Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Stolcu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print PDFOGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 13 KWIETNIA 2014.

 

         1. Dziś w Niedzielę Palmową odprawimy, już po raz jedenasty, Drogę Krzyżową ulicami Stolca! Zapraszam Was Kochani Parafianie i Goście na Drogę Krzyżową dziś po południu, na godz.1800. Uroczyście poniesiemy duży KRZYŻ, świece, znicze, aby przy zapadającym zmroku przeżyć z Jezusem DROGĘ KRZYŻOWĄ ulicami Stolca, ostatnia stacja będzie na Cmentarzu przy naszej kaplicy cmentarnej.

 

2. W tym tygodniu rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne, Męki, Śmierci                          i Zmartwychwstania Pańskiego – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Przeżyjmy te dni jak powinien przeżyć człowiek wierzący, a więc godnie, po chrześcijańsku. Zapraszam w tych dniach wszystkich Parafian i Gości do naszej świątyni parafialnej na Nabożeństwa o godz.1800.

 

         3. WIELKI CZWARTEK, to dzień naszego dziękczynienia Chrystusowi                             za ustanowienie Sakramentu EUCHARYSTII i KAPŁAŃSTWA. Zapraszam na uroczystą Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej Parafian i Gości. Po Mszy Św., nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „Ciemnicy” – pamiątka więzienia Pana Jezusa. Adoracja                 w Ciemnicy do godz.2100.

 

         4. WIELKI PIĄTEK to dzień MĘKI i ŚMIERCI PANA JEZUSA CHRYSTUSA na KRZYŻU. W tym dniu na całym świecie nie odprawia się Mszy Św., - Pan Jezus składa Siebie Bogu Ojcu w ofierze Krzyża. Punktem kulminacyjnym tego dnia jest ADORACJA KRZYŻA ŚWIĘTEGO. W tym dniu obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa razy można się posilić (post ścisły obowiązuje osoby od 18-60.roku życia).             W tym dniu Kościół nie udziela dyspensy od pokarmów mięsnych. Po Nabożeństwie Krzyża przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i Adoracja do godz.2100.

 

         5. WIELKA SOBOTA to dzień ciszy – Pan Jezus w Grobie. Adoracja przy Grobie Pańskim od godz.1000 do godz.2100. Tradycyjnie proszę o WARTĘ  przy Grobie Pańskim Druhów Strażaków Wszystkich 6.Jednostek z terenu naszej Parafii.

         ZAPRASZAM was Kochani PARAFIANIE na Adorację Pana Jezusa przy Grobie Pańskim w Wielka Sobotę 19.04.2014., według następującego porządku:

- Mieszkańców Burdynówki i Łeszczyna ZAPRASZAM na godz.1000,

- Wielgie, Cisowa – godz.1100,

- Gronów, Rokitowiec i Gronówek – godz.1200,

- Kamionka, Niechmirów, Kol. Kamionka, Kol. Niechmirów, Wolnica Niechm. – godz.1300,

- Dąbrowa Miętka, Broszki, Lipiny, Jaźwiny, Doliny, Siekanie – godz.1400,

- Dzieci z całej Parafii – godz.1500,

- Biesiec, Filipole, Przylepka – godz.1600,

- Stolec, Koźliny – godz.1700,

godz.1800 – Liturgia Wigilii Paschalnej.

- Młodzież całej Parafii – godz.2000.

         W Wielką Sobotę tradycyjnie udajemy się do kościoła ze święconym, aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW na stół Wielkanocny:

- Wielgie: godz.900, - Niechmirów: godz.930,

- kościół Parafialny w Stolcu: godz.1100, 1300 i 1500.

 

          W Wielką Sobotę o godz.1800 rozpoczniemy Wigilię Paschalną Wielkiej Nocy.                  W czasie nabożeństwa nastąpi poświęcenie ognia, nowego paschału, wody chrzcielnej, odnowimy swoje przyrzeczenia chrzcielne i wyznamy wiarę w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego! Na liturgię Paschalną proszę przynieść świece – Paschaliki i gromnice

 

         6. W niedzielę 20 kwietnia 2014., UROCZYSTOŚC ZMARTYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – WIELKANOC 2014! – największe święto CHRZEŚCIJAN! Msze Św. w Wielkanoc: REZUREKCJA z procesją o godz.600 (Nie będzie Mszy Św. o godz.900), godz.1030(Niechmirów), godz.1200 i godz.1400(Wielgie) Do wzięcia udziału                 w procesji rezurekcyjnej zapraszam: Parafian i Gości, a także Asystę, ministrantów, dziewczynki sypiące kwiatki, dzieci z ERM, Druhów Strażaków, Panie i Panów niosących chorągwie, feretrony, świece.

 

         7. Bóg zapłać! za ofiary dodatkowe na ekrany ledowe. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany do wyświetlania pieśni złożyły 4 Rodziny na sumę 500zł. Bóg zapłać! Dziękuję też za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Kamionki, Krzyżanki, Sołectwa Biesiec, Sołectwo Wielgie, Sołectwo Stolec, Sołectwa Broszki, Sołectwo Wolnica Niechmirowska, Sołectwo Łeszczyn, w sumie złożono ofiarę w kwocie: 1.145 zł. Bóg zapłać!

 

8. We wtorek 8 IV 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Jerzy ŚWIĄTCZAK, lat 52, mieszkał w Niechmirowie. W środę 9 IV 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Janina MAJDA, lat 97, mieszkanka Wielgiego, Matka 10-rga dzieci, z czego 7 dzieci już pochowała. Od 12 lat odwiedzałem + Janinę w I Czwartki Miesiąca. Natomiast w czwartek 10 IV 2014., odbył się pogrzeb śp.+ Bronisław DZIERŻAWA, lat 70, mieszkały też w Wielgiem, a spoczął na cmentarzu parafialnym w Szynkielowie. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

9. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZBIGNIEW JÓZEF ZAREMBA, kawaler, rzym. kat., zam. Sieradz, ul. Broniewskiego.

PAULINA SZWED, panna, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka.           ZAPOWIEDŹ II.

            RAFAŁ PIOTR BYCZKOWSKI, wolny, rzym. kat., zam. Sieradz, ul. Bohaterów Września,

            MAŁGORZATA ZOFIA ROŻEK, wolna, rzym. kat., zam. Kolonia Lipiny.  ZAPOWIEDŹ II.

DOMINIK ALEKSANDER WYRWAS, kawaler, rzym. kat., zam. Łeszczyn,

MARTA SYLWIA, GRZELAK, panna, rzym. kat., zam. Łeszczyn.                ZAPOWIEDŹ I.

            KRZYSZTOF BARAN, kawaler, rzym. kat., zam. Stolec-Krzyżanka,

            EDYTA DZIWIŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Mielcuchy.                            ZAPOWIEDŹ I.

Wczoraj, w sobotę 12 IV 2014., Katechezę Przedmałżeńską ukończyło 40. Osób, które przygotowują się bezpośrednio do zawarcia sakramentu małżeństwa.

 

            10.Już za dwa tygodnie: 27 IV 2014., Papież Franciszek ogłosi świętym dwóch papieży;                Bł. Jana XXIII oraz Bł. Jana Pawła II. Chciejmy jak najlepiej przygotować się duchowo na ten historyczny dzień.

Tydzień po kanonizacji 4 maja 2014., po Mszy Św. południowej o g.1200, odbędzie się KONCERT na cześć Św. Jana Pawła II, w wykonaniu Pana Tadeusza Maciejewskiego na Fletni Pana.

 

         11. Przed kościołem prasa katolicka: świąteczny nr Opiekun, Gość Niedzielny, świece- Paschaliki. Dziś po Gorzkich Żalach, rozstrzygnięcie dla Dzieci konkursu na najpiękniejszą                 i najdłuższą Palmę Wielkanocną.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

 oraz dobrych, głębokich przeżyć duchowych w Wielkim Tygodniu

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 6 KWIETNIA 2014.

 

1. Przeżywana dziś piąta niedziela Wielkiego Postu wprowadza nas w okres rozpamiętywania Męki Pańskiej. Starajmy się przeżywać ten czas w większym skupieniu, wygospodarowując chwile w ciągu dnia, rano lub wieczorem na choćby krótkie rozważanie męki Pańskiej czy to czytając jej opis w Ewangeliach, czy też rozważając codziennie jedną stację Drogi Krzyżowej. Od dzisiejszej niedzieli, aż do Wielkiego Piątku zakrywa się                    w kościołach krzyże, abyśmy zatęsknili za tym, co zakryte – zatęsknić za Krzyżem, który jest dla Nas „Lekarstwem” i „Przykładem”!

 

            2. Za tydzień Niedziela Palmowa, rozpoczynająca uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach Świętych błogosławieństwo palm. Dzieci przynoszą palmy na Mszę Św. na godz.1200, po której rozstrzygnięty zostanie konkurs na najdłuższą                          i najpiękniejszą palmę. Także za tydzień Przedstawiciele Polskiej Młodzieży w Rzymie, odbiorą z rąk papieża Franciszka Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę Matki Bożej. Krzyż Światowych Dni Młodzieży będzie w naszej Diecezji Kaliskiej od 4 do 17 maja 2014.

 

3. Także za tydzień w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014., po raz jedenasty  odprawimy Drogę Krzyżową ulicami Stolca! Uroczyście poniesiemy duży KRZYŻ,   świece, znicze, aby przy zapadającym zmroku przeżyć z Jezusem DROGĘ KRZYŻOWĄ ulicami Stolca, ostatnia stacja będzie na Cmentarzu przy naszej kaplicy cmentarnej. Rozpoczęcie Drogi Krzyżowej o godz.1800.

 

         4. Bóg zapłać! za ofiary dodatkowe na ekrany ledowe. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany do wyświetlania pieśni złożyło 5 Rodzin na sumę 450zł. Bóg zapłać! Dziękuje też za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Burdynówki, Gronówka, Dąbrowy Miętkiej oraz Gronowa i Rokitowca, w sumie złożono ofiarę w kwocie: 375 zł. Bóg zapłać!

 

4. Wczoraj w sobotę 5 IV 2014., zmarł, po krótkiej chorobie, młody, dobry Parafianin śp. + Jerzy ŚWIĄTCZAK, lat 52, mieszkał w Niechmirowie. Pogrzeb śp. +Jerzego ŚWIĄTCZAKA,, odbędzie się we wtorek 8 kwietnia 2014., o godz.1200. Pół godziny wcześniej, wyjście z kaplicy cmentarnej do kościoła. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

         5. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

GRZEGORZ DRYGOWSKI, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Niechmirów,

ŻANETA DRYGOWSKA z domu GNATKOWSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Niechmirów.               ZAPOWIEDŹ III.

            PIOTR KŁYS, kawaler, rzym. kat., zam. Zborów, parafia Widawa,

            IZABELA TOMCZYŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Kolonia Doliny, ZAPOWIEDŹ III.

ZBIGNIEW JÓZEF ZAREMBA, kawaler, rzym. kat., zam. Sieradz, ul. Broniewskiego.

PAULINA SZWED, panna, rzym. kat., zam. Dąbrowa Miętka.           ZAPOWIEDŹ I.

            RAFAŁ PIOTR BYCZKOWSKI, wolny, rzym. kat., zam. Sieradz, ul. Bohaterów Września,

            MAŁGORZATA ZOFIA ROŻEK, wolna, rzym. kat., zam. Kolonia Lipiny.  ZAPOWIEDŹ I.

     Młodych – Zakochanych, którzy w ciągu najbliższych 2 lat, planują zawrzeć sakrament małżeństwa, zapraszam na ostatnią KATECHEZĘ PRZEDMAŁŻEŃSKĄ, w najbliższą sobotę 12.04.2014, już na godz.1930 do kościoła parafialnego w Stolcu.

 

         6. Przed kościołem prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, świece Caritas Paschaliki. Dziś po Gorzkich Żalach, rozstrzygnięcie dla Dzieci konkursu z Rekolekcji Szkolnych „Oblicze Jezusa” na podstawie Całunu Turyńskiego.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 30 MARCA 2014.

 

            1. Dzisiaj,w IV Niedzielę Wielkiego Postu kończymy rekolekcje szkolne i parafialne. Dziękujemy Bogu za ten szczególny czas łaski, w którym to: w Roku duszpasterskim „Wierzę w Syna Bożego” odczytywaliśmy największą relikwię chrześcijaństwa „Całun Turyński”. Dziękuję bardzo O.Rekolecjoniście Ks. doktorowi Zbigniewowi DUDKOWI – pauliście  z Częstochowy; Bóg zapłać! za tak bogatą treść i wielką wiedzę teologiczną i naukową na temat „Całunu Turyńskiego”. Na te rekolekcje nasza parafia czekała aż 6. lat. Panu Bogu dziękuję za tak wspaniałego Księdza dr Zbigniewa Dudka– Kustosza Repliki Całunu Turyńskiego Niech Oblicze Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego nieustannie będzie odbite w duszy każdego z nas poprzez Miłość i Sakramenty święte, szczególnie przez Eucharystię! Księdzu Zbigniewowi życzymy Obfitości łask od Jezusa Najwyższego Kapłana oraz wiele łask na ŚWIĘTA PASCHY!

