujmy go naśladować w trosce o potrzebujących. W tym przypada odpust w Parafii Kliczków, suma o godz.1200.


7. W tym tygodniu Pan Organista Leszek Królewicz będzie dalej dostarczał Opłatki Wigilijne do naszych domów. Ofiary składane  przy tej okazji są naszym podziękowaniem Panu Organiście Leszkowi za jego pracę Organisty i Dyrygenta Chóru Parafialnego!

W najbliższym tygodniu Pan Organista odwiedzi z opłatkami:

- Wielgie: od strony Stolca, przy drodze w kierunku Szkoły, Skrzyńska Droga, Kuźnicka Droga i Stawek: poniedziałek 1 XII 2014.,

- Cisowa i Wielgie: od strony szkoły, w kierunku Dymku, od kaplicy w kierunku Dymku

i w kierunku Szynkielowa; wtorek 2 XII 2014.,

- Dąbrowa Miętka i Koźliny; w środę 3 XII 2014,

- Burynówka, Jaźwiny, Lipiny, Kolonia Broszki i Doliny; w czwartek 4 XII 2014.,

- Broszki wieś i Siekanie; w piątek 5 XII 2014.,

- Stolec-Krzyżanka i Łeszczyn; w sobotę 6 XII 2014.

8. Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu, przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. W kościele odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi. Moi Kochani Parafianie! W imieniu Matki Ksieni i Mniszek Kamedułek dziękuję za ofiary złożone tydzień temu na Klasztor Mniszek Kamedułek w Złoczewie.                  W sumie zebraliśmy kwotę 1.427zł 80gr (Wielgie 46zł70gr, Niechmirów 100zł, Stolec 1.281zł10gr). W sumie przekazałem na Klasztor kwotę 2.000 zł. Także w minionym tygodniu zapłaciłem należy podatek parafialny do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu za 1,5 miesiąca na kwotę 7.000zł.

Dziękuję tym Parafianom, którzy w miniony piątek przywieźli elektro-śmieci, które zabrała firma, która pomaga stowarzyszeniu papieskiemu Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

9. Wczoraj, w sobotę 29 XI 2014., odbył się pogrzeb śp.+ WACŁAW HALAMUS, lat 86, mieszkał w Łeszczynie, odwiedzałem go z Panem Jezusem w I Piątki Miesiąca. „Dobry Jezu, a nasz Panie,...”.

10. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz świece wigilijne Caritas, jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, koszt świecy 6zł.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli

i Dobrego Przeżycia Adwentu oraz udziału w II turze Wyborów Samorządowych!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA - 23 LISTOPADA 2014.

1. Przeżywamy dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ma ona nam przypominać przede wszystkim o tym, że dla człowieka wierzącego królować znaczy służyć, a to pociąga za sobą gotowość bycia do dyspozycji drugiego człowieka. Uroczystość ta została ustanowiona w 1925 roku przez papieża Piusa XI. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, że Chrystus z samej swojej natury jest Królem, jak zresztą sam się określił, stojąc przed Piłatem. Królestwo Jego jednak nie jest z tego świata, dlatego nie można próbować określać Chrystusowego królowania na podobieństwo ziemskiego. Królestwo Jezusa obejmuje wszystkie ludy, języki i narody, a panowaniu Jego nie będzie końca. Za każdym razem, gdy odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz”, wypowiadamy wezwanie: „Przyjdź królestwo Twoje”, prosząc o to, by nastało królestwo Jezusa, które nie jest z tego świata. Jest to królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Warto, abyśmy o tym pamiętali w naszej codzienności.

2. Dzisiejsza niedziela jest zarazem ostatnią niedzielą roku liturgicznego. Za tydzień rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia. Niech ten ostatni tydzień roku liturgicznego, który przebiegał pod hasłem "Wierzę w Syna Bożego", pobudzi nas do refleksji nam naszym podejściem do wiary w codziennym życiu.

3. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. otrzymają poświęcone Książeczki do Nabożeństwa. Książeczki te mają pomagać w rozwijaniu życia modlitewnego dzieci. Także każdy z nas Dorosłych, także ma rozwijać w sobie życie modlitewne, bo "Modlitwa jest oddechem duszy Człowieka".

4. Dziś w niedzielę 23.11.2014., na Mszy Św. o godz.900 poświęciłem OPŁATKI Wigilijne, które będzie dostarczał do naszych domów Pan Organista Leszek Królewicz. Ofiary składane  przy tej okazji są naszym podziękowaniem Panu Organiście Leszkowi za Jego pracę Organisty i Dyrygenta Chóru Parafialnego!

W najbliższym tygodniu Pan Organista odwiedzi z opłatkami:

- Gronówek, Rokitowiec i Gronów osiedle: w poniedziałek 24.11.2014.,

- Gronów i Kamionka przy byłej szkole: we wtorek 25.11.2014.,

- Kamionka i Kolonia Kamionka: w środę 26.11.2014.,

- Kolonia Niechmirów, Niechmirów bloki i od P. Niepiekło do P. Skowrońskiej; w czwartek 27.11.2014.

- Niechmirów wieś; w piątek 28.11.2014.

- Wolnica Niechmirowska i Cisowa; w sobotę 29.11.2014.

5. Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 300 zł. Bóg zapłać!

7. W minioną środę 19 XI 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Mieczysław GRZELAK, lat 65, mieszkał w Bieścu. Natomiast w czwartek 20 XI 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Henryk KOWALCZYK, lat 62, mieszkały w Wieluniu, w Parafii Św. Stanisława BM,  a pochodził z naszej parafii. Natomiast wczoraj w sobotę 22 XI 2014., zmarła wracając ze Mszy Św. w Wielgiem śp.+ Halina KOWALCZYK, lat 77, mieszkała w Wielgiem. Pogrzeb śp.+ Haliny KOWALCZYK odbędzie się we wtorek 25 XI 2014., o godz.1300, pół godziny wcześniej wyjście z kaplicy. "Dobry Jezu, a nasz Panie,...".

8. Ogłoszenie o zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Pomoc Kościołom w Potrzebie www.pkwp.org jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego, które pomaga wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojen, prześladowań i kataklizmów.

Aby budować kolejne studnie, szkoły szpitale prowadzimy w porozumieniu z Księżmi biskupami w diecezjach całego kraju akcję ZBIERANIA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO i ELEKTRYCZNEGO. Przy organizacji zbiórek Kościół w Potrzebie współpracuje z firmą Green Office Ecologic Sp. z o.o., która posiada wszelkie niezbędne i wymagane prawem zezwolenia. Zbiórka zużytego sprzętu będzie miała miejsce w naszej parafii w najbliższy piątek 28 listopada 2014., do godz.1230. Zużyty sprzęt składamy na placu przykościelnym. Proszę, aby informacje o tej akcji przekazać sąsiadom i znajomym. Oddając w ustalonym miejscu i czasie zużyty sprzęt elektryczny, czy elektroniczny pozbędziemy się kłopotu związanego z jego utylizacją, a zarazem dołożymy swoją cegiełkę do wielkiej akcji niesienia pomocy ludziom będącym w potrzebie na całym świecie. Ta zbiórka to też wyjątkowa okazja, aby szkoły, urzędy, gminy, firmy, przedsiębiorstwa i instytucje mogły się pozbyć zużytego sprzętu otrzymując Kartę Przekazania Odpadu. Dzięki zepsutym i niepotrzebnym pralkom, odkurzaczom, telewizorom, kuchenkom itp., przekazanym nam, wspólnie możemy nieść pomoc na terenach misyjnych. Dzięki tej pomocy ktoś na końcu świata będzie miał możliwość nauki czy dostęp do pitnej wody.

Za pomoc i zebrany zużyty sprzęt dziękuję w imieniu Dyrektora Polskiej Sekcji PKWP.

Przy tej okazji: gorąca prośba o porządek i segregację śmieci cmentarnych przy kontenerach na cmentarzu. Bardzo proszę mieć kulturę ekologiczną przy kontenerach na śmieci przy cmentarzu, proszę o wrzucanie wypalonych zniczy do kontenerów!

10. Moi Kochani! Nasza parafia organizuje 8. dniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętej do Ziemi Pana Jezusa i Maryi w przyszłym roku; od 19 do 26 września 2015. Koszt wyjazdu 3.190zł + 40 dolarów. Cena zawiera m.in. bilet lotniczy Warszawa-Tel Awiw-Warszawa, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7 noclegów), 2 posiłki dziennie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia. Będziemy zwiedzać m.in. Tyberiada, Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Nazaret, Jordan, Hajfa, Góra Karmel, Cezarea, Tel Awiw, Betlejem, Ein Karem, Yad Vashem, Jerozolima, a w niej: Góra Oliwna, Droga Krzyżowa –  Via Dolorosa, Kalwaria i Bazylika Grobu Pana Jezusa, Góra Syjon, Wieczernik, ściana Płaczu. Poza tym zwiedzimy Jerycho, Qumran, Morze Martwe. Zapisy do Ziemi Świętej do połowy grudnia br. Przy zapisie zaliczka 300zł. Jest już zapisanych 10 Osób.

11. Przy wyjściu z kościoła do nabycia prasa katolicka: Opiekun, a w nim m.in., nt. remontu kościoła w Niechmirowie, Gość Niedzielny, dla dzieci Mały Gość Niedzielny z dodatkowym lampionem na roraty.

PROŚBA do Darczyńców, którzy chcą pomóc w akcji "szlachetna paczka", Proszę wejść na stronę https://www.szlachetnapaczka.pl i zasięgnąć informacji komu i jakiej Rodzinie mogę pomóc z naszego regionu Złoczewskiego lub innych zakątków Polski.

Dziś przy wyjściu z kościoła możemy też wesprzeć Siostry Mniszki Kamedułki ze Złoczewa, które modlą się za nas, a które potrzebują bardzo naszej pomocy materialnej (utrzymanie, opał, remont klasztoru). W imieniu Matki Ksieni Sióstr Kamedułek oraz własnym, składam wielkie Bóg zapłać! za hojny dar serca.

Wszystkim Parafianom i Gościom My Kapłani Życzymy

dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ 19-26.09.2015

koszt: 3190 zł

Organizator: Parafia w Stolcu wraz z Biurem podróży Trade &Travel Company z Łodzi, www.konsorcjum.com.pl

Cena zawiera:

Bilet lotniczy Warszawa– Tel Awiw – Warszawa, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas

zwiedzania, zakwaterowanie (7 rozpoczętych noclegów) w pokojach dwu- i trzyosobowych, w hotelach klasy turystycznej

– zgodnie z programem wycieczki, 2 posiłki dziennie, udział w programie imprezy, bilety wstępów do zwiedzanych

obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw

nieszczęśliwych wypadków, bagażu.

Cena nie zawiera:

Wydatków własnych, posiłków niewymienionych w programach, obligatoryjnych napiwków dla kierowców 2 USD/dzień,

pilota lokalnego 3 USD/dzień (razem 40 USD). Dojazd autokarem ze Stolca do Warszawy na lotnisko i z powrotem z lotniska-Okęcie do Stolca.

Uwagi:

1. Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie

2. Każdego dnia istnieje możliwość uczestnictwa w Mszach Świętych

3. Zakwaterowanie w Tyberiadzie oraz w Betlejem w hotelach klasy turystycznej.

4. Wyżywienie to dwa posiłki w formie bufetu. Napoje do kolacji są dodatkowo płatne. Ostatniego dnia, zamiast śniadania kawa + ciastka.

5. Możliwość zakwaterowania w Jerozolimie zamiast Betlejem - dopłata 500 PLN

6. Cena za dziecko 2-12 z dwiema os. dorosłymi – 2990 PLN

7. Dopłata do pokoju 1 osobowego – 600 PLN

8. Możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 2,5% wartości imprezy

9. Kurs przyjęty do kalkulacji to 3,2. Ostateczne rozliczenie imprezy nastąpi na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.

10. Promocje nie łączą się ze sobą. Ilość miejsc w każdym wylocie ograniczona

11. Przy wylotach do Izraela paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu

12. Oferta została skalkulowana dla grupy minimum 20 osób

Dzień 1. WARSZAWA – TEL AWIW – TYBERIADA

Zbiórka na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Odprawa biletowo – paszportowa i bezpośredni lot do Tel Awiwu. Przylot na lotnisko Ben Guriona. Spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta. Przejazd do Tyberiady. Zakwaterowanie w hotelu w Tyberiadzie, kolacja, nocleg.

Dzień 2. TABGHA – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW - KAFARNAUM – GÓRA TABOR

Śniadanie w hotelu. Rozpoczęcie dnia wizytą w kościołach w okolicy Jeziora Galilejskiego. Przejazd na Górę Błogosławieństw, miejsca gdzie Jezus wygłosił

najsłynniejsze ze swoich kazań zawierające osiem błogosławieństw. Na zboczu wzgórza wznosi się ośmioboczne sanktuarium. Msza Święta. Przejazd do Tabghi, miejsca w którym Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb by nakarmić 5000 głodnych ludzi, którzy przyszli wysłuchać Jego nauk. Współczesny kościół Rozmnożenia zbudowano na miejscu bizantyjskiej świątyni, w której zachowała się kolorowa mozaika podłogowa. Obok gdzie zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz trzeci apostołom znajduje się kościół Prymatu św. Piotra. Następnie przejazd północnym brzegiem jeziora do Kafarnaum, miasta Jezusa, gdzie według Ewangelii wygłosił On więcej kazań i uczynił więcej cudów niż gdziekolwiek indziej. Tutaj znajdują się pozostałości po synagodze z II w. n.e. prawdopodobnie zbudowanej na ruinach tej, w której nauczał Jezus. W Kafaranum mieszkał apostoł Piotr, od którego imienia nazwano najbardziej znaną galilejską rybę. Rejs drewnianą łodzią po Jeziorze Galilejskim. Lśniące szmaragdowo jezioro jest jednym z najbardziej malowniczych w Izraelu.

Lustro wody znajduje się 210 m. poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Następnie wjazd taksówkami na Górę Tabor, miejsce Przemienienia Pana Jezusa. Wydarzenie to upamiętnia piękna franciszkańska Bazylika Przemienienia Pańskiego z kaplicami poświęconymi Mojżeszowi i Eliaszowi. Tuż obok stoi grecka cerkiew św. Eliasza. Powrót do hotelu w Tyberiadzie, kolacja, nocleg.

Dzień 3. KANA GALILEJSKA – NAZARET – WZGÓRZA GOLAN - YARDENIT

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu zamienienia wody w wino na weselu ubogiej rodziny. W miejscu tym wybudowano kościół Franciszkanów. W środku można zobaczyć stare stągwie, a także fragment średniowiecznej mozaiki posadzkowej. Msza Święta. Przejazd do Nazaretu. Zwiedzanie Bazyliki Zwiastowania, największej chrześcijańskiej świątyni na Bliskim Wschodzie. Wnętrze świątyni zdobi cykl malowideł o tematyce maryjnej. Można tu zobaczyć Matkę Boską o skośnych oczach, w turbanie i afrykańskim stroju w krzykliwych kolorach. W tym miejscu Archanioł Gabriel oznajmił Marii radosną wieść, że została wybrana przez Boga na matkę Jego syna. Przejście do kościoła św. Józefa, który został wzniesiony w miejscu dawnego domu cieśli Józefa, męża Marii. Przejazd na Wzgórza Golan wzdłuż granicy izraelsko – syryjskiej. Przejazd do Yardenitu – symbolicznego miejsca chrztu Jezusa. Odnowienie chrztu przez zanurzenie w wodach Jordanu ma przypominać ten, którego Jan Chrzciciel udzielił samemu Jezusowi.

Powrót do hotelu w Tyberiadzie, kolacja, nocleg.

Dzień 4. HAJFA – CEZAREA - TEL AWIW – BETLEJEM

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Wyjazd z Tyberiady, przejazd do Hajfy, trzeciego co do wielkości miasta Izraela, malowniczo położonego nad Morzem

Śródziemnym, na stokach Góry Karmel. Zobaczymy m.in. Ogrody Bahaitów. W przepięknych Perskich Ogrodach wznosi się jedna z największych atrakcji Hajfy, przykryte złotą kopułą mauzoleum twórcy bahaizmu. Na Górze Karmel zobaczymy także kościół Stella Maris, zbudowany nad grotą wiązaną w żydowskiej i chrześcijańskiej tradycji z prorokiem Eliaszem i jego uczniem. W kopule przedstawiono wydarzenia z ich życia, a w niewielkim muzeum zebrano lokalne znaleziska archeologiczne. Sprzed kościoła rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeże. Msza Święta. Przejazd nadbrzeżną równiną do Cezarei. Cezarea jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Izraelu. Krótki postój pod akweduktem. Następnie przejazd do Tel Awiwu. Krótkie zwiedzanie starej części miasta, Jafy. Według Starego Testamentu założył ją po biblijnym potopie jeden z synów Noego, Jafet. Przejście uliczkami starego miasta, Ścieżką Horoskopu. Przejazd do Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

Dzień 5. BETLEJEM – EIN KAREM– YAD VASHEM

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Betlejem. Nad miastem góruje Bazylika Narodzenia Pańskiego wybudowana ponad Grotą Narodzenia. Srebrną gwiazdą oznaczono miejsce przyjścia na świat Jezusa. Do Groty Narodzenia przylega Grota Żłóbka gdzie pasterze oddali hołd małemu Jezusowi. Bazylika Narodzenia przy Placu Żłóbka, na przestrzeni wieków, wielokrotnie zmieniała przynależność w ramach wyznania chrześcijańskiego. Pierwotna budowla powstała w pierwszej połowie IV w. jako fundacja św. Heleny, matki Konstantyna Wielkiego. Bazylika Narodzenia Pańskiego jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich, w której odprawiane są nabożeństwa. Do bazyliki przylegają klasztory i kościoły ormiańskie, grecko prawosławne i katolickie, a wśród nich m.in. kościół św. Katarzyny. W odległości 300 m od bazyliki znajduje się Grota Mleczna. Tradycja mówi, że Maria podczas ucieczki do Egiptu w tym miejscu karmiła Jezusa. W trakcie karmienia krople mleka upadły na skałę zmieniając na mlecznobiały kolor. Następnie przejazd na Pole Pasterzy. Kościół z figurą anioła ma kształt namiotu, jego kopuła widziana od wewnątrz przypomina palmę, a wspaniałe freski ilustrują dzieje Świętej Rodziny. Obok kościoła zobaczyć można groty, w których według tradycji mieszkali pasterze ze swoimi stadami. Wizyta w Ein Karem, niewielkiej biblijnej miejscowości na zachód od Jerozolimy. Zobaczymy franciszkański kościół Nawiedzenia, zbudowany w miejscu gdzie wedle tradycji Maria odwiedził św. Elżbietę, matkę Jana Chrzciciela. Nad grotą, tradycyjnie uważaną za miejsce w którym urodził się Jan Chrzciciel, wznosi się dziś kościół św. Jana. Msza Święta. Przejazd do Yad Vashem, Muzeum Historii Holocaustu, niezwykłego pomnika, którym uczczono pamięć sześciu milionów zamordowanych Żydów. Wykorzystano do tego najnowsze techniki multimedialne. Yad Vashem zajmuje się nadawaniem tytułów „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” osobom, które podczas wojny ratowały Żydów od zagłady. Wśród 20 tys. Sprawiedliwych jest aż 6 tys. Polaków. Do niedawna każdy z uhonorowanych miał przy muzeum zasadzone drzewko, teraz otrzymują imienne tabliczki. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg

Dzień 6. JEROZOLIMA

Śniadanie w hotelu. Wizyta na Górze Oliwnej, skąd roztacza się niesamowita panorama Starego Miasta. Zwiedzanie kościoła Pater Noster, gdzie Jezus nauczał

modlitwy Ojcze Nasz, której tekst w prawie 60 językach umieszczono na ścianach. Polska jest jedynym krajem, który posiada dwie tablice, tj. po polsku i po kaszubsku. Następnie przejście do kościoła klasztornego Dominus Flevit, w tym miejscu Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy. Msza Święta. Zobaczymy także Cmentarz Żydowski na zachodnim zboczu Góry Oliwnej. Tradycja żydowska mówi, że właśnie tutaj rozpocznie się zmartwychwstanie ludzi w dniu Sądu Ostatecznego, a Mesjasz wprowadzi zmartwychwstałych prze pobliską Złotą Bramę na Wzgórze Świątynne. U stóp Góry Oliwnej znajduje się Bazylika Agonii (zwana także kościołem Wszystkich Narodów). Na fasadzie świątyni lśni złota mozaika przedstawiająca Jezusa cierpiącego za grzechy świata. Dwanaście kopuł tego zbudowanego w stylu bizantyjskim kościoła symbolizuje 12 narodów, które sfinansowały jego budowę. Tuż obok świątyni rozciąga się Ogród Oliwny – Getsemani, w którym Jezus został zdradzony. Rosnące to drzewa oliwne mają ok. 2000 lat. Według legendy wyrosną ponownie w dniu Sądu Ostatecznego.