 

2. W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej:

- Wielgie w czwartek 3.04.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600.

- Niechmirów: w piątek 4.04.2014., od godz.1530 i Msza Św. o godz.1600,

- Stolec, w piątek 7.03.2014., od godz.1730 i Msza Św. z Droga Krzyżową o godz.1800

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku oraz Chorych z racji Świąt Wielkanocnych, w najbliższy czwartek i piątek od godz.800. Chorych „świątecznych” proszę zgłaszać w kancelarii lub dziś po Mszy Św. w  zakrystii.

 

3. W środę, 2 kwietnia 2014., przypada IX rocznica odejścia do domu Ojca naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Bł. Jana Pawła II. Modląc się przez jego wstawiennictwo, nie zapominajmy o pogłębianiu jego nauczania i wprowadzaniu w życie dziedzictwa, które nam zostawił. Niech jego opieka i Boże błogosławieństwo towarzyszą nam nadal na naszej wielkopostnej drodze. Módlmy się też o dobre przeżycie Jego kanonizacji 27 kwietnia 2014 roku.

 

            4. W miniony piątek 28 marca 2014., zmarła we Włocławku Siostra Zakonna pochodząca z naszej parafii; śp.+ S. Paschalisa WYRWAS, miała 97 lat, z czego ostatnie 8 lat przeżyła na łożu boleści. W zakonie: Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, przeżyła ponad 70 lat. Pogrzeb śp.+ S.Paschalisy WYRWAS odbędzie się jutro w poniedziałek                          31 marca 2014., o godz.1100 we Włocławku, w Parafii Św. Ducha, przy ulicy Kościelnej 8. Zmarła Siostra Paschalisa spocznie na cmentarzu parafialnym Parafii św. Ducha we Włocławku (Michelin). Na pogrzeb +Siostry Paschalisy udam się osobiście, aby reprezentować całą naszą wspólnotę Parafii Stoleckiej. W związku z tym zastępować mnie będzie jutro ks. Rezydent Robert. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

         5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na ekrany ledowe do wyświetlania tekstów pieśni. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany ledowe złożyły 3 Rodziny na sumę 300zł. Bóg zapłać!

 

6.. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

MONIKA VINN z domu BEŁTOWSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zameldowana Wolnica Niechmirowska, zamieszkała: Anglia, Basingstoke.

MICHAEL JOHN VINN, cywilnie związany, anglikanin,

zam. Anglia, Basingstoke.              ZAPOWIEDŹ III.

ŁUKASZ JÓZEF BERNAŚ, kawaler, rzym. kat., zam. Łaszew Rządowy,

            PAULINA MARTYNA WŁODARCZYK, panna, rzym. kat.,

            zam. Wielgie.                       ZAPOWIEDŹ III.

 

 

GRZEGORZ DRYGOWSKI, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Niechmirów,

ŻANETA DRYGOWSKA z domu GNATKOWSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Niechmirów.               ZAPOWIEDŹ II.

            PIOTR KŁYS, kawaler, rzym. kat., zam. Zborów, parafia Widawa,

            IZABELA TOMCZYŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Kolonia Doliny, ZAPOWIEDŹ II.

     Młodych – Zakochanych, którzy w ciągu najbliższych 2 lat, planują zawrzeć sakrament małżeństwa, zapraszam na kolejną KATECHEZĘ PRZEDMAŁŻEŃSKĄ, najbliższą sobotę 5.04.2014, już na godz.1930 do kościoła parafialnego w Stolcu.

 

            7. Dziś przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, Gość Niedzielny oraz świece Caritas – „Paschaliki” na stół Wielkanocny. Także dziś można nabyć kartki świąteczne rozprowadzane przez Dzieci i Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Stolcu, dochód przeznaczonyna potrzeby dzieci i młodzieży.

 

Wszystkim parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

oraz nieustannego utrwalania Oblicza Zmartwychwstałego Pana w swoich sercach!!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 23 MARCA 2014.

 

1. Trzecia niedziela Wielkiego Postu, którą przeżywamy, wprowadza nas ponownie                  na drogę katechumenatu. Poprzez słowo Boże, które jest do nas skierowane w liturgii słowa, jesteśmy zaproszeni do pogłębienia naszej refleksji na temat chrztu, który przyjęliśmy. Zastanówmy się zatem, czym jest dla nas przynależność do Kościoła i jak w konkrecie życia wyznajemy naszą wiarę.

 

2. Jednocześnie, aby wspomagać duchową walkę o przemianę naszego życia, w okresie Wielkiego Postu możemy uczestniczyć w nabożeństwach: Drogi Krzyżowej w piątek dla młodzieży oraz wszystkich Parafian o godz.1700. Zaś Gorzkie Żale celebrujemy w niedzielę po Mszy Św. o godz.1200.

 

3. Pomimo że okres Wielkiego Postu jest czasem uprzywilejowanym w liturgii i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywać  we wtorek, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msza św. w naszym kościele o godz.1700.

 

4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę też zapraszam na Msze Św. na godz.1700.

 

5. W tym tygodniu przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje Szkolne dla dzieci ze Szkół Podstawowych rozpoczną się w środę 26.03. 2014.,                                       o godz.1000 w szkole Podstawowej w Stolcu, na które przybędą wszystkie dzieci ze szkół w Wielgiem, Broszkach i Stolcu. Tego dnia gościć będziemy Siostrę Teresę - Pallotynkę z Warszawy – Misjonarkę.. W czwartek dzieci przybędą do kościoła na nabożeństwo Drogi Krzyżowej też na godz.1000. Natomiast Rekolekcje Parafialne rozpoczną się w piątek 28.03.2014. Tematem wiodącym w czasie rekolekcji będzie Znak najcenniejszej relikwii chrześcijańskiej – Całunu Turyńskiego. Zostanie przywieziona i wystawiona do publicznej adoracji wierna Kopia Całunu Turyńskiego znajdująca się pod opieką Księży Paulistów.

 

 

 

 

 

 

 

 

         Całun Turyński to płótno pogrzebowe, w które zostało zawinięte, a następnie włożone do grobu, ciało Pana Jezusa po zdjęciu z krzyża, dlatego pokazuje ono wizerunek umęczonej twarzy Zbawiciela i odbicie całego, torturowanego ciała. Całun jest jednocześnie cichym świadkiem Zmartwychwstania. Kopia płótna wykonana jest w skali 1:1 i posiada wymiary 436cm na 110cm.

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

Od 28 DO 30 MARCA 2014.

 

         Piątek: 28.03.2014.

                   godz.900      Msza Św. z nauką ogólną.

                   godz.1030(Niechmirów)          Msza Św. z nauką ogólną.

                   godz.1200    Msza Św. dla DZIECI.

                   godz.1700 Droga Krzyżowa i Msza Św. z nauką ogólną.

                            Po Mszy Św.: nauka dla MŁODZIEŻY,

               KANDYDACI do Bierzmowania obowiązkowo.

 

 

Sobota: 29.03.2014. DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW. WIELKOPOSTNEJ.

 

godz.900      Msza Św. z nauką ogólną. SPOWIEDŹ Św. od godz.830.

godz.1000 SPOWIEDŹ Św. w NIECHMIROWIE i w WIELGIEM.

godz.1030(Niechmirów)          Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1200    Msza Św. dla DZIECI i Młodzieży.

SPOWIEDŹ Św. od godz.1130.

godz.1530(Wielgie)        Msza Św. (z niedzieli) z nauką ogólną.

godz.1700    Msza Św. z nauką ogólną. SPOWIEDŹ Św. od godz.1630.

 

SPOWIEDŹ ŚW. PÓŁ GODZINY PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚW.( do g.1700)

 

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 30 MARCA 2014.

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH.

Przejście na czas letni.

 

godz.900      Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1030(Niechmirów)          Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1200    Msza Św. z uwzględnieniem Dzieci i Młodzieży.

Po Mszy Św.: GORZKIE ŻALE.

 

 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE POPROWADZI

Ks. Zbigniew DUDEK SSP – paulista z Częstochowy,

Kustosz Repliki Całunu Turyńskiego

 

„Pragnę ujrzeć Twe Oblicze, Panie”.

 

Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Parafialny Dzień Spowiedzi Wielkopostnej przeżyjemy w sobotę 29.03.2014. Także osoby praktykująceI Piątki Miesiąca, proszę o odprawienie Spowiedzi Św. już w najbliższą sobotę 29.03.2014.

 

         6. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na ekrany ledowe do wyświetlania tekstów pieśni. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany ledowe złożyły 2 Rodziny na sumę 200zł. Bóg zapłać!

         Jest także przygotowywany projekt generalnego remontu kaplicy w Niechmirowie.

  

7.. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

MONIKA VINN z domu BEŁTOWSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zameldowana Wolnica Niechmirowska, zamieszkała: Anglia, Basingstoke.

MICHAEL JOHN VINN, cywilnie związany, anglikanin,

zam. Anglia, Basingstoke.              ZAPOWIEDŹ II.

ŁUKASZ JÓZEF BERNAŚ, kawaler, rzym. kat., zam. Łaszew Rządowy,

            PAULINA MARTYNA WŁODARCZYK, panna, rzym. kat.,

            zam. Wielgie.                       ZAPOWIEDŹ II.

GRZEGORZ DRYGOWSKI, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Niechmirów,

ŻANETA DRYGOWSKA z domu GNATKOWSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Niechmirów.               ZAPOWIEDŹ I.

            PIOTR KŁYS, kawaler, rzym. kat., zam. Zborów, parafia Widawa,

            IZABELA TOMCZYŃSKA, panna, rzym. kat., zam. Kolonia Doliny, ZAPOWIEDŹ I.

     Młodych – Zakochanych, którzy w ciągu najbliższych 2 lat, planują zawrzeć sakrament małżeństwa, zapraszam na kolejną KATECHEZĘ PRZEDMAŁŻEŃSKĄ,  w najbliższą sobotę 29.03.2014, już na godz.1630 do kościoła parafialnego w Stolcu.

 

            8. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, a w nim m.in., o moim zmarłym niedawno ks. proboszczu z Trzcinicy śp.+ Ks. Kan. Florianie SKUBISZAKU.   Jest też Gość Niedzielny, a dzisiaj w Gościu wyjątkowa książka „Pasja” według objawień  bł. Anny Katarzyny Emmerich na podstawie której Mel Gibson nakręcił głośny film o męce Jezusa. Niemiecka mistyczka i stygmatyczka, bł. Anna Katarzyna Emmerich, przez wiele lat przykuta do łóżka, nigdy sama nie przeczytała Biblii. Jej wizje zawierają szczegółowe opisy Ziemi Świętej oraz wydarzeń przedstawionych w Biblii. Więcej o beatyfikowanej przez Jana Pawła II stygmatyczce w tekście „Na śmierć i życie”.

            Także przed kościołem możemy zaopatrzyć się w świece Caritas – Paschaliki, które są na stół wielkanocny oraz możemy przynieść „Paschaliki” na odnowienie naszych przyrzeczeń chrzcielnych w Wigilię Paschalną.

            Moi Kochani Parafianie! Dziś przed kościołem odbywa się ostatnia zbiórka Ofiar, zbiórka w sezonie grzewczym na zapłacenie rachunków za ogrzewanie kościołów, do zapłaty mamy kwotę ponad 1400zł. Bóg zapłać! za gest serca i za zrozumienie! W styczniu rachunek za ogrzewanie kościołów, opiewał na kwotę ponad 2tys. zł., a zebraliśmy kwotę 856zł. Ufam, że dziś uda się nam zebrać rzeczywistą kwotę na rachunek za ogrzewanie naszych świątyń w Stolcu i w Niechmirowie. Bóg zapłać!

Wszystkim parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

i Dobrego Tygodnia oraz Owocnych Rekolekcji!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 16 MARCA 2014.

 

                1. Dzisiejsza, druga niedziela Wielkiego Postu kieruje nasz wzrok na Chrystusa uwielbionego, abyśmy nie zapominali, że trud, którego doświadczamy obecnie, nie jest pozbawiony sensu, lecz ma nas prowadzić do udziału w chwale Bożej.

         Także dziś 16 marca 2014 roku mija 12. rocznica mego przybycia do parafii Stoleckiej     i zostania proboszczem. Dziękuję dobremu Bogu za wszelkie łaski jakich doświadczyłem, szczególnie dzięki Waszej wierze, miłości, dobroci i życzliwości. Bóg zapłać! Ufam, że wspólnymi siłami będziemy się dalej wspomagać w wysiłku codziennego uświęcania, aby być zawsze blisko Boga i ludzi. Proszę Was także o modlitwę, abym był zawsze Dobrym Pasterzem!

 

2. Trwa okres Wielkiego Postu. Okazja do spowiedzi św. codziennie pół godziny przed Mszą Św. Nie zapominajmy również o nabożeństwa wielkopostnych, takich jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. W naszym kościele Drogi Krzyżowa w piątek dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godz.1700. Gorzkie Żale w niedziele po mszy Św. o godz.1200.

 

3. W najbliższą środę 19.03.2014., będziemy obchodzić uroczystość Św. Józefa – Patrona naszej Diecezji Kaliskiej. Spełnił on szczególną rolę wobec Pana Jezusa będąc Jego Opiekunem. W tym dniu będziemy się szczególnie modlić za ojców i opiekunów rodzin. Niech św. Józef wyprasza każdemu z nich łaskę dobrego spełniania powierzonych mu obowiązków troski o rozwój i świętość własnej rodziny i innych osób powierzonych ich opiece. Wstawiennictwu św. Józefa będziemy również powierzać wszystkie osoby noszące jego imię. Msza św. w naszej świątyni ku czci św. Józefa o godz.1700. Także w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu suma odpustowa o godz.1200, którą odprawię wraz z naszym                Biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem.

 

         4. Już za niecałe dwa tygodnie; od piątku 28 marca 2014., rozpoczną się w naszej Parafii rekolekcje, których tematem wiodącym będzie Znak najcenniejszej relikwii chrześcijańskiej – Całunu Turyńskiego. Zostanie przywieziona i wystawiona do publicznej adoracji wierna Kopia Całunu Turyńskiego znajdująca się pod opieką Księży Paulistów.

         Całun Turyński to płótno pogrzebowe, w które zostało zawinięte, a następnie włożone do grobu, ciało Pana Jezusa po zdjęciu z krzyża, dlatego pokazuje ono wizerunek umęczonej twarzy Zbawiciela i odbicie całego, torturowanego ciała. Całun jest jednocześnie cichym świadkiem Zmartwychwstania. Kopia płótna wykonana jest w skali 1:1 i posiada wymiary 436cm na 110cm.

 

         5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na potrzeby parafii. W ostatnim tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany ledowe do wyświetlania pieśni religijnych, złożyły 3 Rodziny na sumę 250 zł. Bóg zapłać!

 

         6. W miniony piątek 14.03.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Aleksy KOWALCZYK, lat 54, mieszkał w Bieścu, przez 19 lat był Sołtysem Sołectwa Biesiec. „Dobry Jezu, a nasz Panie, …”.

 

1.     ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

MONIKA VINN z domu BEŁTOWSKA, cywilnie związana, rzym. kat.,

zameldowana Wolnica Niechmirowska, zamieszkała: Anglia, Basingstoke.

MICHAEL JOHN VINN, cywilnie związany, anglikanin,

zam. Anglia, Basingstoke.                ZAPOWIEDŹ I.

        

 

ŁUKASZ JÓZEF BERNAŚ, kawaler, rzym. kat.,

         zam. Łaszew Rządowy,

         PAULINA MARTYNA WŁODARCZYK, panna, rzym. kat.,

         zam. Wielgie.                 ZAPOWIEDŹ I.

     Młodych – Zakochanych, którzy w ciągu najbliższych 2 lat, planują zawrzeć sakrament małżeństwa, zapraszam na kolejną KATECHEZĘ PRZEDMAŁŻEŃSKĄ, w najbliższą sobotę 22.03.2014, na godz.1930 do kościoła parafialnego w Stolcu.

 

8. Dziś przed kościołem do nabycia pasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, a dla dzieci Mały Gość Niedzielny ze specjalnym kalendarzem kanonizacyjnym, który od 18 marca odmierza 40 dni, które zostały do kanonizacji Bł. Jana Pawła II.

 Także dziś Obchodzimy dzień modlitw za misje i misjonarzy. Dlatego zgodnie z wolą Episkopatu Polski, po Mszy Św. odbędzie się zbiórka ofiar na pomoc polskim Misjonarzom                i Misjonarkom: „Ad Gentes” – „Do Narodów” posłanych, by głosić Ewangelię. Wśród liczby ponad 2tys. polskich Misjonarzy, są dwaj misjonarze z naszej Parafii: Ks. Mikołaj Skórecki, który pracuje na misjach w Niemczech oraz S. Letancja Cała, która jest na misjach                          w Kazachstanie – Kellerowa. Bóg zapłać! za gest wsparcia Misjonarzy polskich

 

Wszystkim parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

i Dobrego Tygodnia Wielkiego Postu!

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 9 MARCA 2014.

 

         1. W minioną środę, w Popielec, rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować na święta Zmartwychwstania Pańskiego. Zapraszam na Nabożeństwa Wielkopostne: Droga KRZYŻOWA, w piątek o godz.1700. GORZKIE ŻALE, w niedziele po Mszy Św. o godz.1200. W trwającym Roku w oczekiwaniu na kanonizację Bł. Jana Pawła II Wiary, Dzieci zapraszam na Drogę Krzyżową ze zrobioną pracą pt. "Jan Pawła II od Krzyża”. Praca ta, wizerunek może być przymocowany na drewnianej tabliczce lub tekturze. Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zapraszam też Młodzież, szczególnie Kandydatów do Bierzmowania i wszystkich Parafian i Gości.

 

         2. Rekolekcje szkolne będziemy przeżywać od 26 do 30 marca, a Rekolekcje Parafialne od 28 do 30 marca 2014.

 

     3. Młodych – Zakochanych, którzy w ciągu najbliższych 2 lat, planują zawrzeć sakrament małżeństwa, zapraszam na kolejną KATECHEZĘ PRZEDMAŁŻEŃSKĄ,  w najbliższą sobotę 15.03.2014, na godz.1930 do kościoła parafialnego w Stolcu.

 

         4. Moi Kochani Parafianie! W minioną środę 5.03.2014., firma „Rduch”, założyła w naszym kościele parafialnym 4 ekrany ledowe, które służą do wyświetlania tekstów pieśni, psalmów, nabożeństw. (wymiary ekranów 128cm/90 2szt i  Wszystkie 4 ekrany są sterowane komputerowo -laptopem, w którym jest 3 tys. pieśni religijnych. Jest piękne dzieło, którego nie ma nawet w katedrze kaliskiej, czy innych kościołach naszej diecezji. Wszystko to ma służyć każdemu z Nas, abyśmy jeszcze lepiej, doskonalej włączali się w liturgię Mszy Św. i innych nabożeństw, poprzez śpiew. Bo jak mówił św. Augustyn: „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.

         Koszt założenia 4 ekranów oraz sterowanie z komputerem wyniósł 23.000zł. zapłaciłem już 17tys. Mamy jeszcze 6 tys. długu. Będę wdzięczny za każdą dodatkowa ofiarę na ekrany ledowe. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na ekrany złożyły 3 Rodziny na sumę 230zł. Bóg zapłać!

 

         5. Wczoraj, w sobotę 8 marca 2014., odbył się pogrzeb mojego proboszcza z Trzcinicy śp. + Ks. Kan. Floriana Wojciecha SKUBISZAKA, który m.in. ofiarował witraż  św. Wojciecha do naszej Stoleckiej świątyni. Śp.+ Ks. kan. Florian odszedł do Pana, po 14.miesięcznej chorobie nowotworowej, miał 67 lat, w kapłaństwie przeżył 42 lata. Powierzmy + Ks. kan. Floriana Wojciecha- dobrego człowieka i wspaniałego kapłana, który był moim „duchowym Ojcem” Bożemu Miłosierdziu: „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”

 

         6. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

RAFAŁ SERWECIŃKI, kawaler, rzym. kat., zam. Kamionka,

EMILIA MIŚ, panna, rzym. kat., zam. Chotów. ZAPOWIEDŹ III.

 

7. Przed kościołem prasa katolicka: Gość Niedzielny, a w nim m.in. nowy cykl artykułów; Jan Paweł II od Krzyża. Natomiast za tydzień, w II niedzielę Wielkiego Postu, zgodnie z wolą Episkopatu Polski, odbędzie się zbiórka ofiar na pomoc polskim Misjonarzom i Misjonarkom: „Ad Gentes” – „Do Narodów” posłanych, by głosić Ewangelię.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego tygodnia oraz owocnej Walki ze złym duchem!, abyśmy zło, Dobrem zwyciężali!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2 MARCA 2014.

 

         1. Dzisiejszą niedzielą, będącą ostatnią niedzielą karnawału, rozpoczynamy 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie on przebiegał pod hasłem: „Kochająca Matka zawsze trzeźwa”. Jest to dzień ekspiacji za grzechy pijaństwa. Pragniemy wynagrodzić Bogu za swoje grzechy, za grzechy naszych braci i sióstr, szczególnie za pijaństwo, rozwiązłość i za wszelkie zgorszenia. Modlimy się dzisiaj za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze i trzeźwości przeciwstawiając się demoralizacji. Każdy z nas może mieć wkład w dzieło otrzeźwienia Narodu poprzez własną decyzję o rezygnacji z używania alkoholu przez pewien okres lub przez całe życie.

 

         2. W najbliższą środę, 5 marca 2014., rozpoczniemy okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli Wielki Post. Msze św. w Środę Popielcową w naszym kościele parafialnym w Stolcu celebrujemy o godz.900 i 1700, w Niechmirowie o godz.1030,                     a w Wielgiem o godz.1500. W czasie każdej Mszy Św. nasze głowy zostaną posypane popiołem, na znak pokuty, nawrócenia, na znak przemijania życia ziemskiego.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.

 

3. Jak miniony piątek 28 lutego był Dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy, tak Popielec będzie szczególnym Dniem postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i ustanie prześladowań na świecie. W Republice Środkowej Afryki żyje ponad 4,5 mln ludzi; 70% to chrześcijanie; 14% to muzułmanie. Od 10 grudnia 2012., zniszczenie, kradzieże, gwałt, śmierć niesie islamska organizacja „Seleka”, której ideologia jest dżihad – święta wojna. W archidiecezji Bangi ponad 400 000 ludzi znalazło schronienie i dom w kościołach; zagrożeni są polscy misjonarze; wszyscy obywatele żyją w lęku o własne życie. Dlatego w Środę Popielcową będziemy modlić się i pościć o pokój w RŚA, zob. www.pkwp.org .

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.

Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej:

- Wielgie w czwartek 6.03.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 7.03.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 7.03.2014., od godz.1600 i Msza Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

 

5. W pierwszy piątek Wielkiego Postu, rozpoczniemy również Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży, szczególnie Kandydatów do Bierzmowania, a także dla wszystkich Dorosłych w piątek o godz.1700. W oczekiwaniu na kanonizację bł. Jana Pawła II, uprzejmie proszę Dzieci, aby przyniosły na Drogę Krzyżową prace przedstawiające temat „Jan Paweł II od krzyża”.

 

 

6. W przyszłą niedzielę, czyli w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczniemy nabożeństwa Gorzkich Żali po Mszy Św. o godz.1200.

 

7. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.

 

         8. Moi Kochani Parafianie! Pragnę was poinformować, że w tym tygodniu, w naszym kościele parafialnym w Stolcu, firma „Rduch” zainstaluje 4 ekrany ledowe do wyświetlania tekstów pieśni. Wszystkie 4 ekrany będą starowane komputerowo, za pomocą pilota. Komputer zawiera kilkaset pieśni religijnych (np., cały śpiewnik Księdza Siedleckiego. Ekrany ledowe do wyświetlania tekstów, będą umieszczone: 2 średnie w nawie głównej i 2 mniejsze w nawach bocznych. Chodzi o to, aby Każdy z Nas, wszyscy Uczestnicy nabożeństw, szczególnie Mszy Św., włączali się w śpiew liturgiczny, który pomaga nasze dusze wznieść ku Bogu! Koszt wyniesie ok. 25 tys. zł.

         Także w minionym tygodniu rozpoczęto przygotowanie wniosku na remont generalny kościoła w Niechmirowie. Nabór wniosków rozpoczyna się od 10 marca do początku maja 2014. Będziemy starali się o dotację unijną na rozwój obszarów wiejskich, które przydziela Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 

         9. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

RAFAŁ SERWECIŃKI, kawaler, rzym. kat., zam. Kamionka,

EMILIA MIŚ, panna, rzym. kat., zam. Chotów. ZAPOWIEDŹ II.

 

     10. Młodych – Zakochanych, którzy w ciągu najbliższych 2 lat, planują zawrzeć sakrament małżeństwa, zapraszam na KATECHEZĘ PRZEDMAŁŻEŃSKĄ, w najbliższą sobotę 8.03.2014, na godz.1930 do kościoła parafialnego w Stolcu.

 

11. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na potrzeby parafii minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 150zł. Bóg zapłać! W ostatnim czasie zapłaciłem za ubezpieczenie naszych kościołów, cmentarza oraz pozostałych budynków kwotę 1.760zł. Dlatego dziś w niedzielę po Mszy Św. odbywa się zbiórka ofiar na ubezpieczenie naszych kościołów i cmentarza. Dziękuję za ofiarność i zrozumienie. Bóg zapłać!

         Także dziś przed kościołem do nabycia prasa katolicka; Gość Niedzielny, nowy numer Opiekuna, a w nim, m.in., artykuł i zdjęcie nt. naszej parafii, która przeżyła Peregrynację Wielkopiątkowego Krzyża Bł. Jana Pawła II.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

w którym rozpoczniemy Wielki Post 2014.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 LUTEGO 2014.