Wejście brama Lwów na obszar Starego Miasta. „Via Dolorosa” to ciąg wąskich uliczek i umieszczonych przy nich XIV stacji Męki Pańskiej. Stacje od I do IX

usytuowane są w budynkach przylegających do ulic a od X do XIV w Bazylice Grobu Pańskiego. Od Twierdzy Antonia (tu Jezus usłyszał wyrok) do Grobu

Pańskiego prowadzi ok. 1450 kroków (ok. 1200 m.).Bazylika jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Jest wspólną własnością kilku wyznań chrześcijańskich, z których każda ma własne kaplice i ołtarze, i odprawia nabożeństwa w swoim obrządku. Najważniejsze miejsca w niej to zabudowany pagórek, na którym wedle tradycji ukrzyżowano Jezusa (po hebrajsku zwany Golgota, po łacinie Kalwaria) oraz Jego grobowiec. Przejście na Górę Syjon. Zobaczymy kościół Zaśnięcia NMP, okazałą benedyktyńską budowlę wzniesioną w miejscu, gdzie wedle tradycji Maria zapadła w wieczny sen. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na mozaiki podłogowe oraz kryptę. Na wschodnim zboczu Góry Syjon stoi kościół św. Piotra „In Galicantu”, czyli „w miejscu gdzie piał kogut”, a apostoł Piotr trzy razy zaparł się Jezusa. Następnie udamy się do Wieczernika, najważniejszego dla chrześcijan miejsca na Górze Syjon, miejsca ostatniej wieczerzy.

Oryginalna budowla nie przetrwała do czasów współczesnych. Ta, którą oglądamy, została wybudowana w XIV w. na zlecenie franciszkanów. To tutaj miały miejsce najbardziej doniosłe wydarzenia: ustanowienie Eucharystii, pojawienie się zmartwychwstałego Jezusa, zesłanie Ducha Świętego. Jest to również teren najstarszej w Jerozolimie gminy chrześcijańskiej. Przejazd pod Ścianę Płaczu, zwaną także Murem Zachodnim, najważniejszego miejsca dla wszystkich Żydów. Są to pozostałości drugiej świątyni wybudowanej przez Heroda Wielkiego. Obszar pod Ścianą służy jako olbrzymia synagoga pod gołym niebem. Jest on podzielony na dwie części: dla mężczyzn po lewo, dla kobiet po prawo. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

Dzień 7. JERYCHO – QUMRAN – MORZE MARTWE

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Jerycho, uchodzącego za najstarsze miasto na świecie. Wznosi się tu Góra Kuszenia, na której według Biblii, Jezus był kuszony przez szatana. Msza Święta. Przejazd do Qumran, z drogi zobaczymy groty, w których odnaleziono słynne zwoje znad Morza Martwego napisane przez Esseńczyków. Przejazd nam Morze Martwe, najniżej położone miejsca na świecie. Czas wolny na kąpiele błotne. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

Dzień 8. TEL AWIW – WARSZAWA

Wczesne wykwaterowanie z hotelu (kawa+ciasto). Transfer na lotnisko Ben Guriona. Odprawa biletowo – paszportowa, wylot. Zakończenie imprezy.

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 16 LISTOPADA 2014.

1. Przeżywamy dziś 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że zbliżamy się ku końcowi roku liturgicznego, którego hasłem są słowa: "Wierzę w Syna Bożego". Zarówno ten fakt, jak    i listopadowa aura mogą sprzyjać refleksji nad tym, na co jest ukierunkowane nasze życie. Do czego dążymy? Co jest dla nas najważniejsze? Odpowiedzi na te pytania możemy szukać przede wszystkim w sobie, ale też może nam w tym pomóc katolicka prasa czy dobra literatura religijna, ukazująca to, co rzeczywiście jest ważne i wartościowe w życiu. Zachęcamy zatem do nabywania czasopism religijnych również przy wyjściu z kościoła.

2. Dzieci klas III, które przygotowują się do I Komunii Św. w przyszłą niedzielę 23 listopada 2014., na Mszy Św. o godz.1200 otrzymają poświęcone KSIĄŻECZKI do Nabożeństwa, jako pomoc w rozwijaniu życia modlitewnego. Serdecznie zapraszam Dzieci wraz ze swoimi Rodzicami.

3. W piątek, 21 listopada 2014., w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Wspomnienie to ma podstawę w przekonaniu ludzi wierzących, które sięga bardzo daleko wstecz, do początków chrześcijaństwa. Obecnie ma ono nam przede wszystkim ukazywać znaczenia ofiarowania swojego życia Bogu, całkowitego zdania się na Niego. Wspomnienie to jest też okazją do szczególnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.

4. Natomiast w sobotę 22 listopada 2014., w liturgiczne wspomnienie Św. Cecylii (+ III wiek), dziewicy i męczennicy, Patronki muzyki kościelnej, modlić się będziemy za naszych Panów Organistów; Pana Leszka i Pana Andrzeja  oraz nasze Chórzystki i Chórzystów, by Św. Cecylia obdarzała potrzebnymi łaskami.

5. Za tydzień, w niedziele, 23 listopada 2014., będziemy przeżywać uroczystość Chrystusa Króla. Tradycyjnie jest to święto Akcji Katolickiej. W tym dniu po Mszy Św. odbędzie się , tradycyjnie już od wielu kilku lat, zbiórka ofiar na pomoc Siostrom Mniszkom Kamedułkom ze Złoczewa, które nieustannie modlą się za nas oraz remontują swój niezwykły klasztor.

6. Rozpoczął się remont naszej świątyni filialnej w Niechmirowie. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na generalny remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 3 Rodziny na sumę 300 zł. Bóg zapłać!

Dziękuję także za ofiary składane na Prześladowanych Chrześcijan w SYRII. Na ich pomoc przekazaliśmy kwotę 1.550zł.

Natomiast za śmieci cmentarne zapłacono za październik kwotę 1.512 zł oraz kwotę 485 zł za kabiny Toi Toi, które były ustawione przy cmentarzu z racji święta Wszystkich Świętych.

Koszt odnowionej kaplicy cmentarnej wyniósł prawie 2 tys. zł. (1.980 zł).

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun i Gość Niedzielny.

8. Dzisiaj w niedzielę 16 XI 2014., w Parafii Trzcinica po Mszy Św. o godz.1200 dokonam poświęcenia epitafium ku czci mojego Proboszcza: śp.+ Ks. Kan. Floriana Skubiszaka (1947 - 2014), który m.in. ufundował witraż Św. Wojciecha do naszej świątyni Stoleckiej.

9. Ogłoszenie o zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Pomoc Kościołom w Potrzebie www.pkwp.org jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego, które pomaga wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarom wojen, prześladowań i kataklizmów.

Aby budować kolejne studnie, szkoły szpitale prowadzimy w porozumieniu z Księżmi biskupami w diecezjach całego kraju akcję ZBIERANIA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO i ELEKTRYCZNEGO. Przy organizacji zbiórek Kościół w Potrzebie współpracuje z firmą Green Office Ecologic Sp. z o.o., która posiada wszelkie niezbędne i wymagane prawem zezwolenia. Zbiórka zużytego sprzętu będzie miała miejsce w naszej parafii w piątek 28 listopada 2014., do godz.1230. Zużyty sprzęt składamy na placu przykościelnym. Proszę, aby informacje o tej akcji przekazać sąsiadom i znajomym. Oddając w ustalonym miejscu i czasie zużyty sprzęt elektryczny, czy elektroniczny pozbędziemy się kłopotu związanego z jego utylizacją, a zarazem dołożymy swoją cegiełkę do wielkiej akcji niesienia pomocy ludziom będącym w potrzebie na całym świecie. Ta zbiórka to też wyjątkowa okazja, aby szkoły, urzędy, gminy, firmy, przedsiębiorstwa i instytucje mogły się pozbyć zużytego sprzętu otrzymując Kartę Przekazania Odpadu. Dzięki zepsutym i niepotrzebnym pralkom, odkurzaczom, telewizorom, kuchenkom itp., przekazanym nam, wspólnie możemy nieść pomoc na terenach misyjnych. Dzięki tej pomocy ktoś na końcu świata będzie miał możliwość nauki czy dostęp do pitnej wody.

Za pomoc i zebrany zużyty sprzęt dziękuję w imieniu Dyrektora Polskiej Sekcji PKWP.

10. Moi Kochani! Nasza parafia organizuje 8. dniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętej do Ziemi Pana Jezusa i Maryi w przyszłym roku; od 19 do 26 września 2015. Koszt wyjazdu 3.190zł. Cena zawiera m.in. bilet lotniczy Warszawa-Tel Awiw-Warszawa, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7noclegów), 2 posiłki dziennie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia. Będziemy zwiedzać m.in. Tyberiada, Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Nazaret, Jordan, Hajfa, Góra Karmel, Cezarea, Tel Awiw, Betlejem, Ein Karem, Yad Vashem, Jerozolima, a w niej: Góra Oliwna, Droga Krzyżowa –  Via Dolorosa, Kalwaria i Bazylika Grobu Pana Jezusa, Góra Syjon, Wieczernik, ściana Płaczu. Poza tym zwiedzimy Jerycho, Qumran, Morze Martwe. Zapisy do Ziemi Świętej do końca listopada. Przy zapisie zaliczka 300 zł. Jest już zapisanych 5 Osób.

Wszystkim Parafianom i Gościom My Kapłani Życzymy

smacznego Obiadu Niedzielnego i Dobrego Tygodnia:

 

oraz Uczestniczenia dziś w Wyborach Samorządowych! 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA – 9 LISTOPADA 2014.,

ŚWIĘTO ROCZNICY POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ.

DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM.

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia bazyliki Chrystusa Odkupiciela na Lateranie, która jest nazywana „matką i głową wszystkich kościołów”. Bardziej jest ona znana jako bazylika św. Jana na Lateranie, gdyż kościół ten posiada aż trzy tytuły: Chrystusa Odkupiciela, św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Właśnie ta bazylika, a nie bazylika św. Piotra jest katedrą papieża i Rzymu. Do roku 1308 Lateran był rezydencją papieży. Jako katedra papieża, jest parafią dla nas wszystkich, dlatego jako cały Kościół obchodzimy dziś owo święto.

2. Dziś w II Niedzielę listopada w Polsce przeżywamy VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który jest okazja do podjęcia codziennej modlitwy do Boga o pokój na świecie i o przestrzeganie wolności religijnej. Zachęcamy do włączenia się w akcję Ocalmy Chrześcijan w Syrii. Syria, jak i cały Bliski Wschód, to tereny, na których chrześcijaństwo jest obecne od samego początku. Dziś, niestety, istnieje poważna obawa o przyszłość chrześcijan na tych ziemiach. Wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,00 zł. + VAT 2,46 zł), wspierasz potrzebujących chrześcijan w Syrii. SMS-y można wysyłać w okresie od 1.11 do 31.12 br. Po Mszy Św. możemy także wesprzeć naszych Braci i Siostry chrześcijan w Syrii, przez dobrowolny dar serca, za który składam Bóg zapłać!

Wszystkie akcje pomocy Kościołowi Prześladowanemu możemy śledzić na stronie internetowej; www.pkwp.org

3. We wtorek, 11 listopada 2014., w naszej ojczyźnie będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Jak zapewne pamiętamy, zostało ono ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Przywrócono je w 1989 roku po przemianach ustrojowych naszej ojczyzny. Jest to niewątpliwie ważna data, dlatego pamiętajmy, aby w tym dniu jako osoby wierzące uczestniczyć również we Mszy św., by modlić się o rozwój i pomyślność naszego kraju. Msze Św. w tym dniu, jak w niedzielę w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030.

Tego dnia przypada dzień Odpustu ku czci Św. Marcina, biskupa Tours Parafii Godynice, suma odpustowa o godz.1200. Tego też dnia dzień swojego Patrona przeżywać będzie nasz Pan Kościelny Marcin Krzemianowski, któremu życzymy obfitości łask za przyczyną św. Marcina.

4. Moi Kochani Parafianie! Pragnę Was poinformować, że w środę 29 października 2014 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi w obecności Pani Wicemarszałek Doroty Ryl, i Pani Dyrektor departamentu Rozwój Obszarów Wiejskich Pani Marii Kaczorowskiej, podpisałem umowę o przyznanie pomocy finansowej przy generalnym remoncie kaplicy dworskiej w Niechmirowie. Projekt ten współfinansowany jest z funduszy unijnych, w ramach programu: „Rozwój Obszarów Wiejskich”. Nasza parafia otrzymała najwyższą dotację w całym Województwie Łódzkim, która wynosi prawie 500 tys. zł., a cały zakres robót budowlanych i konserwatorskich wynosi 665 tys. zł. W tym miejscu dziękuję Panu Bogu oraz Św. Józefowi – Opiekunowi Zbawiciela oraz wielu życzliwym ludziom, poprzez których projekt ten będzie realizowany. Wśród nich jest m.in., Pan poseł RP Cezary Tomczak, Pani Wicemarszałek Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi Pani Dorota Ryl, Wójt Gminy Burzenin Pan Jarosław Janiak, Pan Przewodniczący Rady Gminy Złoczew Pan Andrzej Aleksandrowicz.

Dziękuję Pani Monika Chudzia, która pisze projekty, doskonale znając przepisy unijne. Wszystkim składam dziś wielkie Bóg zapłać!

Prace przy remoncie kościoła w Niechmirowie rozpoczęły się od 7 listopada 2014., zgodnie z przepisami budowlanymi. Prace prowadzone są pod Nadzorem Budowlanym i Konserwatorskim. Prace generalnego remontu, wykonywać będzie, po wcześniejszym rozeznaniu rynku i przedstawieniu ofert przez trzy niezależne firmy budowlane, wykonywać będzie firma budowlana Pana Tadeusza Pędziwiatra z Przedłęcza, Gmina Brąszewice.

Prace te zakończone będą do 31 maja 2015. Módlmy się do Św. Józefa o szczęśliwy przebieg prac remontowych oraz o życzliwych i Ofiarnych Parafian - Ofiarodawców i życzliwych Sponsorów.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym czasie dodatkową ofiarę złożyło 8 Rodzin na sumę 1.450zł. Bóg zapłać! Natomiast w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu zebrano na remont kościoła w Niechmirowie kwotę 1.303zł 06gr. Bóg zapłać!

6. W minioną środę 5 XI 2014., odbył się pogrzeb śp. + Lucjan ŻELEŹNY, lat 73, mieszkał w Dąbrowie Miętkiej. Natomiast wczoraj, w sobotę 8 XI 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Feliks DĄBROWSKI, lat 85, mieszkał w Stolec - Pogony. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

7. W przyszłą niedzielę 16 listopada 2014., odbędą się wybory samorządowe, dlatego zwracam się z prośbą, w imieniu Członków Komisji Wyborczych, abyśmy idąc na Wybory zabrali ze sobą (koniecznie) dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

8.Przed kościołem do nabycia prasa katolicka, m.in. nowy nr OPIEKUN i tygodnik Gość Niedzielny. W dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Syrii możemy dziś, przy wyjściu z kościoła, złożyć dar serca na pomoc naszym Siostrom i Braciom Chrześcijanom prześladowanym w Syrii. Bóg zapłać! za dar serca!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

oraz nie zapomnijmy o wywieszeniu naszej flagi - biało-czerwonej na Święto Niepodległości!


 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA – 2 LISTOPADA 2014.,

WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH - DZIEŃ ZADUSZNY.

1. Mimo że przypada dziś niedziela, w liturgii celebrujemy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Teksty liturgiczne tego dnia wskazują na zmartwychwstanie, którego oczekujemy, a jest ono przecież centralnym punktem przeżywania każdej niedzieli. Modlimy się zatem dziś za tych wszystkich wierzących, którzy jeszcze oczekują wybawienia, a przebywają w Czyśćcu. I choć są pewni otrzymanego zbawienia, to jednak potrzebują naszej modlitwy, aby mogli odpokutować kary zaciągnięte z powodu popełnionych grzechów. Dziś, po każdej Mszy Św. nabożeństwo z Wypominkami za Zmarłych.

2. Odpust zupełny możemy uzyskać aż do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza i spełnienie pozostałych warunków, którymi są: stan łaski uświęcającej (nie jest konieczne, abyśmy skorzystali z sakramentu pokuty tego dnia, ważnej jest jednak, abyśmy pozostawali w stanie łaski uświęcającej, tzn. bez grzechu ciężkiego, który ten stan łaski niszczy), zupełne oderwanie się od grzechu nawet lekkiego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Codziennie modlimy się też za Zmarłych w naszym kościele w WYPOMINKACH po Mszy Św. o godz.1700. Można jeszcze zamawiać wypominki jednorazowe i całoroczne.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca.

Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej:

- Wielgie w czwartek 6.11.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 7.11.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 7.11.2014., od godz.1630 i Msza Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

4. Wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej, Członków i sympatyków Koła Żywego RÓZAŃCA, zapraszam na kolejne nasze spotkanie w najbliższą sobotę 8 listopada 2014., na Mszę Św. na godz.900. Róże Różańcowe są to 20-osobowe grupy, których członkowie odmawiają codziennie jedną dziesiątkę różańca i w ten sposób codziennie jest odmawiany cały różaniec przez te osoby. Raz w miesiącu następuje zmiana odmawianej tajemnicy. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się w to dzieło włączyć, zachęcam do udziału w spotkaniu w najbliższą sobotę 8.11.2014., po Mszy Św. o godz.900.

5. W przyszłą niedzielę 9 XI 2014., przeżywać będziemy VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku pochylimy się nad Kościołem w Syrii (zob. www.pkwp.org ). Po Mszy Św. będziemy mogli wesprzeć materialnie chrześcijan prześladowanych w Syrii. Hasło; OCALMY CHRZEŚCIJAN w SYRII.

6. Moi Kochani! Nasza parafia organizuje 8. dniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętejdo Ziemi Pana Jezusa i Maryi w przyszłym roku; od 19 do 26 września 2015. Koszt wyjazdu 3.190zł. Cena zawiera m.in. bilet lotniczy Warszawa-Tel Awiw-Warszawa, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7noclegów), 2 posiłki dziennie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia. Będziemy zwiedzać m.in. Tyberiada, Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Nazaret, Jordan, Hajfa, Góra Karmel, Cezarea, Tel Awiw, Betlejem, Ein Karem, Yad Vashem, Jerozolima, a w niej: Góra Oliwna, Droga Krzyżowa – Via Dolorosa, Kalwaria i Bazylika Grobu Pana Jezusa, Góra Syjon, Wieczernik, ściana

Płaczu. Poza tym zwiedzimy Jerycho, Qumran, Morze Martwe. Zapisy do Ziemi Świętej od dziś do końca listopada. Przy zapisie zaliczka 300zł. są już chętne 4 Osoby. Szczegóły na stronie internetowej.

7. Dziś przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

oraz szczęśliwych powrotów z Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 PAŹDZIERNIKA 2014.

ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO.

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia naszego kościoła, czyli dnia, w którym ten budynek został przeznaczony wyłącznie do kultu Bożego. To święto naszej wspólnoty, która gromadzi się w tej świątyni. To jej obrazem jest nasz kościół parafialny. W języku polskim mamy jedno słowo na określenie budynku, w którym gromadzi się wspólnota, jak i na określenie samej tej wspólnoty, którą tworzą osoby gromadzące się w tej świątyni. Jest to Kościół. Obrzęd poświęcenia ołtarza i kościoła tak określa tę wspólną zależność:„Jako widzialna budowla, dom ten jest szczególnym znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i obrazem Kościoła przebywającego w niebie”. Zechciejmy zatem dziękować Bogu za dar zarówno miejsca, gdzie możemy się gromadzić, jak też przede wszystkim za to, że możemy być częścią Jego rodziny, przynależeć do Mistycznego Ciała Chrystusa.