 

1. Liturgia dzisiejszej, siódmej niedzieli w ciągu roku ukazuje nam świętość, do której jesteśmy wezwani, a którą mamy realizować szczególnie poprzez praktykowanie miłości bliźniego. Spróbujmy się rozejrzeć wokół siebie, by zobaczyć, czy ktoś, kto żyje obok nas, nie potrzebuje naszej pomocy nie tylko materialnej, lecz może właśnie duchowej: dobrego słowa, poświęconego czasu. Może potrzeba tak niewiele: podzielić się radością, posłuchać tego, co inni mają do powiedzenia, wypić razem herbatę, wyjść wspólnie na spacer, zaopiekować się kimś podczas choroby. Wrażliwe serce na pewno podsunie nam wiele innych pomysłów. A wszystko, co robimy wobec bliźnich ze względu na miłość Boga, wróci do nas dziesięciokrotnie, choć często w zupełnie innej formie.

 

2. Na końcu nadchodzącego tygodnia przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy goręcej zwracamy się do Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece nasze codzienne troski. Papież Benedykt XVI powiedział m.in., „Maryja – Oblubienica ukazuje nam swojego Syna jako Drogę pokoju i napełnia nasze oczy światłem, abyśmy umieli rozpoznać Jego Oblicze w twarzy każdej osoby ludzkiej, która jest sercem pokoju”.

 

         3. W tym kontekście pragnę odczytać Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski:

Dzień modlitwy i postu w intencji Ukrainy

Umiłowani w Panu Bracia i Siostry!

Wydarzenia na Ukrainie, których jesteśmy świadkami, są dla nas wezwaniem do modlitewnej solidarności w intencji pokojowego rozwiązania tego dramatycznego konfliktu. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce, aby najbliższy piątek 28 lutego br., stał się dla nas dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Prosimy kapłanów i wszystkich wiernych, aby tę intencję włączyli w swą modlitwę, zwłaszcza w modlitwę powszechną, zanoszoną do Boga w czasie sprawowanych w tym dniu Mszy Świętych. Ufając, że ludzie dobrej woli wciąż znajdują się po obu stronach konfliktu, do Was, Bracia i Siostry, kierujemy apel o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary bratobójczego konfliktu, a rodzinom poległych wyrażamy słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 20 lutego 2014 roku

         Wszystkich Parafian i Gości zatroskanych o przyszłość Ukrainy zapraszam na Mszę Św. w piątek 28 lutego 2014., na godz.1700.

 

         4. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

JAKUB MARCEL BARTMAN, kawaler, rzym. kat., zam. Łódź,

EWELINA DOBRAS, panna, rzym. kat., zam. Kolonia Łeszczyn,          ZAPOWIEDŹ III.

         RADOSŁAW KOWALCZYK, kawaler, rzym. kat., zam. Kamionka,

         PATRYCJA PRZYBYLSKA, panna, rzym. kat., zam. Kąty.          ZAPOWIEDŹ III.

RAFAŁ SERWECIŃKI, kawaler, rzym. kat., zam. Kamionka,

EMILIA MIŚ, panna, rzym. kat., zam. Chotów. ZAPOWIEDŹ I.

 

         5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na potrzeby parafii minionym tygodniu dodatkową ofiarę złożyły 2 Rodziny na sumę 250zł. Bóg zapłać! Także w minionym tygodniu zapłaciłem za ubezpieczenie naszych kościołów, cmentarza oraz pozostałych budynków kwotę 1.760zł. Dlatego w przyszłą niedzielę po Mszy Św. odbędzie się zbiórka ofiar na ubezpieczenie  naszych kościołów i cmentarza. Dziękuję za zrozumienie.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 LUTEGO 2014.

 

1. W dzisiejszą, szóstą niedzielę w ciągu roku, w cyklu „A” czytamy Ewangelięwg św. Mateusza. Dziś Jezus, kontynuując swoje nauczanie określane jako „Kazanie na górze”, zwraca naszą uwagę na relacje międzyludzkie, rodzinne i przyjacielskie. Warto, byśmy się im przyjrzeli. Może jest coś, co można by w tych relacjach ulepszyć, poprawić. A może jest coś, co należałoby naprawić? Wykorzystujmy w tym celu czas, który jest nam dany, nie tylko w rozpoczynającym się dziś tygodniu.

 

2. Zwróćmy też uwagę na pogłębianie naszej wiary. Niedawno zakończony Rok Wiary odkrył przed nami wielkie bogactwo środków, które mogą nam pomóc nie tylko pogłębiać naszą wiarę, abyśmy potrafili o niej świadczyć w naszych środowiskach pracy, wśród przyjaciół, znajomych, a także czasem odpowiedzieć na pytania nieznajomych. Zechciejmy zatem sięgnąć po lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego wraz z komentarzami do niego lub też po inne pozycje książkowe, np. po najnowszą książkę: Karol Wojtyła – Jan Paweł II „Jestem bardzo w rękach Bożych” – Notatki Osobiste 1962-2013. zobacz: www.znak.com.pl

 

         3. Dziękuję wszystkim Parafianom i Gościom, którzy w miniony piątek 14.02.2014., uczestniczyli w Mszach Św. z racji Odpustu Św. Walentego oraz przyszli adorować Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Bóg zapłać!

 

4. W najbliższą sobotę, 22 lutego 2014., w kalendarzu liturgicznym przypada święto Katedry Świętego Piotra, Apostoła. Święto to jest z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za to, że św. Piotr wyróżnił ich miasto tak chlubnie, z drugiej zaś strony jest okazją dla wiernych Kościoła okazania następcom św. Piotra wyrazów szacunku i hołdu. Tron, na którym zasiadał św. Piotr, obecny stale w kościele, gdzie papież odprawia nabożeństwa i sprawuje liturgię dnia, jest nieustannym świadectwem, że biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusa, jaką miał Piotr, że następcami Piotra mogą być tylko biskupi rzymscy. I my w naszych osobistych modlitwach pamiętajmy tego dnia o papieżu Franciszku i o całym Kościele, jakim przyszło mu w tych trudnych czasach kierować.

 

         5. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

JAKUB MARCEL BARTMAN, kawaler, rzym. kat., zam. Łódź,

EWELINA DOBRAS, panna, rzym. kat., zam. Kolonia Łeszczyn,          ZAPOWIEDŹ II.

         RADOSŁAW KOWALCZYK, kawaler, rzym. kat., zam. Kamionka,

         PATRYCJA PRZYBYLSKA, panna, rzym. kat., zam. Kąty.          ZAPOWIEDŹ II.

 

         6. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Przewodnik katolicki oraz nowy nr dwutygodnik OPIEKUN, a w nim zdjęcia naszego Biskupa Kaliskiego z Papieżem Franciszkiem, z którym Ks. Biskup Edward spotkał się 1 lutego br.; w Opiekunie polecam też wywiad z Biskupem Edwardem nt. spotkania i rozmowy z papieżem Franciszkiem.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego TygodniaOGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 9 LUTEGO 2014.

 

1. Przeżywamy kolejną, piątą niedzielę w ciągu roku. Słowo Boże uczy nas dzisiaj, że jako chrześcijanie mamy być solą ziemi i światłem świata, czyli tymi, którzy, choć nieliczni, wyznaczają kierunek, w którym należy iść. Pomyślmy zatem, jak realizujemy to zadanie  w naszym życiu codziennym. Może warto, byśmy również w gronie rodzinnym się nad tym zastanowili i podzielili się wzajemną refleksją, jak możemy to powierzone nam przez Chrystusa zadanie wypełniać.

 

2. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Tamte wydarzenia upamiętnia znana pieśń „Po górach, dolinach”. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak się też stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

 

3. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Świat potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Msza św. ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będzie sprawowana we wtorek 11.02.2014., o godz.1000. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni!

 

4. W piątek 14 lutego 2014., nasza wspólnota Parafialna przeżywać będzie ODPUST  ku czci Św. Walentego, Patrona Parafii i Patrona Zakochanych. Msze Św. w tym dniu będą w Stolcu o godz.900, 1700 i SUMA ODPUSTOWA o godz.1200. Sumę odpustową i kazanie wygłosi Proboszcz Parafii Św. Stanisława BM z Unikowaks. Damian SŁOTWIŃSKI.

Po sumie odpustowej zamiast procesji odmówimy Litanię do Św. Walentego.

         Dzień 14 lutego jest zarazem DNIEM PARAFIALNEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU.

         Dlatego zapraszam Was Kochani Parafianie na Adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie według następującego porządku:

-       mieszkańców Wielgie i Cisowa – zapraszam na godz.1000,

-       Łeszczyn: godz.1030,

-       Gronówek, Gronów i Rokitowiec; godz.1100,

-       Kamionka, Niechmirów; godz.1130,

-       godz.1200 SUMA ODPUSTOWA.

-       Dąbrowa Miętka; godz.1300,

-       Broszki, Doliny i Siekanie; godz.1330,

-       Wolnica Niechmirowska; godz.1400,

-       Burdynówka, Jaźwiny i Lipiny; godz.1430,

-       Kolonia Kamionka i Kolonia Niechmirów; godz.1500.

-       Koźliny, Biesiec, Filipole, Przylepka; godz.1530,

-       Sołectwo Stolec; godz.1600,

-         Dzieci, ERM, Młodzież z Gimnazjum, szkół Średnich, Kandydaci do Bierzmowania; godz.1630.

-       Godz.1700 – Msza Św., i zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

5. Bóg zapłać! za dodatkowe ofiary na potrzeby parafii, w minionym tygodniu

dodatkową ofiarę złożyły 3 Rodziny na sumę 250 zł. Bóg zapłać!

Także w minionym tygodniu zapłaciłem drugą ratę; 3.000 zł; za wykonanie kolejne fragmentu chodnika cmentarnego, naprawa parkanu Wielgiem, założenie nowego chodnika przy grobach Zmarłych Kapłanów. W sumie koszt tych robót wyniósł 10 tys. zł.

 

6. Zmarł śp.+ Tadeusz ORZELSKI, lat 78, mieszkał w Wieluniu, w Parafii Św. Józefa, a wcześniej mieszkał w Wielgiem. Pogrzeb śp. + Tadeusza Orzelskiego odbędzie się jutro, w poniedziałek 10.02.2014., o godz.1400. Wyprowadzenie z kaplicy g.1330.                             „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

         7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

JAKUB MARCEL BARTMAN, kawaler, rzym. kat., zam. Łódź,

EWELINA DOBRAS, panna, rzym. kat., zam. Kolonia Łeszczyn,          ZAPOWIEDŹ I.

         RADOSŁAW KOWALCZYK, kawaler, rzym. kat., zam. Kamionka,

         PATRYCJA PRZYBYLSKA, panna, rzym. kat., zam. Kąty.          ZAPOWIEDŹ I.

 

         8. Moi Kochani Parafianie! W minionym tygodniu w poniedziałek i wtorek:                          3 i 4 lutego 2014 roku, przeżyliśmy Peregrynację Wielkopiątkowego Krzyża Błogosławionego Jana Pawła II. Dobremu Bogu dziękuję, za ten niezwykły CZAS ŁASKI, dla naszej parafii, były to swego rodzaju rekolekcje. Bogu dzięki za dar dobrej pogody!

         W nawiedzeniu Krzyża Papieskiego wzięło udział bardzo wielu Parafian i Gości. Dlatego dziękuję każdemu z Was za to piękne świadectwo Waszej żywej Wiary w Ukrzyżowanego Pana! Bóg zapłać! Dziękuję za tak liczną obecność na Powitaniu Krzyża, za liczną obecność na Apelu Jasnogórskim, za obecność na Indywidualnej Adoracji Jezusa Ukrzyżowanego. Dziękuję także za obecność na Mszy Św. dla Chorych, dziękuję Dzieciom za obecność z Rodzicami i Nauczycielami w południe. Bóg zapłać! za waszą obecność, szczególnie Młodzieży, gdy Adorowali Krzyż Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Kalisza. Dziękuję Wszystkim tym, którzy przybyli na pożegnanie Krzyża Papieskiego.

         Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu i przebiegu Nawiedzenie parafii przez Wielkopiątkowy Krzyż Bł. Jana Pawła II; Dziękuję Księdzu Rezydentowi – seniorowi Ks. kan. Robertowi. Dziękuję Panu kościelnemu Marcinowi za przygotowanie kościoła i ołtarza Ave Crux, dziękuję Panu Organiście Leszkowi i Chórowi – Bóg zapłać! Dziękuję Paniom katechetkom za przygotowanie adoracji przez dzieci, dziękuję Ministrantom, całej Asyście. Dziękuję niezawodnym Druhom Strażakom, wszystkich 6 Jednostek z terenu naszej Parafii – Bóg zapłać! Dziękuję masarni Złotex Aleksandrowiczowie i Chojnaccy, Piekarni Cały & Kamas; za wędliny i pieczywo – Bóg zapłać! Dziękuję Paniom za upieczenie ciasta dla Kapłanów i Kleryków – Bóg zapłać! Dziękuję Panu Markowi Zmysłowskiemu z Wrocławia za bezinteresowne przywiezienie krzyża papieskiego z Wrocławia.

         Dziękuję Wszystkim Osobom, które w jakikolwiek sposób pomagały w przygotowaniu i przebiegu Peregrynacji Krzyża papieskiego. Bóg zapłać! Wszystkim, którzy brali udział w tych niezwykłych Rekolekcjach – uroczystościach – Bóg zapłać! Niech Chrystus Ukrzyżowany, każdemu błogosławi w dźwiganiu swego codziennego Krzyża! Bóg zapłać!

         Relacja z Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Bł. Jana Pawła II można zobaczyć na stronie internetowej: www.radiorodzina.kalisz.pl Jest tam do obejrzenia 160 zdjęć oraz wysłuchać można serwisu nt. Peregrynacji oraz wysłuchać całe kazanie Ks. prałata dr Mariana Biskupa Wikariusza Biskupiego ds. Duszpasterstwa w Archidiecezji Wrocławskiej.

Wszystkim Uczestnikom tych Uroczystości udziela swego błogosławieństwa Biskup Kaliski Edward JANIAK, który cały czas był z nami duchowo obecny!

Wszystkim Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia oraz Wielu Łask od Św. Walentego – naszego Patrona!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA OFIAROWANIA PAŃSKIEGO – 2 LUTEGO 2014.

ŚWIĘTO MB GROMNICZNEJ.

 

1. Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego przenosi nas ponownie w klimat Narodzenia Pańskiego. Mamy okazję raz jeszcze spotkać się z naszym Zbawicielem, który przychodzi w postaci Dziecka, aby wybawić nas od panowania grzechu i zła.

 

2. Z woli Bł. papieża Jana Pawła II od 1997 roku w to święto w Kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. Szczególnie o Siostrach Zakonnych, które pochodzą z naszej parafii. Zechciejmy również materialnie wspierać szczególnie zakony kontemplacyjne (klauzurowe), których zadaniem jest przede wszystkim modlitwa za każdego z nas, za cały Kościół i świat. Poświęcając się modlitwie, zawierzają one Bożej Opatrzności również swoich ofiarodawców, wierząc, że ci, za których się modlą, nie zapomną o nich w swojej wielkoduszności.

 

         3. Jutro, w poniedziałek 3 lutego 2014, nasza wspólnota, za zgodą Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka, który wczoraj 1 lutego 2014., w Rzymie spotkał się z Ojcem Św. Franciszkiem, w ramach wizyty Biskupów Polskich „Ad limina Apostolorum”, przeżywać będziemy wielką uroczystość. Przywieziony zostanie z Wrocławia Wielkopiątkowy Krzyż Bł. Jana Pawła II, do którego nasz Bł. Papież tulił się w Wielki Piątek 2005 roku - 8 dni przed swoją śmiercią. Peregrynacja Papieskiego Krzyża rozpocznie się o godz.1700. W uroczystej Procesji ze Strażakami Jednostek OSP i Ministrantami wniesiony zostanie Krzyż do kościoła, nastąpi Powitanie Krzyża, a po nim Msza Św. koncelebrowana przez Kapłanów Dekanatu Złoczewskiego. Mszy Św. przewodniczyć będzie Ks. prałat dr Marian BISKUP, długoletni rektor Seminarium Duchownego                we Wrocławiu. Obecnie Ks. prałat Marian Biskup jest Wikariuszem Biskupim                               ds. Duszpasterstwa w Archidiecezji Wrocławskiej.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI PEREGRYNACJI

KRZYŻA WIELKOPIĄTKOWEGO Bł. JANA PAWŁA II

Poniedziałek, dnia 3 lutego 2014 roku.

godz. 1700 – Powitanie Krzyża i Msza św. z udziałem Kapłanów Dekanatu Złoczewskiego

Eucharystii przewodniczy Ks. prałat dr Marian Biskup z Wrocławia.

godz.1830-2100 Indywidualna Adoracja Krzyża.

godz.2100    Apel Jasnogórski.

godz.2130 do 2300 Indywidualna Adoracja Krzyża.

 

 

Wtorek, dnia 4 lutego 2014 roku.

DZIEŃ POBYTU KRZYŻA W PARAFII

„GŁOSIĆ EWANGELIĘ KRZYŻA”

godz. 900 – Msza św. z udziałem CHORYCH.

Adoracja Krzyża według następującego porządku:

godz.1000-1030     ŁESZCZYN, GRONÓWEK, GRONÓW i ROKITOWIEC.

godz.1030-1100      KAMIONKA, NIECHMIRÓW,

                                               KOLONIA NIECHMIRÓW i KOLONIA KAMIONKA

godz.1100-1130      DĄBROWA MIĘTKA.

godz.1130-1200      WIELGIE i CISOWA.

godz. 1200Nabożeństwo dla Dzieci

 

godz. 1300 – 1700 –Ciąg dalszy Adoracji Krzyża.

godz.1300-1330     WOLNICA NIECHMIROWSKA.

godz.1330-1400         BURDYNÓWKA, JAŹWINY, LIPINY.

godz.1400-1430         SIEKANIE, BROSZKI, DOLINY.

godz.1430-1500     BIESIEC, FILIPOLE, PRZYLEPKA.

godz.1500 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

godz.1530-1600     KOŹLINY i część DĄBROWY MIĘTKA.

godz.1600-1630     SOŁECTWO STOLEC.

godz.1630- 1700    Adoracja INDYWIDUALNA.

godz. 1600 – 1700 – Adoracja KRZYŻA z udziałem

                                         MŁODZIEŻY (Kandydaci do Bierzmowania obowiązkowo)

  oraz KLERYKÓW z Wyższego Seminarium Duchownego z Kalisza.

godz. 1700 – Msza św. na zakończenie peregrynacji, której przewodniczy

                    Rektor Seminarium Kaliskiego Ks. prof. Jan Grzeszczak.

godz. 1800 – Pożegnanie i przekazanie Krzyża do Rzeszowa.

 

 

Moi Kochani Parafianie! Przybądźmy licznie do świątyni, aby przed Ukrzyżowanym Panem, wypraszać potrzebne łaski, szczególnie łaskę powrotu do zdrowia dla naszego Biskupa Edwarda, który podczas rozmowy ze mną, w czwartek 30.01., prosił mnie o modlitwę za Niego! Przybądźmy licznie, aby modlić się we wszystkich intencjach osobistych, rodzinnych, parafialnych. Abyśmy modlili się w tych dniach Peregrynacji Krzyża za Dzieci i Młodzież, za Rodziców i Dziadków, za osoby samotne, za Ludzi Chorych i Cierpiących, za naszych Kochanych Zmarłych! To będzie szczególny CZAS ŁASKI dla naszej parafii oraz Diecezji, gdyż przybędzie całe Seminarium Duchowne z Kalisza!

Na czas przybycia Wielkopiątkowego Krzyża do Parafii, udekorujmy nasze domy flagami, a okna domów świętymi znakami naszej wiary (obrazy, krzyże,…). Udekorujmy też wszystkie przydrożne krzyże, które są na terenie całej naszej Parafii.

         Druhów Strażaków, wszystkich 6. Jednostek OSP, uprzejmie proszę o przybycie na powitanie i pożegnanie krzyża w mundurach galowych, wyznaczenie Druhów Strażaków OSP, którzy będą nieść krzyż z samochodu do świątyni oraz wystawią wartę przy krzyżu na czas Adoracji (oprócz Mszy Św. i nocy) oraz zaniosą krzyż ze świątyni do samochodu, który zawiezie Krzyż do Rzeszowa.

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.

Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej:

- Wielgie w czwartek 6.02.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500.

- Niechmirów: w piątek 7.02.2014., od godz.1430 i Msza Św. o godz.1500,

- Stolec, w piątek 7.02.2014., od godz.1600 i Msza Św. o godz.1700.

Odwiedziny CHORYCH z racji I Piątku: w czwartek i piątek od godz.800.

 

5. Młodzież – Kandydatów do bierzmowania zapraszam na Adorację Krzyża Papieskiego w najbliższy wtorek 4.02.2014., na godz.1600. Obecność obowiązkowa.

 

         6. W miniony piątek 31.01.2014., odbył się pogrzeb śp.+ Lucjan CHALAMUS, lat 63, pochodził z Dąbrowy Miętkiej, a przebywał ostatnio na terenie parafii Ostrówek. Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

 

         7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, Gość Niedzielny. Także dziś przed kościołem, możemy wesprzeć materialnie Zakony Klauzurowe w naszej Diecezji Kaliskiej, a jest ich cztery; wśród nich Siostry Mniszki Kamedułki ze Złoczewa.               W imieniu Mniszek Kamedułek ze Złoczewa, które za nas się modlą, składam wielkie                Bóg zapłać! za dar serca!

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

i Owocnego przeżycia spotkania z Panem

w znaku Wielkopiątkowego Krzyża Bł. Jana Pawła II,

Dzieciom i Młodzieży Darów Ducha Św. na nowy czas nauki w szkołach!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 STYCZNIA 2014.

 

     1. Dziś w niedzielę 26 stycznia 2014., na zakończenie Kolędy 2014., już po raz dwunasty, odprawimy KOLĘDĘ NA CMENTARZU! Po Mszy Św. o godz.1200, udamy się                        na cmentarz, aby pomodlić się za wszystkich ZMARŁYCH, którzy co roku przyjmowali kolędę, a szczególnie za tych, którzy w minionym roku i czasie nie doczekali się kolędy. ZAPRASZAM Was Kochani Parafianie i Goście, aby przybyć na groby, mimo wielkiego mrozu, zapalić znicz, zaśpiewać kolędę i pomodlić się za naszych Kochanych Zmarłych!

 

         2. Dziś przypada 3. niedziela w ciągu roku liturgicznego, a zarazem jest to ostatnia niedziela stycznia, która jest obchodzona jako Światowy Dzień Trędowatych. Choroba ta jest dziś uleczalna, ale mimo to wciąż zbiera wielkie żniwo w krajach rozwijających się. Nie pozostawajmy obojętni na cierpienie tak wielu osób, tym bardziej że wystarczą naprawdę niewielkie środki, by móc skutecznie pomóc jednej osobie.

 

         3. W niedzielę za tydzień 2 lutego 2014., przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem MB Gromnicznej. Poświęcenie świec – gromnic na każdej Mszy Św.

 

         4. Już za 8 dni, 3 i 4 lutego 2014., nasza parafia przeżywać będzie uroczystość Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Bł. Jana Pawła II, który nam przekaże, za zgodą Biskupa Kaliskiego Edwarda JANIAKA, Archidiecezja Wrocławska, która zakończy peregrynację za tydzień, święto MB Gromnicznej. Msza Św. z Wrocławia będzie transmitowana przez telewizję TVP Polonia.

         Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Bł. Jana Pawła II, będzie naszym duchowym przygotowywaniem się na dzień Kanonizacji Papieża Polaka.

         W tym tygodniu rozpoczniemy nasze duchowe przygotowanie na to ważne wydarzenie, przez tzw. Triduum przed przybyciem Papieskiego Krzyża, który trzymał w ręku i tulił do siebie bł. Jan Paweł II, podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 roku – 8 dni przed swoją śmiercią.

Wielkopiątkowy Krzyż Bł. Jana Pawła II, który przebędzie do nas, wyrzeźbił w roku 1997 w Stanisław Trafalski ze wsi Stefkowa w Bieszczadach. Podarował go swojej żonie Janinie, przykutej do wózka inwalidzkiego. Krzyż towarzyszył jej aż do roku 2000. W tymże roku mieszkańcy i władze gminy Olszanica zwrócili się do pana Stanisława z prośbą o dokonanie renowacji figurki, którą chcieli podarować Ojcu Świętemu w Watykanie. Patrząc na tę figurkę, pani Janina podjęła spontaniczną decyzję, aby przekazać Papieżowi krzyż podarowany jej przez męża. I w ten sposób 7 lipca 2000 r. trafił on do Jana Pawła II. W Wielki Piątek 2005 r. ich syn Sebastian, którzy przyjechał na Święta Wielkanocne do domu, włączył telewizor, by obejrzeć nabożeństwo wielkopiątkowe z rzymskiego Koloseum. Jakież było jego zdziwienie, kiedy zobaczył Ojca Świętego siedzącego w swojej domowej kaplicy z przytulonym do twarzy podarowanym mu przez jego rodziców krzyżem. Pan Stanisław potwierdził, że ten krzyż wyszedł spod jego dłuta.

Ksiądz prałat dr Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, podkreśla, że głównym celem peregrynacji jest zauważenie i odkrycie tajemnicy krzyża w trzech wymiarach: krzyż jest najwspanialszym ołtarzem, amboną i konfesjonałem. – Nie wstydźmy się stawania pod krzyżem, który jest legitymacją naszej tożsamości uzyskanej przez sakrament Chrztu Świętego.