2. Przed nami pierwsze dni listopada i związane z nimi uroczystość Wszystkich Świętych, którą będziemy przeżywali 1 listopada, w najbliższą sobotę, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, które w tym roku wypada w niedzielę. Pamiętajmy o uporządkowaniu grobów naszych bliskich, a także innych, które widzimy, że są zaniedbane lub opuszczone. Dbanie o miejsce spoczynku naszych zmarłych jest jedynym z uczynków miłosierdzia, gdyż – jak wierzymy – w zmartwychwstaniu będzie uczestniczyć nie tylko nasza dusza, lecz również ciało. Słowa te wypowiadamy za każdym razem, gdy odmawiamy wyznanie wiary. Mówimy wtedy: „wierzę… w ciała zmartwychwstanie”. Niech więc troska o groby naszych bliskich będzie wyrazem właśnie tej wiary.

3. W najbliższą sobotę, 1 listopada 2014., Msza św. w naszym kościele będzie sprawowana o godz.900 oraz na Cmentarzu Msza Św. o godz.1100. Po niej odbędzie się Procesja z Wypominkami za ZMARŁYCH.

Zaś w niedzielę, 2 listopada, Msze Św. jak w niedzielę; w Stolcu o godz.900 i 1200 w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400. Po każdej Mszy Św. Nabożeństwo z Wypominkami za ZMARŁYCH.

4. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych. Wypominki, czyli prośbę o modlitwę za wymienionych zmarłych, można zamawiać w kancelarii parafialnej.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyło 7 Rodzin na sumę 1.050zł. Bóg zapłać!

Pragnę Was też poinformować, że w miniony poniedziałek w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, za ostatnie 3 miesiące, zapłaciłem za naszą Parafię 10 tys. zł. podatku, czyli różnych opłat „kurialnych”.

6. Jak mnie poinformowała Pani Vice Marszałek Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Pani Dorota RYL; w tym tygodniu, w środę 29.10.2014., w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, podpiszę umowę w sprawie dofinansowania generalnego remontu kaplicy w Niechmirowie z programu „Rozwój obszarów wiejskich”. Koszt remontu wyniesie 665 tys. zł., z czego jako Parafia, musimy mieć wkład własny 165 tys. zł. Dlatego m.in., w uroczystość Wszystkich Świętych, na Cmentarzu będzie trwała zbiórka ofiar na przeprowadzenie remontu kościoła w Niechmirowie. zobacz: http://www.lodzkie.pl/prow/lista-rankingowa-operacji-złożonych-w-ramach-iv-naboru-wniosków-w-ramach-działania-odnowa-i-rozwój-wsi-objętego-prow-na-lata-2007-2013-zatwierdzona

7. W piątek 23 X 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Janina JANIAK, lat 72, mieszkała w Bieścu. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

8. Moi Kochani! Nasza parafia organizuje 8. dniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętejdo Ziemi Pana Jezusa i Maryi w przyszłym roku; od 19 do 26 września 2015. Koszt wyjazdu 3.190zł. Cena zawiera m.in. bilet lotniczy Warszawa-Tel Awiw-Warszawa, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7noclegów), 2 posiłki dziennie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia. Będziemy zwiedzać m.in. Tyberiada, Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Nazaret, Jordan, Hajfa, Góra Karmel, Cezarea, Tel Awiw, Betlejem, Ein Karem, Yad Vashem, Jerozolima, a w niej: Góra Oliwna, Droga Krzyżowa –  Via Dolorosa, Kalwaria i Bazylika Grobu Pana Jezusa, Góra Syjon, Wieczernik, ściana Płaczu. Poza tym zwiedzimy Jerycho, Qumran, Morze Martwe. Zapisy do Ziemi Świętej od dziś do końca listopada. Przy zapisie zaliczka 300zł. Szczegóły na stronie internetowej.

9. Przed kościołem jest do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, Gość Niedzielny i dla dzieci Mały Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia

z Uroczystością Wszystkich Świętych!

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 19 PAŹDZIERNIKA 2014.

1. Dzisiaj w niedzielę, 19 października, obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Misyjny, któremu będzie towarzyszyć hasło: Z Ewangelią wśród narodów. Papież Franciszek na Niedzielę Misyjną 2014 w swoim orędziu powiedział m.in.,: „że ciągle jest tak wielu ludzi, którzy nie znają Chrystusa i dlatego dzieło misyjne jest nadal aktualne. Ten Światowy Dzień Misyjny – to wielkie święto misji. Jest to szczególny moment, w którym wierni z różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwy i konkretne gesty solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych”. Papież nazywa ten dzień „świętem łaski i radości”. Papież Franciszek wyjaśnia, że to „Duch Święty daje mądrość i męstwo tym, którzy otwierają się na Jego działanie. Natomiast świadomość, że Chrystus wspiera dzieło misyjne i towarzyszy misjonarzom, wypełnia serca głoszących Dobrą Nowinę radością”. „Niedziela Misyjna jest okazją do dzielenia się z biedniejszym ode mnie, nie nadmiarem czy tym, co mi zbywa, lecz tym, co mam, czego też potrzebuję.” Niedziela Misyjna jest to taki dzień w roku, kiedy każdy z nas może pomóc misyjnym parafiom we wszystkich częściach świata, niosąc Chrystusową Ewangelię nadziei i miłości. zobacz: http://www.missio.org.pl/

2. Cieszymy się, że z naszej Parafii na Misjach pracuje od roku S. Letancja Cała – Nazaretanka w Kazachstanie, w Kellerowce oraz Ks. Mikołaj Skórecki w Niemczech, w Moguncji. Zatem w naszych modlitwach w tym tygodniu w sposób szczególny pamiętajmy o naszych Misjonarzach i innych Misjonarzach duchownych i świeckich, którzy, zostawiwszy swoje domy i swoich bliskich, udali się do dalszych i bliższych krajów, by dawać świadectwo o miłości Chrystusa do każdego człowieka. W miniony piątek 17 października 2014., minęło 25 lat, jak Siostra Letancja Cała wstąpiła do zakonu Sióstr Nazaretanek. Tego dnia telefonicznie rozmawiałem z Siostrą Jubilatką, przekazując życzenia od naszej parafii. W Kellerowce trzy Siostry, które prowadzą tam przedszkole, już mają zimę. W Kellerowie jest 10 cm śniegu, wszystkie drzewa i krzewy oszklone są lodem, jest mróz -1 do -8C, wieje silny wiatr od stepu. Siostry remontują swój dom, dlatego śpią w innym budynku, na strychu, gdzie mają „towarzystwo” myszy i kotów. Po Mszy Św. możemy wesprzeć Siostry Misjonarki materialnie, składając dar serca.

3. Trwa miesiąc październik, a co się z tym wiąże, w naszym kościele są odprawiane nabożeństwa październikowe, podczas których wspólnie odmawiamy i rozważamy tajemnice różańcowe. Ta prosta modlitwa jest bardzo głęboka w swej wymowie i może nam pomóc w rozwiązaniu wielu trudnych sytuacji, w zrozumieniu przeżywanych problemów i pokonaniu napotykanych trudności w życiu rodzinnym, szkolnym czy zawodowym. Serdecznie zachęcamy do udziału w tych nabożeństwach codziennie o godz.1700. Niech nikogo nie zabraknie na modlitwie za wstawiennictwem naszej najlepszej Matki. Zapraszamy również tych, którzy do tej pory jeszcze nigdy w tym nabożeństwie nie uczestniczyli. Nie wstydźmy się tego, lecz miejmy odwagę przyjść po raz pierwszy.

4. Dzisiaj mija 30 rocznica uprowadzenia i zamordowania Kapłana Męczennika błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Trwa badanie kolejnego cudu za wstawiennictwem Bł. Ks. Jerzego, który zostanie wkrótce ogłoszonym świętym. Natomiast Papież Franciszek, na zakończenie Synodu Biskupów, który obradował na temat Rodziny, ogłosił dzisiaj błogosławionym Papieża Pawła VI (26 IX 1897 – 6 VIII 1978). zobacz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_VI

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont złożyło 5 Rodzin na sumę 900zł. Bóg zapłać!

6. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ROBERT JACEK HALAMUS, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

DOROTA DOMINIKA HALAMUS z domu SZMACIŃSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Łeszczyn ZAPOWIEDŹ III.

7. W kancelarii parafialnej można zamawiać wypominki za Zmarłych (roczne i jednorazowe) oraz można już rezerwować Msze Św. na Nowy Rok 2015.

8. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Kalendarz Diecezjalny na rok 2015. Możemy też złożyć dar serca jako nasza pomoc Misjonarzom na Misjach, szczególnie Polskim Siostrom Nazaretankom z Kellerowki w Kazachstanie. Bóg zapłać! za dar serca!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia Różańcowego!

Zostań Wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI!

Co roku do projektu zgłaszają się osoby zainspirowane ideą mądrej pomocy – bohaterowie zmiany społecznej. Tworząc zespół SuperW, łączą biednych i bogatych. Dla 70% wolontariuszy udział w Paczce był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.

Tylko w 2013 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 17 684 rodzin żyjących w niezawinionej biedzie, a łączna liczba zaangażowanych w projekt – wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie – sięga prawie 700 tys.

SZLACHETNA PACZKA 2014 otwiera rekrutację wolontariuszy.

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Aplikuj jeśli:

- masz w sobie chęć realnej pomocy i kochasz ludzi

- lubisz pracę na wysokich obrotach i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych

- masz powołanie do służby innym ludziom

- jesteś samodzielny i wytrwały w dążeniu do celu

- chcesz działać w zespole ludzi z pasją

- chcesz być częścią prestiżowej drużyny SuperW

- masz ukończone 18 lat

Zadania wolontariusza:

- spotkania z rodzinami w trudnej sytuacji materialnej i dobór tych, dla których pomoc może być realną szansą na poprawę sytuacji,

- współpraca z darczyńcami przygotowującymi paczki

- działanie w drużynie wolontariuszy w celu poszukiwania darczyńców, organizacji magazynu, transportu paczek

Co możesz zyskać:

- radość niesienia pomocy

- realną zmianę miejsca, w którym mieszkasz

- udział w szkoleniach

- rozwój cenionych na rynku pracy kompetencji m.in. komunikacji, organizacji własnego czasu

- szansę sprawdzenia się w działaniu

nową paczkę przyjaciół i znajomych.

Gotowy do służby? Zgłoś się na www.superw.pl lub do kancelarii Parafialnej w Stolcu.
 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 12 PAŹDZIERNIKA 2014.

1. Dziś przypada 28. niedziela w ciągu roku, która jest zarazem XIV Dniem Papieskim obchodzonym w naszej ojczyźnie. W tym roku dziękujemy Bogu za dar kanonizacji Jana Pawła II pod hasłem : „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”. Dni Papieskie są obchodzone w Polsce od 2001 roku jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada zawsze w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

2. W ramach obchodów Dnia Papieskiego odbywa się również zbiórka funduszy na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin. Każdy kto chciałby to dzieło wesprzeć, może złożyć swoją ofiarę do puszek przy wyjściu z kościoła. Zachęcamy serdecznie do włączenia się w to wspaniałe dzieło, którego celem jest praktyczne wprowadzanie w życie nauczania naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II.

3. Trwa miesiąc październik. W naszej ojczyźnie tradycyjnie miesiąc ten jest poświęcony modlitwie różańcowej. Nie zaniedbujmy tego nabożeństwa, przez które możemy wyprosić wiele łask zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich. Matka Boża w swoich objawieniach wielokrotnie ponawiała wezwanie do odmawiania tej modlitwy w celu uproszenia Bożego Miłosierdzia dla świata. W naszych kościele nabożeństwa różańcowe są odprawiane codziennie o godz1700, a dzisiaj po sumie o g.1200.

4. Jutro, w poniedziałek 13 października modlitwą obejmijmy naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka, który będzie miał dzień swojego Patrona Św. Edwarda. Natomiast w sobotę 18 października pamiętajmy w modlitwie m.in. o nowym Biskupie pomocniczym – Biskupie Łukaszu, którego Patronem jest Św. Łukasz, ewangelista!

5. We wtorek, 14 października, naszą pamięcią obejmujemy Nauczycieli i Wychowawców oraz wszystkich Pracowników Oświaty, którzy obchodzą swoje doroczne święto– Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich życzliwością i płynącą z serca gorącą modlitwą. Zapraszam na Mszę Świętą o godz.17.00 w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i wszystkich pracowników oświaty z naszej Parafii.

6. A w nadchodzącą sobotę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto świętego Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień modlitw za Pracowników służby zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.

7. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła w Niechmirowie, w Ostatnim tygodniu dodatkową ofiarę na remont złożyły 3 Rodziny na sumę 450zł. Bóg zapłać! W tym tygodniu Urząd Marszałkowski w Łodzi ogłosi listę rankingową wszystkich wniosków z Województwa Łódzkiego, które zabiegają o wsparcie finansowe z programu unijnego „Rozwój Obszarów Wiejskich”.

8. Moi Kochani! Pragę poinformować, że Caritas przeprowadza w tym miesiącu zbiórkę zużytego obuwia (damskiego, męskiego, dziecięcego). Akcja zbierania zużytego obuwia potrwa w naszej parafii od jutra do 31 października, można ja też przeprowadzić w szkołach. Dlatego od jutra możemy przynosić zużyte obuwie. Zebrane obuwie zostanie posegregowane, te buty, które będą nadawały się do dalszego użytku przekazane zostaną osobom potrzebującym. Natomiast buty nie nadające się do użytku trafią do specjalnej fabryki, w której w procesie recyklingu przetworzone zostaną na inne surowce. Wówczas prawie każda część buta zostanie poddana recyklingowi – podeszwa zewnętrzna, podeszwa wewnętrzna i tkanina górna. Korzyścią dla środowiska jest ponowne wykorzystanie obuwia, które nie trafi na wysypisko śmieci, gdzie rozkładałoby się latami.

Zbiórka obuwia potrawa do 31 października. Zebrane w parafii czy szkołach obuwie zostanie odebrane przez Caritas, przy okazji dostarczenia świec wigilijnych. Zużyte obuwie będziemy mogli składować w starym garażu, w parafialnym budynku gospodarczym w Stolcu. Dziękuję Wszystkim, którzy włączą się w te akcję Caritas! Bóg zapłać!

9. Za tydzień Niedziela Misyjna, która rozpocznie Tydzień Misyjny. Tego dnia papież Franciszek ogłosi błogosławionym papieża Sługę Bożego Pawła VI (26 IX 1897 – 6 VIII 1978). zobacz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_VI Także za tydzień 19 października 2014., minie 30. rocznica uprowadzenia i zamordowania Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona naszych czasów, który mówił, za św. Pawłem: „Zło, dobrem zwyciężaj!”

10. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ROBERT JACEK HALAMUS, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

DOROTA DOMINIKA HALAMUS z domu SZMACIŃSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Łeszczyn ZAPOWIEDŹ II.

11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun i Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia Różańcowego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Modlitwa do Św. RODZINY w Intencji Synodu:

 

„Jezu, Maryjo i Józefie

w Was kontemplujemy

blask prawdziwej miłości,

do Was zwracamy się z ufnością.

Święta Rodzino z Nazaretu,

uczyń także nasze rodziny

środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,

autentycznymi szkołami Ewangelii

i małymi Kościołami domowymi.

Święta Rodzino z Nazaretu

niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza

przemocy, zamknięcia i podziałów:

ktokolwiek został zraniony albo zgorszony

niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Święta Rodzino z Nazaretu,

oby trwający Synod Biskupów

mógł przywrócić wszystkim świadomość

sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,

jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie

Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.”

Papież FranciszekOGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 5 PAŹDZIERNIKA 2014.

1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca października, która jest zarazem 27. niedzielą w ciągu roku. Liturgia tej niedzieli przypomina nam, że mamy się troszczyć o Chrystusowy Kościół, o jego rozwój, o wzrost wiary, nadziei i miłości w każdym z nas.

2. Dzisiaj w niedzielę 5 października 2014., Papież Franciszek otworzy w Rzymie III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które trwać będzie do 19 października 2014. Przedmiotem obrad Zgromadzenia będą „Wyzwania duszpasterskie wobec RODZINY w kontekście ewangelizacji”. Papież Franciszek zachęca nas do modlitwy w intencji Synodu podczas Eucharystii i innych nabożeństw. W Rzymie modlitwa będzie sprawowana każdego dnia w kaplicy Salus Populi Romani, w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). W naszej Parafii w intencji Synodu Biskupów będziemy modlić się po każdej Mszy Św. Modlitwę tę ułożył specjalnie na Synod Papież Franciszek.

3. Październik, jak zapewne pamiętamy, jest miesiącem modlitwy różańcowej. Zachęcamy do wytrwałego odmawiania tej modlitwy, zwłaszcza w rodzinach. W tym miesiącu zapraszamy również na nabożeństwa październikowe, które są celebrowane w naszym kościele codziennie o godz.1700, a w niedzielę po Mszy Św. o g.1200.

4. W tym tygodniu, we wtorek, 7 października, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) dokładnie 7 października 1571 roku. W roku 1883 papież Leon XIII wprowadził do Litanii loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik. W tym dniu przypada Odpust w Parafii Burzenin, suma o godz.1200.

Dzieci klas III wraz z Rodzicami ZAPRASZAM na uroczyste poświęcenie i wręczenie różańców Dzieciom przygotowującym się do I Komunii Św., w najbliższy wtorek 7 października na godz.1700.

5. Jest to zarazem święto patronalne Róż Różańcowych. Wszystkich członków i sympatyków tego kręgu modlitewnego zapraszam na Mszę św. w sobotę 11 października 2014., na godz.900. Róże różańcowe są to 20-osobowe grupy, których członkowie odmawiają codziennie jedną dziesiątkę różańca i w ten sposób codziennie jest odmawiany cały różaniec przez te osoby. Raz w miesiącu następuje zmiana odmawianej tajemnicy. Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się w to dzieło włączyć, zachęcam do udziału w spotkaniu w najbliższą sobotę 11.10.2014., po Mszy Św. o godz.900.

6. W czwartek 9 października 2014., przypada wspomnienie Bł. Wincentego Kadłubka, którego relikwie od 8 lat posiada nasza Parafia z Jędrzejowa. W kościele filialnym w Niechmirowie przypada w tym dniu Odpust Patrona i Dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu. Msze Św. w Niechmirowie o godz.900, 1700 i SUMA ODPUSTOWA o godz.1200. Po niej procesja Eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszam na Odpust i Adorację Najświętszego Sakramentu! Nabożeństwo Różańcowe tylko w Niechmirowe i zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu o godz.1700. Zapraszam Wszystkich Parafian i Gości, szczególnie tych, którzy nigdy jeszcze nie byli w Niechmirowie.

7. W przyszłą niedzielę, 12 października, będziemy obchodzić XIV Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Św. Jana Pawła II. Głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieskiego i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury; między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, a pochodzącej z ubogich rodzin. Tym bardziej już dziś polecam życzliwości Parafian tę specjalną zbiórkę w przyszłą niedzielę po Mszach Św.

8. W minioną środę 1.10.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Cecylia PUCZKOWSKA, lat 86, mieszkała w Niechmirowie. Natomiast wczoraj w sobotę 4.10.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Dorota DĄBROWSKA, lat 64, mieszkała w Stolcu. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

9. W kancelarii parafialnej można zamawiać wypominki za Zmarłych (roczne i jednorazowe) oraz można już rezerwować Msze Św. na Nowy Rok 2015.

10. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ROBERT JACEK HALAMUS, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

DOROTA DOMINIKA HALAMUS z domu SZMACIŃSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Łeszczyn ZAPOWIEDŹ I.

11. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun i Gość Niedzielny.

 

 

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia Różańcowego!

Modlitwa do Św. RODZINY w Intencji Synodu:

 

„Jezu, Maryjo i Józefie

w Was kontemplujemy

blask prawdziwej miłości,

do Was zwracamy się z ufnością.

Święta Rodzino z Nazaretu,

uczyń także nasze rodziny

środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,

autentycznymi szkołami Ewangelii

i małymi Kościołami domowymi.

Święta Rodzino z Nazaretu

niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza

przemocy, zamknięcia i podziałów:

ktokolwiek został zraniony albo zgorszony

niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Święta Rodzino z Nazaretu,

oby przyszły Synod Biskupów

mógł przywrócić wszystkim świadomość

sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,

jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie

Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.”

Papież Franciszek 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 WRZEŚNIA 2014.

1. Dzisiejsza niedziela 28 września 2014., poświęcona jest modlitwie w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbędzie się w Rzymie, w dniach 5 -19 października 2014., Przedmiotem obrad Zgromadzenia będą „Wyzwania duszpasterskie wobec RODZINY w kontekście ewangelizacji”. Papież Franciszek zachęca nas do modlitwy w intencji Synodu podczas Eucharystii i innych nabożeństw,  w dniach poprzedzających oraz w czasie trwania prac synodalnych. W Rzymie modlitwa będzie sprawowana każdego dnia w kaplicy Salus Populi Romani, w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), w której odprawiałem Mszę Św. za Parafian w sobotę 13 września br.

2. Przeżywamy dziś 26. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą miesiąca września. Liturgia zwraca naszą uwagę na sposób myślenia i postępowania. Warto, byśmy w tym rozpoczynającym się tygodniu poświęcili trochę czasu na refleksję nad tym, jaka wygląda zgodność pomiędzy tym, w co wierzymy, a tym, jak postępujemy. Jest to szczególnie istotne, jeśli uświadomimy sobie, że naszym postępowaniem mamy dawać świadectwo naszej wiary. A zatem: jakie jest to moje świadectwo?

3. W najbliższą środę rozpocznie się miesiąc październik. Jest on w naszej polskiej tradycji poświęcony odmawianiu Różańca świętego. Nie zapominajmy o tej prostej, ale jakże skutecznej modlitwie, która była tak bardzo doceniania przez wielu świętych. Również nasz rodak papież św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Zachęcamy również, by wziąć do ręki jego list apostolski na temat różańca: „Rosarium Virginis Mariae” ogłoszony na rozpoczęcie Roku Różańca 16 października 2002 roku. Nabożeństwa Różańcowe będą odprawiane w naszym kościele codziennie o godz.1700. zapraszam do udziału w nabożeństwach różańcowych Dzieci, Młodzież, wszystkich Czcicieli Matki Bożej.

4. Jutro, w poniedziałek, 29 września 2014., celebrujemy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Są oni nam dani jako potężni orędownicy na naszej drodze do Boga. Każdy z nich ma do spełnienia inne zadanie, ale wszyscy razem oddają chwałę Bogu. Tego dnia przypada odpust w Parafii Brąszewice, suma odpustowa o godz.1200.

5. A w czwartek, 2 października, wspominamy świętych Aniołów Stróżów. Ma ono nam przypominać, że każdy z nas ma swojego anioła stróża, którego zadaniem jest strzeżenie nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Ale aby było to możliwe, my musimy być uważni na jego natchnienia. Nie zapominajmy również każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi świętej pierwszo-piątkowej, codziennie pół godziny przed Mszą Św. wieczorną oraz:

- Wielgie w czwartek 2.10.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 3.10.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 3.10.2014., od godz.1600 i Różaniec z Mszą Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

7. W kolejny I Czwartek Miesiąca w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, odbędzie się Modlitwa i Msza Św. w intencji Rodzin i obrony poczętego Życia, która transmitowana będzie przez Telewizję Trwam i Radio Maryja oraz Radio Rodzina Kalisz. Czcicieli Św. Józefa zachęcam do udania się do Kalisza lub przed odbiorniki.

8. W miniony czwartek 25.09.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Marka DZIECHCIARKA, lat 54, mieszkał w Niechmirowie. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

9. W pierwszą sobotę miesiąca, 4 października, wspominamy św. Franciszka z Asyżu, założyciela franciszkanów, który przez swoje życie zgodne z wymogami Ewangelii przyczynił się do odnowy całego ówczesnego Kościoła. Sanktuarium i grób św. Franciszka odwiedziliśmy w Asyżu w poniedziałek 15 września br.

10. Przed kościołem prasa katolicka: OPIEKUN, w nim m.in., nt. o drugiej rocznicy ingresu Biskupa Edwarda i jego ulubionej Świętej, błogosławionej Anieli Salawie, której symbolem jest… miotła. Czy za wypisanie się z religii w szkole grozi wyrzucenie z Kościoła?

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Obiadu!

Modlitwa do Św. RODZINY w Intencji Synodu:

„Jezu, Maryjo i Józefie

w Was kontemplujemy

blask prawdziwej miłości,

do Was zwracamy się z ufnością.

Święto Rodzino z Nazaretu,

uczyń także nasze rodziny

środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,

autentycznymi szkołami Ewangelii

i małymi Kościołami domowymi.

Święto Rodzino z Nazaretu

niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza

przemocy, zamknięcia i podziałów:

ktokolwiek został zraniony albo zgorszony

niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Święto Rodzino z Nazaretu,

oby przyszły Synod Biskupów

mógł przywrócić wszystkim świadomość

sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,

jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie

Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.”

Papież Franciszek
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

 

 

 

 

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 WRZEŚNIA 2014.

1. Przeżywamy dziś 25. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem w naszej ojczyźnie obchodzona jako Dzień Środków Społecznego Przekazu. Każdego roku Ojciec Święty kieruje na ten dzień swoje orędzie, wskazując w nim na jakiś szczególny element społecznej komunikacji. W tym roku orędzie papieża Franciszka, skupia się wokół tematu: "Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”. Zachęcam serdecznie do zapoznania się z treścią tego orędzia, możemy je znaleźć na katolickich stronach internetowych: http://paulus.org.pl/display,219.html

2. Niech ten dzień będzie dla nas nie tylko okazją do modlitwy za środki społecznego przekazu, takich jak prasa, radio, telewizja, Internet itp. Podejmijmy także w naszych rodzinach refleksję na temat, jak korzystamy z tych środków, jakie możliwości posiadają, ale też jakie niosą zagrożenia i jak możemy się przed nimi ustrzec.

3. Pragnę wszystkim Parafianom i Gościom przekazać najlepsze pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Św. Franciszka, z którym spotkaliśmy się tydzień temu na niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”. Modlitwa ta została zarejestrowana przez Telewizję Trwam, w czasie tej transmisji Telewizja Watykańska kilka razy pokazała nasz biało-czerwony transparent na napisem: „Parafia Stolec”. zob. http://tv-trwam.pl/film/papiez-franciszek-angelus-14092014 . Także podczas 9 dniowej Pielgrzymki do Włoch modliliśmy się z grupą 38 Pielgrzymów za naszą Parafię przy grobach Apostołów: Św. Piotra i Pawła, przy grobie Św. Jana Pawła II i Św. Jana XXII, w Asyżu przy grobie Św. Franciszka, w San Giovanni Rotondo przy grobie Św. Pio., a w Wenecji na Mszy Św. w bazylice  Św. Marka, ewangelisty. Pielgrzymka była naszym parafialnym dziękczynieniem Bogu za dar kanonizacji Jana Pawła II.

4. Zbiórka dla Ministrantów oraz nowych kandydatów na ministrantów odbędzie się w najbliższą sobotę 27.09.2014., w salce katechetycznej o godz.1000.

5.W tym tygodniu patronujĄ nam:

· 23 IX – św. ojciec Pio (1887-1968), prezbiter, kapucyn, jeden z najbardziej znanych współczesnych świętych; naznaczony stygmatami włączającymi go również fizycznie w przeżywanie Męki Pańskiej, stał się wielkim duszpasterzem, spędzając długie godziny w konfesjonale; Eucharystię celebrował zawsze z wielkim namaszczeniem, i, że trwała ona często trzy godziny ( tyle czasu, ile umierał Jezus na krzyżu); nie rozstawał się również nigdy z różańcem (wspomnienie obowiązkowe). W San Giovanni Rotondo modliliśmy się u św. Pio w piątek 12 września br., a w kościółku antycznym, gdzie odprawiał Msze Św., dane mi było również odprawić Mszę Św. za wszystkich Parafian.

6. W miniony wtorek 16.09.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Piotr GIBKI, lat 52, mieszkał w Kamionce. „Dobry Jezu, a nasz Panie, …”.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, w którym m.in., relacja z Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin do św. Józefa Kaliskiego oraz nowy nr Gość Niedzielny, a także Kalendarze diecezjalne na nowy rok 2015.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Tygodnia

oraz mądrego korzystania ze środków masowego przekazu!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

 

NIEDZIELA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO – 14 WRZEŚNIA 2014.

IV TYDZIEN WYCHOWANIA – „Prawda fundamentem wychowania”.

1. Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. niedzieli w ciągu roku, lecz – jak to już słyszeliśmy w trakcie Mszy św. – została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

Dziś odbywa się Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża pod Ostrzeszowem, na którą zaprasza Nas Biskup Kaliski Edward Janiak. Centralnym punktem będzie Msza Św. o godz.1500 w Godzinie Miłosierdzia, odprawiana pod Krzyżem pod przewodnictwem Księdza Biskupa Łukasza Buzuna, biskupa pomocniczego naszej diecezji.

2. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (tj. jutro) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

3. Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za Dzieci, Młodzież i Wychowawców, są one częścią IV Tygodnia Wychowania, którego hasłem są słowa: „Prawda fundamentem wychowania”. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach o dobre wychowanie Dzieci i Młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.

Jeśli zaś jesteśmy Rodzicami, to postarajmy się szczególnie w tym tygodniu znaleźć dodatkowy czas dla naszych Dzieci i właśnie z nimi porozmawiać na temat tego, czego się ostatnio uczyły, co ich szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu na wychowanie naszych Dzieci, gdyż to właśnie jest najważniejszą inwestycją nie tylko w ich rozwój, ale także w rozwój całego społeczeństwa.

4. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Dzieci i Młodzież całej parafii zapraszamy na Mszę Św. w czwartek 18.09.2014., na godz.1800.

5. Natomiast w środę 17 września 2014., przypada dzień Imienin Księdza Kan. seniora ROBERTA Barbuzinskiego – naszego Księdza Rezydenta, któremu dziękujemy za wszelką okazaną pomoc duszpasterską i o którym pamiętajmy w naszych modlitwach!

W modlitwach pamiętajmy też o Wszystkich innych Solenizantach i Solenizantach tego tygodnia!

6. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

PAWEŁ ADAM HALAMUS, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

JULITA HALAMUS z domu CZARNECKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Łeszczyn, ZAPOWIEDŹ III.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka Opiekun, Gość i Kalendarz Diecezjalny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i dobrego Tygodnia Wychowania!

Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu:
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

 

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 7 WRZEŚNIA 2014.

1. Dziś w niedzielę, na Mszy Św. o godz.1200 dziękujemy Bogu za Jubileusz 25. lat życia w zakonie Siostry LETANCJI CAŁEJnazaretanki ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. W tym tygodniu w czwartek 11.09.2014. Siostra Letancja wraca na misje do Kazachstanu, gdzie prowadzi przedszkole w Kellerowce. Siostrze Jubilatce gratulujemy pięknego Jubileuszu i życzymy obfitości łask od Pana, zapału misyjnego, opieki Maryi Gwiazdy nowej Ewangelizacji; niech praca misyjna budzi radość i uśmiech na twarzach dzieci i spotykanych na misjach ludzi; katolików, prawosławnych i muzułmanów. Szczęść Boże! My zapewniamy o pamięci modlitewnej!

Z okazji Jubileuszu, na moje ręce przekazał List dla Siostry Letancji, nasz Biskup Kaliski Edward JANIAK, który prosił mnie, abym go odczytał przed całą Parafią.

Czcigodna Siostra Jubilatka

S. Letancja Cała – nazaretanka – CSFN

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Kellerowka w Kazachstanie.

Z radością przyjąłem wiadomość, że Siostra Letancja wraz ze wspólnotą zakonną i z parafią Św. Wawrzyńca w Stolcu, dziękuje Bogu za 25. lat życia zakonnego w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Ojciec Św. Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Polski zwrócił się do osób konsekrowanych tymi słowami; Miłość do Jezusa ukazała wam drogę życia konsekrowanego. To nie wy szukaliście tej drogi. To Jezus was powołał, zapraszając do głębszego zjednoczenia z Nim. W chwili profesji zakonnej (…) wiara pozwoliła pełniej przylgnąć do tajemnicy Serca Jezusowego, w którym odkryliście skarby. Tym razem wyrzekliście się rzeczy dobrych, rozporządzania własnym życiem, rodziny, zdobywania majątku, aby zyskać wolność konieczną do bezgranicznego oddania siebie Chrystusowi i Jego Królestwu. Czy pamiętacie ten wasz pierwszy zachwyt, kiedy podjęliście pielgrzymkę wiary, powierzając się całkowicie Bogu w życiu konsekrowanym? Nie traćcie tego pierwotnego entuzjazmu, pozwólcie Maryi, aby was poprowadziła ku jeszcze głębszej wierze!

Drogiej Siostrze Letancji, w radosnym roku Srebrnego Jubileuszu życia w zakonie, serdecznie gratuluję odważnego pójścia za Chrystusem i wytrwania w wierności łasce powołania. Gratuluję wszelkich owoców minionych 25. lat życia zakonnego, zarówno tych duchowych, znanych tylko Bogu, jak i tych zewnętrznych, dzięki którym ludzie chwalą Ojca naszego, który jest w niebie.

Szczególnie dziękuję za podjętą pracę w domach zakonnych: w Kolumnie, Ostrzeszowie, Kaliszu, Poznaniu, i w Łukowie, gdzie przez 17.lat pracowała Siostra Letancja, z najmniejszymi dziećmi jako przedszkolanka.

Papież Franciszek powiedział: Kiedy dzieci są przyjmowane, kochane, strzeżone, chronione - rodzina jest zdrowa, społeczeństwo staje się lepszym, świat jest bardziej ludzki. Uradował mnie fakt, że od września 2013 roku Czcigodna Siostra Jubilatka wyjechała na misje do Kazachstanu. Prowadząc przedszkole dla dzieci, które są katolikami, prawosławnymi, a nawet z rodzin muzułmańskich.

Wraz z całą wspólnotą Sióstr Nazaretanek, wspólnotą parafii św. Wawrzyńca w Stolcu, w której mieszka Mama i Rodzina Siostry Letancji, dziękuję za wszelkie dobro, które przez posługę Siostry stało się udziałem tak wielu ludzi w Kościele, wzbogacając jej duchową przestrzeń. Pragnę życzyć obfitości łask Roku Jubileuszowego, ewangelicznej radości, misyjnego zapału na każdy dzień życia oraz zdrowia, duchowych mocy i wszelkiego dobra, które niech ciągle inspiruje do ofiarnego życia na chwałę Boga i w służbie bliźnim.

Czcigodną Siostrę otaczam serdeczną modlitwą i udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.

+ Edward Janiak

Biskup Kaliski

Kalisz, dnia 4 września 2014 roku,

dzień Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

2. Rodziców Dzieci klas III, które nowym roku szkolnym przystąpią do I Komunii Św. zapraszam na spotkanie dziś, w niedzielę 7 września 2014., po Mszy Św. o godz.1200.

3. W najbliższy wtorek 9 września 2014., z grupą 37 Osób reprezentującą naszą parafię, udajemy się na 9.dniową Pielgrzymkę do Włoch i Watykanu. Wyjazd autokarem w najbliższy wtorek o godz.500. Powrót 17/18 września br. W tym czasie w parafii, od czwartku, zastępować mnie będzie Ks. Rezydent – Ks. kan. senior Robert Barbuziński. Natomiast we wtorek i środę ( ze względu na 3.dniowy zjazd Ks. Roberta z Kapłanami, którzy byli w wojsku, jako klerycy), zastępować mnie będzie Ks. Dziekan z Burzenina – Ks. Paweł Doruch). Podczas pielgrzymki przez 9 dni będę odprawiał codziennie Msze Św. za Parafian i za Tych, którzy prosili mnie o modlitwę.

4. W minioną środę 3 września 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Edward KACPEREK, lat 83, mieszkał w Kolonia Lipiny. Natomiast wczoraj w sobotę 6.09., w Klasztorze Sióstr Kamedułek, uczestniczyliśmy wraz z Ks. Biskupem Łukaszem Buzunem,  w pogrzebie Siostry Mniszki Kamedułki, + Siostry Matki Marii Magdaleny od Najświętszych Serca Jezusa i Maryi. W świecie Siostra Maria Magdalena nazywała się Helena Julia PELC, miała 102 lata, w klasztorze przeżyła 63. lata, a wcześniej 39. lat w świecie, jako mądra i wykształcona kobieta; znała języki: francuski, niemiecki, łacinę, grekę, polską i francuska literaturę klasyczną. Mając 78 lat wyjechała do Francji, by wspomagać tam Klasztor Kamedułek, po 20 latach wróciła do klasztoru Kamedułek w Złoczewie. Jak mówił Biskup Łukasz: „Matka Maria Magdalena nieustannie umierała dla Pana, aby osiągnąć pełne zjednoczenie z Nim”. „Doby Jezu, a nasz Panie,…”.

5. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

SEBASTIAN RAFAŁ CZERNIAK, kawaler, rzym. kat., zam. Sieradz,

ANNA RENATA SERWECIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Kamionka, ZAPOWIEDŹ III.

PAWEŁ ADAM HALAMUS, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

JULITA HALAMUS z domu CZARNECKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Łeszczyn, ZAPOWIEDŹ II.

6. Przed kościołem do nabycia nowy nr Gość Niedzielny oraz Kalendarz Diecezjalny na 2015rok, jako cegiełka na utrzymanie Kleryków Seminarium Duchownego w Kaliszu. Koszt kalendarza 5zł. Dzisiaj także Odpowiadając na wołanie Papieża Franciszka i przyłączając się do apelu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i naszego Biskupa Kaliskiego, możemy materialnie pomóc Kościołowi prześladowanemu w krajach Bliskiego Wschodu. Prześladowani i cierpiący chrześcijanie w Iraku, Syrii i Palestynie proszą nas o modlitwę, gesty solidarności; proszą abyśmy nie zostawiali ich samych. Bóg zapłać! za hojny gest serca wobec naszych Braci i Sióstr Prześladowanych!

Niech solidarność z prześladowanymi Chrześcijanami będzie wyrazem naszego przywiązania do Chrystusa.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

oraz zapewniam o modlitwie za Parafian i Gości oraz za Internautów , na Pielgrzymce do grobów Apostołów,

w roku kanonizacji Jana Pawła II
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 31 SIERPNIA 2014.

1. Dzisiaj, w ostatnią niedzielę wakacyjną, gościmy w naszej wspólnocie parafialnej Siostrę LETANCJĘ CAŁĄ, która od roku, pracuje na Misjach w Kazachstanie,  w miejscowości Kellerowka – ponad 4 tys. kilometrów od nas. Dziękuję Siostrze LETANCJI, że Zgromadzenia Św. Rodziny z Nazaretu (nazaretanka), pochodzącej z naszej parafii, za obecność wśród nas, za to piękne świadectwo pracy NA MISJACH! Dnia 11 września br., Siostra Letanjca wróci na Misje na Wschód. Dlatego dzisiaj po Mszy Św. możemy wesprzeć materialne pracę Siostry w Kazachstanie, w Kellerowce. Bóg zapłać! wszystkim za dar serca! W Kellerowce mieszkają m.in., Polacy, którzy 79 lat temu byli deportowani z terenu dzisiejszej Ukrainy. Moi Kochani! Siostrę. Letancję polecajmy w modlitwach, szczególnie proszę o modlitwę wszystkich Członków i Członkinie Kół Żywego Różańca!

2. Osoby zapisane na wyjazd na Pielgrzymkę do Włoch i Watykanu, zapraszam na spotkanie organizacyjne z Przedstawicielem Biura Trade & Travel z Łodzi,  dzisiaj, w niedzielę 31 sierpnia 2014., po Mszy Św. o godz.1200. Można się jeszcze zapisać (na liście jest już 37 Osób).