         Zapraszam na Triduum do kościoła parafialnego w najbliższy piątek i sobotę              na godz.900 i 1700. W piątek 31 stycznia 2014., przed Mszą Św. odbędzie się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Bł. Janem Paweł II. Pierwszy dzień Triduum poświęcony będzie tematowi: PRZYJĄĆ MOC KRZYŻA, a sobotni dzień drugi: PRZYJĄĆ OFIARĘ KRZYŻA.

 

         Trzecim dniem Triduum będzie przybycie do nas Krzyża papieskiego w poniedziałek               3 lutego 2014 na godz.1700, a towarzyszyć będzie hasło: WITAJ KRZYŻU, NADZIEJO NASZA JEDYNA! – PRZYJĘCIE KRZYŻA.

         Program Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Bł. Jana Pawła II otrzyma dziś każda Rodzina, bądź Osoba przed kościołem po Mszy Św., a także ministranci będą też roznosić program w formie folderu, do każdej Rodziny w Parafii. Program jest też w gablocie ogłoszeń i na stronie www.parafiastolec.pl .

         Na czas przybycia Wielkopiątkowego Krzyża do Parafii, udekorujmy nasze domy flagami, a okna domów świętymi znakami naszej wiary (obrazy, krzyże,…). Udekorujmy też wszystkie przydrożne krzyże, które są na terenie całej naszej Parafii.

         Druhów Strażaków, wszystkich 6. Jednostek OSP, uprzejmie proszę o przybycie na powitanie i pożegnanie krzyża w mundurach galowych, wyznaczenie Druhów Strażaków OSP, którzy będą nieść krzyż z samochodu do świątyni oraz wystawią wartę przy krzyżu na czas Adoracji (oprócz Mszy Św. i nocy) oraz zaniosą krzyż ze świątyni do samochodu, który zawiezie Krzyż do Rzeszowa.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI PEREGRYNACJI

KRZYŻA WIELKOPIĄTKOWEGO Bł. JANA PAWŁA II

 

Poniedziałek, dnia 3 lutego 2014 roku.

godz. 1700 – Powitanie Krzyża i Msza św. z udziałem Kapłanów Dekanatu Złoczewskiego

Eucharystii przewodniczy Ks. prałat dr Marian Biskup z Wrocławia.

godz.1830-2100 Indywidualna Adoracja Krzyża.

godz.2100    Apel Jasnogórski.

godz.2130 do 2300 Indywidualna Adoracja Krzyża.

 

 

Wtorek, dnia 4 lutego 2014 roku.

godz. 900 – Msza św. z udziałem CHORYCH.

Adoracja Krzyża według następującego porządku:

godz.1000-1030     ŁESZCZYN, GRONÓWEK, GRONÓW i ROKITOWIEC.

godz.1030-1100      KAMIONKA, NIECHMIRÓW,

                                               KOLONIA NIECHMIRÓW i KOLONIA KAMIONKA

godz.1100-1130      DĄBROWA MIĘTKA.

godz.1130-1200      WIELGIE i CISOWA.

godz. 1200Nabożeństwo dla Dzieci

godz. 1300 – 1700 –Ciąg dalszy Adoracji Krzyża.

godz.1300-1330     WOLNICA NIECHMIROWSKA.

godz.1330-1400         BURDYNÓWKA, JAŹWINY, LIPINY.

godz.1400-1430         SIEKANIE, BROSZKI, DOLINY.

godz.1430-1500     BIESIEC, FILIPOLE, PRZYLEPKA.

godz.1500 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

godz.1530-1600     KOŹLINY i część DĄBROWY MIĘTKA.

godz.1600-1630     SOŁECTWO STOLEC.

godz.1630- 1700    Adoracja INDYWIDUALNA.

godz. 1600 – 1700 – Adoracja KRZYŻA z udziałem

                                         MŁODZIEŻY (Kandydaci do Bierzmowania obowiązkowo)

   oraz KLERYKÓW z Wyższego Seminarium Duchownego z Kalisza. 

odz. 1700 – Msza św. na zakończenie peregrynacji, której przewodniczy

                   Rektor Seminarium Kaliskiego Ks. prof. Jan Grzeszczak.

godz. 1800 – Pożegnanie i przekazanie Krzyża do Rzeszowa.

 

 

         5. W miniony czwartek zmarła śp. + Aleksandra WIKA, lat 65, mieszkała w Jaźwinach, Mama 10-ga dzieci!, wśród nich naszej Pani katechetki: Katarzyna MAJDA. Pogrzeb śp.+ Aleksandry WIKA odbędzie się w poniedziałek 27.01.2014., o godz.1200, wyjście z kaplicy g.1130. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

6. Dziś przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, dla dzieci mały Przewodnik Katolicki i mały Gość Niedzielny oraz darmowe foldery z programem peregrynacji. Każdy kto rozlicza się z Urzędem Skarbowym może też otrzymać ulotkę nt. 1%, który można przekazać na pomoc w rehabilitacji chorego Adama Królewicza, zobacz. www.albertowka.pl .(konieczny dopisek „Dla Adama”) nr KRS 0000 235361.

Także dziś przed kościołem odbywa się zbiórka ofiar na rachunek energetyczny za ogrzewanie kościołów, mamy rachunki za prąd na kwotę ponad 2 tys. zł. Bóg zapłać! za ofiarność i za zrozumienie w sezonie grzewczym!

 

Wszystkim parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

Dzieciom i Młodzieży Dobrych ferii w drugim tygodniu Odpoczynku,

I do zobaczenia na Triduum przed przybyciem Krzyża Papieskiego.

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II NIEDZIELA ZWYKŁA – 19 STYCZNIA 2014.

 

1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę w ciągu roku. Choć w naszych kościołach nie milkną kolędy, to jednak w liturgii wkraczamy w czas, w którym przypatrujemy się początkom życia publicznego Pana Jezusa. Ukazuje nam ono, jak mamy żyć, aby nie tylko słowem, lecz także postawą i czynem wyrażać naszą wiarę.

 

2. Wczoraj, 18 stycznia, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to ważna inicjatywa, gdyż od jedności Chrystusowego Kościoła zależy skuteczność głoszenia Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Pytają oni często, które wyznanie chrześcijańskie jest prawdziwe i wierne Chrystusowej nauce, skoro jest ich tak wiele. Często też głoszenie Ewangelii staje się okazją do współzawodnictwa pomiędzy osobami przynależącymi do różnych wyznań chrześcijańskich. Warto zatem, abyśmy aktywnie włączyli się we wszelkie spotkania ekumeniczne, abyśmy mogli się lepiej poznać i dzięki temu bardziej świadomie i we wzajemnej łączności modlić się o to, by nastała jedna owczarnia pod jednym Pasterzem.

 

3. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież Franciszek wystosował na ten dzień orędzie, w którym czytamy: „…nie tylko nasi rodacy przebywają poza granicami kraju, lecz wciąż wielu ludzi musi w pośpiechu opuszczać swoje domy z powodu wojen czy regionalnych konfliktów, zostawiając i często tracąc to, co do tej pory zyskali. Niech los tych ludzi nie będzie nam obojętny, zechciejmy włączać się w akcje pomocy, zwłaszcza jeśli możemy się choć trochę materialnie czy duchowo przyczynić do poprawy ich losu. Nikt z nas nie ma stałego miejsca na tej ziemi, wszyscy jesteśmy pielgrzymami w drodze do wiecznej ojczyzny, dlatego też niech nasze serca pozostają wrażliwe i otwarte na drugiego człowieka”.

 

4. We wtorek, 21 stycznia 2014., przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia 2014.,  Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.

 

5. W sobotę, 25 stycznia, przypada święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. Św. Paweł, jak wiemy, jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim jednak został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

6. Kończą się odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2014. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać!             

        Plan Kolędy na ostatnie trzy dni:

- BIESIEC, FILIPOLE i PRZYLEPKA – w poniedziałek 20.01.2014.,

- STOLEC ( za Cmentarzem, koło Szkoły i Nowa Droga) – we wtorek 21.01.2014.,

- STOLEC ( od P. Klimczyków, wieś do Młyna): w środę 22.01.2014.

     Rozpoczęcie kolędy codziennie od godz.900.Uprzejmie proszę o pojazd – przedstawiciela poszczególnych miejscowości, abyśmy mogli sprawnie dotrzeć do każdej Rodziny z Kolędą. Bóg zapłać za zrozumienie!

 

  

     7. Moi Kochani! W przyszłą niedzielę 26.01.2014., za zakończenie Kolędy 2014., już po raz dwunasty, odprawimy KOLĘDĘ na CMENTARZU. Po Mszy Św. o godz.1200 udamy się w procesji na cmentarz, aby modlić się za wszystkich Zmarłych, którzy co roku przyjmowali kolędę, a szczególnie za tych, którzy w minionym roku nie doczekali się kolędy. Zapraszam Was Parafianie i Goście, aby przybyć na groby, zapalić znicz, zaśpiewać kolędę i pomodlić się za naszych Kochanych Zmarłych!

     Także za tydzień 26.01.2014 roku, przedstawię sprawozdanie z życia Parafii z racji zakończenia Roku Pańskiego 2013 i Kolędy 2014.

 

         8. Już za dwa tygodnie: 3 i 4 lutego 2014., nasza parafia przeżywać będzie uroczystość Peregrynacji Wielkopiątkowego KRZYŻA bł. Jana Pawła II, który za zgodą naszego Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka, przybędzie z Wrocławia w drodze do Rzeszowa. We wtorek 4 lutego na godz.1600, przyjadą do nas wszyscy Księża Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu oraz Księża Moderatorzy z Księdzem Rektorem Seminarium (ok. 70 osób). Szczegółowy program nawiedzenia naszej parafii przez Wielkopiątkowy KRZYŻ papieski podam za tydzień.

 

         9.Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun, w którym m.in., relacja z uroczystości 2 I 2014., w Sanktuarium Św. Józefa. Jest też tygodnik Gość Niedzielny.

         Także dziś przy wyjściu z kościoła możemy weprzeć materialnie czteroletniego Mateuszka, który urodził się z rzadką chorobą ANTROGRYPOZĄ, jest to przykurcz mięśni i stawów. Mateuszek oczekuje kolejnej operacji , która ma być przeprowadzona w Niemczech i jest bardzo kosztowna. W imieniu Rodziców i babci Mateuszka składam serdeczne Bóg zapłać!

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia,

Babciom i Dziadkom Radości z Wnucząt,

a Dzieciom i Młodzieży – udanych Ferii Zimowych! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 12 STYCZNIA 2014.

 

1. Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność.

 

2. Także dzisiaj w niedzielę 12 stycznia 2014., DZIECI ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Stolcu wystawią JASEŁKA, po Mszy Św. o godz.1200. Wszystkich sympatyków jasełek serdecznie zapraszam! Dzieciom zaangażowanym                         w przygotowanie i przebieg Jasełek serdecznie dziękuję, Bóg zapłać! Dziękuję też naszej Pani Katechetce mgr Małgorzacie Królewicz oraz Pani polonistce mgr Magdalenie Krzemianowskiej za trud i wysiłek przygotowania pięknych Jasełek. Bóg zapłać!

 

3. W sobotę, 18 stycznia, rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Niech nie pozostanie nam obojętne pragnienie Pana Jezusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy modlił się o jedność swojego Kościoła, świadomy podziałów, jakie mogły nastąpić.

 

4. A wcześniej, bo w piątek, 17 stycznia, dzień przed rozpoczęciem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będziemy przeżywać Dzień Judaizmu. Papież Jan Paweł II nazywał wyznawców judaizmu naszymi starszymi braćmi w wierze. Również Sobór Watykański II zwracał uwagę na szczególną rolę tej religii w kształtowaniu się chrześcijaństwa. Włączmy się zatem w tę inicjatywę również po to, by poszerzyć naszą wiedzę o judaizmie. Zaś po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, będziemy obchodzić Dzień Islamu. Nie zapominajmy, że zarówno chrześcijaństwo, jak i judaizm, i islam wyznają wiarę w jednego Boga i wywodzą swoje pochodzenie od Abrahama, ojca naszej wiary, jak określa go autor Listu do Hebrajczyków.

 

         5. Trwają odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2014. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać!

        Plan Kolędy na nowy tydzień:

- ŁESZCZYN: jutro w poniedziałek 13.01.2014.

- BROSZKI (wieś, koło Chicago do P. Sołtysa) – wtorek 14.01.2014.

- BURDYNÓWKA, JAŹWINY i LIPINY - środa 15.01.2014.

- DĄBROWA MIĘTKA – czwartek 16.01.2014.

- STOLEC-POGONY, DOLINY, KOLONIA BROSZKI do P. Misiak: piątek 17.01.2014.

- KOŹLINY i część DĄBROWA MIĘTKA, KRZYŻANKA: sobota 18.01.2014.

     Rozpoczęcie kolędy codziennie od godz.900 . Uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, aby sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny. Dziękuję za zrozumienie, Bóg zapłać!

 

6. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

WŁODZIMIERZ STANISŁAW JANIAK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wałków.

AGNIESZKA SYLWIA ANTOSIAK - JANIAK, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Wolnica Niechmirowska.                          ZAPOWIEDŹ III.