3. Kończy się czas wakacji i urlopów. Już jutro w poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny 2014/2015. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci ze szkół podstawowych odbędzie się jutro, w poniedziałek 1 września 2014., na Mszy Św. o godz.830 . Zapraszam dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, aby prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów. Dzieci, młodzież i wszystkich zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty, aby w ten czas pracy i nauki wejść po Bożemu i z Bożym błogosławieństwem. Młodzież ze szkół gimnazjalnych, średnich zapraszam na Mszę Św. w poniedziałek 1 IX 2014., na godz.1800.

4. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla Dzieci z klas I odbędzie się w najbliższą środę na Mszy Św. ku czci Matki Bożej – Nowennę o godz.1800. Zapraszam serdecznie Rodziców wraz z Pierwszoklasistami!

Natomiast Rodziców Dzieci klas III, które nowym roku szkolnym przystąpią do I Komunii Św. zapraszam na spotkanie za tydzień, w niedzielę 7 września 2014., po Mszy Św. o godz.1200.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi świętej pierwszo-piątkowej i racji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego, codziennie pół godziny przed Mszą Św. wieczorną oraz:

- Wielgie w czwartek 4.09.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- Niechmirów: w piątek 5.09.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- Stolec, w piątek 5.09.2014., od godz.1700 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

6. W miniony wtorek 26.08.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Edmunda ŁAKOMEGO z Wolnicy Niechmirowskiej, lat 80. Natomiast w środę 27.08.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Wacławy(ona) MARCINIAK, lat 76, mieszkała w Broszkach. „Dobry Jezu,…”.

7. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła w Niechmirowie. W ostatnim tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 3 Rodziny na sumę 500zł. Bóg zapłać! Także w minionym tygodniu w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu zapłaciłem należne składki od parafii Stoleckiej za ostatni okres, na kwotę ponad 6 tys. zł.

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

RADOSŁAW PIESZAK, kawaler, rzym. kat., zam. Kiełczygłów – Okupniki,

MAGDA BONDAS, panna, rzym. kat., zam. Stolec, ZAPOWIEDŹ III.

SEBASTIAN RAFAŁ CZERNIAK, kawaler, rzym. kat., zam. Sieradz,

ANNA RENATA SERWECIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Kamionka, ZAPOWIEDŹ II.

PAWEŁ ADAM HALAMUS, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

JULITA HALAMUS z domu CZARNECKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Łeszczyn, ZAPOWIEDŹ I.

9. W najbliższy I Czwartek Miesiąca do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, przybędzie Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin, która transmitowana będzie przez telewizję Trwam i Radio Maryja. Czcicieli Św. Józefa zachęcam do udania się do Kalisza lub przed odbiorniki.

10.Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny i nowy nr Opiekun, a w nim m.in., wywiad z nowym Biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem i relacja z Jego święceń biskupich i relacja z Dożynek Diecezjalnych z Żerkowa, gdzie nasza parafia była reprezentowana m.in., przez 15 Parafian i poprzez wieniec dożynkowy, wykonany przez Panie z Sołectwa Biesiec, a który można zobaczyć w kościele.

Od dzisiaj można nabyć Kalendarz Diecezjalny na nowy rok 2015., jako nasza cegiełka na utrzymanie kleryków z Seminarium Duchownego. Kalendarze poświecone są tematowi Rodzina, a w nim reprodukcje witraży przestawiających Św. Rodzinę z Nazaretu. W kalendarzu diecezjalnym umieszczono także witraż Św. Rodziny z naszego kościoła parafialnego w Stolcu, zajrzyjmy na miesiąc czerwiec 2015. Kalendarze diecezjalne będą też dostarczać do naszych domów Ministranci. Koszt kalendarza 5zł.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli I Dobrego Tygodnia,

a Dzieciom i Młodzieży Darów Ducha Św. na Nowy Rok Szkolny i Katechetyczny 2014/2015!

Proboszcz Parafii Św. Wawrzyńca w Stolcu:

……………………………….

/ ks. prałat Zbigniew Stefański /

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ:

Odpowiadając na wołanie Papieża Franciszka i przyłączając się do apelu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski prosimy wiernych z Diecezji Kaliskiej i wszystkich ludzi dobrej woli o materialne wsparcie Kościoła prześladowanego w krajach Bliskiego Wschodu.

Prześladowani i cierpiący chrześcijanie w Iraku, Syrii i Palestynie proszą nas  o modlitwę, gesty solidarności; proszą abyśmy nie zostawiali ich samych. Dlatego w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej modliliśmy się w naszych kościołach w tej intencji, a w najbliższą niedzielę 7 września 2014 roku należy w parafiach przeprowadzić zbiórkę do puszek.

Zebrane ofiary Kuria Diecezjalna przekaże chrześcijanom w Iraku za pośrednictwem Caritas Polska.

Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy modlitwą lub ofiarą materialną wspierają naszych prześladowanych braci i siostry składamy podziękowanie.

Niech solidarność z prześladowanymi chrześcijanami będzie wyrazem naszego przywiązania do Chrystusa. Podpisał:

Bp Łukasz Buzun

Wikariusz Generalny
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 24 SIERPNIA 2014.

1. Dzisiaj, w niedzielę 24 sierpnia 2014., w Parafii ŻERKÓW wraz z Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem, odbywają się Dożynki Diecezjalne2014. Nasza Parafia jako Gospodarz ubiegłorocznych Dożynek Diecezjalnych 2013., wraz Ks. Proboszczem reprezentuje na tych dożynkach cały Dekanat Złoczewski. Natomiast Panie Sołectwa Biesiec, wykonały piękny i okazały wieniec dożynkowy, którym jest makieta naszego kościoła parafialnego oklejona różnymi ziarnami. Uroczystości Dożynek transmitowane będą w Radio Maryja i Radio Rodzina Kalisz. Zobacz: www.radiorodzina.kalisz.pl

2. We wtorek 26 VIII 2014., ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Msze Św. w Stolcu 26.08.2014., o godz.900 i 1800. Tego dnia przypada odpust w Parafii Grabówka, suma o godz.1200, w imieniu Ks. Karola Płóciennika - proboszcza Grabówki, serdecznie zapraszam do Grabówki.

CHRZEŚCIJANIE na Bliskim Wschodzie potrzebują naszego wsparcia. Episkopat Polski zachęca, by uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 2014., włączyć w inicjatywę Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

3. Kończy się czas wakacji i urlopów. Przed nami bowiem coraz bliżej nowy rok szkolny i katechetyczny 2014/2015. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci ze szkół podstawowych odbędzie się w poniedziałek 1 września 2014., na Mszy Św. o godz.830 . Zapraszam dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, aby prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów. Dzieci, młodzież i wszystkich zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty, aby w ten czas pracy i nauki wejść po Bożemu i z Bożym błogosławieństwem.

4. Wczoraj, w sobotę 23.08.2014., zmarł śp.+ Edmund ŁAKOMY, lat 80, mieszkał w Wolnicy Niechmirowskiej. Przyjmował Pana Jezusa w I Piątki miesiąca w swoim domu, jako człowiek chory. Pogrzeb śp.+ Edmunda odbędzie się we wtorek o godz.1500(wyjście z kaplicy), Msza Św. o godz.1530. „Dobry Jezu,…”.

5. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

RADOSŁAW PIESZAK, kawaler, rzym. kat., zam. Kiełczygłów – Okupniki,

MAGDA BONDAS, panna, rzym. kat., zam. Stolec, ZAPOWIEDŹ II.

SEBASTIAN RAFAŁ CZERNIAK, kawaler, rzym. kat., zam. Sieradz,

ANNA RENATA SERWECIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Kamionka, ZAPOWIEDŹ I.

8. Osoby zapisane na wyjazd na Pielgrzymkę do Włoch i Watykanu, zapraszam na spotkanie organizacyjne z Przedstawicielem Biura Trade & Travel z Łodzi, za tydzień, w niedzielę 31 sierpnia 2014., po Mszy Św. o godz.1200 Można się jeszcze zapisać (na liście jest już 36 Osób).

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, w nim m.in., o Odpuście Św. Wawrzyńca w Stolcu i Gość Niedzielny z płytą mp3 (audiobook), na której jest nagrana I część Dzienniczka siostry Św. Faustyny, do słuchania w samochodzie i w domu.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzymy Dobrej Niedzieli i Tygodnia,

a Dzieciom i Młodzieży udanego ostatniego Tygodnia WAKACJI!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 17 SIERPNIA 2014.

1. Dziś w niedzielę 17.08.2014., przeżywamy Parafialne dziękczynienie Panu Bogu za szczęśliwe ŻNIWA i zebrane plony, DOŻYNKI 2014. uroczysta Msza Św. Dożynkowa o godz.1200. Delegacje z poszczególnych wiosek zbiorą się przed kościołem, aby w uroczystej procesji wejść do świątyni z CHLEBEM wypieczonym z tegorocznego ziarna. Po Mszy Św. dożynkowej – tradycyjne dzielenie się chlebem.

Bóg zapłać za zamówione Msze Św. dożynkowe mieszkańcom: Sołectwa Biesiec, Koźlin, Gronowa i Rokitowca, mieszkańcom Sołectwa Broszki, Sołectwa Niechmirów,Sołectwa Kamionka i Wolnica Niechmirowska, Sołectwa Dąbrowa Miętka, Sołectwa Stolec, Sołectwa Wielgie, Sołectwa Gronówek i Sołectwa Łeszczyn.

2. Tegoroczne Dożynki Diecezjalne2014. będą przeżywane w parafii Żerków, w przyszłą niedzielę 24 sierpnia 2014.. Dlatego nasze Parafia jako Gospodarz ubiegłorocznych Dożynek Diecezjalnych 2013., organizuje wyjazd autokarem na Dożynki do ŻERKOWA dla całego dekanatu Złoczewskiego. Natomiast Panie Sołectwa Biesiec, przygotowują wieniec dożynkowy od całej naszej parafii i Dekanatu Złoczewskiego.

3. Tydzień temu, w niedzielę 10.08.2014., przeżyliśmy Odpust parafialny ku czci Św. Wawrzyńca z udziałem Ks. Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego – Metropolity Wrocławskiego – seniora.. Bóg zapłać! Wszystkim Parafianom i Gościom, którzy licznie uczestniczyli w uroczystościach. Bóg zapłać! Druhom Strażakom, całej Asyście, dziewczynkom sypiącym kwiatki, Chórzystom i Chórzystkom, Panu Organiście Leszkowi, Panu Kościelnemu Marcinowi. Bóg zapłać Piekarni Cały &Kamaz i Masarni „Złotex” Aleksandrowiczowie & Chojnaccy oraz Wszystkim, którzy pomogli i przyczynili się do uświetnienia Odpustu. Bóg zapłać!

Bóg zapłać! za Gościnność i otwarcie swych domów, i serc dla Pielgrzymów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, których gościliśmy w odpust i w poniedziałek 11.08.2014.

Relację z Odpustu Św. Wawrzyńca możemy zobaczyć na stronie internetowej Radio Rodzina Kalisz www.radiorodzina.kalisz.pl . Płytę CD z wszystkimi zdjęciami z odpustu można nabyć u Pana Jacka Kaczmarka w Złoczewie, przy ul. Ogrodowej.

5. Przypominamy, że zgodnie z prośbą naszych biskupów sierpień jest miesiącem trzeźwości. Zachęcamy do wytrwania w abstynencji, ofiarowując ją za tych, którzy sami nie potrafią jej zachować i są uzależnieni od alkoholu. Pamiętajmy, że mogą to być nie tylko osoby, które spotykamy na ulicy, lecz również nasi domownicy, ojcowie rodzin, którzy podejmują codzienną pracę, ale zarazem nie mogą się obejść bez jednego czy dwóch piw dziennie lub też innej dawki alkoholu, jak np. jeden kieliszek koniaku. Nie przymykajmy oczu na takie sytuacje, lecz próbujmy reagować, a gdy trzeba, szukać specjalistycznej pomocy.

6. Wczoraj, w sobotę 16.08.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Czesława(ona) ŁUKOMSKA, lat 70, mieszkała w Stolec – Pogony. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

RADOSŁAW PIESZAK, kawaler, rzym. kat., zam. Kiełczygłów – Okupniki,

MAGDA BONDAS, panna, rzym. kat., zam. Stolec, ZAPOWIEDŹ I.

8. Osoby zapisane na wyjazd na Pielgrzymkę do Włoch i Watykanu, zapraszam na spotkanie organizacyjne z Przedstawicielem Biura Trade & Travel z Łodzi, za dwa tygodnie, w niedzielę 31 sierpnia 2014., po Mszy Św. o godz.1200. Można się jeszcze zapisać (na liście są 34 Osoby).

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego tygodnia

a Rolnikom, Ogrodnikom, Sadownikom, Hodowcom i Pszczelarzom obfitych łask!
RELACJA Z UROCZYTOŚCI ODPUSTOWEJ

KU CZCI ŚW. WAWRZYŃCA w STOLCU:

zobacz www.radiorodzina.kalisz.pl

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 10 SIERPNIA 2014.

UROCZYTOŚĆ ODPUSTOWA ŚW. WAWRZYŃCA – PATRONA PARAFII.

1. Dziś, w niedzielę 10 sierpnia 2014., nasza wspólnota parafialna przeżywa odpust Św. Wawrzyńca. Pozdrawiam i witam wszystkich Gości i Parafian, przybyłych na tę uroczystość. Szczególnie witam i pozdrawiam Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Mariana GOŁEBIEWSKIEGO - Metropolitę Wrocławskiego – seniora, który przewodniczy sumie odpustowej!

JEGO EKSCELENCJA ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski – Metropolita Wrocławski senior to Doktor Nauk Biblijnych, doktor habilitowany Teologii, były profesor nadzwyczajny Teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honoris causa PWT we Wrocławiu.

Były Członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, Członek Rady Stałej KEP, Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla, Członek Rady Naukowej KEP, Członek Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie Przewodniczący Sekcji Nauk Biblijnych, Członek Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, Członek Rady Ekonomicznej KEP.

Urodzony 22 września 1937 r. w Trzebuchowie nieopodal Koła (Diecezja Włocławska). Wyświęcony na kapłana 24 czerwca 1962 r., w świątyni katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Będąc profesorem w Seminarium Włocławskim w naszej Parafii głosił Rekolekcje i wiele razy nawiedzał naszą parafię.

Dnia 20 lipca 1996 r. wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, sakrę biskupią - poprzedzoną uroczystym ingresem do katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie - otrzymał w tejże świątyni w dniu 31 sierpnia 1996 r. Z kolei w dniu 8 września 1996 r. odbył ingres do konkatedry Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa Ad imaginem Tuam” (Na obraz i podobieństwo Twoje).

3 kwietnia 2004 r. ogłoszony Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do Katedry Wrocławskiej 24 kwietnia 2014 roku.

Dnia 18 maja 2013 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego. Jednocześnie zlecił mu pełnienie funkcji administratora apostolskiego archidiecezji do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez jego następcę. Jego następcą został Ks. abp Józef Kupny.

2. Dziś, dniu odpustu, po południu, jak co roku, przybędą do naszych Rodzin: na nocleg Pielgrzymi Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, idący na Jasną Górę.

Jutro, w poniedziałek 11.08.2014., wszystkie grupy Pielgrzymów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej uczestniczyć będą we Mszy Św. w naszym kościele o godz.700.

3. Zarząd OSP Stolec zaprasza nas dzisiaj, w dniu Odpustu Św. Wawrzyńca, na zabawę taneczną do Sali OSP w Stolcu od godz.2000.

4. W piątek 15 sierpnia 2014., przypada jedno z największych świąt maryjnych: Uroczystość WNIEBOWZIĘCIA NMP, w Polsce zwane świętem MB Zielnej. Msze Św. w święto Wniebowzięcia: Stolec: godz.900 i 1200, Niechmirów godz.1030,Wielgie w czwartek o godz.1930. Podczas każdej Mszy Św. poświęcenie ziół i zbóż. W tym dniuwspominać też będziemy rocznicę „Cudu nad Wisłą” z 1920 roku. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. świątecznej.

5. Parafialne dziękczynienie Bogu za szczęśliwe ŻNIWA i zebrane plony, DOŻYNKI 2014., przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę w niedzielę 17 sierpnia 2014., na Mszy Św. o godz.1200. Delegacje z poszczególnych wiosek zbierają się przed kościołem, aby w uroczystej procesji wejść do świątyni z CHLEBEM wypieczonym z tegorocznego ziarna. Po Mszy Św. dożynkowej – tradycyjne dzielenie się chlebem.

Tegoroczne Dożynki Diecezjalne będą przeżywane w parafii Żerków, w niedzielę 24 sierpnia 2014..

6. W najbliższą sobotę 16 sierpnia 2014., w Bazylice na Jasnej Górze odbędą się święcenia biskupie Biskupa Pomocniczego dla naszej Diecezji – O. Łukasza Buzuna – paulina, byłego przeora Jasnej Góry. Uroczystości te od godz.1100 transmitować będzie m.in., TV Trwam i Radio Maryja i Radio Jasna Góra. Ks. Biskupa Nominata Łukasza polecajmy Bogu w naszych modlitwach!

7. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła (dachu, elewacji oraz okien) w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont w Niechmirowie złożyły 2. Rodziny na sumę 400zł. Bóg zapłać! W minionym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, złożyłem kolejne poprawki do Wniosku o wsparcie finansowe remontu kościoła w Niechmirowie z programu: „Rozwój Obszarów Wiejskich”. Módlmy się do Św. Józefa, aby wniosek znalazł się na liście rankingowej i został pozytywnie zweryfikowany! Dziś , w dniu Odpustu św. Wawrzyńca, przed kościołem możemy wesprzeć materialnie zbliżający się remont kościoła w Niechmirowie. Wszystkim Ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać!

8. W środę 6.08.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Feliks WILK, lat 68, mieszkał w Broszkach, Ojciec 8. Dzieci. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

9. W Roku Kanonizacji Św. Jana Pawła II, nasza Parafia organizuje we wrześniu, w dniach do 9 - 17.09.2014., 9.dniową autokarową, pielgrzymkę do Rzymu i do Włoch; Rimini, pobyt nad Morzem Śródziemnym i na plaży (1dzień), Sanktuarium MB w Loreto, Manopello, gdzie przechowywana jest chusta - bisior na którym odbita jest twarz Chrystusa Zmartwychwstającego w 1.sekundzie, Lanciano, w którym dokonał się cud eucharystyczny, San Giovanni Rotondo: Sanktuarium i grób Św. O. Pio, Monte Cassino z klasztorem Św. Benedykta i Cmentarz Polskich Żołnierzy, Rzym: nawiedzenie grobów Apostołów: Św. Piotra i Św. Pawła, Msza Św. na grobie św. Jana Pawła II, spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 14 IX, zwiedzanie 4. Bazylik papieskich i starożytnego Rzymu oraz zwiedzanie Watykanu, Asyż – miasto Św. Franciszka i Św. Klary, Wenecja, zwiedzanie Plac Św. Marka z Bazylika Św. Marka, gdzie przechowywane są relikwie Św. Marka. Codziennym punktem programu jest Msza Św. Koszt wyjazdu 2.220zł. Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzania obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, wydatków własnych. Można się jeszcze zapisać do końca sierpnia (są już zapisane 32 osoby).

10. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, oraz nowy nr Opiekun.

11. Zarząd OSP Wielgie zaprasza Nas na festyn rodzinny „Tylko OSP” Bezpieczna Rodzina, Wesołe Dzieciństwo, Trzeźwe Społeczeństwo, który odbędzie się w dniu 15 sierpnia 2014., o godz.1500 przy strażnicy OSP w Wielgiem.

Także w dniu 15 sierpnia br., w Godynicach o godz.1500 rozpocznie się Festyn Parafialny, na który serdecznie zaprasza Proboszcz Godynic – Ks. Łukasz Kręczyński i Jego Parafianie.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Tygodnia

obfitych łask Bożych za wstawiennictwem Św. Wawrzyńca!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 SIERPNIA 2014.