 

         7. Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: nowy nr Opiekun oraz tygodnik Gość Niedzielny.

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli i Dobrego Tygodnia!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

II NIEDZIELA po NARODZENIU PAŃSKIM – 5 STYCZNIA 2014.

 

1. Obchodzimy dziś drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Przypada ona jedynie wówczas, gdy w danym roku wypadnie niedziela pomiędzy 2 a 5 stycznia. Liturgia tej niedzieli daje nam jeszcze jedną możliwość zatrzymania się nad tajemnicą Boga, który przyszedł, aby zamieszkać z nami, by stać się jednym z nas i aby nas pociągnąć ku sobie, jak mogliśmy usłyszeć w czytaniu z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan. Dzisiejsza niedziela jest zarazem pierwszą niedzielą nowego roku 2014. Zadbajmy zatem o to, by ten rok był przeżywany przez nas w jedności z Bogiem i drugim człowiekiem.

 

2. Jutro 6 I 2014., przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli. To bardzo ważna uroczystość w okresie Bożego Narodzenia. Jezus bowiem objawia się już nie tylko członkom narodu wybranego, wśród których przyszedł na świat, ale wszystkim ludziom, których reprezentują mędrcy przybywający ze wschodu. Msze św.                 w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400. Błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody na wszystkich Mszach św.

 

3. Jest to zarazem Misyjny Dzień Dziecka. Zechciejmy wspaniałomyślnie i z hojnością otworzyć nasze serca i podzielić się z tymi, do których dopiero dociera Dobra Nowina o zbawieniu. Zadbajmy o to, by uśmiech i szczęście mogły gościć na twarzach wszystkich dzieci, także tych, którym przyszło żyć często w dużo trudniejszych warunkach niż nasze, z dala od zdobyczy cywilizacji, a często także, z powodu braku środków, bez możliwości edukacji czy podjęcia koniecznego leczenia. Przed kościołem będą zbierane OFIARY na MISJE, przeznaczone jako pomoc dzieciom Misji.

 

4. W przyszłą niedzielę świętem Chrztu Pańskiego zakończymy liturgiczny obchód okresu Bożego Narodzenia Pańskiego. Jednak jego duch, duch otwarcia się na to, czym Bóg pragnie nas obdarzyć, powinien nam towarzyszyć nie tylko w tym czasie, ale w całej naszej codziennej trosce o to, by stawać się coraz bardziej dziećmi Bożymi jak Jezus.

 

         5. Trwają odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2014. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać!

        Plan Kolędy na nowy tydzień:

- KAMIONKA: - wtorek 7 I 2014.,

- WIELGIE( Skrzyńska Droga i Kuźnicka Droga) – środa: 8.01.2014.,

- CISOWA, Stawik i WIELGIE (k. Szkoły) do P. Prozner – czwartek 9.01.2014.,

- WIELGIE ( od strony Stolec, Szynkielowa i Dymku do P. Gąsior) – piątek 10.01.2014.,

- KOLONIA NIECHMIROW i KOLONIA KAMIONKA – sobota 11.01.2014.

     Rozpoczęcie kolędy codziennie od godz.900 . Uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, aby sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny. Dziękuję za zrozumienie, Bóg zapłać!

 

     6. Wczoraj w sobotę 4.01.2014., zmarła śp.+ Janina GABRYSIAK, lat 92, mieszkała                 w Stolcu, którą od 12 lat odwiedzałem w I Piątki Miesiąca ze Sakramentami św.                        Pogrzeb śp.+ Janiny odbędzie się we wtorek 7.01.2014. o godz.1400, wyprowadzenie                       z kaplicy o godz.1330. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

 

 

 

 

 

7. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

WŁODZIMIERZ STANISŁAW JANIAK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wałków.

AGNIESZKA SYLWIA ANTOSIAK - JANIAK, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Wolnica Niechmirowska.                          ZAPOWIEDŹ II.

 

         8. W przyszłą niedzielę 12 stycznia 2014., DZIECI ze Szkoły Podstawowej                       im. Bohaterów Września 1939 roku w Stolcu wystawią JASEŁKA, po Mszy Św. o godz.1200. Wszystkich sympatyków jasełek serdecznie zapraszam!

 

         9.Przed kościołem do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, Przewodnik katolicki.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY Z NAZARETU – 29 GRUDNIA 2013.

 

1. Przeżywamy dziś kolejny dzień w oktawie uroczystości Narodzenie Pańskiego, zaś liturgia tym razem kieruje nasz wzrok na Świętą Rodzinę z Nazaretu. Pomimo różnych trudności, z którymi się borykali, św. Józef i Maryja w związku z przyjściem na świat Jezusa pozostali otwarci na Boże działanie w ich życiu, odpowiadając całym swoim życiem na Boże zaproszenie do zawierzenia Panu Bogu. Dlatego też ta Rodzina może być dla nas przykładem i wzorem, z którego mamy czerpać inspiracje do pokonywania codziennych trudności.

 

2. Rozpoczynający się tydzień łączy stary i nowy rok. We wtorek, 31 grudnia, w ostatni dzień roku kalendarzowego 2013., zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. Będzie ono o godz.1700. Z całą pewnością każdy z nas ma za co dziękować Bogu, jak i za co przepraszać, nie zapominając, że Boże miłosierdzie potrafi wyprowadzić dobro również z tego, co samo w sobie dobre nie jest czy nie było. Zechciejmy zatem włączyć się w to dziękczynienie na koniec roku, aby z godnością i radością Dzieci Bożych rozpocząć nowy rok kalendarzowy 2014. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” podczas tego nabożeństwa będzie można uzyskać odpust zupełny.

 

4. W najbliższą środę, 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2014. Tego dnia w szczególny sposób będziemy modlili się o pokój na świecie. Msze Św. w Nowy Rok: w Stolcu o godz.900, 1200 i po południu o godz. 1700, w Niechmirowie o godz.1030, w Wielgiem o godz.1400.

 

         5. W czwartek 2 stycznia 2014., na prośbą Biskupa Kaliskiego Edwarda, do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybędą wszyscy KAPŁANI Diecezji kaliskiej, aby modlić się za Rodziny. Mszy św. przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Arcybiskup Celestino Migliore. Uroczystość z Kalisza będzie transmitować Radio Maryjo i Telewizja Trwam. W związku z wyjazdem do Kalisza tego dnia nie będzie Mszy Św. wieczornej w naszej świątyni.

 

6.W tym tygodniu przypada też I Piątek miesiąca i I Sobota Miesiąca. Okazja do Spowiedzi Św. w I Piątek 3 I 2014., w kościele parafialnym w Stolcu od godz.1630.

 

         7. Trwają odwiedziny duszpasterskie Kolęda 2014. Bóg zapłać! za miłe przyjmowanie kapłana i ministrantów, za modlitwy i rozmowy. Bóg zapłać! za ofiary składane na kolędę, jak i te dodatkowe składane na potrzeby naszej parafii. W minionym tygodniu dodatkową ofiarę na potrzeby parafii złożyło 25 Rodzin na sumę 1.470zł. Bóg zapłać!

        Plan Kolędy na nowy tydzień:

- GRONÓW ( z częścią Kamionki): poniedziałek 30.12.2013., od godz.900.

- NIECHMIRÓW (Zamoście i wieś) – w czwartek: 2 I 2014.

- WOLNICA NIECHMIROWSKA: w piątek 3 I 2014.

- NIECHMIRÓW(bloki) i od P. Niepiekło do Pani Skowrońskiej: w sobotę 4.01.2014.

     Rozpoczęcie Kolędy codziennie od godz.900. Uprzejmie proszę o pojazd przedstawiciela danej miejscowości, aby sprawnie dotrzeć z Kolędą do każdej Rodziny. Dziękuję za zrozumienie, Bóg zapłać!

 

     8. Dziękuję Panu Kościelnemu Marcinowi i jego żonie P. Natalii, za wykonanie pięknej Stajenki Betlejemskiej oraz za przywiezienie oraz dekoracje choinek, Bóg zapłać! Dziękuję Panu Organiście Leszkowi oraz naszym Chórzystkom i Chórzystom, za przygotowania i piękne wykonanie kolęd w czasie Pasterki oraz świąt Bożego Narodzenia, Bóg zapłać! Dziękuję też mieszkańcom Sołectwa Kamionka za dekoracje choinek oraz wykonanie żłóbka w kaplicy w Niechmirowie, Bóg zapłać! Dziękuję też tym mieszkańcom Wielgiego za choinki oraz wykonanie także pięknego żłóbka w kaplicy w Wielgiem, Bóg zapłać!

 

9. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

WŁODZIMIERZ STANISŁAW JANIAK, cywilnie związany, rzym. kat., zam. Wałków.

AGNIESZKA SYLWIA ANTOSIAK - JANIAK, cywilnie związana, rzym. kat.,

zam. Wolnica Niechmirowska.                          ZAPOWIEDŹ I.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrego Sylwestra

oraz przywitania Nowego Roku 2014!!OGŁOSZENIA PARAFIALNE

II DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA – CZWARTEK 26 XII 2013.

ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA, diakona, pierwszego męczennika

 

1. Dzisiaj, w drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego, obchodzimy święto Świętego Szczepana, jednego z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, pierwszego męczennika. Dzieje Apostolskie określają go jako „pełnego łaski i mocy Ducha Świętego”. Szczepan głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie potrafił się przeciwstawić.                         Za publiczne wyznawanie Chrystusa został ukamienowany (Dz 7,54-60). Zbudowani jego wzorem, starajmy się być w naszej codzienności prawdziwymi świadkami Chrystusa.

 

2. Mimo nuty smutku dzisiejszego święta, nadal radujmy się czasem Bożego Narodzenia. Zapraszam do udziału w codziennej świątecznej Eucharystii oraz we wspólnym śpiewaniu kolęd. W wielu polskich kościołach tradycyjnie śpiewamy je aż do 2 lutego,                 do święta Ofiarowania Pańskiego, nazywanego świętem Matki Bożej Gromnicznej.

 

     3. Jutro, w piątek 27 grudnia 2013., rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie naszych Rodzin - Kolęda 2014! Pragnę odwiedzić Rodziny naszej Parafii, aby zanieść do ich domów Boże Błogosławieństwo na Nowy Rok 2014! Głównym tematem tegorocznej kolędy będzie m.in., przygotowanie się na dzień kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II. Kanonizacja zwróci naszą uwagę na powołanie do świętości. W ramach przygotowań                  do kanonizacji, będziemy przeżywać, w dniach od 3 do 4 lutego 2014 roku, Peregrynację Wielkopiątkowego Krzyża Jana Pawła II, który w Wielki Piątek 2005 roku miał                       w Watykanie bł. Jan Paweł II. Obecnie Wielkopiątkowy krzyż bł. Jana Pawła II, wędruje               po Archidiecezji Wrocławskiej (od 13 lutego 2013 do 2 lutego 2014 roku). W drodze                      z Wrocławia do Rzeszowa, za zgodą Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka, krzyż ten na dobę zatrzyma się w naszej parafii. Na uroczystość tę ma przybyć też m.in., całe Seminarium Duchowne z Kalisza wraz z naszym Biskupem Edwardem Janiakiem. Szczegółowy program podam zaraz po kolędzie. Centralnym punktem nawiedzenia parafii przez „wielkopiątkowy krzyż bł. Jana Pawła II”, będzie ADORACJA KRZYŻA.

     W czasie kolędy każda Rodzina otrzyma Kalendarz parafialny na Nowy Rok 2014                 oraz książeczkę od Biskupa Kaliskiego, w której przypomniane są podstawowe zasady naszej WIARY („Wierzę w Syna Bożego”), a do podstaw trzeba ciągle wracać i nieustannie                     je rozważać.

     Plan Kolędy 2014:

- GRONÓWEK – jutro w piątek 27.12.2013., od godz.900,

- ROKITOWIEC i GRONÓW (Stara Wieś): sobota 28.12.2013., od godz.900,

Uprzejmie proszę o pojazd – przedstawiciela poszczególnych miejscowości, abyśmy mogli (wraz z ministrantami) sprawnie dotrzeć do każdej Rodziny z Kolędą. Bóg zapłać                       za zrozumienie!

 

     4. Dziś przed kościołem zbiórka ofiar na KUL oraz utrzymanie naszego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Bóg zapłać za hojny gest wobec uczelni katolickich!

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Oktawy Bożego Narodzenia

oraz dobrych dni kończącego się Roku 2013!

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO – ŚRODA – 25 GRUDNIA 2013.

BOŻE NARODZENIE A.D.2013.

 

1. Jutro 26 XII 2013., drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Msze Święte jak w niedzielę: w Stolcu o godz.900 i 1200, w Niechmirowie o godz.1030, a w Wielgiem o godz.1400.Także jutro w drugie święto, przed kościołem zbiórka ofiar na utrzymanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i naszego diecezjalnego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

 

3. W przyszłą niedzielę, 29 grudnia 2013.,, przypada święto Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny będziemy prosili o świętość i pokój w naszych rodzinach. Niech każda rodzina z naszej wspólnoty parafialnej będzie solą dla ziemi w tej otaczającej nas trudnej rzeczywistości.