1. Dziś, w 18. niedzielę w ciągu roku, liturgia ukazuje nam Boga, który troszczy się o nas nieustannie i zaprasza, abyśmy szli do Niego również wtedy, gdy wydaje się nam, że stajemy przed Nim z pustymi rękoma. Niech ten obraz w rozpoczynającym się dziś tygodniu pobudzi nas do refleksji nad dobrocią Boga i stanie się okazją do dziękczynienia za wszelkie dobro, jakiego doświadczamy każdego dnia.

2. W najbliższą niedzielę 10.08.2014., nasza wspólnota przeżywać będzie główny Odpust – Św. Wawrzyńca. Sumę odpustową i kazanie wygłosi Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marian GOŁĘBIEWSKI – Metropolita Wrocławski – senior. Po sumie procesja Eucharystyczna wokół kościoła, na którą zapraszam całą Asystę, dziewczynki sypiące kwiaty, ministrantów oraz Druhów Strażaków.

JEGO EKSCELENCJA ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski – Metropolita Wrocławski senior to Doktor Nauk Biblijnych, doktor habilitowany Teologii, były profesor nadzwyczajny Teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honoris causa PWT we Wrocławiu.

Były Członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, Członek Rady Stałej KEP, Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla, Członek Rady Naukowej KEP, Członek Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie Przewodniczący Sekcji Nauk Biblijnych, Członek Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, Członek Rady Ekonomicznej KEP.

Urodzony 22 września 1937 r. w Trzebuchowie nieopodal Koła (Diecezja Włocławska). Wyświęcony na kapłana 24 czerwca 1962 r., w świątyni katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Będąc profesorem w Seminarium Włocławskim w naszej Parafii głosił Rekolekcje i wiele razy nawiedzał naszą parafię.

Dnia 20 lipca 1996 r. wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, sakrę biskupią - poprzedzoną uroczystym ingresem do katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie - otrzymał w tejże świątyni w dniu 31 sierpnia 1996 r. Z kolei w dniu 8 września 1996 r. odbył ingres do konkatedry Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa Ad imaginem Tuam” (Na obraz i podobieństwo Twoje).

3 kwietnia 2004 r. ogłoszony Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do Katedry Wrocławskiej 24 kwietnia 2014 roku.

Dnia 18 maja 2013 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego. Jednocześnie zlecił mu pełnienie funkcji administratora apostolskiego archidiecezji do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez jego następcę. Jego następcą został Ks. abp Józef Kupny.

3. W dniu odpustu, po południu, jak co roku, przybędą do naszych Rodzin: na nocleg Pielgrzymi Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, idący na Jasną Górę.

W poniedziałek 11.08.2014., wszystkie grupy Pielgrzymów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej uczestniczyć będą we Mszy Św. w naszym kościele o godz.700.

4. Zarząd OSP Stolec zaprasza na zabawę taneczną do Sali OSP w Stolcu w dniu Odpustu Św. Wawrzyńca 10.08.2014, od godz.2000.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła (dachu, elewacji oraz okien) w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont w Niechmirowie złożyły 4. Rodziny na sumę 350zł. Bóg zapłać!

W minionym tygodniu zapłacono ostatnią ratę za 4.ekrany ledowe: 5.350zł, które nam służą do wyświetlania pieśni oraz wykonano nowe schody wejściowe (wikariatka) do rezydencji Ks. seniora Roberta.

6. Zbiórka Ministrantów w najbliższą sobotę 9.08.2014., o godz.1000.

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

DOMINIK DĄBEK, kawaler, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

KLAUDIA KATARZYNA ŚWIĘTCZAK, panna, rzym. kat., zam. Niechmirów, ZAPOWIEDŹ III.

8. W Roku Kanonizacji Św. Jana Pawła II, nasza Parafia organizuje we wrześniu, w dniach do 9 - 17.09.2014., 9.dniową autokarową, pielgrzymkę do Rzymu i do Włoch; Rimini, pobyt nad Morzem Śródziemnym i na plaży (1dzień), Sanktuarium MB w Loreto, Manopello, gdzie przechowywana jest chusta - bisior na którym odbita jest twarz Chrystusa Zmartwychwstającego w 1.sekundzie, Lanciano, w którym dokonał się cud eucharystyczny, San Giovanni Rotondo: Sanktuarium i grób Św. O. Pio, Monte Cassino z klasztorem Św. Benedykta i Cmentarz Polskich Żołnierzy, Rzym: nawiedzenie grobów Apostołów: Św. Piotra i Św. Pawła, Msza Św. na grobie św. Jana Pawła II, spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 14 IX, zwiedzanie 4. Bazylik papieskich i starożytnego Rzymu oraz zwiedzanie Watykanu, Asyż – miasto Św. Franciszka i Św. Klary, Wenecja, zwiedzanie Plac Św. Marka z Bazylika Św. Marka, gdzie przechowywane są relikwie Św. Marka. Codziennym punktem programu jest Msza Św. Koszt wyjazdu 2.190zł. przy liczbie 40 osób. Cena zawiera: transfery klimatyzowanym autokarem, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (lokalny standard), wyżywienie 2 x dziennie, opiekę polskiego pilota-tłumacza, przewodników lokalnych, materiały informacyjne (mini przewodnik), pamiątki (chusty, przypinki), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób przewlekłych, bagaż. Przejazd autokarem jest tylko w dzień, w nocy odpoczynek.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzania obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, napojów do kolacji, napiwków dla kierowców i lokalnych przewoźników, wydatków własnych. Można się jeszcze dziś zapisać (są już 32 osoby). w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przy zapisie proszę podać adres zamieszkania i datę urodzenia oraz zaliczkę 500zł.

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, oraz nowy nr Opiekun

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Tygodnia

oraz Dobrego przygotowania duchowego na Odpust Św. Wawrzyńca!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 LIPCA 2014.

1. W dzisiejszą, 17. niedzielę w ciągu roku, gościmy w naszej wspólnocie Księdza doktora Sebastiana KĘPA z Częstochowy, który m.in., jest redaktorem radiowym Radia Jasna Góra, m.in., na falach radia Jasna Góra, prowadzi w ciągu tygodnia, codziennie o godz.830 2300 katechezy pt. „Spotkanie z Biblią”. Ks. Sebastian Kępa jest także wykładowcą teologii pastoralnej, ewangelizatorem, autorem książek i artykułów prasowych. Jest autorem jedynej w Polsce książki nt. katolików niepraktykujących, pt. : „Autostrada do wiecznego zatracenia katolików niepraktykujących”. Książka rozprawia się z absurdami laickiej „dogmatyki” typu:

- Jestem wierzący, ale niepraktykujący;

- Chrystus – tak, Kościół – nie!;

- Nikogo nie zabiłem(am) – nie mam grzechów;

- Do zbawienia nie potrzeba praktyk religijnych – wystarczy być dobrym człowiekiem;

- Nie uczęszczam na Mszę, bo wolę się w lesie pomodlić - Bóg jest wszędzie;

- Jeśli będę mieć taka potrzebę, wtedy pójdę do kościoła.”, zob. www.sebkempes.pl

Ks. dr Sebastianowi Kępie, bardzo dziękuję za przybycie, za pracę ewangelizacyjną,za zaangażowanie w nową ewangelizację za pośrednictwem m.in., Radia Jana Góra, które dociera, także do naszych domów, samochodów. Życzę także mocy Ducha Św. i Jego Darów w głoszeniu z zapałem, że Panem naszym jest Jezus!!!

2. Także dzisiaj w niedzielę 27 lipca 2014, z racji wspomnienia Św. Krzysztofa – Patrona Kierowców, odbędzie się błogosławieństwo POJAZDÓW, po Mszy Św. o godz.1200. Ofiary zbierane podczas błogosławieństwa pojazdów przeznaczone będą na MIVA Polska, czyli na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy pracujących na Misjach.

3. Jutro, w poniedziałek, 28 lipca 2014., po południu, jak co roku przybędą do Wielgiego na nocleg Pielgrzymi idący na Jasną Górę z Parafii Szubin (około 50 osób). Otwórzmy dla niech nasze serca i domy. Natomiast w najbliższą niedzielę 3.08.2014., przybędzie grupa Pielgrzymów idących na Jasną Górę z Parafia Witkowo, którzy o godz.1200, będą na Mszy Św. w naszym kościele parafialnym, a po Mszy Św. będą spożywać posiłek.

4. . W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi świętej pierwszo-piątkowej:

- Wielgie w czwartek 31.07.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- Niechmirów: w piątek 1.08.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- Stolec, w piątek 1.08.2018., od godz.1700 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.900.

5. W piątek, 1 sierpnia, będziemy obchodzić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to zryw nie tylko mieszkańców stolicy, lecz jest on symbolem zrywu całego narodu, który po raz kolejny próbował wyzwolić się spod panowania narzuconego mu siłą.

6. W pierwszą sobotę miesiąca, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania nawet do grzechów powszednich, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

7. W Roku Kanonizacji Św. Jana Pawła II, nasza Parafia organizuje we wrześniu, w dniach do 9 - 17.09.2014., 9.dniową autokarową, pielgrzymkę do Rzymu i do Włoch; Rimini, pobyt nad Morzem Śródziemnym i na plaży (1dzień), Sanktuarium MB w Loreto, Manopello, gdzie przechowywana jest chusta - bisior na którym odbita jest twarz Chrystusa Zmartwychwstającego w 1.sekundzie, Lanciano, w którym dokonał się cud eucharystyczny, San Giovanni Rotondo: Sanktuarium i grób Św. O. Pio, Monte Cassino z klasztorem Św. Benedykta i Cmentarz Polskich Żołnierzy, Rzym: nawiedzenie grobów Apostołów: Św. Piotra i Św. Pawła, Msza Św. na grobie św. Jana Pawła II, spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 14 IX, zwiedzanie 4. Bazylik papieskich i starożytnego Rzymu oraz zwiedzanie Watykanu, Asyż – miasto Św. Franciszka i Św. Klary, Wenecja, zwiedzanie Plac Św. Marka z Bazylika Św. Marka, gdzie przechowywane są relikwie Św. Marka. Codziennym punktem programu jest Msza Św. Koszt wyjazdu 2.190zł. przy liczbie 40 osób. Cena zawiera: transfery klimatyzowanym autokarem, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (lokalny standard), wyżywienie 2 x dziennie, opiekę polskiego pilota-tłumacza, przewodników lokalnych, materiały informacyjne (mini przewodnik), pamiątki (chusty, przypinki), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i chorób przewlekłych, bagaż. Przejazd autokarem jest tylkow dzień, w nocy odpoczynek.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzania obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, napojów do kolacji, napiwków dla kierowców i lokalnych przewoźników, wydatków własnych. Można się jeszcze zapisać (jest już 31 osób). w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przy zapisie proszę podać adres zamieszkania i datę urodzenia oraz zaliczkę 500zł.

8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

GRZEGORZ ANDRZEJ GARŁOWSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Miklesz,

JUSTYNA KUPIS, panna, rzym. kat. zam. Kolonia Lipiny, ZAPOWIEDŹ III.

PATRYK MATEUSZ ŚREMSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Broszki,

WIOLETA HONORATA MAJNERT, panna, rzym. kat., zam. Gronówek, ZAPOWIEDŹ III.

DOMINIK DĄBEK, kawaler, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

KLAUDIA KATARZYNA ŚWIĘTCZAK, panna, rzym. kat., zam. Niechmirów, ZAPOWIEDŹ II.

9. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, oraz Opiekun, a w nim o nowym Biskupie nominacie: Ojciec Łukasz Buzun OSPPE, przeor Jasnej Góry, który 5 lipca został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Można też nabyć u Ks. dr Sebastiana Kępy książki, a u ministrantów breloki ze Św. Krzysztofem oraz złożyć ofiarę na zakup środków transportu dla Polskich misjonarzy – MIVA Polska. Bóg zapłać! za dar serca!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli,

I Dobrego Tygodnia oraz Bezpiecznego Podróżowania!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

 

 

 

 

 

 

 

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 LIPCA 2014.

1. Przeżywamy dziś 16. niedzielę w ciągu roku. Jezus nadal przemawia do nas w przypowieściach, których treść wspaniale wpisuje się w obecną porę roku. W naszych codziennych spotkaniach z bliźnimi pamiętajmy, że w każdym człowieku jest zasiane dobre i złe ziarno. Próbujmy zatem, poddając się Bożemu prowadzeniu, zawsze zauważać dobro w drugim człowieku i dziękować za nie.

2. Od dzisiejszej niedzieli 20 do 27 lipca 2014., obchodzony jest 15. Ogólnopolski Tydzień Św. Krzysztofa. Przez cały tydzień, od dziś, otaczamy naszą serdeczną modlitwą wszystkich Kierowców i Podróżujących. Z wiarą prośmy o opiekę i błogosławieństwo Boże na każdą naszą podróż, chociażby tę krótką i codzienną, by dobry Bóg zachował nas od niebezpieczeństw, a zwłaszcza wypadków drogowych.

Podziękujmy Bogu za każdy pojazd, który posiadamy lub mamy do dyspozycji. Nade wszystko zaś bądźmy wdzięczni za każdą podróż, za uchronienie nas od wypadków. W duchu tej wdzięczności weźmy udział w Akcji Św. Krzysztof i podarujmy 1 grosz za każdy 1 kilometr bezwypadkowej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Niech nasza pomoc ułatwi misjonarzom pracę i niesienie dobrej Nowiny ludziom na krańcach ziemi.

Dzięki wszystkim osobom wspierającym projekty misyjne prowadzone przez MIVA Polska, tylko w ubiegłym 2013 roku udało się zakupić na misje 41 samochodów, 9 motocykli, 2 karetki, 20 rowerów, 1 traktor i 1 skuter śnieżny. Również Ty możesz przez modlitwę  i wsparcie materialne, stać się misjonarzem i dołączyć do błogosławionych, których „stopy niosą Dobrą Nowinę” o zbawieniu. Zobacz: www.miva.pl . Błogosławieństwo Pojazdów odbędzie się w przyszłą niedzielę 27 lipca 2014., po Mszy Św. o godz.1200. W czasie poświęcenia pojazdów zbierane będą ofiary na wspomniane pojazdy na misje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

3. W Roku Kanonizacji Św. Jana Pawła II, nasza Parafia organizuje we wrześniu, w dniach do 9 - 17.09.2014., 9.dniową autokarową, pielgrzymkę do Rzymu i do Włoch; Rimini, pobyt nad Morzem Śródziemnym i na plaży (1dzień), Sanktuarium MB w Loreto, Manopello, gdzie przechowywana jest chusta - bisior na którym odbita jest twarz Chrystusa Zmartwychwstającego w 1.sekundzie, Lanciano, w którym dokonał się cud eucharystyczny, San Giovanni Rotondo: Sanktuarium i grób Św. O. Pio, Monte Cassino z klasztorem Św. Benedykta i Cmentarz Polskich Żołnierzy, Rzym: nawiedzenie grobów Apostołów: Św. Piotra i Św. Pawła, Msza Św. na grobie św. Jana Pawła II, spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 14 IX, zwiedzanie 4. Bazylik papieskich i starożytnego Rzymu oraz zwiedzanie Watykanu, Asyż – miasto Św. Franciszka i Św. Klary, Wenecja, zwiedzanie Plac Św. Marka z Bazylika Św. Marka, gdzie przechowywane są relikwie Św. Marka. Codziennym punktem programu jest Msza Św. Koszt wyjazdu 2.190zł. przy liczbie 40 osób. Cena zawiera: transfery klimatyzowanym autokarem, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (lokalny standard), wyżywienie 2 x dziennie, opiekę polskiego pilota-tłumacza, przewodników lokalnych, materiały informacyjne (mini przewodnik), pamiątki (chusty, przypinki), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i chorób przewlekłych, bagaż. Przejazd autokarem jest tylko w dzień, w nocy odpoczynek.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzania obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, napojów do kolacji, napiwków dla kierowców i lokalnych przewoźników, wydatków własnych. Można się jeszcze zapisać (jest już 26 osób). w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przy zapisie proszę podać adres zamieszkania i datę urodzenia oraz zaliczkę 500zł.

4. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła (dachu, elewacji oraz okien) w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont w Niechmirowie złożyły 3. Rodziny na sumę 300zł. Bóg zapłać!

Jutro, w poniedziałek 21.07.2014., w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, złożę dokonane poprawki do weryfikowanego wniosku, dotyczące remontu kaplicy w Niechmirowie. Dziękuję Mieszkańców Niechmirowa za udział w spotkaniu w minionym tygodniu oraz Panu Wójtowi Jarosławowi Janiakowi i Radzie Gminy Burzenin za dokonane poprawki w programie „Odnowa wsi Niechmirów na lata 2014-2012”. Módlmy się, aby wniosek został pozytywnie zaliczony do wsparcia finansowego.

5. W przyszłą niedzielę, 27 lipca 2014.,. na Mszach Św. gościć będziemy Księdza doktora Sebastiana KĘPA z Częstochowy, który m.in., jest redaktorem radiowym Radia Jasna Góra, m.in., na falach radia Jasna Góra, prowadzi w ciągu tygodnia, codziennie o godz.830 2300 katechezy pt. „Spotkanie z Biblią”. Ks. Sebastian Kępa jest także wykładowcą teologii pastoralnej, ewangelizatorem, autorem książek i artykułów prasowych. Jest autorem jedynej w Polsce książki nt. katolików niepraktykujących, pt. : „Autostrada do wiecznego zatracenia katolików niepraktykujących”. Książka rozprawia się z absurdami laickiej „dogmatyki” typu:

- Jestem wierzący, ale niepraktykujący;

- Chrystus – tak, Kościół – nie!;

- Nikogo nie zabiłem(am) – nie mam grzechów;

- Do zbawienia nie potrzeba praktyk religijnych – wystarczy być dobrym człowiekiem;

- Nie uczęszczam na Mszę, bo wolę się w lesie pomodlić - Bóg jest wszędzie;

- Jeśli będę mieć taka potrzebę, wtedy pójdę do kościoła.”, zob. www.sebkempes.pl

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

KRZYSZTOF DRZAZGA, kawaler, rzym. kat., zam. Smardzew,

IWONA ELŻBIETA PAWLAK, panna, rzym. kat., zam. Stolec, ZAPOWIEDŹ III.

GRZEGORZ ANDRZEJ GARŁOWSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Miklesz,

JUSTYNA KUPIS, panna, rzym. kat. zam. Kolonia Lipiny, ZAPOWIEDŹ II.

PATRYK MATEUSZ ŚREMSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Broszki,

WIOLETA HONORATA MAJNERT, panna, rzym. kat., zam. Gronówek, ZAPOWIEDŹ II.

DOMINIK DĄBEK, kawaler, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

KLAUDIA KATARZYNA ŚWIĘTCZAK, panna, rzym. kat., zam. Niechmirów, ZAPOWIEDŹ I.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, a w nim o nowym Biskupie nominacie: Ojciec Łukasz Buzun OSPPE, przeor Jasnej Góry, który 5 lipca został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Jest też Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli,

I Dobrego Tygodnia oraz Bezpiecznego Podróżowania!

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 LIPCA 2014.

1. Liturgia 15. niedzieli w ciągu roku, którą dziś celebrujemy, wskazuje nam  na działanie słowa Bożego w naszym życiu. Zechciejmy zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie jest z nami tak, że wprawdzie słuchamy słowa Bożego, ale ono do nas nie dociera. Wykorzystajmy ten letni czas również na to, by uważniej przyjrzeć się naszej codzienności, a co za tym idzie, zastanowić się, czy dostrzegamy Boże działanie w naszym życiu.

2. W naszej codziennej modlitwie nie zapomnijmy o Rolnikach, dla których wakacje nie są czasem odpoczynku, lecz ciężkiej pracy. Wspomagajmy ich przynajmniej duchowo, a kto może, to również fizycznie, abyśmy razem mogli cieszyć się z obfitych plonów ziemi i dziękować Bogu za Jego dary.

3. W środę, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. To wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel, przypomina nam o szczególnym przywileju, jakim jest szkaplerz karmelitański. Matka Boża ofiarowując go, związała z nim obietnicę, że każdego, który będzie go pobożnie nosił, wybawi z czyśćca w pierwszą sobotę po jego śmierci. Ta obietnica przyczyniła się bardzo do rozpowszechnienia się nabożeństwa do Matki Bożej szkaplerznej. Jej czcicielem był również papież Św. Jan Paweł II, który już od młodości nosił tej znak Jej szczególnej opieki. W tym dniu przypada Odpust w Parafii w Złoczewie, suma o godz.1200.