 

4. „Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź                      z Bogiem. Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy                i wlewa nadzieję także w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest                 w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn            pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną codzienność.

 

5. Przed kościołem możemy nabyć Kalendarz Parafialny na rok 2014. Kalendarz Parafialny otrzyma, już po raz szósty, każda Rodzina na Kolędzie. Kalendarz możemy nabyć jako prezent dla naszych krewnych, przyjaciół, znajomych.

         Plan odwiedzin duszpasterskich - Kolędy 2014 podam jutro 26 XII 2013.

 

„Chwała na wysokości Bogu – a na ziemi pokój ludziom dobrej woli!”

Tymi słowami dobrze nam znanej kolędy życzę, w imieniu Księdza kanonika seniora Roberta oraz w imieniu własnym, Parafianom i wszystkim Gościom, życzę Bożej radości, miłości i pokoju płynących z radosnego faktu Narodzenia Syna Bożego. Papież Franciszek powiedział, że „Boże Narodzenie uczy nas nadziei i czułości”. Niech Nowonarodzony Jezus Chrystus umacnia w nas nadzieję oraz uczy nas jak z czułością pochylać się nad bliźnimi, aby Boże Narodzenie trwało naszych sercach i rodzinach. . Niech Dzieciątko Jezus hojnie obdarza Was wszelkimi potrzebnymi darami i obfitym błogosławieństwem. Niech Jezus nieustannie przychodzi poprzez sakramenty święte oraz poprzez codzienną modlitwę i miłość okazywaną bliźnim. Błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!!!

SZCZĘŚĆ BOŻE!

Na Radosne Świętowanie Tajemnicy Wcielenia niech Nam towarzyszy uroczyste Błogosławieństwo Boże!


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA ADWENTU – 22 GRUDNIA 2013.

 

     1. Dzisiaj w IV Niedzielę Adwentu kończymy nasze Rekolekcje Adwentowe. Dziękuję Wszystkim, którzy uczestniczyli w tych dniach „naszego wyjścia na pustynię, aby przygotować serca na przyjście Pana”. Składam wielkie Bóg zapłać! Ojcu Rekolekcjoniście Księdzu Prałatowi dr Jerzemu JEŻOWSKIEMU, który jest Diecezjalnym Ojcem Duchownym oraz Dyrektorem Centrum Duchowości Chrześcijańskiej w naszej Diecezji, za przyjęcie zaproszenia, za trud głoszenia Słowa Bożego, za wspólną modlitwę. Bóg zapłać! Księdzu Prałatowi Jerzemu życzę w imieniu całej Parafii, Księdza Rezydenta Roberta oraz w imieniu własnym obfitości łask od Bożej Dzieciny na każdy dzień kapłańskiej posługi. Szczęść Boże!

     Wam Kochani Parafianie, dziękuję za ofiary, które składaliście dzisiaj, jako dar wdzięczności Ojcu Rekolekcjoniście Jerzemu. Bóg zapłać!

 

     2.Jutro, w poniedziałek 23 XII 2013., zakończenie RORAT na Mszy Św. rano o godz.900, na które zapraszam wytrwałe dzieci i wytrwałą Młodzież, którzy uczęszczali na Roraty 2013. Natomiast po południu jutro, udam się do Seminarium Duchownego w Kaliszu, aby uczestniczyć w spotkaniu Rady Kapłańskiej z naszym Biskupem Edwardem oraz we Mszy Św. oraz Wigilii w Seminarium Duchownym Kaliszu.

 

     3. Natomiast we wtorek 24 grudnia 2013 Wigilia Bożego Narodzenia 2013. W wigilię Bożego Narodzenia zasiądziemy do świątecznego stołu. Postarajmy się nadać temu spotkaniu religijny charakter. Najpierw zapalmy świecę Caritas, mówiąc przy tym „Światło Chrystusa”. Wszyscy Domownicy niech odpowiedzą: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie odczytajmy Ewangelię o Narodzeniu Pańskim, po czym złóżmy sobie nawzajem życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Przeprośmy za wszystko, czym mogliśmy się wzajemnie zranić w ciągu mijającego roku. Modlitwa Ojcze nasz... niech poprzedzi spożycie wigilijnego posiłku. Zachowajmy także zwyczaj pozostawienia pustego miejsca przy wigilijnym stole, okazując  w ten symboliczny sposób wrażliwość na los ludzi biednych, samotnych, skrzywdzonych i ciężko strapionych. Pamięcią obejmijmy Tych, którzy od nas odeszli             do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Zrezygnujmy tego dnia              z napojów alkoholowych – wszak pójdziemy na Pasterkę powitać Nowonarodzonego.

 

     4. PASTERKA w Niechmirowie we wtorek 24.12.2013., o godz.2200.                                Natomiast w kościele parafialnym w Stolcu Msza Św. – PASTERKA w środę 25.12.2013          w Boże Narodzenie o godz.000 ( o północy). Natomiast w ciągu dnia ze względu na Pasterkę w kościele parafialnym w Stolcu nie ma Mszy Św. o godz.900. Msze Św. w Boże Narodzenie,                        w środę 25.12.2013., w ciągu dnia będą: w Wielgie o godz.900,                                               w Niechmirowie o godz.1030 i w Stolcu o godz.1200.

 

         5. Bóg zapłać! Masarni Złotex Aleksandrowicz & Chojnaccy oraz Paniom wypiekającym chleb w domach, za żywność na czas rekolekcji. Dziękuję też Firmie Pamapol i Panu Jerzemu Pieniążek za paczki żywnościowe dla potrzebujących Rodzin z naszej Parafii. Bóg zapłać! Bóg zapłać! także 2 Rodzinom za dodatkową ofiarę na sumę 300zł,                             na potrzeby parafii.

         W minionym tygodniu, po huraganie „Ksawery”, została naprawiona mała wieża kościoła parafialnego oraz fragment dachu nad zakrystią oraz wymieniona została żarówka  na wieży głównej kościoła, przez firmę alpinistyczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
6. Dziś przed kościołem do nabycia prasa katolicka: świąteczne numery: Opiekun, Gość Niedzielny. Możemy także nabyć już po raz szósty Kalendarz Parafialny na rok 2014, w którym są zdjęcia z wydarzeń życia Parafii, mijającego roku. Wiele zdjęć z Dożynek Diecezji Kaliskiej oraz koncertu Golec uOrkiestra oraz słowa Jana Pawła II na każdy miesiąc z racji nadchodzącej Jego Kanonizacji. Kalendarz Parafialny otrzyma każda Rodzina                          na Kolędzie 2014. Kalendarz możemy nabyć jako prezent dla naszych krewnych, przyjaciół, znajomych. Można też nabyć jeszcze świece wigilijne Caritas.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli

oraz dobrego przeżycia Wigilii Bożego Narodzenia 2013!

 

 


OGŁOSZENIA PARAFIALNE

III NIEDZIELA ADWENTU – 15 GRUDNIA 2013.

 

1. Przeżywamy dziś już trzecią niedzielę Adwentu zwaną „Gaudete”, co z jęz. łacińskiego oznacza: „radujcie się”; jest to początek antyfony na wejście przeznaczonej na dzisiejszą niedzielę. Jesteśmy zatem zaproszeni do szczególnej radości z powodu zbliżającego się spotkania z Tym, który przychodzi nas wyzwolić z niewoli grzechu. Niech nasza radość wypływa przede wszystkim z duchowego przygotowania na to spotkanie, które dopiero potem wyraża się również zewnętrznie w pragnieniu obdarowywania innych. Niech nasze podarunki będą wyrazem wewnętrznej radości, a nie tylko tradycją, której trzeba za wszelką cenę uczynić zadość.

 

2. Także dzisiaj w Niedzielę Radości na Mszy Św. o godz.1200, do grona ministrantów zostanie przyjętych 6-o Chłopców-Kandydatów ( Witek CIACH, Marcel HAŁUBIEC, Szymon JANIAK, Wiktor JANICKI, Igor JĘDRZEJCZAK i Dorian WITCZAK ), którym życzymy gorliwości w Służbie Ołtarza. Rodzicom nowo-ustanowionych Ministrantów dziękuję i gratuluję synów oraz życzę wielkiej Radości,                    że Państwa synowie mogą usługiwać samemu Chrystusowi w czasie Liturgii.

 

3. Dzisiaj po Mszy Św. o godz.1200, w kościele parafialnym zostaną wystawione JASEŁKA, przygotowane przez Mieszkańców DPS w Skrzynnie oraz przez Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skrzynnie. Uczestnikom JASEŁEK dziękuję za przybycie, występy oraz trud przygotowań, Bóg zapłać! Niech Boża Dziecina Błogosławi Wam!

 

4. Od wtorku, 17 grudnia, rozpoczniemy bardziej bezpośrednie przygotowanie do świętowania uroczystości Narodzenia Pańskiego. W tej drugiej części Adwentu liturgia kieruje nasz wzrok na wydarzenia zapowiadające narodzenie Chrystusa, by w ten sposób skupić naszą uwagę nie tylko na tym, co się już wydarzyło, ale też na tym, co ma się wydarzyć w naszym życiu. Boże Narodzenie to nie tylko świętowanie historycznego przyjścia Chrystusa, lecz przede wszystkim nasze osobiste spotkanie z Tym, który właśnie dla nas stał się człowiekiem.

 

         5. Pomocą w przygotowaniu naszych serc na przyjście Pana są                               Rekolekcje Adwentowe, które rozpoczniemy w najbliższy piątek 20 grudnia 2013., a zakończymy w przyszłą niedzielę 22.12.2013. Rekolekcje Adwentowe                            poprowadzi w naszej wspólnocie Ks. Prałat dr Jerzy JEŻOWSKI, diecezjalny ojciec duchowny oraz dyrektor Studium Duchowości Chrześcijańskiej. Owocem dobrze przeżytych Rekolekcji będzie DOBRE przeżycie SAKRAMENTU POJEDNANIA.  Dzień Spowiedzi Św. Adwentowej przeżyjemy w sobotę 21.12.2013. Przybędą Kapłani – Spowiednicy z naszego Dekanatu Złoczewskiego. Moi Kochani! Dołóżmy starań i tak zorganizujmy sobie czas, aby każdy z nas wziął udział w rekolekcjach, a w sobotę, by każdy z nas pojednał się z Bogiem i bliźnimi. Bo jak pisał Adam Mickiewicz: „…wierzysz, że Pan Jezus narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, biada, jeśli nie narodzi się w Tobie!”. Plan rekolekcji ( w gablocie i na stronie www.parafiastolec.pl ).

 

6.W miniony czwartek 12 XII 2013., odbył się pogrzeb śp.+ Józef TOKAREK, lat 82, mieszkał w Wielgiem. „Dobry Jezu, a nasz Panie,…”.

 

7. Dziś przed kościołem jest do nabycia prasa katolicka: Opiekun, Gość Niedzielny, świece Caritas: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (koszt świecy 6zł). Bóg zapłać! Panu Alojzemu Szwedowi, za ufundowanie dla dzieci 3 nagród Adwentowych.

 

Wszystkim Parafianom i Gościom Życzę Dobrej Niedzieli, smacznego obiadu                                            oraz Owocnego przeżycia Rekolekcji Adwentowych!

 PLAN REKOLEKCJI ADWENTOWYCH

OD 20 DO 22 GRUDNIA 2013.

 

         Piątek: 20 grudnia 2013.

                   godz.900      Msza Św. z nauką ogólną.

                   godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

                   godz.1500    Msza Św. z nauką dla Dzieci (Roraty).

                   godz.1700    Msza Św. z nauką ogólną.

         Po Mszy Św.: Nauka dla Młodzieży

(Młodzież - Kandydaci do Bierzmowania obecność obowiązkowa).

 

 

Sobota: 21 grudnia 2013.

DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW. ADWENTOWEJ.

 

godz.900      Msza Św. z nauką ogólną. SPOWIEDŹ Św. od godz.830.

 

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką ogólną.

                   SPOWIEDŹ Św. od godz.1000.

                   SPOWIEDŹ Św. w Wielgie od godz.1000.

 

godz.1200    Msza Św. z nauką dla DZIECI i MŁODZIEŻY, (Roraty).

                   SPOWIEDŹ Św. od godz.1130.

godz.1530(Wielgie) Msza Św. z nauką ogólną.

godz.1700    Msza Św. z nauką ogólną.

 

SPOWIEDŹ ŚW. PÓŁ GODZINY PRZED KAŻDĄ MSZĄ ŚW.

 

 

IV NIEDZIELA ADWENTU – 22 GRUDNIA 2013.

 

godz.900      Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1030(Niechmirów) Msza Św. z nauką dla wszystkich.

godz.1200    Msza Św. z uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

 

 

REKOLEKCJE ADWENTOWE POPROWADZI

Ks. Prałat dr Jerzy JEŻOWSKI

Diecezjalny Ojciec Duchowny,

Dyrektor Studium Duchowości Chrześcijańskiej

„Przygotujcie drogę Panu, Prostujcie ścieżki dla Niego!”