4. W Roku Kanonizacji Św. Jana Pawła II, nasza Parafia organizuje we wrześniu, w dniach do 9 - 17.09.2014., 9.dniową autokarową, pielgrzymkę do Rzymu i do Włoch; Rimini, pobyt nad Morzem Śródziemnym i na plaży (1dzień), Sanktuarium MB w Loreto, Manopello, gdzie przechowywana jest chusta - bisior na którym odbita jest twarz Chrystusa Zmartwychwstającego w 1.sekundzie, Lanciano, w którym dokonał się cud eucharystyczny, San Giovanni Rotondo: Sanktuarium i grób Św. O. Pio, Monte Cassino z klasztorem Św. Benedykta i Cmentarz Polskich Żołnierzy, Rzym: nawiedzenie grobów Apostołów:Św. Piotra i Św. Pawła, Msza Św. na grobie św. Jana Pawła II, spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 14 IX, zwiedzanie 4. Bazylik papieskich i starożytnego Rzymu oraz zwiedzanie Watykanu, Asyż – miastoŚw. Franciszka i Św. Klary, Wenecja, zwiedzanie Plac Św. Marka z Bazylika Św. Marka, gdzie przechowywane są relikwie Św. Marka. Codziennym punktem programu jest Msza Św. Koszt wyjazdu 2.190zł. przy liczbie 40 osób. Cena zawiera: transfery klimatyzowanym autokarem, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (lokalny standard), wyżywienie 2 x dziennie, opiekę polskiego pilota-tłumacza, przewodników lokalnych, materiały informacyjne (mini przewodnik), pamiątki (chusty, przypinki), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i chorób przewlekłych, bagaż. Przejazd autokarem jest tylko w dzień, w nocy odpoczynek.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzania obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, napojów do kolacji, napiwków dla kierowców i lokalnych przewoźników, wydatków własnych. Można się jeszcze zapisać (jest już 18 osób). w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przy zapisie proszę podać adres zamieszkania i datę urodzenia oraz zaliczkę 500zł.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła (dachu, elewacji oraz okien) w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont w Niechmirowie złożyły 5 Rodzin na sumę 1.100zł. Bóg zapłać!

Natomiast w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi trwa obecnie weryfikacja wniosków, również dotycząca remontu kaplicy w Niechmirowie. W związku z poprawkami do wniosku o remont; Mieszkańców Niechmirowa zapraszam na spotkanie we wtorek 15 lipca 2014., na godz.1600, które odbędzie się razem z P. Wójtem Burzenina, Panią Sołtys, Radnymi Gminy i ze mną, w budynku byłej szkoły w Niechmirowie. Módlmy się, aby wniosek został pozytywnie zaliczony do wsparcia finansowego.

6. W minioną środę 9 lipca 2014., Panowie witrażyści z Wrocławia zamontowali 46.witraż, który jest podświetlany na strychu kościoła parafialnego, od strony cmentarza, witraż Św. Rity. Witraż Św. Rity ufundowali Państwo Aleksandra i Grzegorz Halamus z Dąbrowy Miętkiej. Ofiarodawcom witraża i podświetlenia składam serdeczne Bóg zapłać!

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

SŁAWOMIR DROŻDŻYŃSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

KAROLINA MAGDALENA KLIMCZYK ,panna, rzym. kat., zam. Stolec. ZAPOWIEDŹ III.

KRZYSZTOF DRZAZGA, kawaler, rzym. kat., zam. Smardzew,

IWONA ELŻBIETA PAWLAK, panna, rzym. kat., zam. Stolec, ZAPOWIEDŹ II.

GRZEGORZ ANDRZEJ GARŁOWSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Miklesz,

JUSTYNA KUPIS, panna, rzym. kat. zam. Kolonia Lipiny, ZAPOWIEDŹ I.

PATRYK MATEUSZ ŚREMSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Broszki,

WIOLETA HONORATA MAJNERT, panna, rzym. kat.,zam. Gronówek, ZAPOWIEDŹ I.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun i Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli,

oraz opieki Matki Bożej Szkaplerznej!

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 6 LIPCA 2014.

1. Przeżywamy dziś 14. niedzielę w ciągu roku, która zarazem jest pierwszą niedzielą lipca. Liturgia tej niedzieli zachęca nas, abyśmy wszystkie nasze troski złożyli na Pana, ucząc się od Niego, jak mamy postępować, by podobać się Ojcu naszemu, który jest w niebie. Niech te słowa będą dla nas zachętą, abyśmy nie zniechęcali się w chwilach trudności, niezrozumienia czy niepewności, lecz ufnie udawali się po pomoc do naszego Mistrza i Pana.

2. Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się już wakacje, wielu z nas również w tym miesiącu będzie się udawało na zasłużony odpoczynek. Postarajmy się dobrze wykorzystywać ten czas, przeznaczając go również na nasz rozwój duchowy. Skorzystajmy z rekolekcji, udajmy się na pielgrzymkę, przeznaczmy czas na lekturę dobrej literatury religijnej.

3. W Roku Kanonizacji Św. Jana Pawła II, nasza Parafia organizuje we wrześniu, w dniach do 9 - 18.09.2014., 10.dniową autokarową, pielgrzymkę do Rzymu i do Włoch; Rimini, pobyt nad Morzem Śródziemnym i na plaży (1dzień), Sanktuarium MB w Loreto, Manopello, gdzie przechowywana jest chusta - bisior na którym odbita jest twarz Chrystusa Zmartwychwstającego w 1.sekundzie, Lanciano, w którym dokonał się cud eucharystyczny, San Giovanni Rotondo: Sanktuarium i grób Św. O. Pio, Monte Cassino z klasztorem Św. Benedykta i Cmentarz Polskich Żołnierzy, Rzym: nawiedzenie grobów Apostołów: w. Piotra i Św. Pawła, Msza Św. na grobie św. Jana Pawła II, spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 14 IX, zwiedzanie 4. Bazylik papieskich i starożytnego Rzymu oraz zwiedzanie Watykanu, Asyż – miasto Św. Franciszka i Św. Klary, Wenecja, zwiedzanie Plac Św. Marka z Bazylika Św. Marka, gdzie przechowywane są relikwie Św. Marka. Codziennym punktem programu jest Msza Św. Koszt wyjazdu 2.190zł. przy liczbie 40 osób. Cena zawiera: transfery klimatyzowanym autokarem, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (lokalny standard), wyżywienie 2 x dziennie, opiekę polskiego pilota-tłumacza, przewodników lokalnych, materiały informacyjne (mini przewodnik), pamiątki (chusty, przypinki), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i chorób przewlekłych, bagaż. Przejazd autokarem jest tylko w dzień, w nocy odpoczynek.

Cena nie zawiera: biletów wstępu do zwiedzania obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, napojów do kolacji, napiwków dla kierowców i lokalnych przewoźników, wydatków własnych. Zapisy od dziś do 20 lipca 2014., w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przy zapisie proszę podać adres zamieszkania i datę urodzenia oraz zaliczkę 500zł. Na stronie www.parafiastolec.pl podany jest szczegółowy program pielgrzymki do Rzymu i Włoch. Pielgrzymkę organizuje nasza Parafia poprzez Biuro Podroży Trade&Travel Company, Konsorcjum Polskich Biur Podroży z Łodzi, które m.in., od 4. lat otrzymuje główną nagrodę przyznawaną przez tygodnik katolicki „Niedziela”, jako najlepsze biuro pielgrzymkowe w Polsce. Adres biura: www.konsorcjum.com.pl

4. W miniony piątek 4 VII 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Daniela MAJNERT, lat 82, mieszkała w Gronówku. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła (dachu, elewacji oraz okien) w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont w Niechmirowie złożyły 5 Rodzin na sumę 400zł. Bóg zapłać! W minionym tygodniu zamontowaliśmy nową bramę i furtki przed plebanią.

Natomiast w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi trwa obecnie weryfikacja wniosków, również dotycząca remontu kaplicy w Niechmirowie. Módlmy się, aby wniosek został pozytywnie zaliczony do wsparcia finansowego.

6. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

PAWEŁ ŁUKASZ FABROWSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Przedłęcze,

JULIA KATARZYNA PIETRASIK, panna, rzym. kat., zam. Filipole, ZAPOWIEDŹ III.

TOMASZ WLAZŁY, kawaler, rzym. kat., zam. Kolonia Jaźwiny,

KATARZYNA PAWLAK, panna, rzym. kat., zam. Złoczew, ul. Szkolna, ZAPOWIEDŹ III.

ŁUKASZ RAMUŚ, rozwiedziony cywilnie, rzym. kat., zam. Rokitowiec,

BEATA EWA PREŚ -WYGLĄDACZ, rozwiedziona cywilnie, rzym. kat.,

zam. Dobrosław. ZAPOWIEDŹ III.

MARIUSZ MACUGA, kawaler, rzym. kat., zam. Wolnica Niechmirowska,

PATRYCJA ISSEL, panna, rzym. kat., zam. Dymek, ZAPOWIEDŹ III.

SŁAWOMIR DROŻDŻYŃSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

KAROLINA MAGDALENA KLIMCZYK ,panna, rzym. kat., zam. Stolec. ZAPOWIEDŹ II.

KRZYSZTOF DRZAZGA, kawaler, rzym. kat., zam. Smardzew,

IWONA ELŻBIETA PAWLAK, panna, rzym. kat., zam. Stolec, ZAPOWIEDŹ I.

7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun i Gość Niedzielny.

8. Wczoraj, w sobotę 5 lipca 2014., Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Św. Franciszek mianował Biskupem pomocniczym Diecezji Kaliskiej przeora Jasnej Góry O. Łukasza Buzuna OSPPE. Święcenia Biskupie otrzyma w sobotę 16 sierpnia 2014., o godz.1100 na Jasnej Górze . Moi Kochani! Polecajmy Biskupa Nominata Łukasza w swoich codziennych modlitwach, aby podołał nowemu wezwaniu jako Biskup pomocniczy naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka!

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli,

a Dzieciom i Młodzieży oraz wszystkim Urlopowiczom – Bezpiecznych i Trzeźwych WAKACJI!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIELGRZYMKA: STOLEC - WŁOCHY  - 9 dni

LORETO - MANOPPELLO -  SAN GIOVANNI ROTONDO – MONTE CASSINO – RZYM – ASYŻ – WENECJA

 

DZIEŃ 1: WYJAZD

Wyjazd autokarem z Polski w bardzo wczesnych godzinach porannych. Przejazd na nocleg tranzytowy na północy Włoch.

DZIEŃ 2: RIMINI

Przejazd na nocleg w okolicach Rimini. Popołudnie na plaży

DZIEŃ 3: LORETO – MANOPELLO – LANCIANO – SAN GIOVANNI ROTONDO

Zwiedzanie Loreto – nawiedzenie Bazyliki Św. Rodziny z Nazaretu. Ponad 2000 lat temu w Nazarecie młodej dziewczynie ukazał się archanioł Gabriel i przekazał jej wiadomość, która raz na zawsze odmieniła losy człowieka: „Nie bój się Maryjo… Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus”. Miejscem, które „pamięta” to wydarzenie, jest mały, kamienny domek – mieszkanie Maryi i jej rodziców. Zadziwiające, ale dzisiaj nie znajdziemy go w Ziemi Świętej, a właśnie w Loreto. Wizyta na Cmentarzu Polskim. Przejazd do Manopello – Msza. Święta. Nawiedzenie Sanktuarium Św. Oblicza Pana Jezusa, gdzie od XVI wieku przechowywany jest Volto Santo - Cudowne Oblicze Jezusa Chrystusa (Chusta Św. Weroniki), który, jak głosi miejscowa opowieść, trafił do tego zapomnianego zakątka Włoch za sprawą "cudownej interwencji Niebios". Krótka modlitwa: litania do Św. Oblicza P. J. Przejazd do Lanciano – miejsca Cudu Eucharystycznego – pierwszego i najważniejszego cudu w historii katolicyzmu. W trakcie eucharystii w VIII wieku hostia przemieniła się w prawdziwe ciało a wino w krew. Hostia, która Ciałem się stała została umieszczona w monstrancji i ma lekko brunatną barwę. Cudowna Krew w postaci grudek koagulatu przybrała kolor brunatno-żółtawy. Transfer. Zakwaterowanie w hotelu w San Giovanni Rotondo, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4: SAN GIOVANNI ROTONDO – MONTE CASSINO

Śniadanie w hotelu, Zwiedzanie San Giovanni Rotondo – miasta Ojca Pio da Pietrelcina – stygmatyka, mistyka i świętego kościoła katolickiego. Urodził się on tu w 1887 roku. W 1918 roku podczas modlitwy na chórze kościelnym pojawiły się po raz pierwszy stygmaty na jego dłoniach, stopach i boku. Rocznie zakonnik dostawał kilka tysięcy listów z prośbami o modlitwę i wstawiennictwo. Znana jest też prośba Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, która dotyczyła jego znajomej, mieszkającej w Polsce, chorej na raka, i która została wysłuchana. Jednak największym dziełem Ojca Pio była budowa potężnego szpitala dla ubogich, nazwanego "Dom ulgi w cierpieniu". Odwiedzimy między innymi Stary Kościół, kościółek antyczny, gdzie msze święte sprawował O. Pio, zejdziemy do krypty oraz zobaczymy klasztor OO. Kapucynów wraz z celą św. Ojca Pio. Przejazd na Monte Cassino. Zwiedzanie opactwa Benedyktynów, gdzie Święty Benedykt założył swój ostatni klasztor, napisał regułę i zmarł. Zwiedzanie zabudowań klasztornych, Kościoła i Bazyliki mieszczącej grób św. Benedykta i św. Scholastyki. Przejazd na cmentarz polski, modlitwa nad grobami poległych żołnierzy polskich. Przejazd do hotelu pod Rzymem, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5: RZYM

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Rzymu. Msza przy Grobie Św. Jana Pawła II. Zwiedzanie bazylik papieskich: Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika Santa Maria Maggiore. Bazyliki papieskie w Rzymie, nazywane też większymi lub patriarchalnymi to bazyliki, nad którymi bezpośrednie zwierzchnictwo sprawuje ojciec święty. Wewnątrz znajduje się tron i ołtarz zarezerwowany specjalnie dla papieża lub upoważnionego prałata. Następnie zwiedzanie Rzymu Antycznego – Plac Wenecki, Kolumna Trajana, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum (z zewnątrz). Powrót do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg

DZIEŃ 6:RZYM

Śniadanie w hotelu, przejazd do Watykanu – Anioł Pański i zwiedzanie Bazyliki św. Piotra i Placu św. Piotra. Następnie zwiedzanie Rzymu. Zobaczymy miedzy innymi zabytki Rzymu barokowego, takie jak Plac Navona, Plac Hiszpański z przepięknymi barokowymi schodami oraz Fontannę Di Trevi, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej imponujących włoskich budowli wodnych. Na koniec będziemy mieli okazję podziwiać Panteon – świątynię wszystkich bogów. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7:RZYM – ASYŻ - RIMINI

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Asyżu – miasta Świętego Franciszka i Świętej Klary, gdzie przesłanie miłości i dobroci emanuje na każdym kroku. Zwiedzimy Bazylikę św. Franciszka uważaną za jedną z najpiękniejszych świątyń chrześcijańskich na całym świecie. Bazylika składa się z Kościoła Górnego i Dolnego oraz z krypty. Przejazd do Rimini. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg

DZIEŃ 8: WENECJA

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Wenecji – malowniczego miasta ulokowanego na lagunie poprzecinanej licznymi kanałami. Przeprawa łodzią do centrum Wenecji. Zwiedzimy przede wszystkim Plac św. Marka z Bazyliką św. Marka, która powstała w XI wieku dla przechowania relikwii Świętego, które kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii. Święty Marek stał się patronem miasta, a jego symbol – skrzydlaty lew do dziś jest herbem Wenecji. W trakcie spaceru zobaczymy także Pałac Dożów, czyli siedzibę sponsorów i władców miasta, Most Westchnień, uważany za jedno z najbardziej romantycznych miejsc świata, Wieżę Zegarową,

Dzwonnicę oraz Most Rialto – złotników. Wyjazd do Polski – nocny przejazd do kraju.

DZIEŃ 9: POWRÓT

Przyjazd do Polski, zakończenie pielgrzymki w godzinach nocnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Codziennym punktem programu jest Msza Święta

09-17.09.14 – z dodatkowym noclegiem na powrocie (dodatkowe śniadanie i obiadokolacja)

2190 zł

CENA ZAWIERA: transfery klimatyzowanym autokarem, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (lokalny standard) wyżywienie 2 x dziennie, opiekę polskiego pilota-tłumacza, przewodników lokalnych, materiały informacyjne (mini przewodnik), pamiątki (chusty, przypinki), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i chorób przewlekłych, bagaż.

CENA NIE ZAWIERA: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, biletów komunikacji miejskiej w Rzymie – około 90 euro/osoba, napojów do kolacji, napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników, wydatków własnych.

UWAGI:

1. Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

2. Cena dotyczy osoby w pokoju 2-osobowym. Możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego 500 zł

3. Możliwość wykupu ubezpieczenia od kosztów rezygnacji - 2,5% kosztu imprezy.

4. Istnieje możliwość płatności zarówno w PLN jak i EUR (na oddzielne konto walutowe Konsorcjum PBP).

5. Kurs EUR przyjęty do kalkulacji 4,2 zł. Ostateczne rozliczenie imprezy nastąpi na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy wg aktualnej tabeli kursów sprzedaży obcych walut Banku PKO SA.

6. Oferta skalkulowana przy grupie minimum 40 osób

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

 

 

UROCZYTOŚĆ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA i PAWŁA – NIEDZIELA 29 VI 2014.

1. Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą dziś przeżywamy, przewyższa swą rangą liturgiczną 13. niedzielę w ciągu roku, która dziś przypada. Jak wiemy, święci Piotr i Paweł są bowiem nazywani filarami Kościoła. A ponieważ przez wieki panowało przekonanie, że zginęli tego samego dnia w Rzymie, od starożytności chrześcijańskiej obchodzono ich święto tego samego dnia.

2. Uroczystość dzisiejsza kieruje nasz duchowy wzrok na następcę św. Piotra na stolicy Piotrowej, na Ojca Świętego Franciszka. Nie zapominajmy o nim w naszych modlitwach, ale też starajmy się pogłębiać naszą więź ze Stolicą Apostolską, interesując się życiem Kościoła, zapoznając się z dokumentami wydawanymi przez Ojca Świętego, aby trwać w jedności z nim i w ten sposób przyczyniać się do budowania Chrystusowego Kościoła.

3. Dzisiejsza niedziela jest również ostatnią niedzielą miesiąca czerwca tradycyjnie poświęconego czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W miniony piątek przeżywaliśmy Jego uroczystość, a jeszcze dziś i jutro będziemy przeżywali nabożeństwo czerwcowe. Zapraszamy serdecznie do udziału w nim, tym bardziej jeśli przez cały miesiąc nie znaleźliśmy czasu, lub też nie mieliśmy możliwości w nim uczestniczyć. Zechciejmy choć w te dwa ostatnie dni dziękować Boskiemu Sercu za Jego miłosierdzie wobec nas i wypraszać dla siebie, dla swoich bliskich i dla całego świata potrzebne łaski.

4. Dla wielu naszych parafian, zwłaszcza dzieci i młodzieży, rozpoczął się czas zasłużonego wypoczynku po trudach roku szkolnego – Wakacje 2014! Starajmy się mądrze zaplanować i wykorzystać ten czas, niech nie będzie on pozbawiony obecności Boga ani też wrażliwości na drugiego człowieka. Uczmy nasze dzieci szacunku do drugiego człowieka spotykanego na ścieżkach życia, jak też do całego świata stworzonego, który jest widzialnym znakiem miłości Boga do nas. Wszystkim rozpoczynającym urlopy i czas wypoczynku od codziennych zajęć życzymy udanego odpoczynku i wielu pięknych wrażeń.

5. W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo-piątkowej:

- Wielgie: w czwartek 3.07.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- Niechmirów: w piątek 4.07.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- Stolec, w piątek 4.07.2014., od godz.1730 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku oraz Chorych w najbliższy czwartek i piątek od godz.800.

6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na zbliżający się remont kościoła (dachu, elewacji oraz okien) w Niechmirowie. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na remont w Niechmirowie złożyły 3 Rodziny na sumę 300zł. Bóg zapłać!

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

TOMASZ ANDRZEJ GRUCHOT, wolny, rzym. kat., zam. Szadkowice – Kolonia,

ALDONA BUCHLA, wolna, rzym. kat., zam. Łeszczyn. ZAPOWIEDŹ III.

DAMIAN MARCIN ALEKSANDEREK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wrocław,

MALWINA ALEKSANDEREK, z domu TOMCZYŃSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Wrocław, ZAPOWIEDŹ III.

PAWEŁ ŁUKASZ FABROWSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Przedłęcze,

JULIA KATARZYNA PIETRASIK, panna, rzym. kat., zam. Filipole, ZAPOWIEDŹ II.

TOMASZ WLAZŁY, kawaler, rzym. kat., zam. Kolonia Jaźwiny,

KATARZYNA PAWLAK, panna, rzym. kat., zam. Złoczew, ul. Szkolna, ZAPOWIEDŹ II.

ŁUKASZ RAMUŚ, rozwiedziony cywilnie, rzym. kat., zam. Rokitowiec,

BEATA EWA PREŚ -WYGLĄDACZ, rozwiedziona cywilnie, rzym. kat.,

zam. Dobrosław. ZAPOWIEDŹ II.

MARIUSZ MACUGA, kawaler, rzym. kat., zam. Wolnica Niechmirowska,

PATRYCJA ISSEL, panna, rzym. kat., zam. Dymek, ZAPOWIEDŹ II.

SŁAWOMIR DROŻDŻYŃSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec,

KAROLINA MAGDALENA KLIMCZYK ,panna, rzym. kat., zam. Stolec. ZAPOWIEDŹ I.

8. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, a w nim m.in., o KUL, którego patronem jest – o czym niewielu wie – Najświętsze Serca Jezusowe oraz dlaczego nowemu królowi Hiszpanii nikt nie włożył korony na głowę?

Dziś w uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła, przed kościołem odbywa się zbiórka ofiar na Stolicę Apostolską, tzw. Świętopietrze, Bóg zapłać! za dar serca na dzieła, którym towarzyszy Papież Franciszek.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli, Dobrego miesiąca Lipca

a Dzieciom i Młodzieży oraz wszystkim Urlopowiczom – Dobrych WAKACJI!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA – 4 MAJA 2014.

 

1. Dziś w tydzień po kanonizacji Św. Jana Pawła II, po Mszy Św. o godz.1200, odbędzie się w naszym kościele parafialnym KONCERT na CZEŚĆ ŚW. JANA PAWŁA II, w wykonaniu Pana Tadeusza Maciejewskiego na Fletni Pana, na który serdecznie zapraszam Parafian i Gości!

2. Dzisiejsza niedziela jest też Niedzielą Biblijną, rozpoczynając obchody VI Tygodnia Biblijnego (4-10 V 2014) w naszej ojczyźnie. Chodzi o to, abyśmy nie tylko posiadali w domu Pismo Święte, lecz abyśmy je czytali, wspólnie czy indywidualnie rozważali i w ten sposób pogłębiali naszą wiarę. (zob. www.biblista.pl ).

3. Także dzisiaj w niedzielę 4 maja 2014 nasza Diecezja Kaliska otrzyma KRZYŻ Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” (kopia obrazu Matki Bożej z bazyliki Santa Maria Maggiore z Rzymu), jako duchowe przygotowanie Młodzieży naszej Diecezji na Światowe Dni Młodzieży, które przeżywać będziemy z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku.

Młodzież z naszej Parafii będzie ADOROWAĆ KRZYŻ i Ikonę Matki Bożej we wtorek 15 maja 2014., w Złoczewie w godzinach od 900 do 1100. Już dziś Młodzież ZAPRASZAM.

4. Młodzież – KANDYDATÓW do Bierzmowania zapraszam na spotkanie formacyjne w najbliższy piątek 9 maja 2014., na godz.1800. Obecność obowiązkowa. Bierzmowanie odbędzie się w niedzielę 15 czerwca 2014., o godz.1200 z udziałem Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza z Wrocławia.

5. A w czwartek, 8 maja 2014., przypada uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Jest on wzorem dla tych, którzy kropla po kropli mają oddawać codziennie swoje życie dla gromadzenia Chrystusowej owczarni. Będziemy więc prosić świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby liczne powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte. Św. Stanisław jest m.in., Patronem naszego Księdza Biskupa Seniora Stanisława NAPIERAŁY, o którym pamiętajmy tego dnia w modlitwie! Wszystkich Parafian zapraszam na Odpust ku czci Św. Stanisława do Parafii Uników na godz.1200, gdzie Mszę Św. Odpustową i kazanie wygłosi nasz Ksiądz Rezydent – Ks. kan. senior Robert Barbuziński.

6. Rocznica I Komunii Św. Dzieci klas III, odbędzie się w niedzielę 25 maja 2014., na Mszy Św. o godz.1200. W związku z tym, zapraszam RODZICÓW Dzieci Rocznicy I Komunii Św. na spotkanie w przyszłą niedziele po Mszy Św. o godz.1200.

7. Trwa miesiąc maj, tradycyjnie poświęcony Matce Bożej. Zachęcam do udziału w Nabożeństwach Majowych codziennie w naszym kościele o godz.1800. Tych zaś, którzy z różnych powodów nie mogą w tym nabożeństwie uczestniczyć w kościele, zachęcam do gromadzenia się na to nabożeństwo wspólnie z sąsiadami czy w gronie rodzinnym, przed kapliczką Matki Bożej czy też w domu przed Jej obrazem.

8. W przyszłą niedzielę 11 maja 2014., o godz.1500 odbędzie się poświęcenie 2. Krzyży przydrożnych w Kolonii Broszki Kolonii Lipiny, które ufundowali m.in. Państwo Misiak i Krzyżańscy oraz Mieszkańcy Lipin, Jaźwin i Kolonii Broszki. Ofiarodawcom oraz Budowniczym Krzyży przydrożnych składam już dziś, serdeczne Bóg zapłać!

9. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na ekrany ledowe, w ostatnim tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany ledowe do wyświetlanie tekstów pieśni religijnych, złożyły 4. Rodziny na sumę 240zł. Bóg zapłać!

10. Także w tym tygodniu, w czwartek 8 maja 2014., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego w Łodzi, złożę wniosek o dofinansowanie remontu naszego kościoła filialnego w Niechmirowie. Projekt jest realizowany w ramach programu unijnego: Odnowy i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Temat wniosku brzmi: „Zachowanie dziedzictwa historycznego poprzez remont dachu i elewacji kaplicy dworskiej w Niechmirowie”. Staramy się o pozyskanie kwoty 500 tys. złotych, pod warunkiem, że My, jako Parafia (beneficjenci) musimy dołożyć 25% wkładu własnego, czyli musimy zebrać kwotę 125 tys. zł. Moi Kochani Parafianie! Do tego bardzo ważnego tematu jeszcze wrócimy w najbliższym czasie. Wspomnę tylko, że w tym tygodniu za zrobienie nowego projektu budowlanego remontu naszego kościoła w Niechmirowie muszę zapłacić 2.500zł. Będę od dziś wdzięczny za każdą dodatkową ofiarę na remont kościoła w Niechmirowie!

11. W piątek 2 maja 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Bronisława(ona) OGRABEK z domu KAPICA, lat 73, Matka 5.rga dzieci, mieszkanka Bieśca. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”

12. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

DAWID DĄBEK, kawaler, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

SYLWIA POŚPIECH, panna, rzym. kat., zam. Próba. ZAPOWIEDŹ II.

TOMASZ BRYŃSKI, kawaler, rzym. kat., zam. Gronówek,

PAULINA CHĘCIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Wola Buczkowska, ZAPOWIEDŹ I.

13. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: OPIEKUN. Natomiast za tydzień z racji Niedzieli Powołań odbędzie się zbiórka ofiar na Seminarium Duchowne w Kaliszu.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego tygodnia

A wszystkim Druhom Strażakom życzę opieki Św. Floriana!
 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA WIELKANOCNA – ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

DZIEŃ KANONIZACJI JANA PAWŁA II i JANA XXIII.

1. Dziś w Niedzielę MIŁOSIERDZIA BOŻEGO papież FRANCISZEK wyniesie do chwały ŚWIĘTYCH, poprzez akt KANONIZACJI, naszego ukochanego Papieża JANA PAWŁA II oraz papieża Dobroci JANA XXIII. To wielki uroczysty dzień w życiu naszego kościoła i świata! Niech Święty Jana Paweł II wyprasza każdemu potrzebne łaski w stawaniu się świętym. W Starym Sączu w 1999roku Św. Jan Paweł II powiedział: „Nie lękajcie się świętości! Uczyńcie nowe tysiąclecie, erą ludzi świętych!”

W uroczystości kanonizacji w Rzymie bierze udział m.in., nasz Biskup Kaliski Edward Janiak z Ks. Kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem z Wrocławia, są tam także Przedstawiciele naszej Parafii.

Wszyscy łączymy się w tych wielkich uroczystościach poprzez transmisje telewizyjne i radiowe.

Już za tydzień, w przyszłą niedzielę 4 maja 2014., po Mszy Św. południowej o g.1200, odbędzie się KONCERT na cześć Św. Jana Pawła II, w wykonaniu Pana Tadeusza Maciejewskiego na Fletni Pana, na który zapraszam serdecznie Parafian i Gości!

2. Liturgia dzisiejszego dnia wskazuje nam na Boże miłosierdzie, które objawia się nie tylko w darze odpuszczenia grzechów, lecz również w tym, że Pan Jezus osobiście chce się spotkać z wątpiącym Tomaszem, a w nim z każdym z nas.

Niedziela dzisiejsza rozpoczyna również Tydzień Miłosierdzia, który do 2012 roku był obchodzony w Polsce w październiku. Natomiast od zeszłego roku decyzją Episkopatu został przeniesiony na tydzień po dzisiejszej niedzieli. Pamiętajmy zatem o praktykowaniu uczynków miłosierdzia, abyśmy samy mogli go doświadczać.

4. Świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dziś za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy także uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Są nimi: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub też za kogoś ze zmarłych.

5. Jutro w poniedziałek, 28 kwietnia 2014, będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Została ona przeniesiona, jak już wspominaliśmy, ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, która jest tak samo ważna jak uroczystość Zmartwychwstania i dlatego obchody wszelkich innych uroczystości należy przenieść na dni następujące po niej, zaś obchody mniejszej rangi, jak święta czy wspomnienia, są w danym roku opuszczane.

6. Zaś we wtorek, 29 kwietnia 2014, tego dnia przeżywamy w Polsce Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W czasie II wojny światowej w Polsce zostało zamordowanych 1832 księży i kleryków diecezjalnych, 357 księży i kleryków zakonnych, 205 braci zakonnych oraz 289 zakonnic polskiego pochodzenia, z rąk hitlerowskich Niemiec, a ilu Duchownych zamordowali sowieci – niewiadoma liczba. Po wojnie diecezje np. włocławska, poznańska, gnieźnieńska, straciła aż 49% Kapłanów. Wśród nich zginęli kapłani naszej parafii; Ks. Proboszcz + Feliks BALCERZAK, zamordowany w Dachau 3 V 1942 roku oraz wikariusz Ks. Edmund WIELEBSKI, zamordowany w Dachau 24 V 1942 roku.

7. W połowie tygodnia wchodzimy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na Majowym Nabożeństwie. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o godz.1800. Na nabożeństwa majowe zapraszam także Dzieci i Młodzież, a szczególnie Kandydatów do bierzmowania.

8. W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej:

- Wielgie w czwartek 1.05.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- Niechmirów: w piątek 2.05.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- Stolec, w piątek 2.05.2014., od godz.1730 i Msza Św. o godz.1800.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku oraz Chorych w najbliższy czwartek i piątek od godz.800.

9. Natomiast w sobotę 3 maja 2014., przypada uroczystość NMP Królowej Polski oraz Rocznica Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Msze Św. 3 maja 2014., jak w niedzielę: w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400.

W tym dniu przypada Odpust ku czci NMP w Parafii Pyszków, suma o godz.1200.

10. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary składane na ekrany ledowe, w ostatnim czasie dodatkową ofiarę na ekrany ledowe do wyświetlanie tekstów pieśni religijnych, złożyło 5. Rodzin na sumę 700zł. Bóg zapłać!

11.Wczoraj, w sobotę 26 IV 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Wacława(ona) SADZIKOWSKA, lat 80, ostatnio mieszkała w Złoczewie, wcześniej w Warszawie, a pochodziła z naszej parafii z Filipola. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

12. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

DOMINIK ALEKSANDER WYRWAS, kawaler, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

MARTA SYLWIA, GRZELAK, panna, rzym. kat., zam. Łeszczyn. ZAPOWIEDŹ III.

KRZYSZTOF BARAN, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec-Krzyżanka,

EDYTA DZIWIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Mielcuchy. ZAPOWIEDŹ III.

DAWID DĄBEK, kawaler, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka,

SYLWIA POŚPIECH, panna, rzym. kat., zam. Próba. ZAPOWIEDŹ I.

12. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr OPIEKUN i tygodnik Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego tygodnia

oraz naśladowania Św. Jana Pawła II w stawaniu się ŚWIĘTYMI!

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 20 KWIETNIA 2014.

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO A.D. 2014.

1.Słowa Życzeń Wielkanocnych przesłał nam Biskup Kaliski Edward JANIAK:

Drodzy Diecezjanie!

Obchodząc Pamiątkę Śmierci i Chwalebnego Zmartwychwstania Chrystusa łączę się w wielkanocnej radości i składam najserdeczniejsze życzenia.

Prawdą, która daje nam siłę w najtrudniejszych momentach ziemskiego życia jest prawda o Zmartwychwstaniu Pańskim, w którą głęboko wierzymy. Węzły i trudności życiowe staramy się rozwiązywać idąc za przykładem świętych i błogosławionych, dlatego zwracamy się do Maryi, Matki naszego zawierzenia, do Świętego Józefa, opiekuna Kościoła pielgrzymującego, ale też między innymi do Błogosławionego Jana Pawła II, niedościgłego w znoszeniu ciężaru dnia codziennego, wypełniając powołanie wobec Boga i ludzi.

Życzę zdrowia, odwagi i mocy w dawaniu świadectwa wiary przeżywając radosną tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.

Z darem modlitwy i radosnym Alleluja

+ Edward Janiak

Biskup Kaliski

Słowa Życzeń Wielkanocnych, przesłał Nam, na moje ręce, Jego Eminencja Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz w Wrocławia, który w niedzielę 15 czerwca 2014., przybędzie m.in., bierzmować Młodzież naszej Parafii:

Proszę przyjąć na Paschę życzenia „Radosnego Alleluja” Waszej Dostojności i całej Parafii. Z wyrazami czci bratniej Ks. Henryk Kardynał Gulbinowicz – emeryt.”

2. Jutro 21.04.2014., drugi dzień świąteczny – Wielkanocny Poniedziałek, zwany „Poniedziałkiem Anioła”, który zwiastował Zmartwychwstanie Chrystusa! Pamiętajmy także, że jest to dzień, w którym modlitwą i ofiarą wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II. Jutro przed kościołem będą zbierane ofiary na KUL, za które składam serdeczne Bóg zapłać! Msze Św. w Poniedziałek Wielkanocny: w Stolcu o godz.900 i 1200, Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400.

3.W najbliższą niedzielę 27 kwietnia 2014., przypada święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu w Watykanie Papież Franciszek wyniesie na ołtarze dwóch papieży: Bł. Jana XXIII oraz Bł. Jana Pawła II ogłaszając Ich ŚWIĘTYMI! To wielkie święto dziękczynienia Bogu za Papieża Dobroci Jana XXIII oraz Polskiego Papieża Jana Pawła II, czciciela Bożego Miłosierdzia. Transmisja Mszy Św. kanonizacyjnej rozpocznie się w TVP 1, TV Trwam i innych stacjach TV i Radiowych od godz.1000.

Dlatego, aby każdy z Nas mógł uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu w historii Kościoła i historii Polski, Msze Św. w przyszłą niedzielę 27.04.2014., będą w Stolcu godz.900 i 1800 (Nie będzie Mszy Św. o godz.1200), a w Niechmirowie o godz.1600.

4. W związku z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II zapraszam na Apel Jasnogórski w sobotę 26.04.2011., na godz.2100, w czasie którego, Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stolcu przedstawią część artystyczną związaną z tą Kanonizacją W związku z kanonizacją bł. Jana Pawła II, udekorujmy nasze domy flagami i emblematami, portretami papieskimi!

Tydzień po kanonizacji, 4 maja 2014., po Mszy Św. południowej o g.1200, odbędzie się KONCERT na cześć Św. Jana Pawła II, w wykonaniu Pana Tadeusza Maciejewskiego na Fletni Pana.

5. Składam serdeczne Bóg zapłać! Mieszkańcom poszczególnych miejscowości z naszej Parafii za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg zapłać! Panu Kościelnemu – Marcinowi za wykonanie pięknego Grobu Pańskiego. Bóg zapłać! Panu Organiście – Leszkowi i całemu Chórowi za piękny śpiew w czasie Triduum Paschalnego. Dziękuję Druhom Strażakom, Ministrantom, całej Asyście i Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Bóg zapłać!

6. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZBIGNIEW JÓZEF ZAREMBA, kawaler, rzym. kat., zam. Sieradz, ul. Broniewskiego.

PAULINA SZWED, panna, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka. ZAPOWIEDŹ III.

RAFAŁ PIOTR BYCZKOWSKI, wolny, rzym. kat., zam. Sieradz, ul. Bohaterów Września,

MAŁGORZATA ZOFIA ROŻEK, wolna, rzym. kat., zam. Kolonia Lipiny. ZAPOWIEDŹ III.

DOMINIK ALEKSANDER WYRWAS, kawaler, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

MARTA SYLWIA, GRZELAK, panna, rzym. kat., zam. Łeszczyn. ZAPOWIEDŹ II.

KRZYSZTOF BARAN, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec-Krzyżanka,

EDYTA DZIWIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Mielcuchy. ZAPOWIEDŹ II.

7. Kochani Parafianie i Goście! W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego składamy sobie życzenia, dzielimy się poświęconym jajkiem. Tegoroczne święta przeżywamy w czasie trwania roku liturgicznego, któremu towarzyszą słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. Jako Proboszcz wspólnoty parafialnej składam Wam, już po raz trzynasty, najlepsze Życzenia Wielkanocne!

Niech Jezus Zmartwychwstały, który jest Panem Życia i Zwycięzcą śmierci, napełni nasze serca POKOJEM, NADZIEJĄ, RADOŚCIĄ! „Kogo szukasz?”, to słowa z Grobu Pańskiego. To pytanie, które zadał Zmartwychwstały Jezus Marii Magdalenie. To pytanie stawia w tym roku Zmartwychwstały każdemu z nas; Kogo szukasz? Kogo szukam tutaj, w świątyni, w sakramentach, Słowie Bożym, w Eucharystii? Czy w obliczu Bliźnich, w obliczu swych domowników, w obliczu swego kolegi czy koleżanki, czy w obliczu Chorych, Cierpiących, szukam Oblicza Chrystusa Zmartwychwstałego? Niech światło Ducha Świętego, pomaga nam odnajdywać Oblicze Zmartwychwstałego Pana!

Niech Błogosławiony Jan Paweł II, wkrótce ŚWIĘTY, wyprasza Nam wszystkim potrzebne łaski u Zmartwychwstałego! Wraz z Ks. Kan. Robertem – seniorem; Życzymy Wszystkim Błogosławieństwa Bożego i Wesołego Alleluja!

Na radosne świętowanie Wielkiej Nocy w gronie Rodziny, Przyjaciół i Gości niech Nam towarzyszy uroczyste błogosławieństwo od Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa!